1 TB HDD çalışmıyor yardım edin lütfen..

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar Durum kısaca şöyle;
İso dosyası harici harddiskimde bulunan bir yazılımı dvd ye kaydediyordum sonradan kayıt işlemini unuttum ve bilgisayarım dan sürücüye girmek istedim ama sürücüye giremedim benden biçimlendirme yapmamı istedi ve hala giremiyorum..

Harddiski biçimlendiremem. İçinde 850 GB veri var. Biçimlendirme yapmadan bunu nasıl düzeltebilirim. Uyarı resmini aşağıya ekliyorum...

4856.jpg

4863.jpg

Arkadaşlar harddiskime format attım ve 5 e böldüm inş kimsenin başına gelmez. Çünkü tüm verilerim gitti hiçbirşey kurtaramadım.. En azından harddisk halaçalışıyor..

by_linux

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İçinde önemli bir veri yoksa biçimlendir ve açmayı dene eğer önemli dosyaların varsa o zaman şunları dene:
-PC Tools Disk Suite indir ve onunla diski formatlamadan kurtarmayı dene...
-Yada sadece dosyları kurtarmayı dene kurtarabilirsen biçimlendirme zaten kolay dosyalarını kurtarmak için Recuva, Recovery My Files yada File Scavenger programlarını dene...
-Son olarak pardus Çalışan CD İSO dosyasını indirip düşük hızda Neroda Kalıp olarak CDye yaz ve PCyi onunla başlat kurmana gerek yok direk CD den çalışacaktır, açıldıktan sonra birde Pardus ile girmeye çalış hdd ye...
Ayrıca şu başlığa bir bak belki yararlı olabilir...

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
inşallah sorun çzöülür .. ben böyle bir uyarı alsam oturup ağlarım HDD değerli benim için içindekilerle tabi:)

GÜNCEL

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Ubuntu var ikinci bir sistem olarak oradan girdim fakat maalesef oradada aynı...

---------- Post added at 16:47 ---------- Previous post was at 16:42 ----------

inşallah sorun çzöülür .. ben böyle bir uyarı alsam oturup ağlarım HDD değerli benim için içindekilerle tabi:)

hocam nasıl oldu anlamadım bi anda oluverdi. Bende şu anda kafayı kırmak üzereyim..:( Bütün filmler resimler programlar sanal sistemlerim hepsi onun içinde ve de birçoğunun yedeği yok..:(:(

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu var ikinci bir sistem olarak oradan girdim fakat maalesef oradada aynı...

---------- Post added at 16:47 ---------- Previous post was at 16:42 ----------

hocam nasıl oldu anlamadım bi anda oluverdi. Bende şu anda kafayı kırmak üzereyim..:( Bütün filmler resimler programlar sanal sistemlerim hepsi onun içinde ve de birçoğunun yedeği yok..:(:(

benim de işim düşecekti veri kurtarma sitesi aradım buldum allahtan bir şey yokmuş gerek kalmadı. yoksa 150$'dan başlar kurtarma bedelleri.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
arkadaşlar olmadı hala yo ku bi bilen..

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Yok mu derdime derman olacak bi Allah ın kulu...:(

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
benimde başıma geldi ne yazıkki burda çaresini bulamadım onlarca film yüzlerce dosya resim müzik gitti ağladım desem yeridir:crying:

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Bad sector dediğimiz yazılımsal ya da donanımsal disk bölğm bozulması olabilir. Tüm uğraşların sonucunda erişemediysen, hızlı biçimlendir, power data recovery programıyla kurtarma yap. Ben bu kurtarma programından birçok kez yüzde 90 ve üzeri verim aldım.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Bad sector dediğimiz yazılımsal ya da donanımsal disk bölğm bozulması olabilir. Tüm uğraşların sonucunda erişemediysen, hızlı biçimlendir, power data recovery programıyla kurtarma yap. Ben bu kurtarma programından birçok kez yüzde 90 ve üzeri verim aldım.

Asında o da var aklım da ama dosyaları bozulmadan bölüm yapısını düzeltmek istiyorum. Çünkü sanal makinalar sistem isoları falan var onlar bozulursa kötü çünkü içinde projelerim falan var.

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
İçini ferah tut , bu disk kapasitesinde bir diskin daha varsa, bu programı denemeni kesinlikle tavsiye ederim. Disk arızası nedir, dosyaları kaybetmek nedir bilirim.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
İçini ferah tut , bu disk kapasitesinde bir diskin daha varsa, bu programı denemeni kesinlikle tavsiye ederim. Disk arızası nedir, dosyaları kaybetmek nedir bilirim.

Maalesef içim hiç ferah değil. Hala düzeltmedim ve bu büklükte başka harddisk yok elimde.

OOffffffff chkdsk falan hiçbiri işeyaramıyor hala biçimlendirme istiyor.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Maalesef içim hiç ferah değil. Hala düzeltmedim ve bu büklükte başka harddisk yok elimde.

OOffffffff chkdsk falan hiçbiri işeyaramıyor hala biçimlendirme istiyor.

ilk aklıma gelen hızlı biçimlendirme yap, kurtarma programlarıyla kurtarmayı dene :(

*ikinci olarak paragon harddisk manager dene :) yaparsa bu program yapar :(

**İnşallah kurtarırsın veri kaybetmek çok kötü bişey başıma 3 defa geldi :(

dj rush

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aynı olay başıma gelmişti ,
Çalıştır'a cmd yaz ve tamam de CHKDSK/R G: yaz ve Enter'a Bas.
G Sürücü harfidir.

mucak

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Buradaki programı önce indir.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

A. İlk ekranda &#8220;No Log&#8221; seç ve <Enter> a bas.
B. Analiz edeceğin sürücüyü seç, &#8220;Proceed&#8221;i seç ve <Enter>.
C. Partition tipini seçicez &#8211; Intel (PC için).
D. &#8220;Analyse&#8221; seç sonra <Enter>. Sürücü analiz edilecek
E. Sonraki ekranda &#8220;Proceed&#8221; seç ve <Enter>.
F. Eğer partitionlar Vistada oluşturulduysa "Y" &#8211; eğer oluşturulmadıysa "N" seç.
G. TestDisk &#8220;Structure OK&#8221; diyecek . Düzeltilmesini istediğin sürücü yada partitionı seç. <Enter>.
H. &#8220;Write&#8221; ı seç ve <Enter>.
I. &#8220;Y&#8221; tuşuna bas.
J. <Enter> a bas sonra programı kapa ve bilgisayarı restart et

İnşallah olur

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
buradaki programı önce indir.

http://www.cgsecurity.org/wiki/testdisk

a. Ilk ekranda &#8220;no log&#8221; seç ve <enter> a bas.
B. Analiz edeceğin sürücüyü seç, &#8220;proceed&#8221;i seç ve <enter>.
C. Partition tipini seçicez &#8211; ıntel (pc için).
D. &#8220;analyse&#8221; seç sonra <enter>. Sürücü analiz edilecek
e. Sonraki ekranda &#8220;proceed&#8221; seç ve <enter>.
F. Eğer partitionlar vistada oluşturulduysa "y" &#8211; eğer oluşturulmadıysa "n" seç.
G. Testdisk &#8220;structure ok&#8221; diyecek . Düzeltilmesini istediğin sürücü yada partitionı seç. <enter>.
H. &#8220;write&#8221; ı seç ve <enter>.
ı. &#8220;y&#8221; tuşuna bas.
J. <enter> a bas sonra programı kapa ve bilgisayarı restart et

inşallah olur

deniyorum inş olur

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
programlarla diske müdahale etmek riskli...
http://www.sysresccd.org/
yada benzeri bir "ntfs erişimi" olan canlı linux dağıtımını indir usbye yada cdye yaz...
elinde varsa ubuntu cd'side olur diye hatırlıyorum ondada vardı ntfs-3g kurulu olması gerek...
sistemini canlı olarak bunlarla açmayı dene,harddsikinde donanımsal bir sorun yoksa diskine ulaşabilme oranın çok yüksek...
verini başka yere yedekle...
kullanabilirsen sysresccd içinde her türlü veri-sistem kurtarma uygulamaları mevcut...

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Buradaki programı önce indir.

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

A. İlk ekranda “No Log” seç ve <Enter> a bas.
B. Analiz edeceğin sürücüyü seç, “Proceed”i seç ve <Enter>.
C. Partition tipini seçicez – Intel (PC için).
D. “Analyse” seç sonra <Enter>. Sürücü analiz edilecek
E. Sonraki ekranda “Proceed” seç ve <Enter>.
F. Eğer partitionlar Vistada oluşturulduysa "Y" – eğer oluşturulmadıysa "N" seç.
G. TestDisk “Structure OK” diyecek . Düzeltilmesini istediğin sürücü yada partitionı seç. <Enter>.
H. “Write” ı seç ve <Enter>.
I. “Y” tuşuna bas.
J. <Enter> a bas sonra programı kapa ve bilgisayarı restart et

İnşallah olur

Hocam işe yaramadı Hiç partition bulamadı. Tek parça halindeydi zaten diskim..

programlarla diske müdahale etmek riskli...
http://www.sysresccd.org/
yada benzeri bir "ntfs erişimi" olan canlı linux dağıtımını indir usbye yada cdye yaz...
elinde varsa ubuntu cd'side olur diye hatırlıyorum ondada vardı ntfs-3g kurulu olması gerek...
sistemini canlı olarak bunlarla açmayı dene,harddsikinde donanımsal bir sorun yoksa diskine ulaşabilme oranın çok yüksek...
verini başka yere yedekle...
kullanabilirsen sysresccd içinde her türlü veri-sistem kurtarma uygulamaları mevcut...

Ubuntu 10.04 kurulu bilgisayarımda fakat o hiç görmüyor harici harddiskimi. Bilgisayarımdaki diğer ntfs bölümlerine girebiliyorum ama harici harddiski hiç görmüyor..

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Dostum banada oluyordu öyle bilgisaayrı değiştiriyodum takıp çıkarıyodum olmadı hata düzeltme varya onunla düzeltiyodum ve sonuçta içine erişebiliyodum sakın formatlama bence kısa usbkablosu kullan

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Sakın format atmayın , diskin biçimi RAW formatına dönmüş olabilir mi bi kontrol edermisin

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Sakın format atmayın , diskin biçimi RAW formatına dönmüş olabilir mi bi kontrol edermisin
Evet hocam sen haklıymışsın raw formatına dönmüş ama bunu format attıktan sonra hatırladım. Easy system recovery programında bunun tamiri varmış onu görünce hatırladım ama geç oldu Formatladım ve 5 e böldüm harddiski...

Bu raw formatı nedir neden olur bi bilgin varsa öğrenmem çok iyi olur...

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
"raw" ham demekmiş. Yani senin harddisk bir şekilde ham format atılmış.Elektrik gitmesi, elektrik dalgalanması vb sebepler diyordu okuduğum forum mesajında... Uzun lafın kısası o harddisk bilgisayarın işleyebileceği bir formatta değil şu an. Dosyalar kurtarılabilirmiş. Ancak harddisk eskisi gibi kullanılamazmış. BURADAN

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
"raw" ham demekmiş. Yani senin harddisk bir şekilde ham format atılmış.Elektrik gitmesi, elektrik dalgalanması vb sebepler diyordu okuduğum forum mesajında... Uzun lafın kısası o harddisk bilgisayarın işleyebileceği bir formatta değil şu an. Dosyalar kurtarılabilirmiş. Ancak harddisk eskisi gibi kullanılamazmış. BURADAN
Hocam onu bilmem de harddisk kurtuldu şimdilik çalışıyo sorun yok. Ama verilerim puff oldu. Hiçbişey kurtaramadım...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Deme yahu yazık olmuş bilgilerine.Raw demek salak windowsun durduk yere sorun çıkartması demek.
Evet durduk yere 500lük harici diskim rawa dönüştü!!!
EASEUS Data Recovery Wizard ile bilgileri görüyorum ama bi 500 gb yer lazım verileri kurtarmak için buda ekstra masraf demek işte

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Deme yahu yazık olmuş bilgilerine.Raw demek salak windowsun durduk yere sorun çıkartması demek.
Evet durduk yere 500lük harici diskim rawa dönüştü!!!
EASEUS Data Recovery Wizard ile bilgileri görüyorum ama bi 500 gb yer lazım verileri kurtarmak için buda ekstra masraf demek işte

Bu sorunun nasıl oluştuğunu anlatayım da biraz gülelim yetti bu kadar hüzün...:)

Harici diskim laptopuma bağlı ve bir adet dvd çekmem gerekiyordu. Dvd sağlam olsun diyerekten 1x yanlış okumadın "1x" hızında yazdırmaya başladım.

Daha sonra canım sıkıldı ve dedim ki biraz müzik dinleyeyim (Tabi dvd çok uzun sürdüğü için

unuttum onu çektiğimi) bilgisayarıma bi girdim ki Harici

diskim pert olmuş benden biçimlendirme istiyor.:):)

Ne kadar komik değil mi...:):):)

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Komik olmaz olur mu:)
Neyse geçmiş olsun

crazy_hunter_09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bartpe ghost gibi programlarla açmayı denedinmi ayrıca combofix gibi programlarla onları taratmayı falan denedinmi ?

apse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, Eğer verileriniz kurtaramadıysanız bi kaç tavside bulunmak istiyorum. İlk önce kullanmış olduğunuz veri kurtarma programları verilerinize zarar vemiş hatta tamaen yok etmiş olabilir. O yüzden verileriniz önemli ise veri kurtarma programı kullanmayın. Birde CHKDSK/R G: bunu denediyseniz çok daha kötü bir işlem yapmış oldunuz. Eğer verileriniz önemli ise benim tavsiyem veri kurtarma firmalarına verin bu işte zaten başaralı 1-2 firma var.