1.600 TL'den , 1.399 TL Büyük İndirim !

zaxa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar daha öncede bir başlık açtığımda'da belirttiğim gibi bilgisayarım artık iyice eskidiğinden dolayı yeni bir bilgisayar almak istiyorum . Bir süredir araştırıyorum , forumdan yapılan yorumları okuyup değerlendiriyorum . Bilgisayarın 2-2.5 yıl yeni çıkan oyunları oynatmasını istiyorum . Pil ömrü , tasarım , ses yazılımı , ısınmama ve ekran kalitesi vb. benim için önemli . Pratik ve kullanışlı olmasından ötürü bir notebook düşünüyorum .

Birkaç haftadır araştırıyordum bugün şöyle bir indirime rast geldim , kaçırılmayacak kalitede ve fiyatta bir cihazmı bu :blink: . Görüşlerinizi bekliyorum :biggrin:

1-) Lenovo Z500 59374972 Notebook - i5-3230M 6GB 1TB 2GB VGA Kahvewww.gold.com.tr/lenovo-z500-59374972-notebook_u

Biraz uzun oldu kusura bakmayın , yazıyı okumayanlar sadece cihaza bakıp yorum yapabilirler
:cool:

zaxa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar hiçmi bilgisi olan yok bu cihaz hakkında ?*

onurdags

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevap için biraz geç oldu galiba.
Gold paralel ithalat ürün satan bir firma ve teknosa, vatan gibi firmalarla (bazı istisnalar dışında) hemen hemen aynı fiyata satış yapıyor. Çok insan memnun Gold'dan ama ben buradan alacağıma paralel ithalat ürünleri çok daha ucuza satan firmalar olduğunu duyuyorum oralardan almayı tercih ederim.

Gelelim laptopa; bu laptop için bence 1300 tl distribütör garantili ise oldukça iyi bir fiyat ama eğer paralel ithalatsa pek de avantajlı değil. Eğer gold'dan almayı düşünüyorsan bence diğer paralel ithalat ürün satan firmaları da araştır. özellikle İstanbul'da yaşıyorsan bu konuda oldukça alternatifin olduğunu düşünüyorum.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
içinden gt740m(64bit) ekran kartı çıkıyor, sitede yazan yanlış. 645m başka bir z500 modelinde var.

onurdags

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Her iki ekran kartının da 128 Bit olduğunu biliyorum ama yanlış biliyor da olabilirim. Bildiğim kadarıyla iki ekran kartı arasında pek performans farkı yok.

BLacK+

Profesör
Reaksiyon puanı
18
64bitte olsa 645m den daha iyi bir kart. DDR5 çünkü.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
64bitte olsa 645m den daha iyi bir kart. DDR5 çünkü.

Yanlışın var hocam.

Notebookcheck sitesindeki test edilen oyunların benchmark ve fps testlerine bakacak olursak, 645m 740m i hemen hemen her oyunda geçiyor. Özellikle medium ve high ayarlarda 740m pörtlüyor.

Ayrıca futuremark ve gpuboss gibi benchmark sitelerinde de 645m daha yüksek puan almış.

Bu testlerde 128bit 740m kullanıldığını varsayıyorum, 64bit 740m modeli, 128lik olanından daha düşük performans gösterdiği söyleniyor.

BLacK+

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yanlışın var hocam.

Notebookcheck sitesindeki test edilen oyunların benchmark ve fps testlerine bakacak olursak, 645m 740m i hemen hemen her oyunda geçiyor. Özellikle medium ve high ayarlarda 740m pörtlüyor.

Ayrıca futuremark ve gpuboss gibi benchmark sitelerinde de 645m daha yüksek puan almış.

Bu testlerde 128bit 740m kullanıldığını varsayıyorum, 64bit 740m modeli, 128lik olanından daha düşük performans gösterdiği söyleniyor.

Hocam dediğin gibi orda ölçü verilen GK107 chipli 850mhz 128bit DDR3 versiyonu. GK208 yeni chipli modelinde 980mhz 64 bit DDR5 bellek var. Daha kötü performans vereceğini hiç sanmıyorum.Chipler arası karşılaştırmalı testler çıktığında aydınlığa kavuşur.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Hocam dediğin gibi orda ölçü verilen GK107 chipli 850mhz 128bit DDR3 versiyonu. GK208 yeni chipli modelinde 980mhz 64 bit DDR5 bellek var. Daha kötü performans vereceğini hiç sanmıyorum.Chipler arası karşılaştırmalı testler çıktığında aydınlığa kavuşur.

Yukarıda bahsedilen gk208 740m kullanan lenova modelin cpu-z ekranı şöyle;

j4x.png

ddr5 değil ddr3 bellek kullanılmış.

Konuyla ilgili yorumlar şu şekilde;

1) The older
GK107
:
http://www.techpowerup.com/gpudb/2310/geforce-gt-740m.html
128bit Bus (28.8 GB/s bandwidth
)
810 MHz Core
TMUs: 32
ROPs: 16
PCI-e 3.0 16x

2) The newer GK208: http://www.techpowerup.com/gpudb/2299/geforce-gt-740m.html
64bit Bus (14.4 GB/s bandwidth)
980 MHz Core
TMUs: 16
ROPs: 8
PCI-e 3.0 8x

So yes, turns out it really is equipped with the worse-performing GK208 64bit version of GT 740M.What you should pay special attention to are the 3DMark Vantage scores as those best illustrate performance in modern games.Cloud Gate: 5453 (whopping 39% slower than the average GT 740M)Ice Storm: 56020 (whole
17% slower
than the average GT 740M)

So watch out! While the name of the card
GT 740M
would suggest you're getting a card of a performance between
GT 640M
and
GT 650M
, the harsh reality is that the performance of the Kepler chip seems to suffer drastically from the performance cuts done by nVidia I covered in the first post. The true power-level of this is only a little higher than the old Fermi chips such as
GT 630M (rebranded GT 540M)
or
GT 635M
.
http://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-Edge-S-series/GK208-GT-740M-in-Edge-E531-and-E431/td-p/1170251

Yabancı forumlarda konu çok tartışılmış, herşeye rağmen güzel bir ekran kartı fakat ben olsam 645m 128bit versiyonunu tercih ederim.

BLacK+

Profesör
Reaksiyon puanı
18
DDR3 se o zaman tartışılmaz bile 128 bit için.
Ama DDR5 versiyonuda var kartın.
http://www.geforce.com/hardware/notebook-gpus/geforce-gt-740m/specifications

Notebookcheck'te de öyle yazıyordu.

"The NVIDIA GeForce GT 740M is a DirectX 11 graphics card of the middle class. It is based on the Kepler architecture and manufactured by TSMC in a 28-nanometer process. In addition to a version with the GK107 chip (384 shader, 810 - 895 MHz, 128 bit memory) and DDR3 memory, there might exist models with the new GK208 (384 shader, up to 980 MHz plus boost, 64 bit memory) and/or GDDR5, too."

Alırken iyice araştırmalı ve bilinçli seçim yapmak gerek o zaman.

zaxa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görüşlerini yazıya döken herkeze teşekkür ederim ;)

Peki alınabilecek bir ürünmü , yoksa 1300 TL dolaylarında yine böyle indirimden daha güzel bir ürün yakalama fırsatım olurmu ?

Benim beklentilerim üsttede belirttiğim gibi ;

*En azından yeni çıkan güncel oyunları 2-2.5 yıl kadar oynatsın .
*Şuanda , 1300 TL kadar bir bütçem var .
*İndirimleri vs. bekleyebilirim acelem yok . (Yani o fiyata alabileceğim en iyi ürünü almak istiyorum ) .
*CS6 vb . video ve resim programlarını sorunsuz çalıştırmasını istiyorum .
*Ve son olarakta içinde mümkün olursa güzel bir ses yazılımı olursa iyi olur :))

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Görüşlerini yazıya döken herkeze teşekkür ederim ;)

Peki alınabilecek bir ürünmü , yoksa 1300 TL dolaylarında yine böyle indirimden daha güzel bir ürün yakalama fırsatım olurmu ?

Benim beklentilerim üsttede belirttiğim gibi ;

*En azından yeni çıkan güncel oyunları 2-2.5 yıl kadar oynatsın .
*Şuanda , 1300 TL kadar bir bütçem var .
*İndirimleri vs. bekleyebilirim acelem yok . (Yani o fiyata alabileceğim en iyi ürünü almak istiyorum ) .
*CS6 vb . video ve resim programlarını sorunsuz çalıştırmasını istiyorum .
*Ve son olarakta içinde mümkün olursa güzel bir ses yazılımı olursa iyi olur :))

1300TL ye alınabilecek en iyi notebooklardan biriydi fakat kampanya bitti :) fiyat 1750tl ! Gold güzel kampanyalar yapıyor 645m li modeller 1-2 hafta içinde tekrardan kampanyaya girer, ben gold-vatan-hepsiburada-pcdepo gibi siteleri sürekli takip etmeni, donanımhaberdeki konulara hergün gözatmanı tavsiye ederim. Fırsat ürünnlerini sürekli paylaşıyorlar.

zaxa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sağolun arkadaşlar , eklemeyi unutmuşum internetten elektronik alet almayı düşünmüyorum , Vatan-Teknosa-Bimeks-Gold gibi mağazalarden elimle görerek almak istiyorum .

Lenova z500 bu saydığım maazalarda indirime girerse almayı düşünebilirim ;)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Sağolun arkadaşlar , eklemeyi unutmuşum internetten elektronik alet almayı düşünmüyorum , Vatan-Teknosa-Bimeks-Gold gibi mağazalarden elimle görerek almak istiyorum .

Lenova z500 bu saydığım maazalarda indirime girerse almayı düşünebilirim ;)

Bu mağazalarda gidip elden incele sonra git internetten al :)

İnternetten yapacağın alışverişlerde, 7 gün içerisinde koşulsuz iade sunuluyor. Özellikle marka sitelerde bu süreç çok kolay ve hızlı işliyor.

Şöyle diyim, teknosa mağazasından aldığın bir ürünü beğenmezsen yapacağın birşey yok, sorunlu çıkarsa 1 ay garanti ile uğraşırsın.

Teknosa internet sitesinden alırsan, beğenmesende, bozukta çıksa 7 gün içerisinde çat diye iade edebiliyorsun, sana paranı iade ediyorlar :)

*
not: elektronik ürünlerin(özellikle ceptelefonu) 7 gün koşulsuz iade koşulları siteden siteye değişebiliyor. Telefonlar sim kart ile açıldıklarında kayıtlandıklarından bazen sorun olabiliyor. Hepsiburada bu konuda sorun çıkartmadan iade alıyor diye biliyorum.

Son 2 senedir, evime aldığım tüm elektronik ve beyaz eşyaları, mobilyaları, ufak tefek aparatların hepsini internetten aldım, 10larca kez iade ettim ve hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca internet fiyatları mağazaya göre ucuz olduğundan çok kar ettim.

Hero13

Asistan
Reaksiyon puanı
0
PCDepo'dan alabilirsin.Genelde çok ucuza satıyor.