Öneri Bilgisayar mühendisliği için laptop

Bu konuyu okuyanlar

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhaba. Bir laptop almak istiyorum ancak uzun süredir araştırmama rağmen kendime uygun olanı bulamadım. İstediğim özellikte olanlar çok yüksek fiyatlı. Almışken iyisi olsun diye galiba özellikleri bakımından çok uçtum. Kullanım amacımı ve tercih ettiğim özellikleri aşağıya yazıyorum. Rica ersem bana fiyat performans olarak uygun bir laptop önerebilir misiniz? Bugün yarın almam lazım. Bütçem 15k civarı (çok gerekliyse 20 bine çıkabilirim)
Bilgisayar mühendisliği 2. sınıfım dersler için yeterli olmalı, ilerde oyun, app vs programlama işleriyle ilgilenmeyi düşünüyorum bunları kaldırabilmeli, tasarım (hobi olarak) ve oyun için işimi görebilmeli. İ7 10. Veya 11. Nesil işlemcili tercihim, ekran kartı yeterli olmalı ve tam performansını verebilmeli (bazı baktığım modellerin ekran kartı iyi olmasına rağmen beslenemediği için tam performans veremediğini yazmışlar) , en az 6gb ekran kartı hafızası, 16 gb ram, 15.6 inch veya üstü, ıps panel (görüntü benim için önemli) ve kameralı olmalı. Tercih ettiğim markalar: msı, asus, lenovo, hp, acer.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
686
Tercih ettiğim markalar: msı, asus, lenovo, hp, acer.
Kesinlikle markaya göre tercih yapmayın. Modele göre yapın. Her markanın kötü modelleri vardır çünkü. Bu MSİ kesin güzeldir diyip almayın yani.
Benim önerim budur her işinizi görecektir.
Bundan daha iyisini de bulamazsınız.

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kesinlikle markaya göre tercih yapmayın. Modele göre yapın. Her markanın kötü modelleri vardır çünkü. Bu MSİ kesin güzeldir diyip almayın yani.
Benim önerim budur her işinizi görecektir.
Bundan daha iyisini de bulamazsınız.
Teşekkür ederim. Ama omen’in ryzen işlemcili olanları başarılı değil diye yorumlar gördüm. Fazla ısınıyormuş. Omen serisi İntel’de başarılıymış.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İntel ve nvidia ikilisi o bütçe için daha iyi bence, paramızı boşu boşuna sorunlara, sıkıntılara harcamayalım. Sonra iade idi , değişim idi sorunları başa bela olur.

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İntel ve nvidia ikilisi o bütçe için daha iyi bence, paramızı boşu boşuna sorunlara, sıkıntılara harcamayalım. Sonra iade idi , değişim idi sorunları başa bela olur.
Haklısınız. Önerebileceğiniz bir model var mı?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Haklısınız. Önerebileceğiniz bir model var mı?
Bunlara bir göz atabilirsin:

Öyle aman aman bir sistem almanız gerekmez. Yalnız yukarıdaki dizüstülerde kamera var mı orasını incelemek gerek çünkü epey de kamera yok yazılmış.

17inç 3070 ekran kartlı bir model bakarsan eğer :

Son düzenleme:

ZLATA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhabalar

Monster marka leptop var herkes bilir
Ama sen tercih edermisin bilemem ama diğer markalara göre daha iyi özellikleri var ama kalite açısından birşey diyemem

Benim alacağım pc bu model ve elektrik elektronik mühendisliği için kullanacağım ek olarak da 1tb m.2 ssd alacağım

Ve tasarım ve zariflik açısından çok beğenmiş dim

Reaksiyon puanı
686
Bunlara bir göz atabilirsin:

Öyle aman aman bir sistem almanız gerekmez. Yalnız yukarıdaki dizüstülerde kamera var mı orasını incelemek gerek çünkü epey de kamera yok yazılmış.

17inç 3070 ekran kartlı bir model bakarsan eğer :

Dalga mı geçiyorsunuz? Şu attığınız laptoplara bakın!
Bu işlemciler ne böyle??
Bilgisayar mühendisliği için 11370h bravo size
Bu işlemciler 5900hx in tırnağı bile olamaz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim. Ama omen’in ryzen işlemcili olanları başarılı değil diye yorumlar gördüm. Fazla ısınıyormuş. Omen serisi İntel’de başarılıymış.
İlk defa sizden duyuyorum böyle bir şikayet.

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar

Monster marka leptop var herkes bilir
Ama sen tercih edermisin bilemem ama diğer markalara göre daha iyi özellikleri var ama kalite açısından birşey diyemem

Benim alacağım pc bu model ve elektrik elektronik mühendisliği için kullanacağım ek olarak da 1tb m.2 ssd alacağım

Ve tasarım ve zariflik açısından çok beğenmiş dim
Monster almayı düşünüyorsan Tulpar t7 v25.1 öneririm. Msı kasalı, monster logolu laptop diyorlar. Çok başarılı bir laptopmuş ancak ölü piksel vs problemleri çok oluyormuş. Bu sebeple vazgeçtim ben almaktan. Sürekli servise göndermekle uğraşamam hele bu dönemde dersler online iken.

Bu işlemciler ne böyle??

İlk defa sizden duyuyorum böyle bir şikayet.
Forumlarda kullanıcı yorumları bu şekildeydi.

Bunlar hakkında ne düşüyorsunuz?
https://www.hepsiburada.com/hp-omen...sinabilir-bilgisayar-4h0h9ea-pm-HBC00000MJ1QV
https://www.hepsiburada.com/hp-omen...sinabilir-bilgisayar-39c74ea-pm-HBC00000FA55E

https://www.hepsiburada.com/msi-gp6...-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB000019DCXI(panel tipi TN ama görüntü olarak nasıldır sizce)

https://www.hepsiburada.com/msi-pul...3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00000B192R(bu da TN)

https://www.hepsiburada.com/hp-omen...c40ea-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00000FQMD3

Son düzenleme:

ZLATA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Monster almayı düşünüyorsan Tulpar t7 v25.1 öneririm. Msı kasalı, monster logolu laptop diyorlar. Çok başarılı bir laptopmuş ancak ölü piksel vs problemleri çok oluyormuş. Bu sebeple vazgeçtim ben almaktan. Sürekli servise göndermekle uğraşamam hele bu dönemde dersler online iken.

Forumlarda kullanıcı yorumları bu şekildeydi.

Bunlar hakkında ne düşüyorsunuz?
https://www.hepsiburada.com/hp-omen...sinabilir-bilgisayar-4h0h9ea-pm-HBC00000MJ1QV
https://www.hepsiburada.com/hp-omen...sinabilir-bilgisayar-39c74ea-pm-HBC00000FA55E

https://www.hepsiburada.com/msi-gp6...-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HB000019DCXI(panel tipi TN ama görüntü olarak nasıldır sizce)

https://www.hepsiburada.com/msi-pul...3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00000B192R(bu da TN)

https://www.hepsiburada.com/hp-omen...c40ea-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00000FQMD3
Evet t7 25.1 Güzel biliyorum onu ama bana zarif kasalı tasarım istiyorum örneğin bir kafede çalıştığım zaman fazla ilgli çekemeyen bir tasarım onun için ben T5 modeli seçtim

Bende istiyorum asus gibi sağlam bir pc ama bu şartlar da monster marka en ideali benim de fiyat bandım max 17 Bin tl
Onun için ek olarak 1 tb m.2 ssd alıyorum

Zaten eski leptop dan kalan orijinal Windows 10 pro kullanıcam

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bütçen iyi. Sakın 10. nesil Intel'e o parayı verme. Ryzen 5000 ile 11. nesil çok iyi şu an. Ayrıca OMEN'lerin Ryzen olanları ısınıyor diye bir şey yok. Ryzen işlemciler Intel'e göre bir tık daha az ısınıyor zaten 7 nm olması sebebiyle. Sana o fiyat bandında önerebileceğim en iyi cihaz:
Ben kendim bu kasayı kullandım. Soğutması ve kasa kalitesi (ana kasa metal) çok iyi. Ekranı da yüzde 72 NTSC ve yüzde 99 sRGB ile iyi bir renk deneyimi vaat ediyor. Ancak senin yerinde olsam Black Friday indirimlerini beklerdim. Şu ikisinden birisi muhakkak 20K altına inecek. MSI Leopard serisinin ekranı IPS. Sen HB'de yazana bakma. O renk değerlerini TN ekran ile elde edemezsin.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu işlemciler ne böyle??
Ya sen delilsiz kanıtsız ne dediğinin farkında mısın?

Aynı fiyat bandında önerdiğimiz intel 11800H ve 6000 TL daha ucuz olan dizüstünde önerdiğimiz diğer intel işlemci performans değerleri aşağıdadır:

1633003877113.png

Nasılmış, tırnağı olmuyor filan demişsin!

Birincisi burda en pahalı, en ahım şahım dizüstü ve parça önermek için yarışmıyoruz. Bilgisayar mühendisliği için yeter ve gerek şartta bir bilgisayar öneriyoruz. Kapiş?

Son eklediğim Monster için nasıl böyle bir yargıda bulundun, aklına şaştım doğrusu! 17 inç, intel i7 11800H işlemci ve rtx 3070 ekran kartlı harika bir servisi olan sıkıntısız bir bilgisayar... Ekran çözünürlüğü de 2560x1440 Pikseldir. hp omenlarda ekran çözünürlüğü 1080x1920dir...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ya sen delilsiz kanıtsız ne dediğinin farkında mısın?

Aynı fiyat bandında önerdiğimiz intel 11800H ve 6000 TL daha ucuz olan dizüstünde önerdiğimiz diğer intel işlemci performans değerleri aşağıdadır:

Ekli dosyayı görüntüle 163755

Nasılmış, tırnağı olmuyor filan demişsin!

Birincisi burda en pahalı, en ahım şahım dizüstü ve parça önermek için yarışmıyoruz. Bilgisayar mühendisliği için yeter ve gerek şartta bir bilgisayar öneriyoruz. Kapiş?

Son eklediğim Monster için nasıl böyle bir yargıda bulundun, aklına şaştım doğrusu! 17 inç, intel i7 11800H işlemci ve rtx 3070 ekran kartlı harika bir servisi olan sıkıntısız bir bilgisayar... Ekran çözünürlüğü de 2560x1440 Pikseldir.
O TUF Dash kasalardaki i7-11370H 4 çekirdek olduğu için RTX 3060'ı bile oyunlarda tam besleyemiyor. 3070 çok fazla geliyor zaten o işlemciye. O fiyata çıkmışken 4 çekirdekli işlemciye o kadar para verilmez. 14-15K'ya zaten Ryzen 5800H-3060 donanımlı OMEN var. Niye TUF Dash alınsın. Bir diğer konu da belirttiği Monster. O kasa, rakiplerine kıyasla kasa ve klavye kalitesinde geride kalıyor. Monster alınacaksa sadece MSI kasalı olanlar alınmalı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ucuz olan TUF 4 çekirdekli, diğeri 8 çekirdeklidir. Ve ucuz olan TUF RTX 3050 Ti model ekran kartına sahip, dikkatinizi çekerim. Fiyatı da zaten o nispette 13000 TL civarıdır.

Bilgisaayar mühendisliği ve oyun için yeter de artar bile...

Diğer ekran kartları için performans değerleri de böyledir:

Ekli dosyayı görüntüle 163756

Yani hem TUF olsun hem attığım monster olsun sorunsuz ve sıkıntısız çalışır, kasa ve parça kalitesi bakımından da gayet iyidir. MONSTER zaten her bakımdan hp omen dan iyidir. Yazdım + özelliklerini zaten bir önceki mesajımda.
Monster her bakımdan OMEN'den daha mı iyi :D Ya hocam ikisini de kullandım ben kime ne anlatıyorsunuz karşınızda laptoplarla öylesine ilginen birisi yok. OMEN hem kasa hem de klavye tarafında Monster'dan daha kaliteli. Yazılım tarafına girmiyorum bile. OMEN Command Center görmediyseniz o benim problemim değil. Konuyu açan arkadaş uzun süreli bir ürün istiyor. İllaki oyun da oynayacaktır. MaxQ 3050 Ti ile i7-11370H ile hangi oyun deneyiminden bahsediyorsunuz güncel AAA oyunlarda. Arkadaş 15-20 arası bütçem var diyor siz gidip TUF Dash öneriyorsunuz. iPhone almak isteyen birine boşuna para verme orta sınıf Xiaomi al aynısı demek gibi bir şey bu.

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
1.5 Yıldır aktif bir şekilde foruma giriyorum @Görkem Say ‘ın önerisini alıp pişman olan birini görmedim o yüzden Görkem Say’ın önerdiği laptopu almanız daha iyi olacaktır. Kendim de baktım laptopa iyi gibi gözüküyor Omen marka laptop kullanan tanıdıklarım var şikayetlerini daha duymadım.

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hepinize çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde sonunda bir karar verebildim Hp omen’i alacağım. Ama sanırım sadece internet üzerinden satılıyor. Güvenilir olur mu? Hangi satıcıdan almamı önerirsiniz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hepinize çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde sonunda bir karar verebildim Hp omen’i alacağım. Ama sanırım sadece internet üzerinden satılıyor. Güvenilir olur mu? Hangi satıcıdan almamı önerirsiniz.
MT Bilişim benim daha önce görüştüğüm ve resmi HP Türkiye satıcısı olan bir yer. Oradan alırsanız sorun olmaz. Trendyol'da HB'ye göre 1000 TL daha ucuz. Ancak ben olsam attığım MSI modellerinden birisinin indirime girmesini beklerdim.

rainbow_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
MT Bilişim benim daha önce görüştüğüm ve resmi HP Türkiye satıcısı olan bir yer. Oradan alırsanız sorun olmaz. Trendyol'da HB'ye göre 1000 TL daha ucuz. Ancak ben olsam attığım MSI modellerinden birisinin indirime girmesini beklerdim.
Evet msı modelleri çok güzel ancak ben 26 kasıma kadar bekleyemem. Online derslerim var. Bu arada Black Friday’e kadar fiyatları artırıp sonra indirim diye bugünkü fiyata düşürmezler değil mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Evet msı modelleri çok güzel ancak ben 26 kasıma kadar bekleyemem. Online derslerim var. Bu arada Black Friday’e kadar fiyatları artırıp sonra indirim diye bugünkü fiyata düşürmezler değil mi?
Tüm ürünlerde olmasa da bazı ürünlerde gerçekten iyi indirimler oluyor ama sizin dediğinizi de yapıyorlar. O yüzden iyi fiyat takibi yapmak lazım alınacak ürünle ilgili. Bekleyemem derseniz HP hayırlı olsun çok kaliteli ve güçlü bir ürün. 5900HX epey güçlü bir işlemci. HP'yi alırsanız BIOS'dan Always Fan seçeneğini kapatmayı unutmayın ki bilgisayar boştayken fan çalıştırmasın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
@HÜDHÜD bundan sonra fikrinin yanlış olduğunu belirtmekle uğraşmam, direkt raporlarım. Gereken de yapılıyor zaten. Önceden öğrenme şansın vardı artık o da yok. Selametle.
@Görkem Say yanlış bir fikrim veya yönlendirmem yoktu ama senin eskiden kalma yöneticiliğini kullanarak haklı olma gibi bir yanlış düşüncen var belli ki... Bu üye kayırmadır ama yine de bu haksızlığa ses çıkarmayacağız anlamına gelmiyor, bu mesajımı silseler bile bu mesajı yazmam cevap hakkımdır.

Ayrıca yanlış bir düşüncem veya yönlendirmem olursa hakkını kullan tabi ama eğer öyle bir şey yoksa elinden geleni ardına koyma. Sen de selametle kal...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
@Görkem Say yanlış bir fikrim veya yönlendirmem yoktu ama senin eskiden kalma yöneticiliğini kullanarak haklı olma gibi bir yanlış düşüncen var belli ki... Bu üye kayırmadır ama yine de bu haksızlığa ses çıkarmayacağız anlamına gelmiyor, bu mesajımı silseler bile bu mesajı yazmam cevap hakkımdır.

Ayrıca yanlış bir düşüncem veya yönlendirmem olursa hakkını kullan tabi ama eğer öyle bir şey yoksa elinden geleni ardına koyma. Sen de selametle kal...
Yöneticilikle alakası yok. Ben kimseye özel mesaj atmadım. Detaylı bir şekilde rapor yolladım. Donanım bölümüne bakan arkadaş da haklı görmüş demekki. Sorun senin bilmediğini kabul etmemen bence. Halbuki hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Çünkü Monster konusunda dediğin net olarak yanlış.

Ben yöneticiyken bile haklı çıkmak gibi bir derdim yoktu ki saçma nedenler yüzünden kimseye ceza vermedim zaten. Normal üyeyken böyle bir şey yapmam mümkün değil.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yöneticilikle alakası yok. Ben kimseye özel mesaj atmadım. Detaylı bir şekilde rapor yolladım. Donanım bölümüne bakan arkadaş da haklı görmüş demekki. Sorun senin bilmediğini kabul etmemen bence. Halbuki hatayı kabul etmekte bir erdemdir. Çünkü Monster konusunda dediğin net olarak yanlış.

Ben yöneticiyken bile haklı çıkmak gibi bir derdim yoktu ki saçma nedenler yüzünden kimseye ceza vermedim zaten. Normal üyeyken böyle bir şey yapmam mümkün değil.
Beni eskiden olduğu gibi tartışmaya çekme lütfen. Burada sen ne kadar hp den eminsen ben de MONSTER bilgisayar ve servisinden eminim. Konu kapansın, yoksa senin yüzünden ban yiceğiz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Beni eskiden olduğu gibi tartışmaya çekme lütfen. Burada sen ne kadar hp den eminsen ben de MONSTER bilgisayar ve servisinden eminim. Konu kapansın, yoksa senin yüzünden ban yiceğiz.
Bak farkındaysan ben Monster'ın perfomansı kötü demedim. Kasa ve klavye kalitesi fiyatına göre yetersiz dedim. Monster'ın bu sebeple ileride menteşe sorunu çıkarmak gibi bir huyu var. Zaten 17.3" alet 2.3kg, 15.6" HP 2.4kg. Malzeme kalitesinin farkını buradan anlayabilirsin ki HP boyut olarak 15.6" cihaza bile göre küçük ölçülere sahip. Ağır olmasının sebebi hem termal tarafta hem de kasa tarafında fazla metal bileşen kullanılması. Monster'ın magnezyum kasası Asus ROG G15 ve G14 serilerinde olduğu gibi kaliteli değil. Ayrıca HP'nin o kadar detaylı bir yazılımı var ki bu yazılımla işlemciye undervolt bile yapabiliyorsun gerisini sen düşün. Ben sana üçünü de elime almış, HP'yi 1 yıl kullanmış birisi olarak söylüyorum bunu ama sen halen diretiyorsun. Neyse dediğim gibi öğrenmek istememek senin sorunun.

ArsenWenger

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Beni eskiden olduğu gibi tartışmaya çekme lütfen. Burada sen ne kadar hp den eminsen ben de MONSTER bilgisayar Y
Yahu koskaca HP ile monster karşılaştırılır mı hiç? Pavillion serisi, monsteri tek başına tokatlar.

Omerfaruk7582

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba. Bir laptop almak istiyorum ancak uzun süredir araştırmama rağmen kendime uygun olanı bulamadım. İstediğim özellikte olanlar çok yüksek fiyatlı. Almışken iyisi olsun diye galiba özellikleri bakımından çok uçtum. Kullanım amacımı ve tercih ettiğim özellikleri aşağıya yazıyorum. Rica ersem bana fiyat performans olarak uygun bir laptop önerebilir misiniz? Bugün yarın almam lazım. Bütçem 15k civarı (çok gerekliyse 20 bine çıkabilirim)
Bilgisayar mühendisliği 2. sınıfım dersler için yeterli olmalı, ilerde oyun, app vs programlama işleriyle ilgilenmeyi düşünüyorum bunları kaldırabilmeli, tasarım (hobi olarak) ve oyun için işimi görebilmeli. İ7 10. Veya 11. Nesil işlemcili tercihim, ekran kartı yeterli olmalı ve tam performansını verebilmeli (bazı baktığım modellerin ekran kartı iyi olmasına rağmen beslenemediği için tam performans veremediğini yazmışlar) , en az 6gb ekran kartı hafızası, 16 gb ram, 15.6 inch veya üstü, ıps panel (görüntü benim için önemli) ve kameralı olmalı. Tercih ettiğim markalar: msı, asus, lenovo, hp, acer.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bende bilgisayar müh öğrencisiyim
Msi stealth 15m veya mac air m1 düşünüyorum çok oyun oynamadığım için macda aklım ama uygulamalarda sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum tavsiyeleriniz nelerdir msı oyuncu laptopu olduğu için şarjı çok az gidiyor tavsiyeleriniz nelerdir?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bende bilgisayar müh öğrencisiyim
Msi stealth 15m veya mac air m1 düşünüyorum çok oyun oynamadığım için macda aklım ama uygulamalarda sıkıntı yaşarmıyım bilmiyorum tavsiyeleriniz nelerdir msı oyuncu laptopu olduğu için şarjı çok az gidiyor tavsiyeleriniz nelerdir?

Evde kullanıyorsan laptopu şarjının az gitmesi pek önemli değil. Dışarıda çok vakit geçiriyorsan o zaman şarjının uzun gitmesi mühim. Windows'a özel bir çalışma yapmıyorsanız sıkıntı yaşamazsın.