10 yıl önce ne yaptığınızı biliyorduk!

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
656235_detay.jpg

İnternette ne aradığınızı, tüm hesaplarınızı, kimlerle yazıştığınızı biliyorlar...

Sanal ortamda hiçbir şey gizli kalmıyor. Google başta olmak üzere teknoloji devleri, 10 yıl önce internette ne aradığınızı, tüm hesaplarınızı, kimlerle yazıştığınızı biliyor. Hesap silme işlemi için çözüm ise yine sanal ortamda. Silme işlemini kullanıcı adına yapan bu siteler, şimdiden sosyal ağların belalısı oldu:

e8ea7b5bdc4b068678a043c1279580e4_k.jpg

Suicide Machine: Hollandalı Moddr adlı bir hacker grubu tarafından geliştirilen yazılım, sanal ortamın ötenazisi olarak nitelendiriliyor. Sosyal ağlardan Twitter, Myspace ve Linkedin'e yönelik olarak çalışan program ile bu ağlardaki hesabınızda bulunan fotoğraflarınızı, şu ana kadar tüm yazdıklarınızı, üye olduğunuz grupları, arkadaş listenizi ve kısacası silmek isteyip de silemediğiniz ne varsa silebiliyorsunuz. suicidemachine.org adresinden ulaşılabilen program, o kadar dikkat çekmiş olmalı ki Facebook tarafından yasaklandı. Sitenin sloganı ise "Gerçek hayattaki komşularınızla yeniden tanışmaya ne dersiniz?” ARTISI: Hesabınızı silerken, enter’a basınca yok olan sosyal ağlardaki yaşantınızı adım adım izleyebiliyorsunuz. EKSİSİ: Sosyal ağlar kadar sunucusu meşgul olan sitede uygun bir zaman bulup, hesap silmek için sürekli takip şart.

a951f3e83c74b81ad666f9427dd6f9e5_k.jpg

Account Killer:
Friendfeed'den Flickr'a, Windows Live'dan Facebook'a, Foursquare'dan Gmail'e, Skype'dan iTunes'a kadar onlarca farklı servisteki hesabı silmeye yardımcı olan Account Killer, tüm bu hesap silme sürecini baştan anlamaya çalışmanız yerine, ilgili hesabı silmek detaylarını kullanıcılarına sunuyor. Account Killer, ilgili e-posta hesabı veya ağın hesap silme ekranına doğrudan bağlantı da sağlıyor. Twitter ve Facebook başta olmak üzere hemen hemen tüm sosyal ağlarda hesabı olan sitede 'tavsiye et', 'beğen' gibi butonlar bile yer alıyor. ARTISI: Sosyal ağlar, e-posta hesapları ve üyelikle çalışan siteler alanında en kapsamlı 'temizlik' sitesi. EKSİSİ: Hesaplarınızı nasıl sileceğiniz hakkında bilgiler ve gerekli linkler sunuluyor. Doğrudan silme işlemi yapmıyor

937fe93e5e6a378e7332efd420b61283_k.jpg

Delete Your Account:
Facebook, Gmail, Yahoo, Hotmail, Wikipedia başta olmak üzere toplam 33 internet sitesinde mevcut olan hesapları silmeye yönelik olan Delete Your Account, Account Killer gibi silinmek istenilen internet sitesinde, bu işlem için neler yapılması gerektiği adım adım aktarılıyor. En çok hesap silinen ağ olarak sosyal paylaşım sitesi Facebook’un göründüğü siteye, "temizlik" bilgileri en son eklenen ağ ise mekân bazlı sosyal paylaşım sitesi Foursquare oldu. Yani, Delete Your Account’u ziyaret edenler, artık Foursquare hesabını silmenin yollarını da bulabilecekler. ARTISI: Hesap silme işlemi için ne yapılması gerektiğinin yanı sıra, ‘Silinen hesap nasıl kurtarılır?’ bilgisi sunuyor. EKSİSİ: Basit bilgilendirmeden öteye gitmeyen sitede, resimli/grafikli anlatım eksikliği ilk göze çarpan eksi.

231ede33c7a935f94751b4a5ffa7d8ed_k.jpg

Seppukoo: Adını Japon Samuray'ların intihar yöntemi olan "Seppuku"dan alan bu anti-sosyal sanal intihar ağı, Facebook'un belalıları arasında bulunuyor. Kullanıcılarına bu yılın şubat ayına kadar Facebook hesaplarını silmekte yardımcı olan bu ağda, bugüne kadar silinen hesaplardan meydana getirilmiş bir sanal mezarlık bile var. Üyelerinin gönderdiği taziye mesajlarından beslenen sitenin kullanıcısına verdiği mesaj ise "Seppuku bir samurayın savaşçı onurunu tazelerdi, seppukoo.com ise dijital bedenin özgürleştirilmesiyle ilgileniyor" şeklinde. ARTISI: Pişman olanlar için Facebook hesabına tekrar girip sanal ağını canlandırmak mümkün. Alternatif bir sosyal ağ. EKSİSİ: Facebook'un baskısına direnemeyip, veda videosuyla faaliyetini kesti. Eski üyeler 'mezarlığı' ziyaret ediyor.

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Facebook yasaklamış ya, inadına hoşuma gitti! :devil2:

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Saçmalık, kesinlikle güvenmem böyle sitelere, kurtulacam derken %99 ihtimal dahada çamura batmak olası...

tugayucan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güzel düşünceyle yapılmış siteler fakat facebook google twitter gibi mecralara dünyaca tanındıklarından dolayı bilgilerimizi vermekten çekinmiyo olabiliriz ama 3. bir şahıs olan bu sitelere birden böyle bir güven sağlanması zaman alabilir belki de hiç olmayabilir.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
2. ve 3. siteler size nasıl silebileceğinizi gösteriyor, yani sizin için silmiyor. Bi güvenlik sorunu oluşturacağını sanmıyorum.

Sondaki site zaten artık kapatılmış.

İlk site doğrudan siliyor, ama sunucusu devamlı meşgulmüş, bilmiyorum denemedim. :)