Soru iPad Mini 8.3 vs iPad Air 10.9

Hangi iPad?

• Air 10.9

Kullanılan: 2 33.3%
  • Mini 8.3

Kullanılan: 4 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Herkese selamlar. Yeni bir iPad almayı düşünüyorum. iPad Pro'ya ihtiyacım yok. Apple Pencil alacağım için o kadar para vermeyi düşünmüyorum. Yeni iPad Mini 8.3 ve iPad Air 10.9 arasında kaldım. Tablet ile yapacaklarım:
  • Monitör olmadığı zaman MacBook'a ek bir ekran olarak kullanma.
  • Not tutmak, gerekli ders notlarını depolamak, PDF ve Office kullanımı.
  • İnternetsiz bir yere gideceğim zaman Netflix ve Amazon'dan dizi-film indirip izlemek.
Benim için ana öncelik okul ve not tutmak tabi ki. Bu sebeple 8.3 ekranın yeteceğinden emin değilim. Ancak öte yandan A15 işlemci, görüntülü görüşmeler için daha iyi bir ön kamera ve elbette daha ucuz olması beni cezbediyor. iPad Air ise tamamen ekranı sebebiyle beni tereddüte düşürdü. 10.9" ekranda not tutmak elbette daha iyi olacaktır. Ancak geri kalan yönlerde Mini önde gibi. Oyun kesinlikle oynamayacağım. Sizce hangisi alınır?

Dipnot: Büyük ekran hayranı birisi değilim. iPhone 12 mini ekranı bana telefon kullanımında yeterli geliyor öyle söyleyeyim.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Kendim de bu ikilemdeyim ancak benim görüşüm şu şekilde: Mini daha güçlü, daha estetik ve taşınabilir, kamera tarafında daha üstün. Air'in klavye tarafında artıları var ancak siz kullanmayacaksınız. Bence Mini daha tercih edilesi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kendim de bu ikilemdeyim ancak benim görüşüm şu şekilde: Mini daha güçlü, daha estetik ve taşınabilir, kamera tarafında daha üstün. Air'in klavye tarafında artıları var ancak siz kullanmayacaksınız. Bence Mini daha tercih edilesi.
Bende de Mini daha ağır basıyor ama not tutma tarafında o ekran sıkıntı yaratır mı bilemedim. Mağazada gidip görmem lazım sanırım.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Bende de Mini daha ağır basıyor ama not tutma tarafında o ekran sıkıntı yaratır mı bilemedim. Mağazada gidip görmem lazım sanırım.
Kesinlikle. Ben telefonu değişmeden önce 12 Mini düşünüyordum ancak mağazada gördükten sonra bu fikrim tamamen değişti. İhtiyaçları karşılıyor mu bakmak lazım.

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
Herkese selamlar. Yeni bir iPad almayı düşünüyorum. iPad Pro'ya ihtiyacım yok. Apple Pencil alacağım için o kadar para vermeyi düşünmüyorum. Yeni iPad Mini 8.3 ve iPad Air 10.9 arasında kaldım. Tablet ile yapacaklarım:
  • İnternetsiz bir yere gideceğim zaman Netflix ve Amazon'dan dizi-film indirip izlemek.
Benim için ana öncelik okul ve not tutmak tabi ki. Bu sebeple 8.3 ekranın yeteceğinden emin değilim. Ancak öte yandan A15 işlemci, görüntülü görüşmeler için daha iyi bir ön kamera ve elbette daha ucuz olması beni cezbediyor. iPad Air ise tamamen ekranı sebebiyle beni tereddüte düşürdü. 10.9" ekranda not tutmak elbette daha iyi olacaktır. Ancak geri kalan yönlerde Mini önde gibi. Oyun kesinlikle oynamayacağım. Sizce hangisi alınır?

Dipnot: Büyük ekran hayranı birisi değilim. iPhone 12 mini ekranı bana telefon kullanımında yeterli geliyor öyle söyleyeyim.
iPad Mini tercihim olurdu.

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639

iPad Air 4 kullanıcısı olarak iPad Mini 6 almanızı tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Mini 6 düşünsem de ilk etapta Air 4 almaya karar verdim. Mini'nin ekranı not tutmak için çok küçük. Ayrıca Mini'nin içerisindeki A15, 13 serisindeki A15'e göre performans tarafında biraz kısılmış. Air 4'de de tam tersine, iPhone 12 serisindeki A14 işlemciye göre frekanslar artırılmış. İki işlemci arasındaki performans farkı yüzde 5-6 civarı. Benim ana amacım not tutmak olduğu için 11" ekranda çok daha rahat edeceğim. O yüzden Air almaya karar verdim. Tabi Kasım ayını bekleyeceğim. Eğer 3. nesil 11" Pro biraz inerse onu alabilirim.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
E resmen bu Apple'ın yaptığı terbiyesizlik. Çünkü eğer yazdığınız gibi ise " A15, 13 serisindeki A15'e göre performans tarafında biraz kısılmış" bu çok ayıp.

Satarken A15 diye satıyor. Kimsenin aklına gelmez ki özellikler kısılmış mı diye bakmak...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
E resmen bu Apple'ın yaptığı terbiyesizlik. Çünkü eğer yazdığınız gibi ise " A15, 13 serisindeki A15'e göre performans tarafında biraz kısılmış" bu çok ayıp.

Satarken A15 diye satıyor. Kimsenin aklına gelmez ki özellikler kısılmış mı diye bakmak...
Bu videoda detaylı bakabilirsiniz. Grafik performansı tarafında bir tık daha fark olsa da işlemci performansı tarafında neredeyse fark yok. A15 daha verimli bir ürün tabi ama bana kalırsa sırf işlemci için Mini alınmaz. Mini'nin kendine has bir kullanıcı profili var zaten.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
iPad Air 4 alacaktım ama baktım kur çok yükseliyor, bir daha böyle bir cihaz almam yakın gelecekte çok zor. iPad Pro 3. nesil 11" satın aldım. Gelince deneyimlerimi paylaşırım.