Soru Bilgisayarım ısınınca kapanmıyor, bu tersi durumun nedeni nedir?

Bu konuyu okuyanlar

python-58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba ?️,
Toshiba satellite c660 dizüstü bilgisayarım var bilgisayar sıcaklıklar normal derecede iken YouTube oyun vs uygulamaları kullanırken aniden siyah ekran verip kapanıyordu. Tamirciye verdim güney köprüsü ile ekran kartına giden bir sigorta yanmış dedi ve aynı zamanda güney köprüsü lehimlerini yeniledi sorun çözüldü. Aradan tam 1 ay geçti yeniden aynı şekilde kapanıyor. Bir keresinde fanı takmayı unutup çalıştırmışdım ve bilgisayar kapanmamıştı. Sonra fanı adaptöre bağlayıp denedim yine kapandı .
Bu sefer fanı adaptöre bağlı şekilde fisine takmadan çalıştırdım ve oyun açtım 85- 90 derecede çalışırken ekran kartı ve işlemci
Bilgisayar hiç kapanmadı yaklaşık 10 dk çalıştırdım. Sonra oyunu kapattım bilgisayarı normal sıcaklığına getirdim
( Normal sıcaklıkları CPU; Max :65-70 min:40-45 / GPU; Max: 55-60 , min:38-41 derece )
ve tekrar aynı oyunu açtım 2 dk sonra kapandı .
Bilgisayarın ısınma sorunu dan kapandığını çok duydum gördüm ama böylesi ilk defa karşıma çıkıyor.
Bu arada dump kayıtlarında ekran kartı gösteriyor .
Keşke bilgisayar 85 derecede kalsın diye dua ediyorum.
Görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum kronik bir arıza 2 defa tamirciye verdim çok para harcadım .
Teşekkürler.

Bilgisayarın özellikleri;
8gb ram i5-2410 işlemci
315m ekran kartı
500gb SSD win 10

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Bilgisayar aşırı tozdan dolayı aşırı ısınıyor olabilir. İçini açın ve temizleyin. Yüksek sıcaklıklara ulaşmaması için altına fan alın.

python-58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar aşırı tozdan dolayı aşırı ısınıyor olabilir. İçini açın ve temizleyin. Yüksek sıcaklıklara ulaşmaması için altına fan alın.
Hocam bilgisayara yeni fan taktım ve temizliği konusunda hiç bir problem yok. Bilgisayarın ısı iletimi soğutması çok normal sıcaklıklarda boşta 40 derecede tam yükte 65 derecede , sorun şu ki bilgisayar ısındığı zaman kapanmıyor soğuduğu zaman kapanıyor

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Hocam bilgisayara yeni fan taktım ve temizliği konusunda hiç bir problem yok. Bilgisayarın ısı iletimi soğutması çok normal sıcaklıklarda boşta 40 derecede tam yükte 65 derecede , sorun şu ki bilgisayar ısındığı zaman kapanmıyor soğuduğu zaman kapanıyor
Googla da yabancı forumlarda uzun uzun aradım ama bu sorunu yaşayan sadece bir kişi bulabildim.
https://www.techsupportforum.com/threads/computer-shut-down-when-cold.202122/
Buradan bazı çözümlere bakabilirsin
bir kişi şöyle demiş.
Kolay bir çözüm var. Yeşil tel ile güç kaynağının siyah tellerinden biri arasında bir miktar tel (2 şerit kablosunun 2 telleri yapar) lehimledim. Bazı Isı yalıtmak ve düzenli görünmesini sağlamak için lehim eklemleri üzerinde küçülür. Bu kabloları boş bir sürücü bölmesine yönlendirdim ve plastik kapakların önünde 6 mm'lik bir delik açtım, kabloları 3 $ 'lık bir AÇMA / KAPAMA anahtarına lehimledim ve bunu deliğe monte ettim. Yapılmış!
Bilgisayar açılır açılmaz AÇ'a geçiyorum ve bu güç kaynağını kilitler.
Bilgisayarı değiştirmek istersem, anahtarı KAPAMAYA kaydırır ve bilgisayarı normal şekilde kapatırım.
İşletim sistemi, MB veya başka bir şey için hiçbir sonuç olmadan iyi çalışıyor gibi
görünüyor.

Ayrıca MB'nin daha önce daha sağlam çalışmasını sağladı.

Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım fakat bu kişi de lehim ile ilgili bir şeyler yapmış.

python-58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Googla da yabancı forumlarda uzun uzun aradım ama bu sorunu yaşayan sadece bir kişi bulabildim.
https://www.techsupportforum.com/threads/computer-shut-down-when-cold.202122/
Buradan bazı çözümlere bakabilirsin
bir kişi şöyle demiş.
Kolay bir çözüm var. Yeşil tel ile güç kaynağının siyah tellerinden biri arasında bir miktar tel (2 şerit kablosunun 2 telleri yapar) lehimledim. Bazı Isı yalıtmak ve düzenli görünmesini sağlamak için lehim eklemleri üzerinde küçülür. Bu kabloları boş bir sürücü bölmesine yönlendirdim ve plastik kapakların önünde 6 mm'lik bir delik açtım, kabloları 3 $ 'lık bir AÇMA / KAPAMA anahtarına lehimledim ve bunu deliğe monte ettim. Yapılmış!
Bilgisayar açılır açılmaz AÇ'a geçiyorum ve bu güç kaynağını kilitler.
Bilgisayarı değiştirmek istersem, anahtarı KAPAMAYA kaydırır ve bilgisayarı normal şekilde kapatırım.
İşletim sistemi, MB veya başka bir şey için hiçbir sonuç olmadan iyi çalışıyor gibi
görünüyor.

Ayrıca MB'nin daha önce daha sağlam çalışmasını sağladı.

Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım fakat bu kişi de lehim ile ilgili bir şeyler yapmış.
Bende hiç anlayamadım. Güç kaynağı ile ilgili galiba
Teşekkürler yine de

onderak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
85 - 90 derecede ısıdan dolayı bilgisayar kendini kapatmaz zaten bildiğim kadarıyla. diğer dedikleriniz gerçekten tuhaf. fanı takmadan bilgisayarı açmak nasıl bir fantazidir bunuda anlamış değilim. ama sanırım fanı takınca kapanması, bilgisayarda hala elektirik ile ilgili bir problem olduğunun bir kanıtıdır...

python-58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
85 - 90 derecede ısıdan dolayı bilgisayar kendini kapatmaz zaten bildiğim kadarıyla. diğer dedikleriniz gerçekten tuhaf. fanı takmadan bilgisayarı açmak nasıl bir fantazidir bunuda anlamış değilim. ama sanırım fanı takınca kapanması, bilgisayarda hala elektirik ile ilgili bir problem olduğunun bir kanıtıdır...
Fanı bilgisayar elektriği dışından besliyorum yine aynı sorun var. 85 derecenin altına kapanıyor hocam anlamış değilim nedenini güney köprüsü lehimleri birde köprüden ekran kartına giden sigorta değişti düzeldi . Bu işlem 2 defa uygulandı artık kronik bir sorun oldu