1 Haftalık Realme 6 Pro Deneyimim

Bu konuyu okuyanlar

dina35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Gürültü engelleyici aç kapa yok sanırım hayırlısı bakalım

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Video çekerken ses kısık mı az mı ya da bir yükselip bir alçalıyor mu
Özel mesajdan bilgilendirmiştim. Ekran süresini de paylaşayım. Daha önce paylaştım mı bilmiyorum..
Oyunsuz, 90hz'in sınırları. Konum kapalı bluetooth 3 saat açık kaldı. OSIE görsel efekt kapalı, dolby atmos 3 saat boyunca açık. :
Screenshot_2020-11-03-19-11-26-37.jpg

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Özel mesajdan bilgilendirmiştim. Ekran süresini de paylaşayım. Daha önce paylaştım mı bilmiyorum..
Oyunsuz, 90hz'in sınırları. Konum kapalı bluetooth 3 saat açık kaldı. OSIE görsel efekt kapalı, dolby atmos 3 saat boyunca açık. :
Ekli dosyayı görüntüle 122549
Realme android de batarya yazılımı en iyi 3 markadan biri.Adamlar bataryanın hakkını veriyor.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Realme android de batarya yazılımı en iyi 3 markadan biri.Adamlar bataryanın hakkını veriyor.
Haklısınız sanırım. Xiaomi, samsung, huawei ve realme kullandım şu ana kadar. Tabiki cihazdan cihaza değişir ancak en çok huawei ve realme yazılımından memnun kalmıştım. Batarya konusunda da emui bayağı başarılı diye biliyorum.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
11_A.30 güncellemesiyle iki farklı güç tasarrufu modu eklenmiş.
Başka bir yenilik göremedim.
Screenshot_2020-11-14-12-08-56-68.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de şöyle, ne işe yaradığını anlamadığım bir şey gelmiş.
IMG_20201114_124546.jpg

"Gün batımından gün doğumuna"nın mantığını anladım. Gün batımında otomatik göz rahatlığı açılıyor, gün doğumunda kapanıyor.
Screenshot_2020-11-14-12-50-31-07.jpg

chrome donuyor, takılıyor.
samsung internet yavaş, o da donuyor.
opera denedim, en akıcısı o ama alışkın değilim
internetimde bir sorun yok.
sorun sadece tarayıcılarda. arada instagram da donup kalıyor. uygulamadan çıkıp tekrar girince sorun düzeliyor.
sorunu güncellemeye bağlamak istemiyorum :D
eğer soruna yeni güncelleme sebebiyet veriyorsa, "bu yakışmadı, bu olmadı işte" diyeceğim. :(

Son düzenleme:

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Özel mesajdan arka kamera performansı sorulmuştu.
Şöyle, bir fotoğraf örneğini ekleyeyim.
Boyutu küçülttüm,
Kalitede bozulma olmuş mu bilmiyorum.

Olmuş, baya olmuş :D

Son düzenleme:

dina35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekli dosyayı görüntüle 124014

Ekli dosyayı görüntüle 124025
"Gün batımından gün doğumuna"nın mantığını anladım. Gün batımında otomatik göz rahatlığı açılıyor, gün doğumunda kapanıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 124027

sorun sadece tarayıcılarda. arada instagram da donup kalıyor. uygulamadan çıkıp tekrar girince sorun düzeliyor.
eğer soruna yeni güncelleme sebebiyet veriyorsa, "bu yakışmadı, bu olmadı işte" diyeceğim. :(
Merhaba aldığımda operayı kaldırdım mint tarayıcı yükledim çok memnunum donma kasma yok bir deneyin isterseniz

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Merhaba aldığımda operayı kaldırdım mint tarayıcı yükledim çok memnunum donma kasma yok bir deneyin isterseniz
merhabalar :)
güncellemeden sonra chrome'a bir şeyler oldu ama şuan bir sıkıntı çekmiyorum.
öneri için teşekkürler.

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 124014

Ekli dosyayı görüntüle 124025
Ekli dosyayı görüntüle 124027

Via tarayıcı tavsiye ederim.Hem hızlı,hem akıcı.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Atmayı unutmuşum, garip bir şekilde giriş ekranı 90fps.
Screenshot_2020-11-22-10-16-53-68.jpg

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Aslında sabit 60 bile 720G kullanan bir cihaz için gayet iyi bir performans bence. Isınıyor mu?
Screenshot_2020-11-22-12-16-52-53.jpg

IMG_20201122_122049.jpg

Ayarlar ve oynadığım süre. 2 maç süresi. Rahatsız edici bir ısınma yok, son dakikalar az bir ısınma hissettim.
Not: Sabit 60 fps değil. Bazen 57'ye düşüyor, bazen 61'e çıkıyor.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Yeni bir güncelleme geldi, sanırım geri çekildi ve şimdi tekrar gelmiş.
(Bildirim geldikten sonra güncelleme için ayarları açtım, herhangi bir güncelleme gözükmüyordu. Sonra tekrar bildirim geldi, yeni sürüm mevcut.)
Güncelleme yaptım, şimdilik bir fark göremedim.
Screenshot_2020-11-25-14-39-15-97.jpg

Bir de şöyle bir şey duydum. Sayı serilerinde (3 Pro, 6, 5i, 5 Pro, 7 Pro..) Pro modeller (5 Pro, 7 Pro..) 2 ; 6, 5i, 7 gibi modeller 1 Android güncellemesi alıyormuş. Realme Community'de paylaşılan bilgi bu şekilde.

Yani bu bilgi doğruysa Realme 7 de Realme 5 Pro da, Android 11'den sonra güncelleme almayacak ama Realme 6 Pro ve Realme 7 Pro Android 12 dahil güncelleme alacak.

Duyunca çok şaşırdım açıkçası. Xiaomi'de de Mi serisine 2, Redmi serisine 1 güncelleme geliyor diye biliyorum.

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Yeni bir güncelleme geldi, sanırım geri çekildi ve şimdi tekrar gelmiş.
(Bildirim geldikten sonra güncelleme için ayarları açtım, herhangi bir güncelleme gözükmüyordu. Sonra tekrar bildirim geldi, yeni sürüm mevcut.)
Güncelleme yaptım, şimdilik bir fark göremedim.
Ekli dosyayı görüntüle 125725
Bir de şöyle bir şey duydum. Sayı serilerinde (3 Pro, 6, 5i, 5 Pro, 7 Pro..) Pro modeller (5 Pro, 7 Pro..) 2 ; 6, 5i, 7 gibi modeller 1 Android güncellemesi alıyormuş. Realme Community'de paylaşılan bilgi bu şekilde.

Yani bu bilgi doğruysa Realme 7 de Realme 5 Pro da, Android 11'den sonra güncelleme almayacak ama Realme 6 Pro ve Realme 7 Pro Android 12 dahil güncelleme alacak.

Duyunca çok şaşırdım açıkçası. Xiaomi'de de Mi serisine 2, Redmi serisine 1 güncelleme geliyor diye biliyorum.
Güncelleme olayına takılma derim.Az versin sorunsuz versin.Güncelleme olayı bir noktadan sonra sıkıntı.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Değerli forum üyeleri, iyi günler. Bu konuda, son zamanlarda çıkan f/p ürünlerinden biri olan Realme 6 Pro'daki 1 haftalık deneyimlerimi paylaşacağım.

Ekrandan başlayalım ;
Güneş ışığında parlaklık seviyesi yeterli. Sabah ve öğlen saatlerinde ekranı görmekte zorluk yaşamıyorum. Çift ön kamera gözümü rahatsız etmedi.
90hz gerçekten bambaşka bir şeymiş. Özellikle oyun oynarken etkisini gösteriyor. 60 hz'lik bir cihazı tekrar kullandığınızda fark görülüyor. Sonuç olarak ekranından gayet memnunum.

Batarya Performansı ;
Sonuçların ekran görüntülerini paylaşıyorum.
90hz, Wi-Fi, Bluetooth ve Konum sürekli açıkken, %20 şarjım kalmışken yoğun kullanımda 7 saat 34 dakika ekran süresi aldım. Ekli dosyayı görüntüle 118036

Otomatik hz, Wİ-Fİ, Bluetooth ve Konum sürekli açıkken, otomatik parlaklıkta standart kullanımda %18 şarjda 10 saat ekran süresi aldım. Ekli dosyayı görüntüle 118037

90hz'de, Pubg'de 17 dakikada telefonun desteklediği son grafik ayarında %7.5 şarj tüketti.
Call of duty'de 15 dakikada %5 şarj tüketti.
PES'te 1 saat 15 dakikada %25 şarj tüketti.

%0'dan 100'e 62 dakikada, 15'den 100'e 56 dakikada geldi.

Kamera ;
64 mp ana kameranın performansı beni şaşırttı. Samsung GW1 sensörden pek bir beklentim yoktu ancak çok memnun kaldım. Kamera önceliğinizse, bu fiyatlarda güzel bir tercih olabilir.
Gece modunda kumlanmalar oluyor ancak memnun edecek seviyede.
Geniş açı modunda kenarlarda bozulmalar oluyor ancak fiyatına göre başarılı diyebilirim.
Makro kamera başarısız. Bu fiyatlardaki diğer cihazların makro sonuçları nasıl, bir bilgim yok ancak makro fotoğraflar çekmek için alma düşünceniz varsa memnun kalmayabilirsiniz.
Ön kamera tek kelimeyle harika. IMX471 sensör kalitesini gösteriyor. Forumda öneriler verirken ön kameranın başarılı olduğunu bilerek yardımcı oluyordum, beklediğimden iyi çıktı. Bundan sonra ön kamera önceliği olan üyelere bu cihazı önermekte kararlıyım :)
Arka kamerada mikrofondan memnun kalmadım ama görüntü kalitesi gayet iyi. Sarsıntı önleyici başarılı.
Genel olarak, ana kamera ve ön kameradan çok memnunum.

Performans ;
Oyunları hep 90hz'de oynadım. Takılma, donma yok. 30 dakika boyunca Pubg oynadığımda rahatsız edici seviyede ısınma yaşamadım.

Arayüz : Cihaz sade ve premium hava veren bir arayüze sahip. Herhangi bir kasma, donma yaşamadım.

Tasarım : Cihazın arkasına baktığımda resmen keyif alıyorum. Yıldırım efekti göze çok hoş geliyor. Cihazın rahatsız edici seviyede ağırlık ve kalınlığı yok. Ekran koruyucu biraz garip yapıştırılmış gibi, dümdüz ön kameraya bakarken koruyucu kameradan taşıyor. Kutudan çıkan kılıf bayağı kaliteli ancak takması ve çıkarması çok zor. Ekrana zarar vereceğim diye korkuyorum. Sanırım kılıfı değiştireceğim.

Diğer :
Dolby Atmos ses kalitesini kesinlikle etkiliyor. Cihazın ses kalitesi yeterli ve ses gayet yüksek çıkıyor.
Bu arada, kablolu kulaklıkla oyun oynamak biraz zor. Sola doğru eğip kamera altta kalacak şekilde oynarsanız kulaklık elinize geliyor. Diğer türlü de kamera elinize geliyor, ama elinizi biraz daha yukarıda tutarsanız bir sorun yok.
Zil sesi "it's realme" çok hoşuma gitti ?
Maskeyle yüz tanıma yapılmıyor.
Gezinti düğmeleri ve ön kamera saklanabiliyor.
Parmak izi okuyucu çok hızlı çalışıyor.
Güç düğmesi ve ses açma kapama butonları uygun yerlere konulmuş. Tek elimle butonlara rahatça ulaşabiliyorum.

Kapalı ekran özelliği ile ekran kapalıyken şekiller çizip herhangi bir uygulamayı başlatabiliyorum. Örneğin, ekran kapalıyken "W" çizdiğimde Whatsapp'i, "O" çizdiğimde flaş açılıyor. Günlük kullanımımda pek işime yaradığını söyleyemem ancak böyle bir özelliğin olması hoşuma gitti. :)

Sistemin kullandığı alan ile birlikte ilk açılışta 113 GB'a sahip oluyoruz. 128 GB'ın tamamını kullanamıyoruz.

Özetle cihazdan çok memnunum. Herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız rahatlıkla 3 4 yıl götürebilecek bir cihaz. Bütçenize uygun bir fiyatta görürseniz almanızı tavsiye ederim.

Umarım telefon arayışında olan üyeler için faydalı bir içerik olmuştur. :)

Merak ettiğiniz sorular varsa sorabilirsiniz. :)

Kendinize iyi bakın.
Emeğine sağlık hocam güzel ve detaylı bir inceleme yazısı olmuş Realme 6 Pro almayı düşünenler için güzel bir rehber olur diye düşünüyorum

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Sonunda 90 FPS veren bir oyun bulduğum için çok mutluyum!
Arada sırada FPS düşüşleri yaşasam da (75 FPS'e kadar düştü.) gerçekten güzel bir deneyim.
Telefonu zorluyor. Rahatsız edici bir ısınma yaşamasam da 15 dakikada şarj %99'dan %91'e indi.
Ekran görüntülerini ekliyorum.
Ekleme: Oyunun adı "Cyber Hunter".

Ekleme 2/Soru: Herhangi bir oyunun ekran görüntüsünü paylaşmak yasak mı?

Son düzenleme:
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Ekleme 2/Soru: Herhangi bir oyunun ekran görüntüsünü paylaşmak yasak mı?
Neden yasak olsun ki? Önceki sayfalarda paylaştın zaten. Açıklayıcı ve bilgilendirici rehber için teşekkürler :) Kapalı ekran özelliği çok hoşuma gitti, Note 8 Pro'da 2 kere ses kısma tuşuyla kamera açılıyor. BR modundan kastınız nedir? Daha fazla resim/video ekleme şansınız varsa ekleyin derim. Kamera benim için çok önemli.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Neden yasak olsun ki? Önceki sayfalarda paylaştın zaten. Açıklayıcı ve bilgilendirici rehber için teşekkürler :) Kapalı ekran özelliği çok hoşuma gitti, Note 8 Pro'da 2 kere ses kısma tuşuyla kamera açılıyor. BR modundan kastınız nedir? Daha fazla resim/video ekleme şansınız varsa ekleyin derim. Kamera benim için çok önemli.
Teşekkürler. :)
Realme UI 2.0 güncellemesi geldikten sonra bir konu açıp deneyimlerimi paylaşmayı düşünüyorum.