100 GB'lık Disk Olur mu?

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Sharp yaparsa olur. 8x hızındaki Blu-rau diskler piyasaya sürülmeye hazırlanılıyor.

Blu-ray disk piyasasının, beklenilen çıkışını 2010 senesi içerisinde yapması bekleniyor. Sektörde, blu-ray oynatıcılar giderek daha uygun fiyatlarda raflarda kendilerine yer bulurken, disk ortamında da gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sharp'ın duyurduğu yeni blu-ray diskler kelimenin tam anlamıyla dudak uçuklatan cinsten. Disk, tam 100 GB kapasiteye sahip.
blu-ray-disc-728-751252747913.jpg
Japonya Uygulamalı Fizik Topluluğu'nda gerçekleştirilen bir sunumda Sharp, 500 MiliWatt mor ötesi ışın yayınımı ile disklere lazer ışınları gönderme teknolojisini geliştirdiklerini ve böylece 8x hızında 4 katmanlı bir blu-ray diski geliştirdiklerini açıkladı. Firmanın bu açıklaması üzerine blu-ray piyasasının bir hayli hareketlenmesi bekleniyor.
:: 100 GB Disk'iniz olsa ne yapardınız?
Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

leolord

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Eğer veriler tekrar silinip yazılabilirse, portable HDD yerini bile tutar :)

Quadro

Doçent
Reaksiyon puanı
4
olsun olmasına da ne işimi görecek yani ben mutlyum böyle :D

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bu kadar büyük kapasiteye piyasanın ihtiyacı var mı.. Tamam arşiv yapanlar belki 3-5 Blu-ray disk kullanır ama sonra? Sonra bu diskleri kim kullanacak, kullananlar ne yazacak? Blu ray filmler in iyice yaygınlaşması lazım ki biraz olsun doldurulabilsin.

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
blu-ray'e şimdiden güle güle diyebilrisiniz.Çünkü holographic diskler gelişitirilmeye başlandı.Ki ilk denemelerde 500 GB kapasiteye ulaşıldı.

Ayrıca 100 GB blu-ray'i teknik olarak ilk geliştiren TDK'dır.hem de 2005 yılında.Piyasaya neden sürülmediği konusunda ise bir fikrim yok.SAnırım ticari kaygılardan olsa gerek.(ancak bu 2x hızında :) )

tdk.jpg

bllacknick

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir gün sürermi cd nin yazma işleminin bitmesi :D

malum 4 gb ı 15 dakkada yazdırıyoruz

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bir gün sürermi cd nin yazma işleminin bitmesi :D

malum 4 gb ı 15 dakkada yazdırıyoruz

Sen gene iyisin 1 DVDyi ben 40-60 dk'da yazıyorum . Çin işkencesi gibi geliyor. :helpsmilie:
Sürücüde(Philips SPD2400L1) bir sorun var çok yavaş yazıyor. gerçi Anakartta bir sorun vardı. Servise göndermiştim orada Windows XP yüklemişler ilk haftalarda normal 7-10dk'da yazdı (aldığım ilk yıldaki gibi) 1-2 hafta sonra ne olduysa yine eski haline döndü. Artık yazılımsal mı ne bir problem mevcut. Ben de artık bıraktım bırakıyorum DVD'yi kendi haline gidyorum çeride yemeğimi yiyorum veya ne işim varsa onu yapıyorum 40 dk sonra bitmiş ya da bitmek üzere oluyor..
yani suyuna gidiyorum anlayacağınız. :)
Şu ara bir anakart ve Ram alacağım DVD'yi de yıl başına doğru değiştirmeyi düşünüyorum.

Miroğlu_80

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Olağanüstü mükemmel olur ama bizim dvd yazıcıyı yenilememiz gerekir...

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Sen gene iyisin 1 DVDyi ben 40-60 dk'da yazıyorum . Çin işkencesi gibi geliyor. :helpsmilie:
Sürücüde(Philips SPD2400L1) bir sorun var çok yavaş yazıyor. gerçi Anakartta bir sorun vardı. Servise göndermiştim orada Windows XP yüklemişler ilk haftalarda normal 7-10dk'da yazdı (aldığım ilk yıldaki gibi) 1-2 hafta sonra ne olduysa yine eski haline döndü. Artık yazılımsal mı ne bir problem mevcut. Ben de artık bıraktım bırakıyorum DVD'yi kendi haline gidyorum çeride yemeğimi yiyorum veya ne işim varsa onu yapıyorum 40 dk sonra bitmiş ya da bitmek üzere oluyor..
yani suyuna gidiyorum anlayacağınız. :)
Şu ara bir anakart ve Ram alacağım DVD'yi de yıl başına doğru değiştirmeyi düşünüyorum.

fw yukseltmeyi dene
senin için senin modelin fw sini buldum buradan indirebilirsin

İnternet

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Burada bahsedilen HDD diski değil 100 gb lık disk blu-ray optik sürücü diski yani dvd rw gibi olanlardan bahsediyor. Benim böyle bir diskim olsa birden fazla alırım ve HDD ye o kadar gereksinim duymam yani yenilemek, kapasite arttırmak adına yeni bir HDD almam.