Soru Sizce aşk nedir? Aşık olacağımız insanı seçebilir miyiz?

Bu konuyu okuyanlar

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Bilimsel olarak aşıkın tanımı şu şekilde;
Aşık olmak saniyenin beşte biri kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor ve bu esnada beyinde 12 ayrı bölge uyarılıyor. Bu uyarılan bölgeler insanda "öforik" duygular oluşturan "dopamin, oksitosin, adrenalin" ve "vasopressin" gibi hormonların salımına sebep oluyor.

Bilimsel tanıma göre 5 saniyede aşık oluyorsak, aşık olacağımız kişiyi seçemiyoruz demektir. Zaten seçebilseydik bunca aşk acıları çekilir miydi? Aşk acısıyla güzel değil mi? İsmini hatırlamıyorum ama çok önemli şairlerimizden birisi sırf güzel şiir yazabilmek için sevdiği ile yollarını ayırmış, acıdan beslenerek muhteşem eserler ortaya koymak için. Bir nevi acı çekmekten hoşlanmak demek bu aslında. Fazlası elbette insanı intihara da sürükleyebilir.

Şöyle de bir durum var. Sevilen kişiye ulaşılınca belli bir süre sonra heyecanın yok olmasıyla aşk yerini sevgiye bırakıyor. Bu bag daha da kuvvetleniyor ya da heyecan bitti diye yok olup gidiyor. Bilemiyorum her iki türün de birçok örneği var yaşamımızda...

Sizce aşk nedir? Aşık olacağımız insanı seçebilir miyiz?

Bir gün belki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Seçtiğin insanı sevebilirsin zaten senin için makul kişidir o. Ama aşık olmak farklı. Sevilen kişiye ulaşılınca belli bir süre sonra heyecanın yok olabilir ama aşık olunan kişiyi her gördüğünuzde ilk kez görüyormuş gibi heyecanlanır, ilk kez bir araya geliyormuş gibi kendinize ozenirsiniz. Fark budur

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Bilimsel olarak aşıkın tanımı şu şekilde;
Aşık olmak saniyenin beşte biri kadar kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor ve bu esnada beyinde 12 ayrı bölge uyarılıyor. Bu uyarılan bölgeler insanda "öforik" duygular oluşturan "dopamin, oksitosin, adrenalin" ve "vasopressin" gibi hormonların salımına sebep oluyor.

Bilimsel tanıma göre 5 saniyede aşık oluyorsak, aşık olacağımız kişiyi seçemiyoruz demektir. Zaten seçebilseydik bunca aşk acıları çekilir miydi? Aşk acısıyla güzel değil mi? İsmini hatırlamıyorum ama çok önemli şairlerimizden birisi sırf güzel şiir yazabilmek için sevdiği ile yollarını ayırmış, acıdan beslenerek muhteşem eserler ortaya koymak için. Bir nevi acı çekmekten hoşlanmak demek bu aslında. Fazlası elbette insanı intihara da sürükleyebilir.

Şöyle de bir durum var. Sevilen kişiye ulaşılınca belli bir süre sonra heyecanın yok olmasıyla aşk yerini sevgiye bırakıyor. Bu bag daha da kuvvetleniyor ya da heyecan bitti diye yok olup gidiyor. Bilemiyorum her iki türün de birçok örneği var yaşamımızda...

Sizce aşk nedir? Aşık olacağımız insanı seçebilir miyiz?

Benim şahsi görüşüm aşk diye bir şeyin olmadığı ve saçmalktan ibaret olduğu yönünde. Erkek ve kadın için geçerli olan ilkönce fizik sonra da para ve maddiyattır. Gerçek hayatta hiç zengin ve varlıklı bir kızın fakir birine aşık olduğunu duydunuz mu? Bu dönemde tamamen ilişkiler menfaate dayalı olmuş durumda. Maddi durumun ultra iyiyse bütün kadınlar aşıktır. Beş kuruş parasızsan yüzüne bakan olmaz. O kitaplarda yada bilimsel literatürlerde yazan aşk yalanlarıma inanmayın derim ben. Çevremden de bakıyorum doktor doktorla evleniyor hemşireye bile bakmıyor yada öğretmen öğretmenle. Kadın erkek birlikteliğinde ise bir süre sonra sevgi bile yok oluyor yerini saygıya bırakıyor o da kalmazsa boşanmalar başlıyor

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Benim şahsi görüşüm aşk diye bir şeyin olmadığı ve saçmalktan ibaret olduğu yönünde. Erkek ve kadın için geçerli olan ilkönce fizik sonra da para ve maddiyattır. Gerçek hayatta hiç zengin ve varlıklı bir kızın fakir birine aşık olduğunu duydunuz mu? Bu dönemde tamamen ilişkiler menfaate dayalı olmuş durumda. Maddi durumun ultra iyiyse bütün kadınlar aşıktır. Beş kuruş parasızsan yüzüne bakan olmaz. O kitaplarda yada bilimsel literatürlerde yazan aşk yalanlarıma inanmayın derim ben. Çevremden de bakıyorum doktor doktorla evleniyor hemşireye bile bakmıyor yada öğretmen öğretmenle. Kadın erkek birlikteliğinde ise bir süre sonra sevgi bile yok oluyor yerini saygıya bırakıyor o da kalmazsa boşanmalar başlıyor
Yorumunuza saygı duyuyorum fakat biraz acımasızca yazmışsınız sanki.. Peki siz daha önce hiç aşık olmadınız mı?

Reaksiyon puanı
948
Aşk dengesiz bir ruh hali bence.Birini deliler gibi seviyorsunuz sürekli onunla bişiler yapma ihtiyacı oluyor deli gibi.Ben yemekten bile erken kalkar olmuştum bütün dünyam o olmuştu.Fakat o zamana kadar hiç kız arkadaşım olmamıştı belli birşeyler yaşadığım.O istemedi ama beni arkadaş kalalım dedi ben de o da olmasın o zaman dedim bitti.Ondan sonra da sevdiğim gittiğine üzüldüğüm kızlar oldu.İlk olan herşeyin tadı çok başka.Sonrasında işin içine girdiğinizde anladığınız zaman o güzel hava kaçıyor o saflık masumluk gidiyor.Bilmiyorum belki de benim ilk görüştüğüm kız bana ihanet etti diye öyle oldu.Şimdi ciddi düşündüğüm biri var ama sevgi var aşk yok artık.Bence aşk sadece 1 kez olan bişey.
Bana göre dünyanın en şanslı insanları ilk kez birbirine aşık olan ve evlenen çiftler.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Aşk dengesiz bir ruh hali bence.Birini deliler gibi seviyorsunuz sürekli onunla bişiler yapma ihtiyacı oluyor deli gibi.Ben yemekten bile erken kalkar olmuştum bütün dünyam o olmuştu.Fakat o zamana kadar hiç kız arkadaşım olmamıştı belli birşeyler yaşadığım.O istemedi ama beni arkadaş kalalım dedi ben de o da olmasın o zaman dedim bitti.Ondan sonra da sevdiğim gittiğine üzüldüğüm kızlar oldu.İlk olan herşeyin tadı çok başka.Sonrasında işin içine girdiğinizde anladığınız zaman o güzel hava kaçıyor o saflık masumluk gidiyor.Bilmiyorum belki de benim ilk görüştüğüm kız bana ihanet etti diye öyle oldu.Şimdi ciddi düşündüğüm biri var ama sevgi var aşk yok artık.Bence aşk sadece 1 kez olan bişey.
Bana göre dünyanın en şanslı insanları ilk kez birbirine aşık olan ve evlenen çiftler.
Sevgi ve aşk yoksa neye göre evlenmeye karar verdin peki ?

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Aşk benim için ilk gördüğüm anda başlar. İçimde birşeyler kıpırdadıysa, kalbim heyecanlanıp pıt pıt atmaya başladığında aşık olmuşumdur. Tabi bunu gidip söylemesi, kabul etmesi bir yana ilişki başladıktan sonraki davranışlar, uyum ve hareketler bunun devam edip etmeyeceğini belirler.

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
aşık oluyon
kız sana küfrediyo
içine kapanıyon
umarım aşk 1 kerelik değildir öyleyse tren kaçtı :(

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Aşk bir hevestir.
Aşk bir şeyi elde edene kadardır .
'Aşk , Aşık Olmak bisiklet sürmeye benzer öğrenene kadar çok çabalarsın , Sonrasında ilk yapmak istediğin şey ellerini bırakmak olur.'

Cem özgür

Asistan
Reaksiyon puanı
92
Aşk belli yaşlarda yaşanan hormonal bir çekimden başka bir şey değildir. Bir zaman sonra biter. Bazen birine veya bir şeye derin bir bağlılık ve sevgi hissedersiniz buna aşk derseniz belki daha doğru olur.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
@Beyaz Kuğu Bize sormuşsunuz ama sizin cevabınızı da merak ediyoruz. Hiç aşık oldunuz mu?

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Aşk bir hevestir.
Aşk bir şeyi elde edene kadardır .
'Aşk , Aşık Olmak bisiklet sürmeye benzer öğrenene kadar çok çabalarsın , Sonrasında ilk yapmak istediğin şey ellerini bırakmak olur.'
Ne güzel bir anlatım..

Reaksiyon puanı
948
Ne güzel bir anlatım..
Bence yanlış bir anlatım bir kere aşk ile heves aynı kavramlar değil.Heves elde edildiği zaman geçer ancak aşk öyle değildir aşık olduğu zaman insan gözüne bir perde iner aşık olduğu kişi onun için mükemmel biridir ne zaman o perde kalkar da gerçekleri görürse aşk işte o zaman biter.Ve aşk tamamen saf bir duygudur bir kez biri tarafından kirletilirse bir daha asla tüm kalbinle kimseye bağlanamayacağın için artık bütün ruhun başkasına ait gibi hissetmezsin çok seversin belki ama aşık olamazsın çünkü içinde hep acaba olur.Aşık olan insanın acabası yoktur.

Eminkrkt

Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Bence yanlış bir anlatım bir kere aşk ile heves aynı kavramlar değil.Heves elde edildiği zaman geçer ancak aşk öyle değildir aşık olduğu zaman insan gözüne bir perde iner aşık olduğu kişi onun için mükemmel biridir ne zaman o perde kalkar da gerçekleri görürse aşk işte o zaman biter.Ve aşk tamamen saf bir duygudur bir kez biri tarafından kirletilirse bir daha asla tüm kalbinle kimseye bağlanamayacağın için artık bütün ruhun başkasına ait gibi hissetmezsin çok seversin belki ama aşık olamazsın çünkü içinde hep acaba olur.Aşık olan insanın acabası yoktur.
Aşık olduğunuzu düşündüğünüz süre ile Gerçekleri görmeye başladığınız süreye heves diyorum .Çünkü Gerçekleri gördüğünüz anda aşk biter ,heves biter.

Jon Snow

Winter is Coming
Reaksiyon puanı
513
Arkadaşlar gerçekleri görünce aşk biter derken gerçeklerden kastınız ne mesela? Aşık olduğunuz kişiyi seçemezsiniz belki ama zaten aşk karşındaki insanı her şeyiyle kabullenmek değil midir? Gerçekleri gördüğünüzde aşk bitiyorsa bu sadece saplantılı bir heves değil midir?

Eminkrkt

Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
Arkadaşlar gerçekleri görünce aşk biter derken gerçeklerden kastınız ne mesela? Aşık olduğunuz kişiyi seçemezsiniz belki ama zaten aşk karşındaki insanı her şeyiyle kabullenmek değil midir? Gerçekleri gördüğünüzde aşk bitiyorsa bu sadece saplantılı bir heves değil midir?
Hocam herşeyiyle kabullenmek ,ilişiki başlamadan önce geçerli bence .
İlişkiye başladıktan sonra hareketleri , tavırları falan bazen gerçekleri gösterebiliyor

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Sizce aşk nedir?
Âşık olacağımız insanı seçebilir miyiz?

İçi kıpır kıpır olmak, yerinde duramamak, hayâl etmek, şiir yazmak, resim yapmak, öğrenmek, heveslenmek, alışmak, yer edinmek, uyuyamamak, birlikte zaman geçirmek, değerli olduğunu hissetmek-hissettirmek, beklemek, bazen de sınırları aşmak, delice davranmak, değiştirmek, değişmek - dönüşmek veya diretmek, acı çekmek, kendi özüne dönmek, kendini tanımak, çekinmek, korkmak, cesur olmak, üzerine titremek, canından çok düşünmek, sevmek, sevilmek, kim daha çok seviyor'u tartışmak, hediyeler almak, kanıtlamak, mutlu olmak, birlikte hüzünlenmek, güvenmek, güvenmemek, kendine güvenmemek, ağlak-sulugöz olmak, pek çok duyguyu peş peşe hatta aynı anda tatmak, insan olmak, daha sayım mi :D Duygular karşılıklıysa sorumlulukla birlikte sonu muhtemelen evlilik olur.

Tek bir cevabı olmayan açık uçlu bir soru. Âşık olacağın insanı seçersin, seçilirsin; seversin, sevilirsin ya da sevilmezsin.

Jon Snow

Winter is Coming
Reaksiyon puanı
513
Hocam herşeyiyle kabullenmek ,ilişiki başlamadan önce geçerli bence .
İlişkiye başladıktan sonra hareketleri , tavırları falan bazen gerçekleri gösterebiliyor
İşte ilişkiye başladıktan sonra hareketleri. tavırları değişiyorsa aşık olan sensindir. Karşındaki aşık olmamıştır. Aşk dediğimiz şey tek taraflı olunca aşk olmuyor maalesef. @kilicbaligi hocamın yazdığı gibi duygular karşılıklıysa saygı sevgi güven varsa aşkın sonu evlilik oluyor zaten :) Örnek olarak kendimi verebilirim. Yeri geldi çok tartıştık eşimle ama ben eşimi eşim beni çok iyi tanıyor. Tartışma sırasında değilde aslında ne olduğumuzla ilgilendiğimiz için aramızdaki aşk asla yok olmuyor.

Eminkrkt

Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
İşte ilişkiye başladıktan sonra hareketleri. tavırları değişiyorsa aşık olan sensindir. Karşındaki aşık olmamıştır. Aşk dediğimiz şey tek taraflı olunca aşk olmuyor maalesef. @kilicbaligi hocamın yazdığı gibi duygular karşılıklıysa saygı sevgi güven varsa aşkın sonu evlilik oluyor zaten :) Örnek olarak kendimi verebilirim. Yeri geldi çok tartıştık eşimle ama ben eşimi eşim beni çok iyi tanıyor. Tartışma sırasında değilde aslında ne olduğumuzla ilgilendiğimiz için aramızdaki aşk asla yok olmuyor.

Karşımızdaki çok iyi oyuncuydu biz de aşk sandık hocam ....

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Hadi bi'pazara aşk ile uyanın. Koskoca bir gün sizin. :)

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Aşk bence sevgidir, sevginin en yüksek halidir.
Genelde insanlar sevdim ama aşık olmadım der bu iç dünyasında çok sevmediğinin göstergesidir, çok büyük sevgi=aşk

Benim aşk tanımım bu, ama bunu yaşayan insanların sayısı çok az ve o azınlığın çoğuda kavuşamıyor.