Yardım Ekrana görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Merhaba geçen gün msi afterburner ile ekran kartına oc yapmaya çalıştım ekran da titremeler olunca eski haline getirdim sistemi 2 gün boyunca sorunsuz stabil kullandım,pc 1 gece kapalı kaldı ertesi gün açtığımda kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor farklı bir ekran kartı takarak denedim yine görüntü gelmiyor ram ler ve işlemci yi de değiştirip denedim sonuç aynı,peki ekran kartına oc yapmaya çalışırken anakarta zarar verme şansım varmıdır çünkü anakart arızası olduğunu düşünüyorum anakartım eski olduğu için sıfırını bulamıyorum kartı tamire göndermek mantıklımı sonuç alırmıyım sizce ?

GİGABYTE 990-XA-UD3 ANAKART
SAPPHİRE HD7850 2GB GPU
AMD FX8120 CPU
GSKİLL 2X4 8GB 1600Mhz Ram
COOLER MASTER 750W 80+ PSU
https://www.hepsiburada.com/asus-m5...66mhz-ddr3-soket-am3-matx-anakart-pm-bd303256 şu anakarttan elim de var bu kartı bu sistemle sorunsuz kullanabilirmiyim ?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Merhaba geçen gün msi afterburner ile ekran kartına oc yapmaya çalıştım ekran da titremeler olunca eski haline getirdim sistemi 2 gün boyunca sorunsuz stabil kullandım,pc 1 gece kapalı kaldı ertesi gün açtığımda kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor farklı bir ekran kartı takarak denedim yine görüntü gelmiyor ram ler ve işlemci yi de değiştirip denedim sonuç aynı,peki ekran kartına oc yapmaya çalışırken anakarta zarar verme şansım varmıdır çünkü anakart arızası olduğunu düşünüyorum anakartım eski olduğu için sıfırını bulamıyorum kartı tamire göndermek mantıklımı sonuç alırmıyım sizce ?

GİGABYTE 990-XA-UD3 ANAKART
SAPPHİRE HD7850 2GB GPU
AMD FX8120 CPU
GSKİLL 2X4 8GB 1600Mhz Ram
COOLER MASTER 750W 80+ PSU
https://www.hepsiburada.com/asus-m5...66mhz-ddr3-soket-am3-matx-anakart-pm-bd303256 şu anakarttan elim de var bu kartı bu sistemle sorunsuz kullanabilirmiyim ?
Başka bir monitörde denediniz mi?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Evet bilgisayarcıya götürdüm farklı monitör,ekran kartı,psu,ram,işlemci ile denendi görüntü hiç bir şekilde gelmiyor anakartı tamire yollasam mı sonuç alırmıyım ?
Hardiskten kaynaklanıyor olabilir. Başka hardiskleri denediniz mi?

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Hardiskten kaynaklanıyor olabilir. Başka hardiskleri denediniz mi?
Başka harddisk denemedim sadece kendi disklerimin bağlantısını söküp denedim netice de disk olmadan da görüntü gelmesi gerekiyor ama sökmeme rağmen sonuç değişmedi ?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Başka harddisk denemedim sadece kendi disklerimin bağlantısını söküp denedim netice de disk olmadan da görüntü gelmesi gerekiyor ama sökmeme rağmen sonuç değişmedi ?
O zaman ana kartınızda bir sorun var. Ana kartınızı tamir ettirebilirsiniz.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
O zaman ana kartınızda bir sorun var. Ana kartınızı tamir ettirebilirsiniz.
ben de öyle düşünüyorum çünkü başka bir alternatif kalmıyor değil mi benim gözden kaçırdığım bir şey var mı ? anakart tamirin den ziyade linki paylaştığım anakarttan elim de mevcut o kart bu sistemle nasıl olur işlemciye darboğaz yapar mı ?

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
ben de öyle düşünüyorum çünkü başka bir alternatif kalmıyor değil mi benim gözden kaçırdığım bir şey var mı ? anakart tamirin den ziyade linki paylaştığım anakarttan elim de mevcut o kart bu sistemle nasıl olur işlemciye darboğaz yapar mı ?
Elinizde varsa, deneyip görmeniz lazım. Deneyip, görmeden bir şey diyemem.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O anakrt elinizdeki işlemci ile çalışır. Asus M5A78L anakarttan bahsediyorum Hemen takıp bi deneyin.Görüntü alırsanız ,gigabyte anakartta sorun olduğu kesinleşecek zaten.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
O anakrt elinizdeki işlemci ile çalışır. Asus M5A78L anakarttan bahsediyorum Hemen takıp bi deneyin.Görüntü alırsanız ,gigabyte anakartta sorun olduğu kesinleşecek zaten.
Tamamdır üstat sağ ol anakart şuan abimlerde yarın sabahtan alıp sistemi deneyeceğim sonucu buraya yazarım tekrardan bu ara da msi afterburner ile anakarta zarar verme olasılığım nedir acaba O.C ile uğraşırken anakarta zarar mı verdim diyorum kendi kendime.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E.kartına overclock yaparken anakarta zarar verme ihtimali ,esasen yok gibidir. Yani hasarlanacaksa , e.kartı hasar alır. Anakart en son ihtimaldir yani.Elindeki sistemi ve benzerlerini zamanında çok kullandım.

Tabi bilgisayarların, neye nasıl tepki verecekleri tam belli olmadığından ,yüzde 100 ,anakart bozulmaz da diyemem. Zaten diğer anakartı takınca durum belli olacak.

Sonucu buraya bi yazarsın.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
E.kartına overclock yaparken anakarta zarar verme ihtimali ,esasen yok gibidir. Yani hasarlanacaksa , e.kartı hasar alır. Anakart en son ihtimaldir yani.Elindeki sistemi ve benzerlerini zamanında çok kullandım.

Tabi bilgisayarların, neye nasıl tepki verecekleri tam belli olmadığından ,yüzde 100 ,anakart bozulmaz da diyemem. Zaten diğer anakartı takınca durum belli olacak.

Tamamdır zaman ayırdığınız için teşekkür ederim yarın son durumu yazacağım.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515

işlemciyi diğer ana kartta çalıştırdım hocam ekran kartını denedim ama sorunsuzdur ekran kartı, gigabyte ana kart sorunlu demek ki sistemi asus ana karta kuracağız ,eski kartımı tamir ettireceğim düzelirse tekrar onu kullanmaya başlarım artık.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İlginç,e.kartına overclock olayında anakartın bozulması.20 senedir overclock yaparım ,hiç bi anakartı bozmadım. Demek ki,olabiliyormuş.

Mevcut anakartınız tamir olursa,onu kullanın. Asus dan çok daha güçlü bi anakart çünkü.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
İlginç,e.kartına overclock olayında anakartın bozulması.20 senedir overclock yaparım ,hiç bi anakartı bozmadım. Demek ki,olabiliyormuş.

Mevcut anakartınız tamir olursa,onu kullanın. Asus dan çok daha güçlü bi anakart çünkü.
Ben O.C işine pek hakim değilim kurcaladım biraz ama 2-3 dk için de eski ayarlarına döndürdüm işin ilginci 1 gün stabil olarak kullandım sistemi gece kapattım sabah açılmadı :) birazdan cmus jumper yapıcam ana karta bir ümit belki açılır, bunların dışın da merak ettiğim ana kart tamir olmaz ise asus kartla stabil bir şekilde bu sistemi kullanabilir miyim eksiklik ve gözle görülür farklar olur mu ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
CLRC pinlerini bi deneyin. Jumper yani.

Asus anakart , VRM, yani elektrik donanımları olarak , bozulan ankartınızdan daha düşük. Belki işlemcinizn , core performance stabilitesinde bi miktar düşüş olabilir. Bozulan ankartınız ile bi cinebench skoru almış olsaydınız bunu daha iyi anlardık. Veya farketmiyebilir de.

Ama overclock olayı için kesinlikle, eski anakrtınız epey uygundu. Bu anakart ile overclock işine girilmez.

Son düzenleme:

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
CLRC pinlerini bi deneyin. Jumper yani.

Asus anakart , VRM, yani elektrik donanımları olarak , bozulan ankartınızdan daha düşük. Belki işlemcinizn , core performance stabilitesinde bi miktar düşüş olabilir. Bozulan ankartınız ile bi cinebench skoru almış olsaydınız bunu daha iyi anlardık. Veya farketmiyebilir de.

Ama overclock olayı için kesinlikle, eski anakrtınız epey uygundu. Bu anakart ile overclock işine girilmez.
CMOS Jumperi iki pinliydi güç kaynağı kapalıyken bir tornavidayı iki pinin arasına değdirdim ama değişiklik olmadı uygulamayı doğrumu yapıyorum güç kesikken yapacağız demi bu işlemi ?

Anladım hocam anakartım umarım tamir edilir tamir olmaz ise asus kartla yola devam , gigabyte olan kartın 2.eline 1000TL istiyorlar o yüzden tamir olmaz ise yenisini almaya sıcak bakmıyorum, O.C dan başım ağrıdı bu dakikadan sonra işim olmaz zaten :)

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Dostum aynı anakarttan kullanıyorum ( Gigabyte ) Bende ki rev3.0 sürümü. Senin anakartın hangi revizyon? Bu anakartta zaten bir çalışma isteği yok kafasına göre takılıyor bende de bir ara yapıyordu. Bios pilini sök yarım saat sonra geri tak komple sıfırla bios'u. Bu anakartla bende kaç sefer görüntü alamadım günlerce uğraştım çok tuhaf bir anakart.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Dostum aynı anakarttan kullanıyorum ( Gigabyte ) Bende ki rev3.0 sürümü. Senin anakartın hangi revizyon? Bu anakartta zaten bir çalışma isteği yok kafasına göre takılıyor bende de bir ara yapıyordu. Bios pilini sök yarım saat sonra geri tak komple sıfırla bios'u. Bu anakartla bende kaç sefer görüntü alamadım günlerce uğraştım çok tuhaf bir anakart.
Cevabın için teşekkür ederim benim kart rev3.1 bios pilini sökmekle kalmadım cmos jumper denedim kuzey köprüsüne ısı vermeyi denedim olmuyor 2.el am3 kart aldım sırf sistem çöp olmasın diye bu arada 9 yıl kullandım bu kartı ben iyi dayandı sanki.
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki sen kaç yıldır kullanıyorsun kartı, sorunlar ilk aldığından beri mi var yoksa son zamanlar da mı oluyor.

Son düzenleme:

Son mesajlar