Yardım RTX2060 R5 3500X Sistemde takılmalar

Bu konuyu okuyanlar

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar sistemimle oyunlarda çeşit çeşit FPS drop ve FPS düşüşleri, gündelik kullanımda ise işlem yavaşlığı ve birtakım sorunlar yaşıyorum. Virüs taraması, format atmak, driver güncellemesi çoğu şeyi denedim ama nafile. Donanımdan artık bir parçanın sorunlu olduğunu düşünüyorum. Teknik servise yollayabilirim fakat üniversiteye hazırlandığım için zaman kaybı yaşarım biraz. Böyle kötü geçen günlerde tek bir eğlencem var o da baltalanmış durumda. İllallah ettim.

1-Bu zamana kadar sürekli yaşanan bir sorun, 1-2 günde 1 defa böyle 1 saniyeliğine ses görüntü ne varsa takılıyor. Müzik dinliyorsam ses takılarak geliyor mouse imleci yavaşlıyor.

2-Oynadığım oyunlarda FPS düşüşleri ekran görüntülerinde ve video linklerindeki gibi, kimi oyunda FPS drop, kimi oyunda FPS düşüşü. RDR2'yi Minecraft'tan daha rahat oynuyorum böyle bir şey var mı?

Rise of the Tomb Raider FPS Drop
fpsdroprotr (1).png fpsdroprotr (2).png

Rise of the Tomb Raider FPS Düşüşü Video Youtube'dan baktım R5 2600 + RTX 2060 ile 80-120 FPS alıyorlar ultra ayarlarda. Ben oyunun ilk safhalarında alıyordum sonra belli bir yere geçtikten sonra 40-70 olmaya başladı. Bu da savaş esnasından bir video kaydı

Minecraft
Minecraft'ta aldığım performans ayrı bir şaşırtıcı zaten Videoda anlaşılıyor mu bilmiyorum ama oynarken hiç akıcı hissettirmiyor.

Hitman
Hitman'de de test edeyim dedim. Bu oyunda da FPS droplar oldu. Genel aldığım performansta bu videoda var. Görüldüğü üzere FPS düşüşleri oluyor.
hdrop.png hitman drop.png

Dead By Daylight
Dead By Daylight'ta keza FPS drop ve FPS düşüşleri oluyor, bu videoda tam yakalayamadım ama FPS drop var.

Batman Arkham City
Oyun içi FPS dropları kaydettiğim video.
Screenshot_9.png

Minecraft SSD'de diğer tüm oyunlar HDD'de kurulu.

SSD ve Furmark Testleri
Furmark testinin ekran görüntüsü boyutundan dolayı buraya ekleyemedim. Hızlı resim linki
okuma.png quick.png Screenshot_9.png

Diğer bileşenleri sistemi ilk aldığım aylar test etmiştim herhangi bir göze çarpan durum olmamıştı. Bu zamana kadar sistemde herhangi bir kapanma, mavi ekran vs. gibi hatalar olmadı.

Temiz kurulumdan sonra şuan sistemimde 8 oyun yüklü neredeyse sadece 1'ini (o da Rocket League) tamamen akıcı halde oynayabiliyorum. Dead Cells'te bile 75 FPS'ten 72'ye oynamalar oluyor yer yer. Onda pek sık olmadığı için göz ardı edilebilir ama o 3 FPS'lik oynamayı bile hissettiriyor oynarken çok ufak bir drop olsa da.

Şuanda Windows 11 kurulu fakat FPS drop sorunları Windows 10 kuruluyken de devam ediyordu.

Sistemim
Biostar B450MH 3200MHz (OC) DDR4 AM4 mATX
R5 3500X 3.6GHz
Inno3D GeForce RTX 2060 Twin x2
Crucial Ballistix 16GB (2X8) 3000MHz DDR4 CL15
Netac N535S 480 GB 560/520 MBs
Seagate Barracuda 1 TB 7200RPM
GameGaraj 650Watt 80+ Bronz
LG 27MP59G-P 27" 1ms 75 Hz

Lütfen bir çözümü yok mu bunun ya?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-11-23 at 22.48.58.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-23 at 22.48.58.jpeg
    105.8 KB · Görüntüleme: 102

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bios güncelle. Bir de windows 11 den olabilir. Lolde aniden 1 maçta gözle görülür düşüş yaşadım drop yedim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E.kartı kullanımı ,genelde düşük.

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bios güncelle. Bir de windows 11 den olabilir. Lolde aniden 1 maçta gözle görülür düşüş yaşadım drop yedim.
Bazı oyunlarda böyle belirgin FPS düşüşleri yaşıyordum farklı etkilerle, Windows 10'da da oluyordu Windows 11'de de olanlar var. Bios'u güncelleyeceğim. Mesela Dead By Daylight'ta klasik FPS droplar gibi değil de böyle 90'larda olan FPS 70 80'lere düşüyor 2 3 saniyelik akıcılıkta bir yavaşlama oluyor.

E.kartı kullanımı ,genelde düşük.
Hocam ekran görüntülerini diyorsanız FPS drop olduğunda zaten düşüyor kullanım. Hitman'de FPS düşüşü olmasa da bazen işlemci kullanımı ekran kartı kullanımının önüne geçiyor onu ben de anlamadım. Ama attığım ROTR savaş esnasındaki videoda normal gibi geldi.

Cagatay Yaman

Asistan
Reaksiyon puanı
170
windows 11 yükseltmeden kurduysan usbden sıfırdan kurmanı ve hem ekran kartı hemde işlemcine ait driverler güncel sürüm olarak yüklemeni tavsiye ederim. Bende windows 11 kullanıyorum emin ol windows 10 yaşadığım oyunlardaki dropları yaşamıyorum.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bazı oyunlarda böyle belirgin FPS düşüşleri yaşıyordum farklı etkilerle, Windows 10'da da oluyordu Windows 11'de de olanlar var. Bios'u güncelleyeceğim. Mesela Dead By Daylight'ta klasik FPS droplar gibi değil de böyle 90'larda olan FPS 70 80'lere düşüyor 2 3 saniyelik akıcılıkta bir yavaşlama oluyor.

Hocam ekran görüntülerini diyorsanız FPS drop olduğunda zaten düşüyor kullanım. Hitman'de FPS düşüşü olmasa da bazen işlemci kullanımı ekran kartı kullanımının önüne geçiyor onu ben de anlamadım. Ama attığım ROTR savaş
windows 11 yükseltmeden kurduysan usbden sıfırdan kurmanı ve hem ekran kartı hemde işlemcine ait driverler güncel sürüm olarak yüklemeni tavsiye ederim. Bende windows 11 kullanıyorum emin ol windows 10 yaşadığım oyunlardaki dropları yaşamıyorum.
Bios veya yükselmeden kurmak da işe yaramıyor. Zaten ben her zaman temiz kurulumdan yanayım. Her zaman bu droplar olmuyor ben ilk kez yaşadım. Belki sık oyun oynamadığımdandır.

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
usbden temiz kurulum yaparak kurdum. Microsoft'un sitesinden iso dosyasını indirip rufus ile usb'e yazdırıp kurdum yani.

Bios veya yükselmeden kurmak da işe yaramıyor. Zaten ben her zaman temiz kurulumdan yanayım. Her zaman bu droplar olmuyor ben ilk kez yaşadım. Belki sık oyun oynamadığımdandır.
Oyun performansı olarak en gözüme çarpan Minecraft. Hiç akıcı hissettirmiyor. Hitman'i harddiskten silip ssdye yükleyip 1 saat denedim bu süreçte drop olmadı henüz. Zamanım olunca başka oyunlarla da test edeceğim. Aylardır uğraşıyorum sorunla bıktım artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hem ekran kartı hemde işlemcine ait driverler güncel sürüm olarak yüklemeni tavsiye ederim.
Chipset sürücülerini sürekli güncelliyorum hocam ama bu Nvidia'nın son iki gelen sürücü güncellemesinde ekran arada bir hafiften kararma yapıyordu, o yüzden ddu ile silip eski sürüme geçtim.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,777
Bazen Windows güncellemesi denetlemeleri yaparken Komple sistemi sömürüyo windows. Bu yüzden güncellemeleri açık tutmayı sevmem ve önermem.

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bazen Windows güncellemesi denetlemeleri yaparken Komple sistemi sömürüyo windows. Bu yüzden güncellemeleri açık tutmayı sevmem ve önermem.
Tam olarak nereden kapatılıyor ve kapattığımda kendim manuel olarak kontrol ettiğimde Windows Update'den güncelleme alabiliyorum değil mi?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,777
Tam olarak nereden kapatılıyor ve kapattığımda kendim manuel olarak kontrol ettiğimde Windows Update'den güncelleme alabiliyorum değil mi?
Aynen
Anlatmam uzun sürer Youtube üzerinden bak. Çünkü ben Rusça kullanıyom pc yi.

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İyi akşamlar.

Bugün sistem ilk defa kendini kapattı ve oyun vs. de açık değildi, 10 aydır hiç kapanma olmamıştı. Olay görüntüleyicisinde son saat içerisinde 9 adet hata var.

Screenshot_9.png
Screenshot_10.png
Screenshot_8.png

Elektrik gidip gelmedi modem açıktı. Temassızlık olduğunu da düşünmüyorum sistem kapandığı gibi geri açtım. Sıcaklıkları kontrol ettim ekran kartı 40 işlemci 40 anakart 36 derece. Neden kapanmış olabilir?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Anakart veya power bozulmalarında oluyor daha çok. Veya ısı sensörleri bozuktur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İyi akşamlar.

Bugün sistem ilk defa kendini kapattı ve oyun vs. de açık değildi, 10 aydır hiç kapanma olmamıştı. Olay görüntüleyicisinde son saat içerisinde 9 adet hata var.

Ekli dosyayı görüntüle 165597
Ekli dosyayı görüntüle 165598
Ekli dosyayı görüntüle 165596

Elektrik gidip gelmedi modem açıktı. Temassızlık olduğunu da düşünmüyorum sistem kapandığı gibi geri açtım. Sıcaklıkları kontrol ettim ekran kartı 40 işlemci 40 anakart 36 derece. Neden kapanmış olabilir?

Stokeley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Isı sensöründen olabilir.
Isı sensörü bozuk olsa bile OCCT gibi sisteme yük bindiren bir programda 15 dakika gibi bir süre zarfında kapanma olmaz mıydı? Bu nedenle neden kapandığını anlayamadım böyle ani kapanmalar tekrarlanırsa teknik servise vereceğim son çare.

Son mesajlar