Soru iPhone 11 satıp 12 Mini almak?

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Elimde 128GB yeşil iPhone 11 var. Geçtiğimiz Kasım ayının sonunda aldım. Aldığımdan beri Spigen Liquid Crystal kılıf, Spigen tam çerçeve kalın ekran koruyucu ve Spigen kamera lens koruyucu ile kullandım. Telefonda nokta hata yok yani. Pil sağlığı yüzde 97. 97 olalı 2-3 hafta oldu. Kılıf, ekran koruyucu ve lens koruyucunun sıfırları şu anda 500 TL ediyor. Ben telefonu 7250 TL'den satıp 12 Mini 128 GB'ın biraz daha düşmesini bekleyerek 7500-8000 arasından almayı planlıyorum. Sizce değer mi? 5.4" ekran benim için fazla küçük değil. Sıkıntı yaratmaz yani. Telefonla çok uğraşan birisi de değilim. iPhone 11'i 3-4 günde bir şarj ediyorum öyle diyeyim yani. Sizce satıp 12 Mini'ye geçmeye değer mi?

Son düzenleme:

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Şahsen değeceğini düşünmüyorum. Evet, birçok anlamda fark var ve bunlar rahatlıkla göze çarpabilecek farklar ancak bildiğim kadarıyla gün içerisinde telefonu minimum düzeyde kullanıyorsunuz. Bu sebeple pek değeceğini düşünmüyorum.

Reaksiyon puanı
7,997
Boyut ve pil performansı anlamında düşüş yaşayacaksınız. Fakat 11'i 3 4 günde bir takıyorsanız 12 Mini rahatlıkla 2 gün gidecektir benzer kullanımda. Ekran boyutu da sorun olmaz diyorsanız alabilirsiniz. 5G ülkemize aktifleştiğinde tekrardan telefon değiştirme masrafına girmenize gerek kalmaz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şahsen değeceğini düşünmüyorum. Evet, birçok anlamda fark var ve bunlar rahatlıkla göze çarpabilecek farklar ancak bildiğim kadarıyla gün içerisinde telefonu minimum düzeyde kullanıyorsunuz. Bu sebeple pek değeceğini düşünmüyorum.
Ben genelde telefon değiştirmeyi seven birisiyim. Yani az bir şey daha koyup yeni model almak için zaten ilk etapta iPhone 11 aldım. 12 Mini'ye geçsem seneye yine yakın fiyatlarda satıp çıkarsa 13 Mini'ye falan geçebilirim. Bu açıdan düşününce de mi mantıksız? Birde böyle bir 11 ve yanındaki aksesuarlar için 7250 TL az mıdır?

Boyut ve pil performansı anlamında düşüş yaşayacaksınız. Fakat 11'i 3 4 günde bir takıyorsanız 12 Mini rahatlıkla 2 gün gidecektir benzer kullanımda. Ekran boyutu da sorun olmaz diyorsanız alabilirsiniz. 5G ülkemize aktifleştiğinde tekrardan telefon değiştirme masrafına girmenize gerek kalmaz.
13 Mini çıkarsa bir yıl sonra yine satıp az bir miktar koyarak değiştirmeyi düşünüyorum. Zaten bunun için ilk başta 11 almıştım. Merak ettiğim böyle bir 11 ve yanındaki aksesuarlar için 7250 TL az mıdır?

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Elimde 128GB yeşil iPhone 11 var. Geçtiğimiz Kasım ayının sonunda aldım. Aldığımdan beri Spigen Liquid Crystal kılıf, Spigen tam çerçeve kalın ekran koruyucu ve Spigen kamera lens koruyucu ile kullandım. Telefonda nokta hata yok yani. Pil sağlığı yüzde 97. 97 olalı 2-3 hafta oldu. Kılıf, ekran koruyucu ve lens koruyucunun sıfırları şu anda 500 TL ediyor. Ben telefonu 7250 TL'den satıp 12 Mini 128 GB'ın biraz daha düşmesini bekleyerek 7500-8000 arasından almayı planlıyorum. Sizce değer mi? 5.4" ekran benim için fazla küçük değil. Sıkıntı yaratmaz yani. Telefonla çok uğraşan birisi de değilim. iPhone 11'i 3-4 günde bir şarj ediyorum öyle diyeyim yani. Sizce satıp 12 Mini'ye geçmeye değer mi?
Küçük ekran sorun değilse bence değer.12 mini yi elime alıp kullandım.Cihaz Steve Jobs un söylediği gibi "Bir İphone küçük boyutta olup cebe sığmalı" tanımına yüzde yüz uyuyor.Performans ve stabilite harika.Batarya olayı oyun olayına girmediğin sürece günü çıkartır.12 mini alırsan batarya konusunda ilk yapman gereken ayar arayüzde siyah canlı olmayan bir duvar kağıdı seçip, uygulamalarda batarya tasarrufu için dark mode u aktif etmektir.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Küçük ekran sorun değilse bence değer.12 mini yi elime alıp kullandım.Cihaz Steve Jobs un söylediği gibi "Bir Phone küçük boyutta olup cebe sığmalı" tanımına yüzde yüz uyuyor.Performans ve stabilite harika.Batarya olayı oyun olayına girmediğin sürece günü çıkartır.12 mini alırsan batarya konusunda ilk yapman gereken ayar arayüzde siyah canlı olmayan bir duvar kağıdı seçip, uygulamalarda batarya tasarrufu için dark mode u aktif etmektir.
Dark mode hastası birisiyim. iPhone 11'de fark etmemesine rağmen siyah duvar kağıdı ve dark mode kullanıyorum telefonu da uygulamaları da. Batarya açısından çok sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum zaten dediğim gibi telefonu çok kullanmam daha çok bilgisayar üzerinden işlerimi hallederim. 12 Mini'ye geçmek için fazla ücret ödemeyeceğimden dolayı aklıma çok yattı ama böyle temiz bir 11 ve yanındaki aksesuarlar için 7250 TL fiyat nasıldır? 1 yıldan fazla da garantisi var zaten.

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Dark mode hastası birisiyim. iPhone 11'de fark etmemesine rağmen siyah duvar kağıdı ve dark mode kullanıyorum telefonu da uygulamaları da. Batarya açısından çok sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum zaten dediğim gibi telefonu çok kullanmam daha çok bilgisayar üzerinden işlerimi hallederim. 12 Mini'ye geçmek için fazla ücret ödemeyeceğimden dolayı aklıma çok yattı ama böyle temiz bir 11 ve yanındaki aksesuarlar için 7250 TL fiyat nasıldır? 1 yıldan fazla da garantisi var zaten.
Fiyat olarak 7500 TL yapsan daha mantıklı.Elindeki cihaz 128gb.İlanlara baktım.128gb modeller 7800-7600 civarında satılıyor.Batarya sağlığından dolayı böyle bir fiyat belirlediysen bu fiyattan satılması normal.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Fiyat olarak 7500 TL yapsan daha mantıklı.Elindeki cihaz 128gb.İlanlara baktım.128gb modeller 7800-7600 civarında satılıyor.
7500 TL bana da daha mantıklı geliyor. O zaman 13 serisinin çıkıp 12 serisinin fiyatlarının biraz daha düşmesini bekleyeceğim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Mantıklı.13 çıktığında 12 ile 12 mini değer kaybeder.
O zaman şimdilik bekleme vakti. Akakçe'den baktığım kadarıyla 12 Mini 128 en düşük 8400 TL'yi görmüş. 8K altını görür diye düşünüyorum 13 sonrası. Direkt 12 alabilsem keşke ama çok fazla ekleme yapmak istemiyorun şahsen.

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
O zaman şimdilik bekleme vakti. Akakçe'den baktığım kadarıyla 12 Mini 128 en düşük 8400 TL'yi görmüş. 8K altını görür diye düşünüyorum 13 sonrası. Direkt 12 alabilsem keşke ama çok fazla ekleme yapmak istemiyorun şahsen.
Yoğun kullanım olsa 12 al derdim ama gün içinde cihazı çok fazla kullanmadığın için 12 mini senin için yeterli olacaktır.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Küçük ekran kullanamıyorsanız nefret ettiren, kullanabiliyorsanız sizin için mükemmel çözüme dönüşen bir şey. Küçük ekran hakkında çok düşünün derim.
Mağazada gidip detaylıca bakmıştım tahmin ettiğimden daha büyük gelmişti hatta. Ekran kasa oranı yüksek olunca cihaz küçük algısı oluşuyor tabi ama benim için ekranı yeterli boyutta. Daha küçüğünü de kullanamazdım ama yeterli kesinlikle.

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
Bence geçilebilir. iPhone 12 mininin kamerası,ekran kalitesi,video kalitesi, işlemci performansı ve hafiflik konusunda iPhone 11 e kıyasla çok daha iyi bir cihaz. Küçük ve hafif cihazlar kullanmayı seviyorsanız sizin için büyük değişim olabilir.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,487
iPhone 12 mini'yi bir kaç gün kullanmıştım, en başta küçüklük garip geliyor fakat sonra alışıyorsun. Normalde büyük telefon seven birisi olarak 12 mini'nin küçüklüğü beni pek rahatsız etmedi. O cihazla PUBG Mobile'i dört parmakla oynasam bile sıkıntı çıkarmadı.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bence geçilebilir. iPhone 12 mininin kamerası,ekran kalitesi,video kalitesi, işlemci performansı ve hafiflik konusunda iPhone 11 e kıyasla çok daha iyi bir cihaz. Küçük ve hafif cihazlar kullanmayı seviyorsanız sizin için büyük değişim olabilir.
Teşekkür ederim ben de bu şekilde düşünüyorum. 8K civarına indiği taktirde fazla ekleme yapmayacağımı da düşünürsek geçmek mantıklı geliyor bana da.
iPhone 12 mini'yi bir kaç gün kullanmıştım, en başta küçüklük garip geliyor fakat sonra alışıyorsun. Normalde büyük telefon seven birisi olarak 12 mini'nin küçüklüğü beni pek rahatsız etmedi. O cihazla PUBG Mobile'i dört parmakla oynasam bile sıkıntı çıkarmadı.
Telefonda hiç oyun oynamam. Maksimum izleyeceğim şey YT o da yemek yerken. Genelde dışarıdayken müzik dinlemek ve sosyal medyada gezmek için kullanıyorum. Evde zaten MacBook var aramaları bile ondan yapıyorum.

Son mesajlar