Ne oldu bu kodların açılması

Bu konuyu okuyanlar

asder55

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Mrb.arkadaşlar microsoft kodlarının gizliliği ile ilgili davayı kaybetmiş ve bütün kodlarını açıklayacağını bildirmişti.vaziyet ne durumda pardusa microsoft office vb. Programlar yükleyebilecek miyiz. Bilgisi olan var mı acaba :d:d

Buraktuna

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Yemişler oğlum seni :D Şaka bir yana arkadaşım gerçekten sen bunu nereden duydun?

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kodlari aciklar aciklamaz orasi beni ilgilendirmez ancak kodlari aciklasa dahi Linux sisteme ofisi direk olarak yukleyemezsin. Cunku calistiklari Kernel adi verilen cekirdekler tamamiyle farkli Linux de ve Windows da ;)

illa ben Microsoft Office kullanacagim dersen Windows un sistem dosyalarini emule eden linux programlari mevcut onlar aracigiliyla calistirabilirsin. En verimlisi Crossover office bu konuda. Cogu windows uygulamasini destekliyor.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
arkadaşım haberi nasıl okudun bilmiyorum ama
orda bahsedilen konu microsoftun ürettiği işletim sistemlerinin içine entegre medya oynatıcısı(MediaPlayer) koyması buda rekabet yasasına aykırıymış

örneğin Gom Player üreticisi çıkıp "işletim sisteminin içine meda oynatıcısı koyuyorsun insanlar beni tercih etmiyor haksız rekabet yapıyorsun" diyebiliyor

yani kaynak kodların açılması gibi bir durum söz konusu değil

ki kodların açılması demek microsoftun bu işten para kazanamaması demek
çünkü kodları inceleyen yazılım şirketleri aynı programı daha ucuza yada bedavaya dağıtabilirler

bu arada DorukC, kodlar açılsaydı(ki imkansız :) ) linuxtada office kullanabilirdik diye düşünüyorum,
eskiden delphide yazdığımız programları kylixde derleyip linux altında çalıştırabiliyorduk windowsa has bazı modullerde hata çıkıyordu onlarıda düzeltebiliyorduk. tabi bu kadar büyük programlar için bu iş zor gözüküyor ama iyi bi coder kaynak kodlara bakarak linux için uyarlama yapabilir.

edit: olmayacak bişey için bu kadar konuştukya helal olsun :D

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kylix ile Delphi ayni sirketin programla dili ve yazilimi, ayrica farkli platformlar icin olusturulmus ;) Evet dedigin olurdu ama tek bir yol ile Microsoft un da Linux icin bir derleyici (compiler) ve runtime lar dagitmasi gerekirdi ;)

arkadaşım haberi nasıl okudun bilmiyorum ama
orda bahsedilen konu microsoftun ürettiği işletim sistemlerinin içine entegre medya oynatıcısı(MediaPlayer) koyması buda rekabet yasasına aykırıymış

örneğin Gom Player üreticisi çıkıp "işletim sisteminin içine meda oynatıcısı koyuyorsun insanlar beni tercih etmiyor haksız rekabet yapıyorsun" diyebiliyor

yani kaynak kodların açılması gibi bir durum söz konusu değil

ki kodların açılması demek microsoftun bu işten para kazanamaması demek
çünkü kodları inceleyen yazılım şirketleri aynı programı daha ucuza yada bedavaya dağıtabilirler

bu arada DorukC, kodlar açılsaydı(ki imkansız :) ) linuxtada office kullanabilirdik diye düşünüyorum,
eskiden delphide yazdığımız programları kylixde derleyip linux altında çalıştırabiliyorduk windowsa has bazı modullerde hata çıkıyordu onlarıda düzeltebiliyorduk. tabi bu kadar büyük programlar için bu iş zor gözüküyor ama iyi bi coder kaynak kodlara bakarak linux için uyarlama yapabilir.

edit: olmayacak bişey için bu kadar konuştukya helal olsun :D

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
derleme aşamasında runtime ile herhangi bi işimiz yok aslında ,
ayrıca benim demek istediğim office yazılımını kylixte derleyip linux altında çalıştırmak değil, zaten bu mmümkün değil çünkü office delphi ile yazılmıyor.
benzer bi yolla bunun yapılabilir olacağından bahsettim
yazılım dünyasında herşey mümkündür :)

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
derleme aşamasında runtime ile herhangi bi işimiz yok aslında ,
ayrıca benim demek istediğim office yazılımını kylixte derleyip linux altında çalıştırmak değil, zaten bu mmümkün değil çünkü office delphi ile yazılmıyor.
benzer bi yolla bunun yapılabilir olacağından bahsettim
yazılım dünyasında herşey mümkündür :)
Crossover office kullanalim kardes kardes gecinelim :D

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
evet bende onu kullanıyorum memnunum
wordde yazılmış dosyalar writerda illa bi arıza çıkarıyor :)

Son mesajlar