Rehber Açık liseye geçersem hayatım biter mi?

Bu konuyu okuyanlar

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Merhaba arkadaşlar,
Düşündüm ve taşındım. Forum üzerinde ve çevremde gördüğüm soruları dilim döndüğünce bu şekilde konu açarak anlatmaya karar verdim. Bilgi paylaştıkça güzeldir ve soruları forum üzerinden bu şekilde cevaplandırmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur diyelim ve ilk sorumuzu cevaplayalım. Her soru için ayrı konu açacağım.

Açık liseye geçersem hayatım biter mi?
İlk öncelikle bu soru için şunu söyleyebilirim ki normal lise ve açık lise arasında bir uçurum yok. Açık lise öğrencileri de YKS sınavına girebiliyor, örgün eğitim öğrencileri de üniversite sınavına girebiliyor ve açık lise öğrencileri üniversite okuyamaz diye bir kural da yok. Mühendislik, tıp vs. gibi bölümlere gidildiğinde de açık lise öğrencisi olunduğu için puan kırılma vs. gibi durumlar da olmuyor.

Milletin ağzında da böyle klasik bir laf dönüyor, biliyorum. Açık liseye geçersen yapamazsın, açık lise bitirmek dezavantajlı olur falan derler her zaman için. Okuduğun lisenin mezunu olmak varken açık lise mezunu olmak iyi değil derler. Onun için şunu söyleyebilirim ki alınan diplomanın bir önemi yok. Lise diplomasına göre işe alan bir yer de tabii ki yok. Zaten üniversite mezunları bile işsiz kalabiliyor bazı zamanlarda.

Benim düşünceme göre gidilen lise Galatasaray lisesi falan değilse zaten lisenin adamakıllı bir şey katacağını açıkçası sanmıyorum. Galatasaray lisesi gibi güzel liselerde okumak tabii ki ayrıcalıklı olacaktır ama bir süreden sonra başarıyı belirleyen önemli unsur tabii ki kişinin kendi çalışması ve gayretidir. Burada diğer liseleri biraz yermiş gibi oldum ama işini hakkıyla yapan öğretmenlerimiz de tabii ki var. Onların hakkını yememek gerek.

Onun için okunulan ya da gidilen lisenin bir önemi yok. Önemli olan kişinin kendini geliştirebilmesidir. Açık lise okuyup çok çok iyi başarılara imza atan öğrenciler tabii ki var. Yok değil. Kısacası açık liseye geçince hayatınız bitmiyor. Çevrede bilip bilmeden konuşan illaki her yerde olacaktır. Onları çok umursamayın ve açık lise gibi bir fırsatı isterseniz değerlendirebilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar, okuduğunuz için teşekkürler.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Merhaba arkadaşlar,
Düşündüm ve taşındım. Forum üzerinde ve çevremde gördüğüm soruları dilim döndüğünce bu şekilde konu açarak anlatmaya karar verdim. Bilgi paylaştıkça güzeldir ve soruları forum üzerinden bu şekilde cevaplandırmak istiyorum. Umarım sizler için faydalı olur diyelim ve ilk sorumuzu cevaplayalım. Her soru için ayrı konu açacağım.

Açık liseye geçersem hayatım biter mi?
İlk öncelikle bu soru için şunu söyleyebilirim ki normal lise ve açık lise arasında bir uçurum yok. Açık lise öğrencileri de YKS sınavına girebiliyor, örgün eğitim öğrencileri de üniversite sınavına girebiliyor ve açık lise öğrencileri üniversite okuyamaz diye bir kural da yok. Mühendislik, tıp vs. gibi bölümlere gidildiğinde de açık lise öğrencisi olunduğu için puan kırılma vs. gibi durumlar da olmuyor.

Milletin ağzında da böyle klasik bir laf dönüyor, biliyorum. Açık liseye geçersen yapamazsın, açık lise bitirmek dezavantajlı olur falan derler her zaman için. Okuduğun lisenin mezunu olmak varken açık lise mezunu olmak iyi değil derler. Onun için şunu söyleyebilirim ki alınan diplomanın bir önemi yok. Lise diplomasına göre işe alan bir yer de tabii ki yok. Zaten üniversite mezunları bile işsiz kalabiliyor bazı zamanlarda.

Benim düşünceme göre gidilen lise Galatasaray lisesi falan değilse zaten lisenin adamakıllı bir şey katacağını açıkçası sanmıyorum. Galatasaray lisesi gibi güzel liselerde okumak tabii ki ayrıcalıklı olacaktır ama bir süreden sonra başarıyı belirleyen önemli unsur tabii ki kişinin kendi çalışması ve gayretidir. Burada diğer liseleri biraz yermiş gibi oldum ama işini hakkıyla yapan öğretmenlerimiz de tabii ki var. Onların hakkını yememek gerek.

Onun için okunulan ya da gidilen lisenin bir önemi yok. Önemli olan kişinin kendini geliştirebilmesidir. Açık lise okuyup çok çok iyi başarılara imza atan öğrenciler tabii ki var. Yok değil. Kısacası açık liseye geçince hayatınız bitmiyor. Çevrede bilip bilmeden konuşan illaki her yerde olacaktır. Onları çok umursamayın ve açık lise gibi bir fırsatı isterseniz değerlendirebilirsiniz. Aklıma gelenler bunlar, okuduğunuz için teşekkürler.
CV ye etkisi var hocam ve eğitimi daha iyi olan yerler fen liseleri sunduğu avantajlar iyi
Dersler zor
Açık lisede insan bir yerden sonra düzeni bozulabilir ama okula gidince o olayı her gün yapmış ve hatırlamış oluyorsun açık lisenin avantajları olsa da kişi konularına her gün düzenli bir şekilde çalışmalı 1 2 saat değil normal çalışma değil kendine okul ortamı kurmalı ve 5 6 saat öyle çalışmalı mola vererek molalar dahil olmayacak şekilde
5 6 saat konulara vs çalıştıktan sonra da 2 saat test çözmeli
Açık lisenin avantajları olsa da okullar daha avantajlı ama dediğiniz gibi açık lisede de derece yapılabilir

Reaksiyon puanı
3,027
Eğer akademik bir gelecek düşünüyorsan örgün öğretimin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ama bir yeteneğin varsa, bunun üstüne gidip bir gelecek kurabilme potansiyelin varsa okulu açığa alıp bunun üzerine gidebilirsin. Verilen diploma aynı, ilerde bir işe girersen hiçbir işveren açık lisede okumana takılmaz. Örgün öğretimle birebir aynı statü oluyor.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Aynı başarıya ve sosyallige ait insan düşünelim ikiside aynı yere girmek istiyor hangisini alırlar
Acaba bunun sorumuzla ne alakası var? Sen önce okuduğunu anlamıyorsun ki :D Ben sana ne diyebilirim?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Acaba bunun sorumuzla ne alakası var? Sen önce okuduğunu anlamıyorsun ki :D Ben sana ne diyebilirim?
Sen açık lisenin insanın sonunu getirmediğini derece yapılabildiğini dezavantajı olmadığını üniversite sınavında puanlarinda bir düşüş olmadığını söylemişsin gayette anladım. Sen benim anlamadığım yanılgısına nasıl düştün ?

Batuhan Sertol

Bank of Base
Reaksiyon puanı
489
Eylül 2021'de açık liseye geçtim. 192 Kredim ve 7 bitirilmiş dönemim vardı, Aralık 2021 sınavı öncesi tüm zorunlu derslerimi seçtim ve 12 Aralıkta mezun oldum. Bana herhangi bir dezavantajı olmadı üniversite sınavına evden çalışarak hazırlanıyorum. Kendin iradeni kontrol edebileceğine çalışabileceğine ve düzenli bir şekilde hayatını sürdürebileceğine inanıyorsan geçmelisin. Dersleri zor falan demişler, örgün eğitimdeki öğretmenler bana geçmememi orada çok geç bitireceğimi ve notlarımın düşük olmasının muhtemel olduğunu söylemişlerdi. Kendileri yüksek sözlüler girdiklerini belirtmişlerdi. Açık liseye geçip girdiğim Aralıktaki sınavda hepsinden yüksek aldım örgün eğitimde ortalamalarım düşüktü fakat açık lisede yüksek aldığım için 82,49 diploma notu ile mezun oldum. :D Ben bir dezavantajı ile karşılaşmadım, kendine güveniyorsan geçebilirsin.

Fen Lisesi veya Sabancı Lisesi gibi kurumlarda okuma imkanın varsa tabii ki açık liseyi düşünme, CV'ni olumlu etkiler fakat gidip mahalledeki örgün eğitimdeki lisenin açık liseye oranla CV açısından bir farkı olacağını sanmıyorum. Zaten olay üniversite veya liseyi bitirmekte değil o eğitim sürecinde kendini geliştirebilmekte..

Son düzenleme:

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Python'un hazır kütüphanesine YouTube adresi yazarak, programcı olduğuna inanlar Amazonda çalışıyor. O yüzden endişelenmeye gerek yok :D.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Öncelikle hayat neden bitsin ki? Bence eğer akademik ilerlemek istiyorsan liseye devam etmek daha mantıklı. İllaki bir iki çalışkan arkadaş bulursunuz birbirinizi motive eder, beraber çalışırsınız. Açık lise olunca disiplin sağlamak zor olur gibi.