Soru Askerde Olunan Aşılar

Bu konuyu okuyanlar

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Askerde olunması zorunlu olan aşıları, askeri birliğe teslim olmadan sağlık ocağından veya hastaneden talep ederek aşı olunabilmekte midir?
Tetenoz , menenjit ve kızamık aşılarıymış vurulan.

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Hiç bir yolu yok mu cidden :D
Aşıdan korkmuyor değilim, birde olan herkes en az iki üç gün ağrı çektim diyorlar.
Biri diyor bana aşçı vurdu aşıyı biri diyor berber vurdu :D
O yüzden tedirginim açıkçası...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hiç bir yolu yok mu cidden :D
Aşıdan korkmuyor değilim, birde olan herkes en az iki üç gün ağrı çektim diyorlar.
Biri diyor bana aşçı vurdu aşıyı biri diyor berber vurdu :D
O yüzden tedirginim açıkçası...

Askeriyede oldun mu olmadın mı bakmıyorlar herkese tekrar aşı yapılıyor. Mecbur askeriyede olacan

Aşıları hemşireler yapıyor. Başlarında doktor olan bir komutan oluyor. Normal askerler değil yani.

İp gibi 20 şerli diziyorlar. Hem sağ kol hem sol koldan bir aşı yapmışlardı sanki. Üstünden zaman geçti pek hatırlayamadım ama 2 olması lazım.

Ağrı flan yapmıyorda bazı askerlerde ateş yapmıştı. Bende hiç bir şey olmadı. Ateşi çıkanlara bir hap veriyorlardı gecesine ateş düşürücü heralde.

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Askeriyede oldun mu olmadın mı bakmıyorlar herkese tekrar aşı yapılıyor. Mecbur askeriyede olacan

Aşıları hemşireler yapıyor. Başlarında doktor olan bir komutan oluyor. Normal askerler değil yani.

İp gibi 20 şerli diziyorlar. Hem sağ kol hem sol koldan bir aşı yapmışlardı sanki. Üstünden zaman geçti pek hatırlayamadım ama 2 olması lazım.

Ağrı flan yapmıyorda bazı askerlerde ateş yapmıştı. Bende hiç bir şey olmadı. Ateşi çıkanlara bir hap veriyorlardı gecesine ateş düşürücü heralde.
Teşekkür ederim bilgiler için, hemşire ise gene okeyim açıkçası :D
Giden tanıdıklarım gözümü korkutmaya çalışıyor :D :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Teşekkür ederim bilgiler için, hemşire ise gene okeyim açıkçası :D
Giden tanıdıklarım gözümü korkutmaya çalışıyor :D :D

1 e 5 katma var bizim insanımızda biraz.

Lakin hastalandığında yapılan bir iğne var o değişik :)

Millet hasta olmadığı halde revire gelmesin rapor almaya çalışmasın diye iğnenin içine değişik bir şey mi koyuyorlar ağrı kesicimi koymuyorlar ne 2-3 tüpü karıştırıp yapıyorlar.

Bir gün soğukta üşütüp hastalandığımda revire çıkmıştım. Doktor iğne yapalım yarın devam edersin askerlerle dedi. İyi tamam gittim hemşire iğneyi yaptı. Hadi kalk dedi :D Ayağım yürümüyor. Nasıl bir iğne ise. Sıvının kanda gidişini hissediyorum. Kalktım iki adım attım ayağım kesildi... ( Bir yarım saat revirde yattımda ayağım kendine geldi ) Bir daha revire çıkmak mı aman aman spora katılırım daha iyi dedim...

Not: Ama bu girişte yapılan iğneler ufak hiç hissetmiyon bile çok dert etme. En kötü bayılırsın biraz revirde yayıp gönderirler. Benim zamaında iğne tutan bir iki kişi vardı. Az oturtup başında bekleyip sonra salıyorlar onlarıda.

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
1 e 5 katma var bizim insanımızda biraz.

Lakin hastalandığında yapılan bir iğne var o değişik :)

Millet hasta olmadığı halde revire gelmesin rapor almaya çalışmasın diye iğnenin içine değişik bir şey mi koyuyorlar ağrı kesicimi koymuyorlar ne 2-3 tüpü karıştırıp yapıyorlar.

Bir gün soğukta üşütüp hastalandığımda revire çıkmıştım. Doktor iğne yapalım yarın devam edersin askerlerle dedi. İyi tamam gittim hemşire iğneyi yaptı. Hadi kalk dedi :D Ayağım yürümüyor. Nasıl bir iğne ise. Sıvının kanda gidişini hissediyorum. Kalktım iki adım attım ayağım kesildi... ( Bir yarım saat revirde yattımda ayağım kendine geldi ) Bir daha revire çıkmak mı aman aman spora katılırım daha iyi dedim...

Not: Ama bu girişte yapılan iğneler ufak hiç hissetmiyon bile çok dert etme. En kötü bayılırsın biraz revirde yayıp gönderirler. Benim zamaında iğne tutan bir iki kişi vardı. Az oturtup başında bekleyip sonra salıyorlar onlarıda.
Güzel anıymış :D
Olabilir o kadar insanla sürekli uğraşmak istemeyebilirler :D

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Hem de nasıl yapıyorlar biliyor musun biri bir koluna biri bir koluna hayvan aşılar gibi aynı anda iki aşıyı vurup tamam diyorlar. Tetanoz ve menenjit. Genelde tetanozu sola vururlar ama hangisini hangi kola vurduklarının önemi yok kendileri bile bilmiyor hangi aşıyı vurduklarını. Genelde sol kol ağrır hangi aşı bilmiyorum ama :D

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Hem de nasıl yapıyorlar biliyor musun biri bir koluna biri bir koluna hayvan aşılar gibi aynı anda iki aşıyı vurup tamam diyorlar. Tetanoz ve menenjit. Genelde tetanozu sola vururlar ama hangisini hangi kola vurduklarının önemi yok kendileri bile bilmiyor hangi aşıyı vurduklarını. Genelde sol kol ağrır hangi aşı bilmiyorum ama :D
Çok güzel motivasyon veriyorsunuz hocam. :D

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Çok güzel motivasyon veriyorsunuz hocam. :D
Ben de korkarım aşıdan ama yapacak bir şey yok o an komutanların karşısında cesur durup ses çıkarmamaktan başka çare yok :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aşçı berber falan aşı vurmuyor ama o konuda rahat ol. Genelde askeri hemşireler vurur.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Ben de korkarım aşıdan ama yapacak bir şey yok o an komutanların karşısında cesur durup ses çıkarmamaktan başka çare yok :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aşçı berber falan aşı vurmuyor ama o konuda rahat ol. Genelde askeri hemşireler vurur.
İki kola da pamuk tutarken kâğıt imzalayacak bir de. :D

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Bir de emir kiplerine alışma süreci var. :D
O olay basit aslında. Her şeyin başına "komutanım" sözcüğü getirecek. Bir de aşağıdaki söz öbeklerini ezberleyip başka hiçbir şey söylemeyecek:
Sol, emredersiniz komutanım, komutanım müsadenizle bir durum arz edebilir miyim, uygun görürseniz...

Bir de evet kelimesine izin var ama tamam kelimesini unutması lazım

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
:D sonuç olarak olamıyorum dışarıda anlaşılan
Seve seve o aşılar haşırt diye olunacak :D
Bari yatış verseler o güne ne şınavı ya :D :D

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Bende sadece tetanoz aşısı yapılmıştı, revirdeki hemşire veya rütbeli doktorlardan birisi yapar aşıyı, yani hiç endişe etmenize lüzum yok, Allah kolaylıklar versin, şimdiden hayırlı teskereler.

testaliş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Az önce birisi ile konuştum ona bir form doldurtmuşlar orada sormuşlar belge istemişler :D
Askeriyeden askeriyeye fark ediyor anlaşılan :D
Buda güzel bir şey belki benim gideceğim yerde sorarlar :D :D
Benden önce giden birini bulursam sorun çözülür :D :D

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Bu arada internetten ANTK41 açın ve şimdiden ezberleyin, askerde size büyük kolaylık olur, hatta ilk zamanlar devrelerinizden biraz daha önde olursunuz.

DarkKnight.

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Gerçekten nasıl bir zihin yapımız var ben anlayamıyorum adam belliki tedirgin olumlu terkin yapıcağınıza yok şöyle yok böyle kardeşim altı üstü iki tane aşı yapıyorlar corona aşısı olmadın mı aynı hikaye aşı olmak istemezsen olmazsın bu kadar basit kimse kimseye zorla bir şey yapamaz yok askeri orada yaparlar falan öyle bir olay yok 50 yıl önce vardı belki şu an öyle bir hikaye yok aşı olmak istemiyorsan Komutanlığı na dilekçe de istekte bulunursun olumsuz çıkarsa da gidersin mahkemeye verirsin insan hakları diye bir şey var tamam askeri ciddi resmi bir kurum bunu inkar eden kimse yok zaten ama temel insan haklarına aykırı hiçbir şey yoktur savaşlarda bile insan hakları i̇nsani suçlar diye bir olay var savaşta bile insanlık suçu eden olay varken askeriyede öyle bir şeylerin olma ihtimali yok ben aşı olmanı tavsiye ederim bir Tetanoz aşısı biri hastalık aşısı tetanoz olursan faydası olur askeriye için söylemiyorum kedi köpek ısırır bir şey olur iyi olur diğerini olmak istemiyorsan Komutanlığına yazı ver ama geç kalma mahkemelik durumun olursa uzun sürer

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Gerçekten nasıl bir zihin yapımız var ben anlayamıyorum adam belliki tedirgin olumlu terkin yapıcağınıza yok şöyle yok böyle kardeşim altı üstü iki tane aşı yapıyorlar corona aşısı olmadın mı aynı hikaye aşı olmak istemezsen olmazsın bu kadar basit kimse kimseye zorla bir şey yapamaz yok askeri orada yaparlar falan öyle bir olay yok 50 yıl önce vardı belki şu an öyle bir hikaye yok aşı olmak istemiyorsan Komutanlığı na dilekçe de istekte bulunursun olumsuz çıkarsa da gidersin mahkemeye verirsin insan hakları diye bir şey var tamam askeri ciddi resmi bir kurum bunu inkar eden kimse yok zaten ama temel insan haklarına aykırı hiçbir şey yoktur savaşlarda bile insan hakları i̇nsani suçlar diye bir olay var savaşta bile insanlık suçu eden olay varken askeriyede öyle bir şeylerin olma ihtimali yok ben aşı olmanı tavsiye ederim bir Tetanoz aşısı biri hastalık aşısı tetanoz olursan faydası olur askeriye için söylemiyorum kedi köpek ısırır bir şey olur iyi olur diğerini olmak istemiyorsan Komutanlığına yazı ver ama geç kalma mahkemelik durumun olursa uzun sürer
Kesinlikle katılıyorum, mesela bölük astsubayımız bana covid aşısı olmamı sürekli hatırlatıyordu ben de her seferinde reddediyordum, zorla yapamazlar kesinlikle, orada da bir kısım özlük haklarınız oluyor esasında.