Rehber Windows 10 Vs Windows 11 Oyun Performans Farkı

Bu konuyu okuyanlar

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Şöyle bir şey söz konusu olabilir:

Windows 11 henüz geliştirme sürecinde anlattıklarınıza göre. Yani, Windows 10'da sistemi yoran birçok şey, henüz 11'e eklenmemiş olabilir.

Bu da fps artışına yol açabilir.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Eğer iki farklı mimari arasındaki donanım farkından bahsedecek olursa, yazılımın aşırı bir önemi kalmayabilir. Çünkü işlemci ve ekran kartlarında performansa en fazla etki eden şey mimari. Ancak aynı mimariyi kullanan iki farklı karta bakacak olursa (3060 ve 3070 mesela), bu kartlarda performans farkının elde edilmesini sağlayan faktörler CUDA Core sayısı ve bellek tarafındaki farklılıklar. Hani sen diyorsun ya donanımsal bir farkta bile bu kadar olmuyor diye, evet aynı mimariyi kullanan iki yakın kart arasında devasa bir fark yakalayamazsın zaten. Ancak yazılımla bu kartlar arasındaki performans farkını çok daha rahat açabilirsin. Buraya işletim sistemi faktörünü de katarsak:
Ekli dosyayı görüntüle 156639
Kabaca bu grafikte anlatmaya çalıştım. Mesela W10 ile alabileceğin maksimum bir performans var. Daha fazlasına sistem izin vermiyor. Sen bu kartlara ne kadar yazılım güncellemesi versen de sistemin izin vereceği bir performans değeri var. Ancak sen bu bariyeri direkt farklı bir işletim sistemi ile kaldırabilirsin. Mesela M1 işlemcilerde olduğu gibi. Burada demek istediğim nokta bir işletim sisteminin ne kadar fark yaratabileceği. Yoksa tek başına sek bir yazılım bu farkı yapmayabilir ancak işletim sistemi çok komplike bir yazılım.
Evet haklısınız. Aynı mimaride zaten kartları farklı yapan bellek ve çekirdek hızları. Bunlarda zaten bir nevi yazılıma dayanıyor. Bu konuya hiç kafa yormamıştım, farklı bakış açısı..

aydınlattı Teşekkürler :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şöyle bir şey söz konusu olabilir:

Windows 11 henüz geliştirme sürecinde anlattıklarınıza göre. Yani, Windows 10'da sistemi yoran birçok şey, henüz 11'e eklenmemiş olabilir.

Bu da fps artışına yol açabilir.
Hayır windows 10 da bulunan tüm o gereksiz dediğiniz programlar 11'de de mevcut. Arka planda yoran mantığına artık fazla kafa yormayın. Windows 10 ile 7 arasında fark dahi yok şuanda. O windows 10'u kirletmek için kullanılan yok arka plan, yok yoruyor cümleleri eskidendi.