Haber Ekran kartı stokları arttı, fiyatlar düşecek!

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Son zamanlarda yeni bir ekran kartı satın almaya çalışıp başarısız olduysanız, 2022 yılı için iyi bir haberimiz var: AMD ve Nvidia GPU stok kabusu nihayet sona ermiş olabilir ve bu, fiyatların da düşmesine yardımcı olacak.

3DCenter tarafından hazırlanan rapor, birçok ekran kartının kullanılabilirliğinin 2021’in başından bu yana en iyi seviyede olduğunu ve gelişmeye devam ettiğini gösteriyor. Stok durumu, daha fazla stok alan Avrupalı perakendecilerde özellikle iyi görünüyor ve bu da müşteriler için GPU satın almanın kolaylaşacağı anlamına geliyor.

AMD ve Nvidia ekran kartı stokları ne durumda?

Ekran kartı kıtlığının en kötü yan etkilerinden biri, düşük stoklar ve inanılmaz derecede yüksek talebin, stokta bulunan GPU’ların MSRP’ye (Üreticinin Önerdiği Perakende Fiyatı) kıyasla çok yüksek fiyatlara satılması anlamına gelmesiydi.

Ekran-karti-fiyatlari-kisa-bir-surenin-ardindan-tekrar-yukseliste.jpg

İyi haber şu ki, artan GPU arzı ile fiyatlar tekrar düşüyor gibi görünüyor. MSRP’nin hala altında veya yakınında değiller, ancak fiyatlarda düşüş eğilimi başladı. 3DCenter raporunun vurguladığı gibi, AMD GPU’lar artık MSRP’ye göre ortalama yüzde 45 farkla satılıyor, olması gereken fiyata göre büyük bir artış, ancak yine de geçen ayki yüzde 63’lük MSRP’den düşük.

Nvidia GPU’larında ise durum daha kötüydü ve geçen ay ortalama olarak MSRP’nin yüzde 77 üzerinde fiyatla satılıyordu. Neyse ki, Nvidia fiyatları da düştü ve şimdi ortalama olarak yüzde 57 MSRP’ye alıcı buluyor. Bu, özellikle üst düzey GPU’lar için hala çok fazla, ancak en azından işler doğru yönde gidiyor.

Devam eden küresel COVID-19 salgını ve çip kıtlığı gibi sınırlı GPU stokuna neden olan sorunların çoğu devam ediyor ve mevcut fiyat düşüşleri kripto para biriminde yakın zamanda yaşanan bir çöküşten kaynaklanıyor olabilir.

Kripto madencileri hala GPU pazarında önemli bir etkiye sahip ve başka bir patlama olursa, GPU stoklarının madencilerin toplu satın almasıyla yeniden azaldığını ve GPU fiyatlarının yeniden arttığını görebiliriz.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Genede pahalı. En baba kart 8 üzerini geçmemeli bence.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran kartı almaya ihtiyacım kalmadı artık. Tüm listesini yaptığım oyunları 30 FPS olsa da bitirdim.
Artık miningci kardeşlerim kına yaksın, ellerine.
Bende yapıyorum ama tek kartımla mining krizinden önce almıştım. 1080 ti ile yaptım ek gelir oldu maddi durum biraz sıkıntılı. Ama gene 2. kartı alacağım.

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ülkemizde o fiyatlar ne kadar düşer önemli olan o örnek veriyorum 1660 super 2500 lira bandına düşecek mi yada 3070 5000 lira gibi fiyatlara düşecek mi..

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Ülkemizde o fiyatlar ne kadar düşer önemli olan o örnek veriyorum 1660 super 2500 lira bandına düşecek mi yada 3070 5000 lira gibi fiyatlara düşecek mi..
Hiç sanmıyorum. Hatta ülkemizde düşüş olmazsa şaşırmam bile.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Hiç sanmıyorum. Hatta ülkemizde düşüş olmazsa şaşırmam bile.
Bizim ülkemizde yükselen hiç birşey düşmez çünkü insanımız aç gözlü 3'e alıp zam geldi diye 10'a satar 5'e aldığını fiyatlar düşünce 3'e satmaz ben 5'e aldım der özellikle zincir marketler aç gözlülüğü geçip dolandırıcılığa kadar gidiyor..