Rehber Xiaomi Telefon ve Tablet Modellerinin Anakart Adı Ne İşe Yarar?

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Herkese iyi günler dilerim. Bir Xiaomi cihazının başka bir Xiaomi cihazı ile tamamen aynı olduğunu yada hafif farklı olduğunu görmüşsünüzdür.

Örnek:
Poco M3 Pro 5G - Redmi Note 10 5G
Poco X3 GT - Redmi Note 10 Pro 5G
Redmi Note 9S - Redmi 10X 4G - Redmi Note 9 Pro (Global)

Global, Çin, Hindistan ayrımı ile ilgili doğrudan bir durumdur. Pazara göre rebranding (tekrar markalama) işlemi yaptıkları için yani. Gelelim anakart modellerine. Bu saydığım modellerden ilk ikili (Poco M3 Pro 5G ve Redmi Note 10 5G), Sunny ismine sahiptir. Diğer modellerde bu şekilde aynı anakart adına sahiptir. Bu demek oluyor ki bunlar aynı SoC'a sahip ama NFC olup olmaması, marka/model adı gibi ufak farklılıklara sahip. Ülkemizde satılan ve montajlanan Redmi Note 10S modellerinin anakart adı Secret iken, Endonezya da satılan model Rosemary adına sahiptir. Arada ise tek fark var. Secret olan model NFC'siz. Diğeri ise NFC'li. Peki bu anakart adlarına nereden bakabiliriz? Stock ROM dosyasından yada hiç bunla uğraşmadan AIDA64 üzerinden bakabiliyoruz:

Screenshot_2022-01-25-13-48-39-751_com.finalwire.aida64.jpg

Okuyan herkese teşekkür ederim. Bir sorunuz varsa lütfen yazın. :)

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Şimdi okudum ama anlayamadım okuyunca son cümlenizi değiştirirsiniz demiştiniz bu durumda redmi serisi poco dan daha mı iyi oluyor

Yoksa redmi poco alt markalar komple çöp mü ?

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
İkisi de aynı yada benzer kalitede.
Şimdi ikisininde benzer olması iyi değil esasen xiaomi üst diğeri orta diğeri alt olmalı yoksa Arap saçına döner.

Bence poco orta redmi alt olmalı.

Ayrıca benzer olacaksa, redmi ve redmi note var note daha üst olmalı, Poco da ise f ve x üst m alt olmalı yani m ve redmi en boş çöp telefon olacak ama note serisi x ve f geliştirilmeli.

F ve note en iyisi olacak x bir altı şeklinde.

F ve note serisinde kablosuz şarj, su toz dayanıklılığı düşük bile değil üst olmalı, 120watt şarj olmalı işlemci de üst seviye olmalı sd888 gibi, ram bellek 8/128-8/256 gibi kamera 30-50x zoom olmalı

Arishtat

Yunus Çakır
SDN
Reaksiyon puanı
18
Xiaomi elbette en kaliteli olan. Tarihsel süreçten ilerlersek Redmi direkt olarak Xiaomi'nin bir serisiydi. Yani eskiden Xiaomi Mi serisi telefonlar kaliteli ve şirket nezdinde pahalı, Xiaomi Redmi serisi telefonlar ise daha ucuz ve daha az kaliteli idi. Bu süreç yanlış hatırlamıyorsam 2018-2019'a kadar devam etti. Sonrasında önce Redmi bağımsızlaşıp seri yerine marka halini aldı, ardından da üst segmente ucuz amiral gemisi katili kazandırılmak amacı ile Pocophone kuruldu. Bu aşamada redmi her segmente kendi adını kullanarak ucuz telefon kazandıracaktı. Pocophone cephesi ise sadece güçlü işlemcili uygun fiyatlı telefonlar ile gelecekti. Ancak işler değişti. Pocophone F1 isimli ilk telefonun arkasından gelen tüm telefonlar POCO ismini aldı. Keza POCO sadece güçlü telefon değil, her segmentte telefon çıkarmaya başladı. Anlayacağınız Redmi ile POCO arasında kalite farkı vs yok. Farklı amaçlar için ortaya çıkıp aynı yoldan ilerleyen ve farklı isimlerle anılan, aynı şirketin iki markası. Ve her ikisi de her seviyeye telefon kazandırdığından birisine orta segment birisine alt segment diyemeyiz.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Şimdi okudum ama anlayamadım okuyunca son cümlenizi değiştirirsiniz demiştiniz bu durumda redmi serisi poco dan daha mı iyi oluyor

Poco F serisi bayaa kaliteli ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hepsi çöp değil ?

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,183

Hoppaaa, ne çöpü hocam? Laf ettirmem onlara ?. Ben de Redmi kullanıyorum. İkisi de aynı sayılır, ikisi de kalitesiz değil :).

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Hoppaaa, ne çöpü hocam? Laf ettirmem onlara ?. Ben de Redmi kullanıyorum. İkisi de aynı sayılır, ikisi de kalitesiz değil :).
Bende redmi note 10 pro kullanıyorum iyi telefon ?

Yalnız miui 13 ve Android 12 hakkınds gelişme yok poco da hiç ismi geçmiyor şaşırdım açıkçası

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Bende redmi note 10 pro kullanıyorum iyi telefon ?

Yalnız miui 13 ve Android 12 hakkınds gelişme yok poco da hiç ismi geçmiyor şaşırdım açıkçası
Güncelleme globale geldi. Diğer bölgelere de gelmeye başlar yakında.