Soru Xiaomi neden geriledi?

Bu konuyu okuyanlar

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
Merhaba.

Babamın eski işi sayesinde şuana kadar çok fazla telefon değiştirdim. Kullandığım bir çok telefon Xiaomi'ydi. 10 tane Xiaomi telefon kullandım. 7'si Redmi Note serisinden, 2'si MI serisinden, biri de düz Redmi serisindendi.

Eskiden Xiaomi cihazları kalitesini hissettiriyordu. Uzun kullanımda sorun çıkarmıyordu. Çoğu telefonu f/p olarak nitelendirebilecek bir fiyat politikasına sahiplerdi.

Şimdi ise tamamen kalitesizlik abidesi telefonlar üretmeye başlamışlar. Fiyat cazibelerini de kaybettiler sayılır.

Önceden herkese gözüm kapalı önerirdim Xiaomi'yi. Şimdi tam tersi.

Sizce de öyle mi? Bunun sebebi ne?

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Merhaba.

Babamın eski işi sayesinde şuana kadar çok fazla telefon değiştirdim. Kullandığım bir çok telefon Xiaomi'ydi. 10 tane Xiaomi telefon kullandım. 7'si Redmi Note serisinden, 2'si MI serisinden, biri de düz Redmi serisindendi.

Eskiden Xiaomi cihazları kalitesini hissettiriyordu. Uzun kullanımda sorun çıkarmıyordu. Çoğu telefonu f/p olarak nitelendirebilecek bir fiyat politikasına sahiplerdi.

Şimdi ise tamamen kalitesizlik abidesi telefonlar üretmeye başlamışlar. Fiyat cazibelerini de kaybettiler sayılır.

Xiaominin gerilemesinin sebepleri: 1-Çok model çıkarması 2-orta seviye ve amiral gemisi cihazlarda fiyat performans olayını kaybetmesi 3-Ön kameraya önem vermemesi 4-Çok model çıkardığı için kamera yazılımı,arayüz,güncelleme gibi unsurları iyi bir şekilde sunamaması 5-Çıkardığı cihazların çoğunun birbirine benzemesi ve Pro takısının hakkını verememesi.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Merhaba.

1-Ülkemizdeki maaliyetler
2-Xiaominin kendisi.
3-FP cihaz çıkarmaması

Reaksiyon puanı
7,997
Bunu yıllardır diyoruz kimse inanmıyor forumda. Özellikle Xiaomi kullanıcıları linçliyor. Bir ara Mi Note 10 için iPhone 13 Pro Max'den iyi diyen vardı forumda :D

Xiaomi önceden gerçekten çok iyiydi. Mi 6 zamanında falan fiyat performansta üstüne yoktu çok başarılı cihazları vardı. Sonrasında o kadar çok model çıkarttılar ki, tahminime göre her birine özel yazılmla uğraşmak yerine hepsine attılar belirli bir yazılımı ve piyasaya sürdüler. Bu da cihazların yazılımsal olarak vasatlığının artmasına neden açtı. En basitinden Redmi 11 serisinin bile bir ton cihazı var. Gereksiz model çıkartıyorlar. Artık Mi serisinde bile eskisinde olduğu gibi kaliteli malzemeler ve kameralar bile kullanılmıyor. Fiyatı da bunlara rağmen çok pahalı.

Kesinlikle artık Xiaomi'den ziyade Samsung orta segmentte çok daha başarılı hale geldi.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Note 8 Pro kullanıyorum açıkçası şuana kadar kullandığım en güzel telefonlardan birisi. Tabi yeni çıkan telefonları nasıl bilmiyorum ama.

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183
Note 8 Pro kullanıyorum açıkçası şuana kadar kullandığım en güzel telefonlardan birisi. Tabi yeni çıkan telefonları nasıl bilmiyorum ama.
Benim de önceki telefonumdu. Ben de çok memnundum. Fakat Redmi Note 10 ve 11 serisini görünce hayal kırıklığı yaşadım.

kosi

Doçent
Reaksiyon puanı
401
Memleketten kaçak getirdiğim için hemen hemen her cihazı test ettim, özellikle redmi serisini.
Size şunları söyleyebilirim;
1)Çok fazla model üretip yazılıma önem veremediler,çoğu cihaz yazılım problemiyle boğuşuyor
2)Cihazlar güncelleme ile kasti yavaşlatılıyor
3)Piyasa artık doydu,sırf f/p diye kapış kapış satıldı bir dönem.
4)Orta segmente Samsung eski makamını eline alabilmek için başarılı bir politika izlemeye başladı,arkadaşın dediği gibi samsunga kayıyor millet.

Benim öznel yorumum şu;Yıllarca Samsung kullandım,özellikle yazılım konusunda androidin hakkını veren tak marka diye düşünüyorum.Donanımsal özellikleri Xaomi daha fazla veriyor diye beni cezbediyordu eskiden,2 yıllık Redmi nota 10 deneyimim beni Xaomi'den soğuttu,yahu telefonun kamerası video çekerken kasar mı? Son güncelleme ile düzelttiler ama nafile çünkü 1 yıl kamerayı kullanamadım,geçen kaçak redmi note 11 pro getirttim memleketten, inceliyim dedim o da mı kamerada kasar,yok artık.Arkadaşın dediği gibi bir yazılımı tüm modellere çakıp geçiyorlar.Son olarak gönlümde taht kuran 2 model var onları söyleyip gidiyorum;Redmi note 8 pro ve mi 6 reisler
Mesaj otomatik birleştirildi:

10 bence sorunlu değil.
İlk çıktığı zamandan itibaren 1 yıl boyunca yazılımsal olarak süründürdü,güncellemeyle kasti yavaşlatıldı.Şuan son çıkan miuı 13.0.9 versiyonu her anlamda sorunsuz çalışıyor fakat onu da mi flash ile yüklemeniz gerek yoksa güncellemeyle yüklersen cihaz kasıyor ?

Son düzenleme: