Yardım Laptop çalıştığı halde hiçbir fonksiyona yanıt vermiyor

Bu konuyu okuyanlar

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran görüntüsü 2021-09-21 192124.png

Bilgisayar çalışır durumdayken bir 15dk veya daha fazla süre etkileşimsiz kaldıktan sonra, ekran güç ayarlarından aktif edildiği süre sonunda kararıyor fakat herhangi bir tuş-kombinasyonu- ekranın geri gelmesini sağlamıyor. Lakin sistem çalışıyor tüm ışıklar yanık bir şekilde (bende her seferinde PC i kapatıp yeniden açıyorum) sebebi ne olabilir? İllaki PC'ye sıfırdan format mı atmam gerekir?

-BIOS güncel.
-Chipsetler güncel.
- Driverlar güncel.
- Windows Update güncel.

Ek bilgi: HDD takılı laptopuma birkaç gün önce SSD aldım (CD-ROM bölümüne de HDD taktırdım.) Ardından Windows'u SSD üzerine kurdum.
Ek bilgi 2: Yeni format attım. Fanlar ve macun yeni temizlendi. Laptop hep şarjda tutuluyor.
Ek bilgi 3: Laptopla etkileşimsiz kalındığı sürede ya Steam'den oyun indiriliyor ya da Chrome'un açık kaldığı zaman dilimi sonunda bu hata meydana geliyor.

f1rinci

Asistan
Reaksiyon puanı
83
ssd taktıkdan sonra olduysa sorun sebebi ssd olabilir. windows u hdd ye kurup bi süre öyle deneyin.

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ssd taktıkdan sonra olduysa sorun sebebi ssd olabilir. windows u hdd ye kurup bi süre öyle deneyin.
SSD de herhangi bir sıkıntı yok sanırım. En azından samsung magican yazılımı böyle diyor. SSD: Samsung 870 EVO

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle. Bilgisayarı uyku moduna geçir yazan dakikaları biraz artır. Ekran kapanma süresi önemli değil ekran kapanında zaten her hangi bir tuşa basınca açılıyor.

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle. Bilgisayarı uyku moduna geçir yazan dakikaları biraz artır. Ekran kapanma süresi önemli değil ekran kapanında zaten her hangi bir tuşa basınca açılıyor.
Prizde iken süresi 'Hiçbir Zaman' a ayarlı zaten( hep prizde tutarım). Ekran kapanma süresi dolunca evet bir tuşa basınca açılıyor ama bu süre daha fazla uzayınca tuşa basınca ekran **açılmıyor** Ama sistemin ışıkları yanmaya ve PC nin çalışma sesi gelmeye devam ediyor.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Prizde iken süresi 'Hiçbir Zaman' a ayarlı zaten( hep prizde tutarım). Ekran kapanma süresi dolunca evet bir tuşa basınca açılıyor ama bu süre daha fazla uzayınca tuşa basınca ekran **açılmıyor** Ama sistemin ışıkları yanmaya ve PC nin çalışma sesi gelmeye devam ediyor.
Hiçbir fonksiyon derken ? mouse oynatabiliyor musunuz ?

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunum halen devam ediyor. Çözüm önerisi olan var mı ?
Hiçbir fonksiyon derken ? mouse oynatabiliyor musunuz ?
Hayır. Ekran karanlık tıpkı ekran kapanma süresi sonunda olduğu gibi ama hiçbir haraket olmuyor sadece sistemin sesi geliyor ışıklar yanıyor ama ekran karanlık.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Sorunum halen devam ediyor. Çözüm önerisi olan var mı ?

Hayır. Ekran karanlık tıpkı ekran kapanma süresi sonunda olduğu gibi ama hiçbir haraket olmuyor sadece sistemin sesi geliyor ışıklar yanıyor ama ekran karanlık.
msi afterburner ile sıcaklıklara bakın.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
bendede oluyordu. laptopun ekranını kapattıktan sonra açtığımda açılmıyordu her ne kadar laptop açık olsa bile. eğer imkanınız varsa format atın,bende formattan sonra düzeldi, ama eğer format atmak istemiyorsan o zaman bilmiyorum

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Güç plan ayarlarından sabit diski kapatmak için beklenilecek süreyi hiç bir zaman yaptınız mı? Madem ekran karardığında donuyor hiç bir zaman uyku moduna geçmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç plan ayarlarından sabit diski kapatmak için beklenilecek süreyi hiç bir zaman yaptınız mı? Madem ekran karardığında donuyor hiç bir zaman uyku moduna geçmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
Yalnız ben SSD kullanıyorum. Windows SSD üzerine kurulu. Sabit disk dediğiniz HDD ise onu zaten sadece depolama için kullanıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

dereceleri kaç ?
Ekran görüntüsü 2021-10-15 001234.png

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Yalnız ben SSD kullanıyorum. Windows SSD üzerine kurulu. Sabit disk dediğiniz HDD ise onu zaten sadece depolama için kullanıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 164196
bu sıcaklıklar boştaki sıcaklıkları mı? biraz fazla gibi. Msi afterburner ile oyun içindeki sıcaklıkları atar mısınız ?

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
56
Arkadaşım şu yöntemi bir dener misiniz; Laptop ve Telefonunuza AnyDesk kurun ve AnyDesk ayarlarından şifre ile açılabilir yapıp şifre belirleyin. Ekran uyku moduna geçince telefondaki AnyDesk üzerinden Laptopa bağlantı sağlayın. Bağlanıp ekranı görebiliyorsanız Windows 10 un bazı sistemlerde yaptığı sorun bu, Laptop ekranı uykuya geçtikten sonra klavye ve mouse ile geri gelmiyor. Benim masaüstünde de aynı sorun var, ekran uykuya geçtikten sonra açılmıyor, monitörün güç kablosunu veya power tuşunu kapatıp açınca düzeliyor.

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu sıcaklıklar boştaki sıcaklıkları mı? biraz fazla gibi. Msi afterburner ile oyun içindeki sıcaklıkları atar mısınız ?
'Msi afterburner' sistemimi desteklemiyor olacak ki değerlerim yazmıyor programda. AIDA64 programının göstergeleri tutarlı değil sanırım çünkü bilgisayar boştayken soğuk üflüyor, fan sesi gelmiyor ve çok nadir hafif ısınıyor o kadar.

Arkadaşım şu yöntemi bir dener misiniz; Laptop ve Telefonunuza AnyDesk kurun ve AnyDesk ayarlarından şifre ile açılabilir yapıp şifre belirleyin. Ekran uyku moduna geçince telefondaki AnyDesk üzerinden Laptopa bağlantı sağlayın. Bağlanıp ekranı görebiliyorsanız Windows 10 un bazı sistemlerde yaptığı sorun bu, Laptop ekranı uykuya geçtikten sonra klavye ve mouse ile geri gelmiyor. Benim masaüstünde de aynı sorun var, ekran uykuya geçtikten sonra açılmıyor, monitörün güç kablosunu veya power tuşunu kapatıp açınca düzeliyor.
Benimki uyku moduna geçmiyor. Bunu, sistemden gelen fan sesi ve ışıkların tamamının daimi açık olduğunu görerek anlıyorum malum ekran siyah olduğundan.

Lakin..Diyelim ki bu bir uyku modu sorunu.. dediğiniz AnyDesk programını kurup ekranımı telefon ile bağlayıp ekranımı görsem ne işe yarayacak olduğunu anlamadım.

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
'Msi afterburner' sistemimi desteklemiyor olacak ki değerlerim yazmıyor programda. AIDA64 programının göstergeleri tutarlı değil sanırım çünkü bilgisayar boştayken soğuk üflüyor, fan sesi gelmiyor ve çok nadir hafif ısınıyor o kadar.

Benimki uyku moduna geçmiyor. Bunu, sistemden gelen fan sesi ve ışıkların tamamının daimi açık olduğunu görerek anlıyorum malum ekran siyah olduğundan.

Lakin..Diyelim ki bu bir uyku modu sorunu.. dediğiniz AnyDesk programını kurup ekranımı telefon ile bağlayıp ekranımı görsem ne işe yarayacak olduğunu anlamadım.
Değerler programda yazmıyor zaten. Prgoramdan ayar yaptıktan sonra oyuna girince açıyorsun. Sol üstte çıkıyor. Eğer bilmiyorsanız youtube de bir sürü videosu var.

Bilgisayarınız donduğunda telefonda donuyor mu yoksa kullanmaya devam edebiliyormusunuz ona bakıcak sanırım arkadaş.

kirito22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windowsdaki ayarın ismi öyle .
Yöntemi denedim. Sabit diski kapatmak için beklenen süre '0'(hiçbir zaman) yaptım ve gece boyunca bilgisayarı bir köşeye bırakıp dizi indirdim. İlginçtir hiçbir sorun olmadı.

Lakin bugün, chrome açıkken bilgisayarı bir 30dk boş bırakınca ne yazık ki yine aynı sorun oldu.

Ekran görüntüsü 2021-10-19 193839.png

Son düzenleme:

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
56

Sistemin kapanmadığını biliyorum. Ekran uyku modu demiştim, sistem değil :) "Bilgisayar çalışır durumdayken bir 15dk veya daha fazla süre etkileşimsiz kaldıktan sonra, ekran güç ayarlarından aktif edildiği süre sonunda kararıyor" demişsiniz.
O nedenle dediğim yöntem ile bağlanıp Laptopta işlem yapabiliyor musunuz onu öğrenmek istemiştim.