İpucu Oyunculara Hangi Dağıtımlar Var ? [Gaming Distributions]

Bu konuyu okuyanlar

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İpucu - Linux Ile Oynayabildiğiniz Oyunları Listeliyoruz konusundan sonra, oyun için Linux kullanmayı düşünenlere hangi dağıtımlar uygun olabilir sorusuna cevap aradık. Sizlerin de tecrübelerinizi paylaşmanız ve katkılarınız ile güzel bir kaynak olıuşacağını düşünüyorum.

Bu arada birçok dağıtım üzerine oyunlar, emülatörler, steam vb. oyun platformları sonradan yüklenebilir. Biz bu konuda doğrudan oyuncular için geliştirilen ve amaca uygun her şey hazır halde gelen birkaç dağıtımı, indirme bağlantıları ile listeleyeceğiz..

1 - SteamOS
landing_steamos.png

2 - Garuda Linux

garuda.png

Dragonized Gaming Edition >> Garuda Linux | Downloads

3 - Fedora Games spin

fedora-games-spin.jpg

4 - Drauger OS

cropped-dragericon.png

5 - Gamer OS
@phanmetal >> İpucu - Oyunculara Hangi Dağıtımlar Var ? [Gaming Distributions]

gemaer-os.png

6 - Salient OS
@iblah60 >> İpucu - Oyunculara Hangi Dağıtımlar Var ? [Gaming Distributions]

icon.png

Salient OS An Arch Linux Operating System

Salient OS is a rolling-release distribution aimed at Creative Multi-Media and Gaming Enthusiasts.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Ben dağıtımlarda sürücü sıkıntısı çekiyorum. Windows kısmında da sadece 10 kullanabiliyorum. Acaba bu dağıtımlar stabil bir şekilde çalışır mı?
Sistem:
İntel Celeron N4000
İntel UHD Graphics 600
4 GB Ram + SSD

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kısaca konsol gibi davranan bir dağıtımdır.
Hedefe odaklanmış tam bir oyuncu dağıtımı :)

Ben dağıtımlarda sürücü sıkıntısı çekiyorum. Windows kısmında da sadece 10 kullanabiliyorum. Acaba bu dağıtımlar stabil bir şekilde çalışır mı?
Sistem:
İntel Celeron N4000
İntel UHD Graphics 600
4 GB Ram + SSD

Tüm seçenkeleri test edip görmek gerek; hangisi dersek, Drauger Os deneyebilirsin.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Peki bu dağıtımlar oyun anlamında Windows’a göre daha mı iyi?
İşte oraya henüz gelmedik. Ekran kartı sürücüleri ve oyun altyapı yazılımları bakımından Windows' a göre oldukça geriden geldiği bir gerçek..

Bu karşılaştırmayı, hem Linux altında hem de Windows ortamında çalışan oyunları aynı makinada inceleyerek yapabiliriz.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
İşte oraya henüz gelmedik. Ekran kartı sürücüleri ve oyun altyapı yazılımları bakımından Windows' a göre oldukça geriden geldiği bir gerçek..

Bu karşılaştırmayı, hem Linux altında hem de Windows ortamında çalışan oyunları aynı makinada inceleyerek yapabiliriz.
Evet benim merak ettiğim de bu aslında. Şuan kullandığım Windows'a göre daha iyi oyun performansı verecekse direkt Linux'a geçerim.

Ama anladığım kadarıyla henüz tam daha iyi seviyede değil.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Peki bu dağıtımlar oyun anlamında Windows’a göre daha mı iyi?
Linux'a çıkan oyunlar, Native oyunlar olarak Windows'a göre çok iyi.
Onun dışında Windows'a çıkan bir çok oyunları, Native yakın oynatıyor zaten.
Online oyun sıkıntıları vardır.

En büyük artısı ise anlık FPS drop ve işlemsel lagların önüne geçer.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Evet benim merak ettiğim de bu aslında. Şuan kullandığım Windows'a göre daha iyi oyun performansı verecekse direkt Linux'a geçerim.

Ama anladığım kadarıyla henüz tam daha iyi seviyede değil.
Oynadığımız oyun ekseninde ilerlemek daha doğru bir yaklaşım bana göre. Aynı oyun Linux ortamında oynanabiliyorsa kaliteyi test edip karşılaştırabiliriz.

Oyuncular için diğer donanımların yanısıra, en başta gelen seçeneğin ekran kartı ve sürücüleri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ekran kartı sahipli sürücüler konusuna gelecek olursak; özellikle Nvidia kartlar tüm dağıtımlar ile, AMD kartlar ise sınırlı sayıda dağıtım ile verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Oynadığımız oyun ekseninde ilerlemek daha doğru bir yaklaşım bana göre. Aynı youn Linux ortamında oynanabiliyorsa kaliteyi test edip karşılaştırabiliriz.

Oyuncular için diğer donanımların yanısıra, en başta gelen seçeneğin ekran kartı ve sürücüleri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ekran kartı sahipli sürücüler konusuna gelecek olursak; özellikle Nvidia kartlar tüm dağıtımlar ile, AMD kartlar ise sınırlı sayıda dağıtım ile verimli bir şekilde kullanılabiliyor.
İşlemci odaklı oyunlar oynuyorum ben genelde, FPS farkı varsa geçilebilir bence.
En iyisi ben kendim deneyeyim abi, sizleri de uğraştırmamış olurum. Ama birkaç şey öğrenmem lazım tabii :D
Linux'a çıkan oyunlar, Native oyunlar olarak Windows'a göre çok iyi.
Onun dışında Windows'a çıkan bir çok oyunları, Native yakın oynatıyor zaten.
Online oyun sıkıntıları vardır.

En büyük artısı ise anlık FPS drop ve işlemsel lagların önüne geçer.
Drop değil de FPS artışı bekliyordum ben.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
İşlemci odaklı oyunlar oynuyorum ben genelde, FPS farkı varsa geçilebilir bence.
En iyisi ben kendim deneyeyim abi, sizleri de uğraştırmamış olurum. Ama birkaç şey öğrenmem lazım tabii :D

Drop değil de FPS artışı bekliyordum ben.
1 hafta deneyimle, kolaylıktan bagimli olursun. Windows ta oynasan bile rahat edemezsin. Demedi deme.

Windows da güzel ama rahat değil.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Oyunlarıın isimlerini yazarsan Linux üzerinde yüklenebilirlik ve oynanabilirlik sorgulaması yaparız.
Arkadaşlarımla oynarken (sanırım Discord açık olduğundan dolayı) LoL'de FPS düşüklüğü yaşıyorum genelde. Başka oyunlarda bu tarz bir şeye rastlamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1 hafta deneyimle, kolaylıktan bagimli olursun. Windows ta oynasan bile rahat edemezsin. Demedi deme.
Bilemedim şimdi.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Arkadaşlarımla oynarken (sanırım Discord açık olduğundan dolayı) LoL'de FPS düşüklüğü yaşıyorum genelde. Başka oyunlarda bu tarz bir şeye rastlamadım.
LoL'de istemci fena kasar ve Windows'a göre az FPS alırsın.
Ama FPS drop yediğimi hatırlamıyorum.
Ben sürekli forumda takılıyorum biliyorsundur.
Discord'um da açıktır hep.
Üstelik LoL'ü Wine ile oynuyorum.

Sistemim Ryzen 3 3200G, Vega 8, 2x8 GB Ram.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
LoL'de istemci fena kasar ve Windows'a göre az FPS alırsın.
Ama FPS drop yediğimi hatırlamıyorum.
Ben sürekli forumda takılıyorum biliyorsundur.
Discord'um da açıktır hep.
Üstelik LoL'ü Wine ile oynuyorum.

Sistemim Ryzen 3 3200G, Vega 8, 2x8 GB Ram.
Daha az FPS alacaksam hiç denemeyeyim madem.
Evet sizi birçok konuda görüyorum, videolarınız da vardı hatta.
Teşekkür ederim yardımınız için.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Denemeden aradaki farkı bilemeyiz. Donanım iyi seviyede ise Garudalinux dağıtımını yukarıdaki bağlantıdan indirip videoda ?anlatıldığı şekli ile oyunu yükleyebilirsin.

Bu videoyu bir inceleyeyim. Donanım iyi seviyede değil sanırım.
Teşekkür ederim abi.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Güzel bir konu olmuş. Oyun oynayacağım hangi dağıtımı seçmeliyim diyecekler için cevap olur hem. Hocam Gaming testlerinde Ubuntu gibi dağıtımlardan çok genellikle Arch Linux önde oluyor. Tercih edecek arkadaşlar buna dikkat ederse daha iyi olur. Tabii bu sistemden sisteme değişebilir. Ayrıca oyun için kernel update yapılsa biraz daha iyi olur Benim Lİnux bölümünde Ubuntu tabanlı dağıtımlar için anlattığım Xanmod kernel kurulumu var artı olarak oraya bakılıp, azda olsa FPS konusunda öne geçilebilir.
Ellerinize sağlık.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Güzel konu. Aşağı yukarı hepsini kullandım ama Garuda Gaming Edition bi başka beyler fakat yükledikten sonra linux-zen kernel'dan xanmod, normal yada LTS kernele geçin eğer laptop kullanıyorsanız ama masaüstü pc de sorun olmuyor :)

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
İpucu - Linux Ile Oynayabildiğiniz Oyunları Listeliyoruz konusundan sonra, oyun için Linux kullanmayı düşünenlere hangi dağıtımlar uygun olabilir sorusuna cevap aradık. Sizlerin de tecrübelerinizi paylaşmanız ve katkılarınız ile güzel bir kaynak olıuşacağını düşünüyorum.

Bu arada birçok dağıtım üzerine oyunlar, emülatörler, steam vb. oyun platformları sonradan yüklenebilir. Biz bu konuda doğrudan oyuncular için geliştirilen ve amaca uygun her şey hazır halde gelen birkaç dağıtımı, indirme bağlantıları ile listeleyeceğiz..

1 - SteamOS
Ekli dosyayı görüntüle 154484

2 - Garuda Linux

Ekli dosyayı görüntüle 154485

Dragonized Gaming Edition >> Garuda Linux | Downloads

3 - Fedora Games spin

Ekli dosyayı görüntüle 154486

4 - Drauger OS

Ekli dosyayı görüntüle 154487

5 - Gamer OS
@phanmetal >> İpucu - Oyunculara Hangi Dağıtımlar Var ? [Gaming Distributions]

Ekli dosyayı görüntüle 154491

Garudanın tabanı ne ? Veya kendi tabanı mı var ?