Yardım Apu Sistem Almak Mantıklı Mı?

Bu konuyu okuyanlar

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Genel konuşmak gerekirse grafik performansı yanında ileride ekran kartı satın alımı düşünüldüğünde APU'nun işlemci performansı da mühim oluyor. Mantıklı olup olmadığı beklentilerle alakalı bir durum biraz.
Ağır video editleriyle değil de, YouTube için kullanıyorsan,
Kodlama yapıyorsan,
3D az polidgronlu model, mekan tasarlıyosan,
2D oyun yapıyorsan,
Amatörce oyun geliştiyorsan, APU'lar seni yarı yolda bırakmaz.
İşlemci performansları fena değildir yani.

Ama ileride ekran kartı takmak için ve iyi bir ekran kartı takmak için, dikkatli düşünmek gerekir.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Ağır video editleriyle değil de, YouTube için kullanıyorsan,
Kodlama yapıyorsan,
3D az polidgronlu model, mekan tasarlıyosan,
2D oyun yapıyorsan,
Amatörce oyun geliştiyorsan, APU'lar seni yarı yolda bırakmaz.
İşlemci performansları fena değildir yani.

Ama ileride ekran kartı takmak için ve iyi bir ekran kartı takmak için, dikkatli düşünmek gerekir.

5700G belki birçok hususta işlemci performansı olarak yakalayacak, bazen de geçecek gibi. En azından izlediğimiz testler o yönde. O fiyata başka şeyler düşünülür belki, o da yine ilk baştaki gibi tercihe kalmış.

FraseRr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese teşekkür ederim cevaplarımı aldım özellikle itopyadaki sistem çok ilgimi çekti tekrar teşekkürler.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
5700G belki birçok hususta işlemci performansı olarak yakalayacak, bazen de geçecek gibi. En azından izlediğimiz testler o yönde. O fiyata başka şeyler düşünülür belki, o da yine ilk baştaki gibi tercihe kalmış.
Lakin şöyle bir şey var. Galiba APU'lar 60 Hz yukarısını vermiyor.
Bir çok sitede çeviri yaparak okudum, anakartlarda bulunan Displayport ve HDMI 2.0 gibi şeyler, APU'ların 60 Hz verdiğini belirtiyormuş galiba.
O yüzden rekabetçi ve profesyonel oyun oynayanlar için uygun olmayabilir.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Bir çok sitede çeviri yaparak okudum, anakartlarda bulunan Displayport ve HDMI 2.0 gibi şeyler, APU'ların 60 Hz verdiğini belirtiyormuş galiba.
Ben şu an MSI MPG B550 Gaming Plus + 4300GE kombinasyonunda 144 Hz kullanıyorum.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Doğrudur, ben sadece forumlarda okuduklarım söyledim.
Bazı DP ve HDMI girişleri ile kullanılan monitörün arabirimi uyumsuz olabiliyor. Asus monitörde 144'e çekmeme rağmen arada bir 60'a düşüyordu birşey yapmadan. Testlere göz gezdirmekte fayda var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi, 11. nesil de toplanabilir. Hatta güç olarak çok daha yüksek ama belirttiği bütçede AMD almak daha doğru olur. 5-6K bütçede belki düşünülebilir.
Ben de olamaz demedim zaten, konuyu açan arkadaşın maksimum 4.500 TL'ye çıkabileceğini belirtmesinden dolayı Intel'in önerilmemesi gerektiğini anlatmak istedim.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Bunu forumlarda yazan birkaç kişiye denk geldim ben de. Fakat aksini yazanlar da mevcut şu an konuya 144 Hz kullandığını belirten sayın @Jarvisit gibi. Aslında bu sürücü ve çıkışların sürümü ile alakalı zannediyorum.

Reddit'te de bu şekilde paylaşılan bir konu:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Ben kendi anakartım (B450M S2H) için araştırdım. 120 Hz, kavisli ve en olarak geniş bir şeyler düşündüm de zamanında, bu hususlardan dolayı vazgeçtim.
Bazı DP ve HDMI girişleri ile kullanılan monitörün arabirimi uyumsuz olabiliyor. Asus monitörde 144'e çekmeme rağmen arada bir 60'a düşüyordu birşey yapmadan. Testlere göz gezdirmekte fayda var.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
@phanmetal

İlaveten, azami 2GB "shared" hafıza verilebileceği yazan APU'ya hem de BIOS üzerinden 3GB vermişliğim mevcut. Muhtemelen BIOS güncellemesi ile gelmiştir bu özellik. İnternetten alıp (14 gün içinde iade hakkınızı kullanarak) test yapabilirsiniz eğer monitör alma gibi bir düşünceniz varsa. Tabii cayma hakkındaki kriterlere de uyar mı bakmak lazım.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
İlaveten, azami 2GB "shared" hafıza verilebileceği yazan APU'ya hem de BIOS üzerinden 3GB vermişliğim mevcut.
Ben 8 GB bile verdim.
Muhtemelen BIOS güncellemesi ile gelmiştir bu özellik. İnternetten alıp (14 gün içinde iade hakkınızı kullanarak) test yapabilirsiniz eğer monitör alma gibi bir düşünceniz varsa. Tabii cayma hakkındaki kriterlere de uyar mı bakmak lazım.
Ekran kartı alma planım yok. İleri de alırsam monitor, yaparım senin dediğini. Olmazsa bile kullanırım ekranı ne olacak sanki.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Ben 8 GB bile verdim.

Ekran kartı alma planım yok. İleri de yaparım senin dediğini. Olmazsa bile kullanırım ekranı ne olacak sanki.

Reddit'ten attığım konudaki kişi A320 çipsetle almış 144 Hz'i. Sen de 8GB bile verdiğine göre pek kağıda bağlı kalmıyor gibi gözüküyor özellikler. Orası öyle tabii ekran kullanılır ama onu destekleyen donanımı alma süresi yakın değilse o fiyatı vermeye değer mi onun analizini yapmak lazım.