Yardım Oyun Oynarken Aniden Ekran Gidiyor Ve Kasa Çalışmaya Devam Ediyor

Bu konuyu okuyanlar

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba herkese yaklaşık 2 ay önce bu olay hakkında Konu açmıştım ve bana kasayı psu yu ve sıvı soğutma almam gerektiğini söylediler o sıralarda da pek müsait değildim ve konu öyle kalmıştı 2 gün önce PC tamircisine gittim ve yaşadığım sorunu anlatım (PC benc testine sokunca veya r6 da 2 rounda gidiyor ekran kararıyor ve aşırı güç tüketmeye başlıyor veya furmark testinde msaa of şekilde çalıştırıncada kapanıyor ama msaa yı 8x alınca kapanmadan çalışıyor) adam PC ye bakmadan direk ekran kartın gitmiş dedi dedim tamiri olmaz mı dedi olmaz hiç mi diye zorluyorum adam hiç hurda artık dedi en son zorla abi lütfen bakar mısın bi dedim zorla baktırdım bağladı kasayı ekrana furmark açtı msaa of şekilde ekran gitti sonra dedi ki sen ekran kartının Radeon yazılımını yüklemedin mi dedi ben yükledim dedim oda yok hani dedi sonra dedi ki ekran kartı hata yaratığı için dedi silinmiş dedi sonra bu çöp artık dedi ekran kartındaki veri aktarım yerindeki çiplerin bir kısmı gitmiş dedi o yüzden böyle oluyor dedi ve bana elindeki ekran kartını satmaya kalktı bende düşüneyim diyip eve geldim bana çok saçma geliyor ya bu kadar kolay olamaz gibime geliyor lütfen yardım edin ekran kartları çok pahalı alamam yardımlarınızı bekliyorum.

PC özelikleri
RX480 8gb
16 GB ram
İ5 7600
Ssd 500
1 tb harici disk
700 w psu

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Bilgisayarın ısı değerleri neler ? oyundayken msi afterburner ile bakınız.

efemurato

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,043
Merhaba herkese yaklaşık 2 ay önce bu olay hakkında Konu açmıştım ve bana kasayı psu yu ve sıvı soğutma almam gerektiğini söylediler o sıralarda da pek müsait değildim ve konu öyle kalmıştı 2 gün önce PC tamircisine gittim ve yaşadığım sorunu anlatım (PC benc testine sokunca veya r6 da 2 rounda gidiyor ekran kararıyor ve aşırı güç tüketmeye başlıyor veya furmark testinde msaa of şekilde çalıştırıncada kapanıyor ama msaa yı 8x alınca kapanmadan çalışıyor) adam PC ye bakmadan direk ekran kartın gitmiş dedi dedim tamiri olmaz mı dedi olmaz hiç mi diye zorluyorum adam hiç hurda artık dedi en son zorla abi lütfen bakar mısın bi dedim zorla baktırdım bağladı kasayı ekrana furmark açtı msaa of şekilde ekran gitti sonra dedi ki sen ekran kartının Radeon yazılımını yüklemedin mi dedi ben yükledim dedim oda yok hani dedi sonra dedi ki ekran kartı hata yaratığı için dedi silinmiş dedi sonra bu çöp artık dedi ekran kartındaki veri aktarım yerindeki çiplerin bir kısmı gitmiş dedi o yüzden böyle oluyor dedi ve bana elindeki ekran kartını satmaya kalktı bende düşüneyim diyip eve geldim bana çok saçma geliyor ya bu kadar kolay olamaz gibime geliyor lütfen yardım edin ekran kartları çok pahalı alamam yardımlarınızı bekliyorum.

PC özelikleri
RX480 8gb
16 GB ram
İ5 7600
Ssd 500
1 tb harici disk
700 w psu
Sadece oyun oynarken mi gidiyor?
Ve aygıt yöneticisinden bakarmısınız ekran kartınız var mı diye?

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Oyun oynarken mi gidiyor sadece o zaman.
Monitör ile alakası olabilir mi?
Minecraft oynarken bir sorun yok. Benc veya başka grafik isteyen oyun oynarken ekran kararıyor ama kasa çalışmaya devam ediyor Mouse ve klavye kitleniyor bir süre sonra sesde gidiyor ama kasa çalışmaya devam ediyor ve fanlar son hız dönüyor

efemurato

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,043
Minecraft oynarken bir sorun yok. Benc veya başka grafik isteyen oyun oynarken ekran kararıyor ama kasa çalışmaya devam ediyor Mouse ve klavye kitleniyor bir süre sonra sesde gidiyor ama kasa çalışmaya devam ediyor ve fanlar son hız dönüyor
İlginç geldi.
Isıya bakın bi en iyisi bence ekran kartı ile ilgisi yok gibi geliyor.
İşlemcinin de ısısınada bakın.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
E.kartını sök. i5 7600 de dahili e.kartı var Onunla bi dene.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Dene.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran kartlı bir şekilde furkmart testi
1920x1080 8xmsaa
Frames5572 fps10
Core 1175-498mhz arası
Nem:2000mhz sabit
Temp:60
Gpu load:100%
fan 108%

Son düzenleme:

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589

Ekran kartlı bir şekilde furkmart testi
1920x1080 8xmsaa
Frames5572 fps10
Core 1175-498mhz arası
Nem:2000mhz sabit
Temp:60
Gpu load:100%
fan 108%
işlemci sıcaklığı ne durumda ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakrtın modeli ne.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
monitörün girişi ne. Bazooka da ,hem DVI-D hem HDMI çıkış var. 2 tane yani.
E.kartını söktünmü.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Reaksiyon puanı
3,027
Görünüşe göre sorun işlemci sıcaklığında. 8X MSAA yapınca kapanmıyor demişsin, demek ki ekran kartına yük bindiği için işlemcinin yükü azalmış ve işlemci daha az ısınmış. MSI Afterburner'ı yükleyip birkaç ayarla işlemci sıcaklığını oyun esnasında görebilirsin. Eğer sıcaklık 85 derecenin üstüne çıkıyorsa sorun var demektir. Çoğu işlemci 90 derecelere geldiğinde kendini kapatır. Sıcaklık değerlerini öğrenip yazmanı bekliyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
HDMI dan vga monitöre dönüştürücü ile bağlanıyorsun o zaman. Anladığım kadarıyla e.kartındada HDMI çıkışını kullanıyorsun.
Şimdi ,görüntü gelmesi gerekiyor.i5 7500 de de ,gömülü e.kartı var. Kabloyu bi sök tak,yap.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
HDMI dan vga monitöre dönüştürücü ile bağlanıyorsun o zaman. Anladığım kadarıyla e.kartındada HDMI çıkışını kullanıyorsun.
Şimdi ,görüntü gelmesi gerekiyor.i5 7500 de de ,gömülü e.kartı var. Kabloyu bi sök tak,yap.
Yaptım olmuyor şöyle bir şey hatırlıyorum kasayı ilk topladığım zamanda denemiştim gelmemişti

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yaptım olmuyor şöyle bir şey hatırlıyorum kasayı ilk topladığım zamanda denemiştim gelmemişti
Çok garip. Mümkün değil,gelmesi gerekiyor.Hani gömülü e.kartında da aynı sorun olursa, en azından RX 480 kartın kesin sağlam der,başka şeylere yönelebilirdik.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Çok garip. Mümkün değil,gelmesi gerekiyor.Hani gömülü e.kartında da aynı sorun olursa, en azından RX 480 kartın kesin sağlam der,başka şeylere yönelebilirdik.
Şuanda furmark açtım burnle
Gpu: 57c 100% 76% 603mhz 99 w 88% 2507rpm
Cpu 1-2-3-4 :44 derece

Görünüşe göre sorun işlemci sıcaklığında. 8X MSAA yapınca kapanmıyor demişsin, demek ki ekran kartına yük bindiği için işlemcinin yükü azalmış ve işlemci daha az ısınmış. MSI Afterburner'ı yükleyip birkaç ayarla işlemci sıcaklığını oyun esnasında görebilirsin. Eğer sıcaklık 85 derecenin üstüne çıkıyorsa sorun var demektir. Çoğu işlemci 90 derecelere geldiğinde kendini kapatır. Sıcaklık değerlerini öğrenip yazmanı bekliyorum.

Ben ekran kartını tamamen çıkardım soket den de çıkardım öyle taktım ana karta çeviriciyi olmadı

Şuan occt den 3D testi yaptım onda aynı sorunu yaşadım ve cpu testinde crash verdi

Lütfen yardım edin ya oyun oynayamıyor PC im var int cafeye gidiyorum

Evet cevabını bekliyorum

işlemci sıcaklığı ne durumda ?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Harici e.kartı ile deneyemedik. O zaman bu sorun sadece oyunda yaptığına göre,önce temiz bi format at. Ve daha sonra fazla abur cubur program yüklemeden e.kartının driverini temiz bi yükleme yaparak, dene derim. Format şart değil ama herşeyin garanti olması açısından.
İşlemci sıcaklığında çok iyimiş zaten.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Harici e.kartı ile deneyemedik. O zaman bu sorun sadece oyunda yaptığına göre,önce temiz bi format at. Ve daha sonra fazla abur cubur program yüklemeden e.kartının driverini temiz bi yükleme yaparak, dene derim. Format şart değil ama herşeyin garanti olması açısından.
Denedim bunuda

Termal macun yaptırsam ekran kartına ve işlemciye

Formattan sonra kapanma süresi uzadı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
OCCT nin bi anakart ve power testi var. 5 dk civarı bi yapabilirsin.

abdkaan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Yaptım sıkıntı çıkmadı şuan tüm diskleri sıfırlıyorum format atıyorum belki olur deneyeyim

Format attım olmadı furmark normal yapınca gidiyor

Son düzenleme: