Yardım İşlemci sıcaklığının ani artışı ve düşüşü | MSI Leopard GP66

Bu konuyu okuyanlar

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba dostlarım,

Dün MSI GP66 Leopard modelini satın aldım. İçerisinde Intel core i7 11800H(tiger Lake) işlemci bulunmaktadır. Daha öncesinde Monster marka laptop kullanmaktaydım. Onun işlemci modeli de aynı idi.

Sorunuma gelecek olursak, ek olarak paylaşmış olacağım resimden de anlaşılacağı gibi işlemci çekirdeklerinin bazıları(hepsi değil) bilgisayar yük altında değilken(oyun vs herhangi bir şey açık değil) ve ofis işlerimi yaparken(Vscode, Office, tarayıcı) anlık olarak çok yükseliyor. Bu yükselişin 60-70 hatta 80 olmasına göz yumabilirim belki ama bazen 95 derece olduğunu gözlemledim. Fakat bu artışlar çok anlık olmaktadır. Sizce bu bir problem mi yoksa MSI marka laptopların genel bir işleyişimi bilemedim.
Not:Çalıştığım için henüz oyun içi testleri yapmadım. İşlemci darboğazı olup olmadığını bilemiyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi Forumlar.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    295 KB · Görüntüleme: 81

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Uygulama kaynaklı sıkıntı da olabilir. Aida64 tarzı daha güvenilir uygulamalarla deneyin birde.

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sürücüleri nasıl güncellediniz? Windows kurulumunda da sıkıntı yaşanmış olabilir. Arka planda bir servis muhakkak anlık olarak işlemciye yük bindiriyor olmalı.
MSI ın kendi sitesinde bulunan driverlar ile güncelledim hocam. Onun dışında windows 10 kendi güncellemelerini de kurdu tabi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
MSI ın kendi sitesinde bulunan driverlar ile güncelledim hocam. Onun dışında windows 10 kendi güncellemelerini de kurdu tabi.
Peki bu anlık yükselmelerde fan da yükseliyor mu? Yani fanların böyle ara ara 2-3 saniye tam devire geçtiği oluyor mu?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Her zaman değil. Stres testi sonuçları:
11800H genel olarak ısınan bir işlemci değil. Intel bu nesilde epey ilerleme kaydetti o konuda. Birde MSI soğutma tarafında başarılı bir marka zaten. İşlemcinin uzun süreler çok yüksek sıcaklıklarda seyretmesi değil zaten sizin sorununuz. Stres testi bir şeyi kanıtlamaz yani. Arada artan sıcaklık sorunu ya arkada çalışan bir servisle ya da işlemci voltajı ile alakalı olabilir.

Kutluhan Özbakan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
11800H genel olarak ısınan bir işlemci değil. Intel bu nesilde epey ilerleme kaydetti o konuda. Birde MSI soğutma tarafında başarılı bir marka zaten. İşlemcinin uzun süreler çok yüksek sıcaklıklarda seyretmesi değil zaten sizin sorununuz. Stres testi bir şeyi kanıtlamaz yani. Arada artan sıcaklık sorunu ya arkada çalışan bir servisle ya da işlemci voltajı ile alakalı olabilir.
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Bu akşam vaktim olursa 1-2 saatlik bir oyun testi yapacağım. Performansta veya sıcaklıkta anormal bir değişiklik olursa haberdar ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Bu akşam vaktim olursa 1-2 saatlik bir oyun testi yapacağım. Performansta veya sıcaklıkta anormal bir değişiklik olursa haberdar ederim.
Rica ederim. Belki de bir sorun yoktur ama daha önce böyle bir şey görmedim ki benim uzmanlık alanım laptoplardır esasen. Bence en iyisi bir adet işlemciye bir adet de ekran kartına yük bindiren oyunlarda test yapmanız. İşlemciye yük bindiren oyunlar CS GO, Valorant, R6 olabilir. Ekran kartına bindirenler klasik AAA açık dünya oyunları. Hem ekran kartına hem işlemciye yük bindiren oyunlar arasında da AC Origins ve Odyssey örneklerini verebilirim.