Denge sensörüne sahip Symbian cihazınızı joystik olarak kullanın. [Symbian]

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
http://www.dailymotion.com/video/k55FkOdqBbMcixo6ta

Accelerometer ya da Türkçemiz'deki adıyla denge sensörüne sahip telefonlar artık iyice yaygınlaştı. Buna paralel bir gelişme örneği olarak da bu fonksiyonu kullanan programlar önemli bir yer tutar hale geldi.
Symbian cihazlar için geliştirilen bu uygulama da denge sensörünü kullanarak cihazınızı elinize almadan kullanmanıza olanak tanıyor.
İlk etapta kullanmakta biraz zorlansanız da zaman içersinde kullandıkça eliniz daha yatkın hale geliyor ve program ile menüde gezinmek bile oldukça keyifili oluyor.
Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyorum. İki oyunda joystick olarak nasıl kullandıklarını göstermişler bence oldukça da keyifli olmuş.
Video Fransızca ancak "görünen köy kılavuz istemez" hesabı sorun olacağını sanmıyorum.

Program Python ile geliştirilmiş bu yüzden cihazınızda Python ve Ultra Module Pack yüklü olmak zorunda.

NOT: Tüm denge sensörüne sahip Symbian os9.xx
cihazlarda çalışamaktadır. Nokia N82 ve N95 ile denenmiştir.

http://rapidshare.com/files/205403637/Nokmote_beta3_unsigned.rar

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
bu güzel video paylaşımı için teşekkürler alabula. Acceloremeter için Türkçe karşılık olarak akselerometre kelimesini kullanabilirsin. Başka cihazlarda bulunduğu için daha önce teknik terim olarak Türkçe'ye geçmiş. Telefonu oyun adına daha eğlenceli kılan bu özellik yakın gelecekte deprem habercisi olarak bile kullanılabilecek inşallah.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Uyarın için teşekkürler. "akselerometre" olarak kullanıldığının farkındayım ancak Tükçemiz adına daha yaratıcı olmak gerekiyor diye düşünerekten kendimce böyle bir ısrardaydım. İzmir enternasyonal fuarı demek gibi bir durumu var yani.:D
Bundan sonra "akselerometre" şeklinde kullanmaya dikkat edeceğim.
Evet sensör önemli bir bileşen, günümüzün elektronik İsveç çakıları olan cep telefonları için. Kullanım alanları muhakkak ki daha çok yayılacaktır.
Oyunlarda kullanmak gerçekten ayrı bir keyif.

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
videonun "hamişine nanay pi pi kaymış" :D
açılmıyo yani :D:D:D

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Video çalışıyor tekrar kontrol ettim.

magicxxL

Doçent
Reaksiyon puanı
2
video değil program sertifika hatası veriyo

dayısı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acceloremeter için Türkçe karşılık olarak akselerometre kelimesini kullanabilirsin. Başka cihazlarda bulunduğu için daha önce teknik terim olarak Türkçe'ye geçmiş.

Bu nasıl bir Türkçe karşılıktır anlamadım. Fransızca bir kelimenin olsa olsa Türkçe okunuşu diyebiliriz.

TDK bu kelime için "ivmeölçer" karşılığını vermiş. Bunu beğenmediyseniz "denge sensörü" demek daha mantıklı olur. Ama sensör yabancı diyorsanız TDK onun için de "duyarga" karşılığını veriyor. Yani "denge duyargası" gibi bir şey demek lazım o halde.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Duyarlılığınız için teşekkürler.
Denge sensörü denilince Symbian kullanıcıları anlayabiliyor ancak WinMo ya da iPhone kullanıcıları akselerometre denilince ne demek istendiğinin farkında varıyorlar.
TDK bunun için bir karşılık sunmuş ancak herkes bunu anlamayabiliyor.
Farklı kavramları parantez içinde aynı anda vermek daha mantıklı olacak sanırım. Denge duyargası gayet güzel duruyor.;)

ghoust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
programı n96 da çalıştıramıyorum..sanıyorum versiyonla alakalı bir sorun.

ghoust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu saydıklarınızın dolaylı veya direk olarak telefonuma bi yan etkisi olurmu?

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
bu saydıklarınızın dolaylı veya direk olarak telefonuma bi yan etkisi olurmu?

Yan etkisi diye bir durum söz konusu değil.
Python ve Script Shell Nokia tarafndan da destekleniyor. Ancak Module Pack kurarken telefonunuzla uyumlu olanı kurmaya dikkat edin. Bir kaç module sistemi doğrudan eriştiği için tutarsızlık yaratabilir. Bunun dışınd bir sorun olmaz. Ama dediğim gibi telefon hafızasına kurun. kartta sorun yaratabiliyor.

ghoust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım..

sabitlediğiniz konular üzerinden bu işlemi yapmaya çalışıcam veşimdi başlıyorum..işlemler sonrasında nokmoteyi n96 da çalıştırabilirsem buraya yazıcam nokmoteden daa iyi olduğunu duyduğum rocknscrool uda deneyebilirim..