Linux Dağıtımları Kuramıyorum Siyah Ekran

Bu konuyu okuyanlar

mertorgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar merhaba. Elimde yaklaşık 10 12 yıllık bir Dell dizüstü var. Ben sadece tarayıcıda gezinip bir şeyler izlemek, dinlemek için kullandığımdan win7 ve Linux Mint ile dual boot ediyordum. Güncemellerden sonra mint açılmayınca silmek zorunda kaldım. Şimdi tekrardan Elementary OS ve Manjaro XFCE kurmaya çalıştığımda her ikisinde de boot ekranından ileriye gidemedim. usbnin bootlamasında sorun yok sizce çözüm ne olabilir (zamanında ekran kartı bozulduğu için şuan onboard olarak kullanıyorum)

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
Arkadaşlar merhaba. Elimde yaklaşık 10 12 yıllık bir Dell dizüstü var. Ben sadece tarayıcıda gezinip bir şeyler izlemek, dinlemek için kullandığımdan win7 ve Linux Mint ile dual boot ediyordum. Güncemellerden sonra mint açılmayınca silmek zorunda kaldım. Şimdi tekrardan Elementary OS ve Manjaro XFCE kurmaya çalıştığımda her ikisinde de boot ekranından ileriye gidemedim. usbnin bootlamasında sorun yok sizce çözüm ne olabilir (zamanında ekran kartı bozulduğu için şuan onboard olarak kullanıyorum)
uefi destekliyomu pc?

mertorgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Windows 7 açılıyorsa,rufustan farklı bir USB ile boot et.

mertorgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
ben kablodan çok ekran kartının onboard olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat driver falan ne yapmam gerektiği konusunda bilgim yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 7 açılıyorsa,rufustan farklı bir USB ile boot et.
windows 7de sıkıntı yok. Şu anda Linux Mint Xfce boot ediyorum, linux sürücü konusunda daha kullanıcı dostu bakalım bunda da aynı sorunu yaşayacak mıyım, nomodeset ile açmaktan bahsetmişler yabancı forumlarda olmazsa onu deneyeceğim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mint denedim start dedikten sonra bir süre bekledim ve yine aynı sonuç :( siyah ekran ve yanıp sönen imleç

Son düzenleme:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
anlattıklarınız grub kurulumunda sorun olduğuna işaret ediyor.

mertorgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Linux mint kurulumunu tamamladim önce grub ekranı gelmedi sonra USB üzerinden repair ile düzelttim. Fakat şimdi de grub menüsünden ubuntuyu seçip entera bastığımda anlamadığım bir şekilde cihazın elektriği kesilip kapaniyor nedir çaresi bunun..

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
Linux mint kurulumunu tamamladim önce grub ekranı gelmedi sonra USB üzerinden repair ile düzelttim. Fakat şimdi de grub menüsünden ubuntuyu seçip entera bastığımda anlamadığım bir şekilde cihazın elektriği kesilip kapaniyor nedir çaresi bunun..
ubuntu kurulumu cihazınızda?

mertorgg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Mint var grubu guncelleyince Linux Mint XFCE olarak düzeldi fakat hala sectikten kısa bir sure sonra siyah ekran ardından elektriği kesiyor

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
Mint var grubu guncelleyince Linux Mint XFCE olarak düzeldi fakat hala sectikten kısa bir sure sonra siyah ekran ardından elektriği kesiyor
pc sıkıntılı donanım olarak bi de hard diskiniz eskimi? belki ext4 dosya sistemi desteklemiyodur.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Mintte sorun yaşıyorsanız başka dağıtım deneyebilirsiniz. Debian , Ubuntu , Manjaro...

DDLAO

Asistan
Reaksiyon puanı
249
Son dediğinizle bir ilgisi bilmiyorum fakat yazdırırken disk biçimini MBR, son çıkan soruya DD olarak yazdırmasını söyleyip tekrar yazdırabilir misiniz? Ve kurulumda yanlış bir şey mi seçtiniz? Mümkünse kurulumu videoya çekerek tekrar kurabilir misiniz? Ve tabii sistem özellikleriniz lazım.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
1) USB Belleğe isoları DD modundamı yazdırdınız?
2) Tty ekranına geçebiliyormusunuz?
3) Farklı dağıtımlar denediniz mi?