Soru Okulumu nereye şikayet edebilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Anayasanın 24. maddesini ihlal eden okulumu nereye şikayet edebilirim?
Madde 24 – Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dini ayin ve törenler serbesttir.
Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya
zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Olayı daha detaylı açıklarmısınız?
Okuldan atma tehditiyle zorla namaz kıldırılıyoruz. Namaz kılmayanlar tutanak yiyor, azar işitiyor. Bu tutanaklar birikincede atılıyor işte. Sırf atılma korkusundan müslüman olmamama rağmen müslüman gibi davranıyorum. (Süleymancı okulu) Şimdi okula giriyorum geç cevap yazabilirim.

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
Okuldan atma tehditiyle zorla namaz kıldırılıyoruz. Namaz kılmayanlar tutanak yiyor, azar işitiyor. Bu tutanaklar birikincede atılıyor işte. Sırf atılma korkusundan müslüman olmamama rağmen müslüman gibi davranıyorum. (Süleymancı okulu) Şimdi okula giriyorum geç cevap yazabilirim.
Üniversite okulumu lise okulumu

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Hayır, elden teslim etmeniz en sağlıklısı olur.
Elden teslim edemem maalesef.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca dilekçe için veli onayı gerekiyormuş. Ailem okul namaza zorladığı için buraya gönderiyor zaten. Kaderime boyun eğeceğim yani.

Son düzenleme:

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
Elden teslim edemem maalesef.

Ayrıca dilekçe için veli onayı gerekiyormuş. Ailem okul namaza zorladığı için buraya gönderiyor zaten. Kaderime boyun eğeceğim yani.
O zaman durumu gitip polise anlatmam ve okula ve/veya ailene dava açman gerek.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Cimer'e milli eğitim bakanlığı işaret ederek şikayet edin. Size okul müdürü cevap yazacaktır. Ama ondan önce birçok kişi bunu görmüş olacaktır. Bu yüzden sadece cimer ile yetinmeyin direk MEB'e de dilekçe yazın

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Bu ülke neden gelişemez? Bundan 20 sene önce başörtülüler haklı olarak mağdurdu, şimdi aynı zulmün daha beterini cemaatler eliyle yapıyorlar. Bir salın artık şu ülkeyi ve gençlerini...

Din bir vicdan meselesidir, zorlama ile baskı ile insanlara dini anlatamazsınız...

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Sağolun, iletişime geçeceğim. Ayrıca şimdiki 15 tatilimizin yarısını alıyorlar. Tatilin ikinci haftasından itibaren okula gitmeye başlayacakmışız. Ben bu "okulu" anlamıyorum.
Neden sizi okula çağırıyorlar?

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Neden sizi okula çağırıyorlar?
LGS sınıfı olduğumuz için okula bir hafta erken başlayacakmışız. Gidince normal ders yapacaklar.

Ayrıca nasıl oluyor anlamıyorum ama, okula müfettişler gelmesine rağmen bu namaz konusunda bir şey olmuyor. Müfettişler orada hocaların bağıra bağıra zorla namaz kıldırdığını görüyorlar, hiç bir şey olmuyor. Kendileri de gelip namaz kılıyorlar hatta. Müfettişleri kıraathaneden topluyorlar herhalde. Cimer'e falan şikayet ederken elimde kanıt olmasını istediğim için telefonumdan gizlice ses kaydı almaya çalışacağım.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bunu yukarıdan gelen emirlerle yapıyorlar zaten. Anayasa kimsenin umrunda değil hakimler savcılar bunların elinde. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dışında bir yerden sonuç gelmez ordan gelen sonucada zaten artık uyulmuyor. Liseye kadar sabret ve doğru düzgün bir liseye geç ailenin istediği dinci bir liseye geçme.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Bunu yukarıdan gelen emirlerle yapıyorlar zaten. Anayasa kimsenin umrunda değil hakimler savcılar bunların elinde. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dışında bir yerden sonuç gelmez ordan gelen sonucada zaten artık uyulmuyor. Liseye kadar sabret ve doğru düzgün bir liseye geç ailenin istediği dinci bir liseye geçme.
Ne olacak ki. O zamanda beni süleymancı yurduna gönderecekler (zorla).

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Bence şikayet etme. Bir şey bildirmeden direkt nakil al. Yoksa mimlenebilirsin.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Evinize yakın lise yok mu otobüsle minibüsle falan gideceğin?
Var. Ama dünyadaki bütün yurtlar kapansa sadece bir tane Zimbabwe'de süleymancı yurdu kalsa ailem oraya gönderir.

Bence şikayet etme. Bir şey bildirmeden direkt nakil al. Yoksa mimlenebilirsin.
Keşke nakil olabilsem. Ailem bu konuda çok inatçı.

YokDahaNeler

Asistan
Reaksiyon puanı
121
Arkadaşım gözünü seveyim hakkını aramaktan vazgeçme ? hem üzülüyorum hemde öylesine öfke doluyum ki artık...

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Arkadaşım gözünü seveyim hakkını aramaktan vazgeçme ? hem üzülüyorum hemde öylesine öfke doluyum ki artık...
Zaten önümde süleymancı yurtlarında geçireceğim 4 yılım var. Her türlü hakkımı aramayı düşünüyorum.

Osman Baytekin

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Cimer'e başvurmanı öneriyorum. Eğer bir sonuç çıkmazsa arkadaşların dediği gibi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe yazabilirsin. Kimsenin zoruyla o yurtta kalmak zorunda değilsin. Hakkını aramaktan hiçbir zaman vazgeçme. Sen hareket etmedikçe o yurt senin gibi kaç çocuğu zorlayacak kim bilir

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Cemaat yurdundaysan resmi olarak hiçbir şey yapılmaz. Geçmiş olsun. Cemaatler bu ülkede mevcut hükümet tarafından koruma altında. Aileni ikna etmen lazım.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Cemaat yurdundaysan resmi olarak hiçbir şey yapılmaz. Geçmiş olsun. Cemaatler bu ülkede mevcut hükümet tarafından koruma altında. Aileni ikna etmen lazım.
Şuan cemaat yurdunda değilim fakat, seneye gideceğim. Bir de geçen sene cemaat yurdundaydım. Cehennem gibiydi. Ne kadar çok aşçı yemek yaparken ateşler yükselsin doğalgaz borusuna gelsin de yurt patlasın kurtulalım diye hayaller kurduğumu hatırlamıyorum bile. Hatta ekşisözlük'te süleymancı yurtları konusuna yazdığım bir entry var.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şuan cemaat yurdunda değilim fakat, seneye gideceğim. Bir de geçen sene cemaat yurdundaydım. Cehennem gibiydi. Ne kadar çok aşçı yemek yaparken ateşler yükselsin doğalgaz borusuna gelsin de yurt patlasın kurtulalım diye hayaller kurduğumu hatırlamıyorum bile. Hatta ekşisözlük'te süleymancı yurtları konusuna yazdığım bir entry var.

Süleymancı okulu demişsin. Süleymancılar da bir cemaat işte. Menzilciler falan da var. Resmi kanallardan okula yaptırım uygulatamazsın çünkü dediğim gibi bu cemaatlere ait yurtlar ve okullar mevcut hükümetin koruması altında. Ailenle konuşup kaydını farklı bir okula aldırmaktan başka çaren yok.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Süleymancı okulu demişsin. Süleymancılar da bir cemaat işte. Menzilciler falan da var. Resmi kanallardan okula yaptırım uygulatamazsın çünkü dediğim gibi bu cemaatlere ait yurtlar ve okullar mevcut hükümetin koruması altında. Ailenle konuşup kaydını farklı bir okula aldırmaktan başka çaren yok.
Ailen istemiyorsa kime şikayet edersen et sonuç alman mümkün değil.
O zaman önümde cehennem gibi 4 yılım var.