Rehber İnternetiniz Fiber Olmayabilir! - Hangi İnterneti Kullanıyorum?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
8,012
Onlar göstermelik değerler bir vdsl kadar başarılı bile değil. Oyunlarda arkadaşım lolde cs de 20 ms az çıkıyor. Speedtest de evet düşük. Lolde 33 ms veriyor. Çok başarılı gerçekten ! Verdikleri modem de berbat aşırı kötü. Mesh sistem ile wifi kullanabiliyorum. Kopup duruyor bağlantı sorunları var. Dns hatası var gömülü dns ile kullanıyorum kopma olmasın diye.
İstanbul değil İzmirde ikamet ediyorum. Valorant İstanbul sunucusunda oynuyorum ve İstanbulda oynayan arkadaşlarımdan daha düşük ping alıyorum (14-19 arasında değişiyor). CS:GO'da 40-60 arası , R6'da en fazla 70 görüyorum. Bunun genel bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
İstanbul değil İzmirde ikamet ediyorum. Valorant İstanbul sunucusunda oynuyorum ve İstanbulda oynayan arkadaşlarımdan daha düşük ping alıyorum (14-19 arasında değişiyor). CS:GO'da 40-60 arası , R6'da en fazla 70 görüyorum. Bunun genel bir sorun olduğunu sanmıyorum.
İlginç çoğu kişide benimki gibi. Sizin altyapı iyi o zaman. Oradan kurtarıyor.

benAlperen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Onlar göstermelik değerler bir vdsl kadar başarılı bile değil. Oyunlarda arkadaşım lolde cs de 20 ms az çıkıyor. Speedtest de evet düşük. Lolde 33 ms veriyor. Çok başarılı gerçekten ! Verdikleri modem de berbat aşırı kötü. Mesh sistem ile wifi kullanabiliyorum. Kopup duruyor bağlantı sorunları var. Dns hatası var gömülü dns ile kullanıyorum kopma olmasın diye.
IP Adresiniz 100. ile başlıyorsa +10ms kadar artıyor ping. Onun haricinde Türksat kendi fiber altyapısı olsa da, ping / traceroute anlamında diğer İnternet Servis Sağlayıcıları üzerinden yönlendirme yaptığı için de bir tık fazla çıkabiliyor. Ama verdikleri modemi köprü moduna aldıktan sonra mesh sistemi olan bir router ekosistemine taktığınızda sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için internete "Kablonet Köprü Modu" yazarsanız güzel birkaç yazı var.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
IP Adresiniz 100. ile başlıyorsa +10ms kadar artıyor ping. Onun haricinde Türksat kendi fiber altyapısı olsa da, ping / traceroute anlamında diğer İnternet Servis Sağlayıcıları üzerinden yönlendirme yaptığı için de bir tık fazla çıkabiliyor. Ama verdikleri modemi köprü moduna aldıktan sonra mesh sistemi olan bir router ekosistemine taktığınızda sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için internete "Kablonet Köprü Modu" yazarsanız güzel birkaç yazı var.
Zaten modemin wifisini kapattım. Mercusys marka 5 ghz destekli mesh sistemi kullanıyorum. Gram kopma yok. Dns hatası var ilginçtir. Mesh olana dns gömdüm öyle kullanıyorum.

benAlperen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Zaten modemin wifisini kapattım. Mercusys marka 5 ghz destekli mesh sistemi kullanıyorum. Gram kopma yok. Dns hatası var ilginçtir. Mesh olana dns gömdüm öyle kullanıyorum.
Güzel yapmışsınız ama sadece WiFi özelliğini kapatmanız yetmiyor ne yazık ki, Kablo Modemi köprü (bridge) moduna alıp Mesh cihazlarından birini ona ethernet kablosu ile bağlamanız lazım. Yoksa tüm internet yönetimi gene o siyah modemde olur. Köprü moduna aldıktan sonra Mesh ağdaki ana yönlendiricinin arayüzünden falan dns değiştirebilirsiniz. Ben DNS değiştirebiliyorum rahatlıkla.

thelordof

Asistan
Reaksiyon puanı
62
OTN mi ONT mi? İkisi biraz farklı şeyler. Marka ve modelini de yazarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz. ONT cihazlarının ışıklarından birinin altında PON yazar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam 250'yi gördük?????

FTTB için bina iç tesisatındaki ethernet kablosu sorunlu, eski, kopuk vs değil ise çok bir fark olmaz. İkisi de gerçek fiber. Fark 10-20 GBPS gibi paketler sunulduğu zaman anlaşılır. FTTH ile alınabilecek paket hızı sınırsız iken FTTB, ethernet kablosunun bakır olması ve uzunluğuna orantılı olarak 1GBPS ve duruma göre daha değişik hızlar verebilmektedir.
FTTB Fiber sistem de Cat kablosunda sorun varsa değişim ücreti TT ye mi ait oluyor yoksa kullanıcıya?

Turk Telekom Calısanıyım, Sorun ve Sıkıntılarınıza Yardımcı Olabılırım, Konu Icın Ayrıca Tesekurler..
FTTB Fiber sistemli apartmanlar da FTTH çevirme durumları başladı mı? Size gelen bir bilgi var mı?