Öneri iPad Pro M2 11 inç vs iPad Pro M1 12.9 inç

Bu konuyu okuyanlar

Muyan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba. Yakın zamanda bir iPad almak istiyorum ama aklıma bir soru takıldı. Sizce iPad Pro M2 256GB 11 inç mi alınmalı yoksa bir önceki nesil olan iPad Pro M1 256GB 12.9 inç mi alınmalı?
Aslına bakarsanız fazla fark yok (işlemci konusunda bile). Sadece göründüğü de üzere ekran büyüklüğü ve mini-Led teknolojisi farkı var. iPad'lerin yanında Apple Pencil 2.Nesil ve Magic Keyboard'ı da almak istiyorum. Okulda deftere not tutmak yerine iPad'imi kullanacağım ve okul zamanı dışında da çeşitli oyunlar (Genshin Impact ve Apple Arcade oyunları vb.) oynayacağım. Ek olarak iPad'i profesyonel bir çizim tableti gibi olarak kullanacağım. Birkaç uygulamayla birlikte de bunları pekiştirip kendimi de önemli ölçüde ''dijital ortamda'' geliştireceğim. Onun haricinde ise YouTube ve TikTok videolarımı LumaFusion tarzı uygulamalarla editleyip bu uygulamalara yükleyeceğim. Aslına bakarsanız iPad Pro serilerini en verimli şekilde kullanmayı hedefliyorum. Aynı zamanda bir iPhone'a da sahip olduğumdan senkronizasyon bakımından da yardımı olacaktır.

Okul konusunda sıraya açtığımda iPad Pro M2 11 inç'in daha kompakt ve mobil duracağını ben de biliyorum ancak ders çalışırken ekranları böldüğümde ya da Word'de yazı yazarken 11 inç zorlar mı? Okul dışında herhangi bir kafeye oturduğumda ise Word tarzı uygulamaları kullanacağımdan klavyesi de bana yardımcı olacaktır. Çeşitli makale ve araştırma ödevleri yaparken 12.9 inç daha sağlıklı gibi görünüyor ancak biraz devasa.

Oyun konusunda özellikle Genshin Impact'de iPad Pro M1 12.9 inç sizce büyük olduğundan iki elle oynanması zor mu olur? Görüntü bakımından 12.9 inç, 11 inç'e göre daha güzel bir görüntü verecektir ancak büyüklüğü nedeniyle gerekli zamanlarda tek elle tutulması oyun esnasında olumsuz etki eder mi?

Gelelim Pil konusuna. iPad Pro M1 12.9 inç'in ekranı ve pil hacmi büyük ancak büyük ekrana büyük pil maalesef ki yetmiyor. İzlediğim test videolarında iPad M1 (5.Nesil) ile neredeyse aynı süreleri alıyor.
Ancak iPad Pro M2 11 inç ise hem ekran boyutunun iPad M1 (5. Nesil) ile aynı olmasına rağmen aşağı yukarı 1-2 saat daha uzun süre ekran süresi veriyor. Keza ben Genshin Impact de oynayacağımdan iPad Pro M2 11 inç daha uzun süre pil ömrüyle daha uzun süre oyun vakti sağlıyor. Keza aynı şekilde iPad Pro M2 11 inç dışarda kullanımda da beni iPad Pro M1 12.9 inç'e göre yarı yolda bırakmayacağı kanaatindeyim.

Genel Kullanım Noktasında ise genel olarak sınıf ortamında açıp kalemimle not alacağım. Sınıf ortamında Magic Keyboard yerine Apple Pencil 2. Nesil'i tercih edeceğim. Magic Keyboard yer kaplayacağından onun üstüne (kapalı bir şekildeki haliyle) stant gibi koyarım. Ek olarak kafe tarzı yerlerde ise Magic Keyboard’ımı kurup Word’de ödevlerimi yazacağım. Sınıfta iPad’e kalemle yazı yazma konusuna geri gelirsek 11” olan model daha kompakt ve taşınabilir geliyor. 12.9” ise bir laptop gibi olacağından yanımda oturan sınıf arkadaşlarımın da rahatsız olacağını düşünüyorum. Ancak mini-Led teknolojisi de cazip geliyor ve büyük bir ekranda şahsen oyun ve video deneyimi de beni kendine çekiyor, kararsız kaldım.

Sizce hangi iPad Pro serisi tercih edilmeli? Öğrenci indirimiyle alacağımdan şu anlık iPad Pro M2 256GB 11 inç Apple.com'da 21.719 TL; iPad Pro M1 256GB 12.9 inç ise Pt.com.tr'de 21.999 TL.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
11" M1 iPad Pro kullanan olarak ben 12.9 modeli oneririm. 11" asiri kompakt bir model. 12.9" zaten asiri buyuk degil. Not falan tutarken daha iyi olur hatta. Normal bir defterden cok da buyuk olmadigi icin kimseyi rahatsiz etmezsin. Buyuk ekranda not tutma, video izleme ve oyun oynamanin tadi daha iyi. Oyun icin bir tane DualSense alirsin, elim ekrana sigar mi sorununu ortadan kaldirirsin.

Muyan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
11" M1 iPad Pro kullanan olarak ben 12.9 modeli oneririm. 11" asiri kompakt bir model. 12.9" zaten asiri buyuk degil. Not falan tutarken daha iyi olur hatta. Normal bir defterden cok da buyuk olmadigi icin kimseyi rahatsiz etmezsin. Buyuk ekranda not tutma, video izleme ve oyun oynamanin tadi daha iyi. Oyun icin bir tane DualSense alirsin, elim ekrana sigar mi sorununu ortadan kaldirirsin.
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha olacak bu pille alakalı. Zaten konuda da belirttiğim gibi M2 11'' ile M1 12.9'''un sadece normal kullanım ve görünümde işlemci iyileştirmesi, ekran kalite ve büyüklüğü ve de pil konusu var. İzlediğim videolarda iPad Pro M1 12.9'' ile iPad Air 4. ve 5.Nesil modellerin pil sürelerinin neredeyse aynı anda iPad M2 Pro 11'''e göre daha kısa bir sürede tükendikleri görülüyor. 11 inçlik versiyon 12.9'a göre aşağı yukarı 1-2 saat daha ekstra pil kullanımı sağlıyor. Bu hem oyun için hem de okulda kullanmak için sizce büyük bir etken mi? Yoksa dediğiniz gibi büyük ekran daha cazip geliyor ancak 11'de gerçekten kompakt bir model. Keza bir teknoloji mağazasında bunu deneyimleyeceğim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ancak bir sorum daha olacak bu pille alakalı. Zaten konuda da belirttiğim gibi M2 11'' ile M1 12.9'''un sadece normal kullanım ve görünümde işlemci iyileştirmesi, ekran kalite ve büyüklüğü ve de pil konusu var. İzlediğim videolarda iPad Pro M1 12.9'' ile iPad Air 4. ve 5.Nesil modellerin pil sürelerinin neredeyse aynı anda iPad M2 Pro 11'''e göre daha kısa bir sürede tükendikleri görülüyor. 11 inçlik versiyon 12.9'a göre aşağı yukarı 1-2 saat daha ekstra pil kullanımı sağlıyor. Bu hem oyun için hem de okulda kullanmak için sizce büyük bir etken mi? Yoksa dediğiniz gibi büyük ekran daha cazip geliyor ancak 11'de gerçekten kompakt bir model. Keza bir teknoloji mağazasında bunu deneyimleyeceğim.

12.9" model oyunu cok abartmadiginiz surece 1 gunu, en azindan aksama kadar sizi cikarir. Bir tane powerbank alarak acil durumlarda cihaza pil takviyesi yapabilirsiniz. Canli test etmeniz kesinlikle daha iyi olacaktir.

Muyan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anladım bir sorum daha var o da ufacık. 12.9 inçlik model yatarak oyun oynamada zorluk çıkartır mı? Bazıları forumlar bu şekilde diyor da. DualSense zaten alacaktım aklımda vardı da o daha çok iPad'i laptop gibi kullanırken işlevli olacaktır (ben de bu yönde düşünüyorum ve severim oynamasını). Ancak yatağa yattığımda bir oyun oynamak istediğim (Genshin Impact gibi) ağırlığı ve büyüklüğü konusunda (kılıfsız ve sade şekilde 2 elimle tutacağım) üzmez değil mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Anladım bir sorum daha var o da ufacık. 12.9 inçlik model yatarak oyun oynamada zorluk çıkartır mı? Bazıları forumlar bu şekilde diyor da. DualSense zaten alacaktım aklımda vardı da o daha çok iPad'i laptop gibi kullanırken işlevli olacaktır (ben de bu yönde düşünüyorum ve severim oynamasını). Ancak yatağa yattığımda bir oyun oynamak istediğim (Genshin Impact gibi) ağırlığı ve büyüklüğü konusunda (kılıfsız ve sade şekilde 2 elimle tutacağım) üzmez değil mi?

2 elinde sen yatarken havaya tutarak kaldirarak oynamaktan bahsediyorsan yorar. O sekilde 11" model de yorar. Ama yatar vaziyette ellerini yataga dayiyarak oynayacaksan sorun olmaz. DualSense alirsan hic sorun olmaz zaten kilifi takar oynarsin.

Muyan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2 elinde sen yatarken havaya tutarak kaldirarak oynamaktan bahsediyorsan yorar. O sekilde 11" model de yorar. Ama yatar vaziyette ellerini yataga dayiyarak oynayacaksan sorun olmaz. DualSense alirsan hic sorun olmaz zaten kilifi takar oynarsin.
Aslında evet ikinci dediğiniz gibi bir kullanım senaryom olacak. Gerek yataktan destek alıp yarı oturur şekilde tableti kullanabirim ya da yatağa koyup o şekilde oynarım büyük ihtimal. DualSense'e de gelirsek YouTube'dan şayet iPad'i aldığım takdirde oynayacağım oyunlarla olan entegrasyonuna baktığımda birçok oyunu desteklediğini de gördüm. Bu olay açıkçası mutlu etmekle beraber daha güzel bir deneyim de olacağına inanıyorum.

Başından beri yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Biraz ''bire bir'' sohbet oldu ama olsun ben görüşlerinizden memnun kaldım. Umarım Pozitif Teknoloji (PT)'den bir önceki nesil yani iPad Pro M1 12.9 inç piyasadan kalkmaz da yakın zamanda alabilirim. Çünkü tam da 256GB isterken stoklarda sadece tesadüfen 256GB'i kalmış ve sanki benim için orada duruyor. Şayet de stoğu biter ya da piyasada çekerlerse de M2 11 inç'e de alırım. Dediğiniz ve diğer forumlarda olsun burada forumun konularında olsun ahım şahım fark olarak normal kullanımda ekran büyüklüğü var açıkçası. Bu da kişinin kendi isteğine kalıyor ancak siz de dahil birçok kişi 12.9'u öneriyor. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aslında evet ikinci dediğiniz gibi bir kullanım senaryom olacak. Gerek yataktan destek alıp yarı oturur şekilde tableti kullanabirim ya da yatağa koyup o şekilde oynarım büyük ihtimal. DualSense'e de gelirsek YouTube'dan şayet iPad'i aldığım takdirde oynayacağım oyunlarla olan entegrasyonuna baktığımda birçok oyunu desteklediğini de gördüm. Bu olay açıkçası mutlu etmekle beraber daha güzel bir deneyim de olacağına inanıyorum.

Başından beri yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Biraz ''bire bir'' sohbet oldu ama olsun ben görüşlerinizden memnun kaldım. Umarım Pozitif Teknoloji (PT)'den bir önceki nesil yani iPad Pro M1 12.9 inç piyasadan kalkmaz da yakın zamanda alabilirim. Çünkü tam da 256GB isterken stoklarda sadece tesadüfen 256GB'i kalmış ve sanki benim için orada duruyor. Şayet de stoğu biter ya da piyasada çekerlerse de M2 11 inç'e de alırım. Dediğiniz ve diğer forumlarda olsun burada forumun konularında olsun ahım şahım fark olarak normal kullanımda ekran büyüklüğü var açıkçası. Bu da kişinin kendi isteğine kalıyor ancak siz de dahil birçok kişi 12.9'u öneriyor. Tekrardan teşekkür ediyorum.

Rica ederim. Hayirli olsun simdiden.