1 Bitcoin Ne Kadar Bitcoin Hakkında Bilgiler!

Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bitcoin, son zamanlarda en popüler sanal para birimidir. Bitcoin satın alıp satanlar, her gün 1 bitcoin fiyatının ne kadar olduğunu merak ediyor. Peki 1 bitcoin kaç TL kaç dolar? İşte ayrıntılar....

resized_3ef94-e85a2e2d1bitcoinnekadarkactlkacdolar.jpg

Bitcoin fiyatları haftasonu ilk defa 3000 dolar seviyesini geçerken, sanal piyasada Bitcoin’den sonra en çok bilinen Ethereum da hergün rekor tazeliyor. Bitcoin fiyatları ABD merkezli GDAX borsasında 3000 doları test etti. Bitcoin Poloniex, BTC-e, Bitfinex, Kraken ve BitStamp’te de işlem görüyor. Yılbaşından beri Bitcoin fiyatları %200’den fazla artarken, sirkülasyondaki değeri 48 milyar doların üzerine çıktı. Son dönemdeki artış, Japonya, Çin ve Güney Kore’deki artan talebin etkisiyle gerçekleşti.

19 Eylül itibariyle;

1 BİTCOİN KAÇ TL?

19 Eylül 2017 1 Bitcoin 13 890.0398 Türk Lirası

1 BİTCOİN KAÇ DOLAR?

19 Eylül 2017 1 Bitcoin 3 984.0637 Dolar

Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “şanslı olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu tercih etmedim. Çok fazla şansa dayalı olmamasının sebebi ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, sadece ve sadece kura çekimi işine yüklü miktarda emek (işlemci gücü) yatıranların bu sözde “çekilişi” sürekli kazanacağı gerçeği.

Şu anki durumda (BTC protokolünün günümüz için belirlediği zorluk ve ödül seviyesinde), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci 25 BTC ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin’in ilk zamanlarında 50BTC idi ve git gide azalacak [bir sonraki ödül adımının 2017 yılında başlaması bekleniyor ve o zaman ödül 12,5BTC’ye düşmüş

YILBAŞINDAN BU YANA FİYATI 50’YE KATLANDI

Bitcoin’e olan talebin artışta olması, diğer sanal para birimlerini de destekliyor. İyi bilinen diğer bir sanal para birimi olan Ethereum, artışını sürdürüyor. Ethereum 1 Ocak’ta 8.07 dolar iken dün 399 dolardan işlem gördü. Bu, yılbaşından beri fiyatın yaklaşık 50 kat arttığı yani yüzde 5000 oranında arttığı anlamına geliyor. Ethereum piyasasının büyüklüğü de 35 milyar dolara yaklaştı.

Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimi olan Ethereum 30 Temmuz 2015 yılında kurucularından biri olan Vitalik Buterin tarafından, Amerika’daki bir bitcoin konferansında tanıtıldı.

Proje, Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Anthony DiIorio ve Gavin Wood tarafından başlatıldı. Ethereum temel olarak bitcoin ile aynı teknolojik temelle çalışıyor. Bu kripto para, bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir.

Ethereum, bitcoinde olduğu gibi ağa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımlarını kullanarak yeni coinler üretebileceği şekilde geliştirilmiştir. Ethereum’da yeni coin üretmek için bitcoin’den farklı olarak CPU yani bilgisayarın işlemcisini kullanmak yerine GPU yani çok daha seri çalışan ekran kartını kullanıyor.

1 bitcoin ne kadar? 1 bitcoin kaç tl kaç dolar?

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Oyunlara falan dikkat edin kıraklı olanlar falan bitcoin mining var dosyalarda. Fazladan dosyalar falan.

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Oyunlara falan dikkat edin kıraklı olanlar falan bitcoin mining var dosyalarda. Fazladan dosyalar falan.
Hiç ilgimi çekmiyor böyle şeyler ama bu sanal para birimi ile ilgilenenlere başarılar diliyorum.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Nasıl yani oyun oynarken arkada adam bizim Pc den mining mi yapıyor?

Aynen, repack yapan birinin dosyasında kurulumda fazladan dosya bulundu analizinde minnig olduğu orataya çıktı. Reddit te görmüştüm.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Nasıl anlayacaz ki?

Bir torrent sitesine girdin birinde alttaki d dosyasına kadar var diğerinde e veya fazlası var. İşte burada araştırmak lazım bitcoin için.

Repackte normalde

x.a
x.b
x.c
x.d var diyelim normal dosyalar
ek olarak x.e gibi bir dosya var ise içeriği bitcoin olabilir. Araştırmak lazım reddit te falan var zaten bu tür şeyler konuları.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bizler bu işi hakkıyla öğrenip anlayıncaya kadar...
Hukuki altyapısı olmayan, devlet garantisinden yoksun birşeyin nasıl bu kadar yaygınlaşıp cazibe merkezi haline gelmiş olduğuna aklım ermiyor. Galiba bundan sonra da ermeyecek. :)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bizler bu işi hakkıyla öğrenip anlayıncaya kadar...
Hukuki altyapısı olmayan, devlet garantisinden yoksun birşeyin nasıl bu kadar yaygınlaşıp cazibe merkezi haline gelmiş olduğuna aklım ermiyor. Galiba bundan sonra da ermeyecek. :)

Hocam, peki helal ve haramlığı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bazı fetva siteleri haram diyor, sizin fikriniz ne olur?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Hocam, peki helal ve haramlığı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Bazı fetva siteleri haram diyor, sizin fikriniz ne olur?

Sevgili Furkan takdir edersin ki bu konu henüz çok yeni, haram diyen de helal diyen de olabilir. Lakin kesin bir fetva henüz bu konuda verilmiş değildir. Buna yetkili tek kurum DİB Din İşleri Yüksek Kurulu'nun vereceği kesin hüküm olabilir. Ben şahsen haddimi aşmak istemem, lakin anlatıldığı kadarıyla bu iş İslâmın ruhuyla, yapısıyla mütenasip düşmüyor.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Sevgili Furkan takdir edersin ki bu konu henüz çok yeni, haram diyen de helal diyen de olabilir. Lakin kesin bir fetva henüz bu konuda verilmiş değildir. Buna yetkili tek kurum DİB Din İşleri Yüksek Kurulu'nun vereceği kesin hüküm olabilir. Ben şahsen haddimi aşmak istemem, lakin anlatıldığı kadarıyla bu iş İslâmın ruhuyla, yapısıyla mütenasip düşmüyor.

Hocam şu noktada karışıyor işler, borsa ve hisse alım satımına fetva veren kişiler, bitcoin piyasasına haram diyebiliyor ve bunun nedeninin, maddi bir karşılığı olmadan para satın alma olduğunu söylüyorlar.

Bu da insanın aklına şu soruyu getiriyor, Lidyalılar, parayı buldukları zaman, para helal miydi haram mıydı? İlk başta, onun da devletler nezdinde bir karşılığı yoktu ki.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Dünya genelinde resmiyete kavuşursa haram olacak bi tarafı yok.

Sevgili Murat, o kadar basit değil bu konu abicim. Dünya genelinde resmi olarak kabul gören nice şeyler var ki İslam dininde haram kabul edilmiştir.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hocam şu noktada karışıyor işler, borsa ve hisse alım satımına fetva veren kişiler, bitcoin piyasasına haram diyebiliyor ve bunun nedeninin, maddi bir karşılığı olmadan para satın alma olduğunu söylüyorlar.

Bu da insanın aklına şu soruyu getiriyor, Lidyalılar, parayı buldukları zaman, para helal miydi haram mıydı? İlk başta, onun da devletler nezdinde bir karşılığı yoktu ki.

Furkancım eğer "İlk" olana gidersek içinden çıkamayız abicim! :) Mesela ilk insan yaratıldığında da evlilik kardeşler arasında çaprazvari oluyordu. :)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Furkancım eğer "İlk" olana gidersek içinden çıkamayız abicim! :) Mesela ilk insan yaratıldığında da evlilik kardeşler arasında çaprazvari oluyordu. :)

Hocam aynı şey değil bence ya.

İşin aslı, şu anda ben bile çok detaylı bilgiye sahip değilim ki, size detaylıca anlatabileyim. Ama umarım haram veya şüpheli değildir. :D

D

Deleted member 216045

SDN Okuru

şuan 10 devlet bitcoini para olarak kabul etti bu duruma göre haram olmaması gerekiyor.
gerçi fetva verecek kişilerinde bu konu hakkında bilgi sahibi olduklarını sanmıyorum ki doğru fetva versinler.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İşin aslı, şu anda ben bile çok detaylı bilgiye sahip değilim ki, size detaylıca anlatabileyim. Ama umarım haram veya şüpheli değildir. :D

Yakaladım seniii! :D

şuan 10 devlet bitcoini para olarak kabul etti bu duruma göre haram olmaması gerekiyor.
gerçi fetva verecek kişilerinde bu konu hakkında bilgi sahibi olduklarını sanmıyorum ki doğru fetva versinler.

O bahsettiğin on devlet harama, helale inanıyor mu güzel kardeşim? Onların kabul etmiş olması helal olmasını mı gerektiriyor yani? Benim şahsi görüşüm bunun helal olmasının pek mümkün olmadığıdır; Ama bu sadece beni bağlar, çünkü ben fetva verebilme yetkisine sahip biri değilim. Bu mevzu son derece karmaşık, sofistike bir özelliğe sahip olması sebebiyle öyle bir kalemde fetva verilebilmesi de çok güç ve sorumluluk isteyen bişey. O hocanın bu hocanın verdiği şahsi fetvalar da çok önemli değil, bu konuda DİB Din İşleri Yüksek Kurulunun vereceği fetva önemlidir. Lakin onların da henüz bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olabildiğini zannetmiyorum... Ki, onlardan ses çıkmaması henüz anlayabilme aşamasında olduklarını gösteriyor. Çok kolay da anlaşılabilecek bir mevzu olduğunu zannetmiyorum. Dedim ya zamanla, yaygınlaşınca bir şekilde işin aslını faslını öğreneceğiz inşaallah.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Faiz'de haram ama bu yüzyılda her türlü oluyor. Bitcoin normal olarak kara para aklamak için çıkartılan bir sanal paradır. Hatta geçenlerde salıkta(haber) gördüm sanal para için birini öldürdüler. Dolara euro'ya yatırıyoruz yükseldikçe paramız artıyor yani kendi olmayan paramız fazladan bize geliyor. Bitcoin'de böyle biraz, birazda birilerinin para aklama yolu. Tek bir yerde değil bu para internette derinlerde dolaşıyor ve izi sürülemiyor şuanlık ve bu yüzden aklama işi için kullanılıyor.