Yardım Bilgisayarı Hızlandırmak

Bu konuyu okuyanlar

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar ben cahil. Siz bilgisayar canavarlarına bir şey sormak istiyorum. Annemin odasına bir bilgisayar koymak istiyorum. Eski bilgisayarımı koyacağım. HDD vs hatası vermişti yaptırdım. Ama biraz yavaş geldi bana. Ne yapabilirim. Bu bilgisayarın hızlanması için. Kullanılma amacı a internetten emek taifi aramak youtube dan video izlemek film izlemek kardeşim için küçük oyunlar oynamak vs. Yani ben size sistem özelliklerini sayayım Bunu en üst düzeye nasıl çıkarabiliriz. Tabi çok masraflı olmaması şartıyla

Öncelikle benim elimde iki adet işlemci var birisi Bu bilgisayarda takılı olan

AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+

bir de elimde olan işlemci var

AMD Phenom II x4 965

Şimdi tarzanca bildiğim kadarı ile takılı olan çift çekirdekli 2.7GHZ ama elimdeki 4 çekirdek 3.4GHZ Ama tabi bunlar tarzanca böle olmaya da bilir. yanlış biliyor da olabilirim.

İlk sorum anakart Phenom IIişlemciyi destekler mi ? Yani onu çıkarıp bunu takabilir miyim. Eğer daha iyiyse ???

Daha sonraki sorum ise Ram almayı düşünüyorum. Bazı ram'ler 4 gb oluyor ama 2x2 şeklinde oluyor. Yani iki tane oluyor. Ben de bir yerden bu iki tane olanın bir tanesini satılık buldum. Onu alsam herhangi bir sorun olur mu. O da 2x2 toplamda 4GB ama iki tane. Ben ise bunlardan sadece birini buldum. Diğeri yok. Onu taksam olur mu yoksa başkasına mı bakayım.

Son olarak ben bu bilgisayara daha ne yapabilirim Yani şunu şunu al tak dediğiniz ne var ? SSD demeyin çok pahalı biliyorum hız konusunda iyi ama işte korona bizi çok etkiledi ağla. Yoksa gönül ister ki anneme de şöyle ultra bir oyun pc si alayım. ama işte maddi durum. Neyse resimleri atıyorum şimdiden teşekkür ederim.

anakart ECS PCI Express NFORCE4M-A v3.0

1.jpg anaaaaa.jpg meoyr.jpg werwerwerwewer.jpg

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Phenom ,o athlon 5200+işlemciyi katlar geçer ama ,anakart desteği yok maalesef. Bu pc ye güç katmak için yapabileceğin tek şey ram takviyesi. 4gb a tamamlarsan,makina toparlanır.Mevcut ramin DDR2 400MHZ. Yine 2 gb 400 mhz bi ram daha alırsın.

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Phenom ,o athlon 5200+işlemciyi katlar geçer ama ,anakart desteği yok maalesef. Bu pc ye güç katmak için yapabileceğin tek şey ram takviyesi. 4gb a tamamlarsan,makina toparlanır.Mevcut ramin DDR2 400MHZ. Yine 2 gb 400 mhz bi ram daha alırsın.
Diğer işlemciyi taktım sokete oturdu. Ama PC'yi açmadım. Açarsam ne olur ?

hocam bir de ram illa aynısı mı olmak zorunda ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Açarsan bi şey olmaz .Yani görüntü alamazsın,belki sistem açmayabilir de.

Aynı rami bulursan çok iyi olur. Farklı ramler uyum sorunu çıkartabilir. Yani biraz şans işi.

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Açarsan bi şey olmaz .Yani görüntü alamazsın,belki sistem açmayabilir de.

Aynı rami bulursan çok iyi olur. Farklı ramler uyum sorunu çıkartabilir. Yani biraz şans işi.
Ramlari taktım diyelim uyum sorununu nasıl anlayacağım. Bilgisayarımda görülüyorsa uyumlu demektir.

Mesela letgodan ddr2 ram buldum bir adet 4 gb.
Bende farklı frekansta 1 gb vardı o bilgisayarfa göründü. Toplam da 7 gb olacak. Sizce yeterli mi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
bi adet 4 gb daha takarsan ,gayet yeterli olur.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Windows 10 çok zorlar o bilgisayarı. Windows 7 kurabilirsin belki de

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar bir de birşey soracağım. Asus ddr2 775 pin P5GZ - MX anakart ve intel celeron 3.07 ghz işlemci var.

Bende ise yukarıdaki sistem var. Anakartım ecs nforce4m-a işlemcim ise AMD athlon 64 X2 Dual Core

Sorum şu ben bu anakart ve işlemciyi alsam. Benim sistemeuyar mı ve daha iyi olur mu

nvidia gts 250 ekran kartım var. uyar mı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O celeron ,tek çekirdek işlemcidir. Unut gitsin.

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bu ramler üzerindeki yazan frekansı göstermiyor sebebi nedir ?

BlueEnergy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
RAM takviyesi yap, 8.1 yükle mis gibi olur. Zaten amaç internette yemek tarifi bakmak. Oyun oynanmayacak.

Son düzenleyen moderatör:

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Evet Aynen benim istediğim sayfa açılırken takılmasın kasmasın video oynarken donmasın filan. Akıcı olsun. Ama annem win 10 a alışkın benim pc en dolayı kullanamayabilir. şu an 3 gb ram var bi gb daha alsam toplamda 7 gb rahatlar mı pc ?Zaten çalışmaya gideceğim geliğimde anakatı am2+ ile değiştireceğim birkaç ay idare edecek

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Peki,bu anakartı işlemciyi ram'i satsan.
Üstte bir şeyler koyabilirmisin ?

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sonra yükseltin ?

Hocam ram değeri yanlış gösteriyor sanırsam bunun sebebi nedir windowsu güncelledim sonra böyle görüyorum. 13 bin 121 değil mi bu yani ben yanlış mı yorumluyorum. Takılı ramlar da 1 GB 666 MHZ ve 2 GB 800 MHZ

Ekli dosyalar

• güncelleme sonras ram ghz.jpg
    güncelleme sonras ram ghz.jpg
    115.3 KB · Görüntüleme: 189

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Hocam ram değeri yanlış gösteriyor sanırsam bunun sebebi nedir windowsu güncelledim sonra böyle görüyorum. 13 bin 121 değil mi bu yani ben yanlış mı yorumluyorum. Takılı ramlar da 1 GB 666 MHZ ve 2 GB 800 MHZ
CMD'yi açın.
wmic memorychip get speed bu kodu yapıştırın.
Böylece öğrenebilirsiniz.
Ki bence bu sistemi satıp üstüne ekledikten sonra yeni bir sistem almak en mantıklısı.

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O bende işe yaramıyor. Ram alanları boş gösteriyor.

BlueEnergy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Evet Aynen benim istediğim sayfa açılırken takılmasın kasmasın video oynarken donmasın filan. Akıcı olsun. Ama annem win 10 a alışkın benim pc en dolayı kullanamayabilir. şu an 3 gb ram var bi gb daha alsam toplamda 7 gb rahatlar mı pc ?Zaten çalışmaya gideceğim geliğimde anakatı am2+ ile değiştireceğim birkaç ay idare edecek
Hocam Windows 10 a alışkınsa Windows 8.1'e de alışır. Öğretirsin ona. Tek sıkıntı başlangıç tam ekran olarak açılıyor annen alışamayabilir ben hemen alışmıştım.

eeempusa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Benim anakart ecs nforce4m-a ben buna en yüksek en iyi hangi işlemciyi takabilirim ? Sistemi değiştirmek en iyisi farkındayım ama şimdilik böyle idare etmek istiyorum. O yüzden destekleyen işlemciler arasında en iyisi hangisi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

CMD'yi açın.
wmic memorychip get speed bu kodu yapıştırın.
Böylece öğrenebilirsiniz.
Ki bence bu sistemi satıp üstüne ekledikten sonra yeni bir sistem almak en mantıklısı.

Hocam Windows 10 a alışkınsa Windows 8.1'e de alışır. Öğretirsin ona. Tek sıkıntı başlangıç tam ekran olarak açılıyor annen alışamayabilir ben hemen alışmıştım.

Benim anakart ecs nforce4m-a ben buna en yüksek en iyi hangi işlemciyi takabilirim ? Sistemi değiştirmek en iisi farkındayım ama şimdilik böyle idare etmek istiorum. O yzden destekleyen işlemciler arasında en iyisi hangisi ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Elindekinin bi iki tık üzeri, bi-iki işlemci var. Onlarda hiç bi şey farkettirmez.