Soru Y ve Z kuşağına sesleniyorum, hayatı survive yaşamak kaderimiz mi?

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,231
Ne düşünüyorsunuz bu konuda sizce bu hayat bizim kaderimiz mi ve bu kader değişebilir mi?

Herkes bir düşünce bıraksa yeter herkesin düşüncesi önemli ama rencide etmeden

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Kaderimiz değil ama ülke şartları böyle. Bu ülkenin imkanları bunlar.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Ne düşünüyorsunuz bu konuda sizce bu hayat bizim kaderimiz mi ve bu kader değişebilir mi?

Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur
Y kuşağı da Z kuşağı da aynı

Halk eski halk değilken devletin eski devlet olmasını beklemek saçmalıktan öteye gidemez diye düşünüyorum

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Ne kaderi ya insan her başına gelen olaya kaderci bir tutumla yaklaşırsa onların sonu kötü kaderleridir!
Mücadele etmeyi bilmeyen eğitilmeyen bir insan güruhu hayat şartlarına kaderimiz bu deyip devam etsin.
Çok da bir şey beklememek lazım yani :)

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,231
Kaderimiz değil ama ülke şartları böyle. Bu ülkenin imkanları bunlar.
Ülke şartları, birileri audi Mercedes binsin büyük villalarda yaşasın diğer kısmı araba alamasın 3+1 ev alamasın, hatta bilgisayar playstation bile alamaması mı?

Nasıl bir ülke şartı bu?

Bu şartları değiştirmek elimizde değil mi?

Mesela birileri Ferrari Mercedes binmeyip egea binerse, diğerleride egea biner herkes playstation alır vs iyi olmaz mı?

Ömür boyu bu şartlarla yaşamak iyi mi?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Türk milleti Dünya'nın canını çok yaktı 1. Dünya savasinda bizim canımız yandı zaten sonrası Mondros ve Sevr antlaşmaları 1. Dünya savaşı yüzünden oldu
Zaten Osmanlı da çöküş zamanlarındaydi sanayileşmeye ayak uyduramadik
Atatürk ve askerlerimiz sayesinde vatanı olabildiğince korumaya çalıştık
Kurtuluş savaşını kazandık ama misakı milli sınırlarına sahip olamadık Araplar bize ihanet etti mesela musulu alamadık
Aynı şekilde 1980 ile 2000 yılları arası ülke çok zorlandı vs
Benim düzelmeye dair umudum var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gel de konuşma
Screenshot_2022-01-28-20-20-28-641_com.google.android.youtube.jpg

Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Adına kader demek doğru değil gerçekçi yaklaşırsak içinde bulunduğumuz toplum yapısı bu şartları sağlıyor. Bu değişebilir kesinlikle ama çok uzun vadede değişebilir.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Adına kader demek doğru değil gerçekçi yaklaşırsak içinde bulunduğumuz toplum yapısı bu şartları sağlıyor. Bu değişebilir kesinlikle ama çok uzun vadede değişebilir.
Hocam zaten kısa vaadede değişim beklemek mantıksız olur
Bu uzun süreçte halk olarak bize düşen görev büyük

emin:)

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,124
Z kuşağı felan diyoruzda. Bu Z kuşağı dediğimiz kesim Türkiye Cumhuriyetinin en cahil kesimi olarak yetişiyor. Geçen üniversite sınavında bu Z kuşağı rekor kırdı. Ama bilin bakalım ne rekoru? Üniversiteye yerleşememe rekoru Yani demeye çalıştığım şey şu. Bu internet aleminde boş boş yakınmak yerine. Çalışıp geleceğini değiştirebilirisin. Çok iyi bir eğitmen olup Avrupada eğitim verebilirsin. Çok iyi bir yazılımcı olup Avrupada çalışabilirsin.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Hocam zaten kısa vaadede değişim beklemek mantıksız olur
Bu uzun süreçte halk olarak bize düşen görev büyük

İnanılmaz gerideyiz yıllar geçtikçe biz ileri değil geri gidiyoruz bir 200 yıl sonra falan herhalde daha düzgün bir ülke oluruz.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
değişebilir 2023
Herşeyi siyasete bağlamak anlamsız hocam bu düzelme 1 yılda olmaz kısa sürede olmaz cumhurbaşkanları gelir geçer halk aynı halk
Halk gün geçtikçe geriye giderse tarihini öğrenmez başkaları yapıyor diye birşeyler yaparsa olmaz Atatürk'ün bir sözü var geçmişini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Reaksiyon puanı
6,843
Herşeyi siyasete bağlamak anlamsız hocam bu düzelme 1 yılda olmaz kısa sürede olmaz cumhurbaşkanları gelir geçer halk aynı halk
Halk gün geçtikçe geriye giderse tarihini öğrenmez başkaları yapıyor diye birşeyler yaparsa olmaz Atatürk'ün bir sözü var geçmişini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur
öyle bir olur ki

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
öyle bir olur ki
Hocam olaylar olsun denince olmuyor belirli bir süreçten geçmek gerekiyor bilmem kaç yıl gerideyiz 1 yılda düzelecek kısa vaadede düzelecek birşey değil bu cumhurbaşkanları gelir geçer
Tarihe baktığımızda olayların olması o kadar kolay olmuyor

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Mesele tarihini öğrenmek veya öğrenmemek değil aslında. Osmanlı halkına eski Türk tarihi mi öğretiyordu? Hayır öğretmiyordu. Her çağın gereklilikleri vardır. Bu çağda rasyonel düşünen, bilime bel bağlayan, ve demokrasilerde halk için olması gereken en önemli şey siyaseti, siyasetçilerin çıkarlarına değil kendi (halkın ve ülkenin) çıkarları üzerinde yönlendirebilecek eğitim seviyesinde bir halka ihtiyaç var.

durmayann

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,203

Kaderini kendi çapında değiştirdiğini düşünürsün fakat yine belli bir kaderi yaşarsın. Ülke olarak ayılmadığımız sürece bu sıkıntıyı torunlarımız bile yaşar. Fransa da ki gibi bir ayaklanma olmadığı sürece devam ederiz böyle sürünmeye..

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Mesele tarihini öğrenmek veya öğrenmemek değil aslında. Osmanlı halkına eski Türk tarihi mi öğretiyordu? Hayır öğretmiyordu. Her çağın gereklilikleri vardır. Bu çağda rasyonel düşünen, bilime bel bağlayan, ve demokrasilerde halk için olması gereken en önemli şey siyaseti, siyasetçilerin çıkarlarına değil kendi (halkın ve ülkenin) çıkarları üzerinde yönlendirebilecek eğitim seviyesinde bir halka ihtiyaç var.
Hocam sadece örnek verdim
Bu süreç bir kişinin gelmesiyle 2023 te olacak iş değil gelen kişi kim olabilir ki onlarca yıl geride olan ülkeyi kısa sürede güçlendirecek ben böyle bir kişi göremiyorum

“eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.”

Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun

Mustafa Kemal Atatürk

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Hocam sadece örnek verdim
Bu süreç bir kişinin gelmesiyle 2023 te olacak iş değil gelen kişi kim olabilir ki onlarca yıl geride olan ülkeyi kısa sürede güçlendirecek ben böyle bir kişi göremiyorum

“eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.”

Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun

Mustafa Kemal Atatürk

Zaten bir kişi yapmaz böyle şeyleri. Her gelen bir sonraki için bir taş koyar, sonraki bir taş daha koyar öyle öyle hedeflere ulaşılır. Ama eğer yukarıda yazdığım gibi çağın gerekliliklerini sağlayan iktidarlar yine çağın gerektirdiği sıfatları taşıyan halk tarafından seçilebilirse.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
Z kuşağı felan diyoruzda. Bu Z kuşağı dediğimiz kesim Türkiye Cumhuriyetinin en cahil kesimi olarak yetişiyor. Geçen üniversite sınavında bu Z kuşağı rekor kırdı. Ama bilin bakalım ne rekoru? Üniversiteye yerleşememe rekoru Yani demeye çalıştığım şey şu. Bu internet aleminde boş boş yakınmak yerine. Çalışıp geleceğini değiştirebilirisin. Çok iyi bir eğitmen olup Avrupada eğitim verebilirsin. Çok iyi bir yazılımcı olup Avrupada çalışabilirsin.
Türk eğitim sisteminin yapısal sorunlarından biri olan sözde yerleştirme sınavları üzerinden koca bir nesli yargılamak gerçekten mükemmel bir yaklaşım. Birçok araştırmada 2000 sonrası doğanların daha zeki olduğu, kolay adapte olabildiği, çözüm odaklı olduğu ortaya konuldu. Ezbere dayalı bir sistemin sınavında başarısız olmak koca bir nesli cahil yapmaz ancak şüphem yok ki koca bir nesli sınav üzerinden yorumlayan insanı cahil yapar.

Eğitimin rahat bir gelecek sağlamayacağının günümüz Türkiye'sinde açık olduğuna bakarsak, gördükleri eğitim ile iş olanaklarının birbiriyle örtüşmediğini ve eğitim kurumları dahil hiçbir kurumun çözümlendiremediği birçok probleme bakarsak bu sözde rekor gayet doğal.

Ayrıca bu rekorunuz öyle Türkiye tarihinden bir rekor da değil ha, 3 yıl içinde yapılan sınavlar arasında. Eğitimin rolünün sorgulandığı bu yıllarda pek de önemli değil sanki.

Her yıl 50 binden fazla öğrencinin Avrupa'da okumaya gitmesi de sana bir bilgi olsun.

Bu internet aleminde Z kuşağı hakkında boş boş yakınacağına çalışıp geleceğini değiştirebilir, çok iyi bir eğitmen olup Avrupa'da* eğitim verebilir veya çok iyi bir yazılımcı olup Avrupa'da* çalışabilirsin. Tabii olursa. :D

İyi forumlar.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328

Bu memleketin kaderinde var sömürülmek . o sebeple bu memlekette refahı biz göremeyeceğiz diye düşünüyorum

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Değişebilir belki zamanla. Ama önce din ve milliyetçiliği kullanan insana bazıları kanmayı bırakmalılar. Görürler ama kör gibiler, duyarlar ama sağır gibiler ve bilirler ama bilmiyormuş gibi davranıyorlar. Gerçekleri söylemek önemli. Kötü veya iyi olsa bile. Gerçekleri kabul etmek lazım. Böylece sorunların çözümünü de bulmaya çalışılabilir. Yani insanlarda artık bir şeyi düşünerek akıllarını kullanarak yapsınlar.

240 TL elektrik faturası oldu 454 TL. Artık elektrikli bir şeyi bile kullanmak isteyesi gelmiyor insanın. Mum kullanalım lamba yerine. (!) Tek sorun faturalar değil. Her şey aşırı pahalı. Pahalı olunca ailelerde sinirli ve mutsuz oluyor. Para sorunu yüzünden tartışma çıkıyor. 21 yaşımda annemden bilgisayarı 2 saat oyna dediğini duyuyorum.

Ekmek fırında 3 TL, markette 2.50 TL ve halk ekmekte 1.25 TL. İnsanlar ekmeğin bile en uygununu almayı düşünüyor artık.

Biz insanlar bu ülkedeki sorunları ve bazı insanların hatalarını yaşamak zorunda mıyız? Hayır. Hayat şartları zor ve imkansız olmak zorunda mı? Hayır.

Sabırlı olacağım 2023'e kadar. Ama değişim de hemen bir gün de olmaz. Uzun sürede değişebilir ve düzelebilir her şey. İyisi ve hayırlısı olsun bu ülke ve hepimiz için.

Son mesajlar