Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı..!

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı. TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Projesi kapsamında geliştirilen turbojet motor, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından TEI-TJ300 motorunun rekor kıran test videosunu paylaştı.

Türkiye, bir yandan açık veya örtülü ambargolarla mücadele ederken diğer yandan da öz kaynaklarını ve yetişmiş insan gücünü kullanarak yerli ve milli çözümler geliştiriyor. Yürütülen bu çalışmalardan biri de Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru olan TEI-TJ300.

REKOR İTKİ SEVİYESİ
2017 yılında TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve Roketsan iş birliği ile geliştirilmeye başlayan TEI-TJ300 turbojet motoru projesinde, hedeflenen performansın çok ötesinde sonuçlar ortaya çıktı. 230-250 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi 250 mm çap ile en fazla 1250 N seviyesinde itki üretirken TEI-TJ300 motoru, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta bir dünya rekoru kırdı.

VARANK PROTOTİPİ ÇALIŞTIRMIŞTI
Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli olarak tasarlanan TEI-TJ300 Turbojet motorunun ilk prototip çalıştırma töreni, Bakan Varank’ın katılımıyla Haziran 2020’de gerçekleştirilmişti. Varank, şimdi de TEI-TJ300’ün kırdığı rekoru sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımda, TEI-TJ300’ün rekor kıran testinin videosu da yer aldı.

MİLLİ OLARAK TASARLANDI
TEI-TJ300 Hava Solumalı Jet Motoru Projesi, Eylül 2017’de TÜBİTAK desteği ile TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokol ile başladı. Tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilen ve imal edilen turbojet motorun ilk prototip testi 2020 yılında başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

YÜKSEK HIZLARDA ÇALIŞABİLİYOR
Füze sistemlerine uyarlanılabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta, sınıfında bu itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olan TEI-TJ300, 5000 ft irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor.

RÜZGAR ETKİSİYLE BAŞLAMA
TEI-TJ300 motoru, herhangi bir başlatıcı sisteme (marş motoru) ihtiyaç olmadan rüzgar etkisi (windmilling) ile başlayabilme özelliğine sahip. Bu özellik, platformun hem hava, hem deniz, hem de kara savunma sistemlerine uygulanmasını mümkün kılıyor.

TESTLER DEVAM EDİYOR
TEI-TJ300 turbojet motorunun geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından seri üretim süreci başlayacak.

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
Ben sadece dünya rekoru kirmaniza sevindim içeriği umurumda degil

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sonunda bir dünya rekoru kirabildik bize zararı olmayan.
E tabi, bazılarımıza ne kadar güzel gelişmeler göstersek de kalben görmek nasip olmuyor galiba... Bu gelişmeler ile siha, helikopter, uçak ve füze yapılıyor... Eğer bu gelişmeler olmasaydı şimdi ne azerbaycan da ne de diğer coğrafyalarda başarı elde edemezdik, bunun farkında mısınız!

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Konuya neden yağı, balı, kaymağı karıştırıyorsunuz! Şurda tonlarca rekolte yağ yapsanız bu kadar değerli ve önemli bir gelişme sağlayamazsınız...
Siyasi görüşüm yok. Bunları gördükçe mutlu bile oluyorum ama elindeki paranın sadece bir günde uçup gitmesi insanın canını acıtıyor. Her gün biraz daha fakirleşiyorsun. Tabi çok para kazanan umursamaz ama maaşı çok düşük olan insanlar var, onların karnını roket motoru doyurmuyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Siyasi görüşüm yok. Bunları gördükçe mutlu bile oluyorum ama elindeki paranın sadece bir günde uçup gitmesi insanın canını acıtıyor. Her gün biraz daha fakirleşiyorsun. Tabi çok para kazanan umursamaz ama maaşı çok düşük olan insanlar var, onların karnını roket motoru doyurmuyor.
Bencil olmamak gerekiyor, batarsak beraber batarız, uçarsak beraber uçarız... Şimdi Türkiyemiz ne kadar çok bilimsel ve ilimsel gelişme yakalarsa cebimize de huzurumuza da o kadar çok katkısı olur.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Becil olmamak gerekiyor, batarsak beraber batarız, uçarsak beraber uçarız... Şimdi Türkiyemiz ne kadar çok bilimsel ve ilimsel gelişme yakalarsa cebimize de huzurumuza da o kadar çok katkısı olur.
Evet haklısınız ama elin suriyelisine milyarlarca lira verilirken, Türkiye vatandaşı doğru düzgün maaşını bile alamadı pandemide. Halkın refahı gözetilmedikten sonra bunların oy getirisi olmaz. Boş tencerenin düşüremeyeceği hükümet yoktur diyen Demirel boşuna dememiş.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
48000 Devir ???
Araba 3500 Devir olunca sanki motor yerinden çıkıcak. Bu devir keşke arabada olsa ?

Sürekli Başarıların devamını dilerim.
muazzam bir kuvvet :D Bununla Türkiye ve Mümin Coğrafyalara inanılmaz umut tohumları ekilir, kimsesiz halklar sevinir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Mümin değilde Türk birliği olanlar için umut işığı.

Mümin ülkelerin bazıları düşman olabiliyor.
Değerli Azerbaycan alfamız :) Mümin coğrafyalarda çoğunluk olarak ne yazık ki başlar yani yöneticiler bazında kötü durumda olanlarımız sayıca fazla... Keşke aynı Azerbaycan da olduğu gibi Libya da olduğu gibi , Katar da olduğu gibi TÜRKİYE ile bir olabilseler, beraber olabilseler, herkes huzura kavuşur inancındayım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Değerli Azerbaycan alfamız :) Mümin coğrafyalarda çoğunluk olarak ne yazık ki başlar yani yöneticiler bazında kötü durumda olanlarımız sayıca fazla... Keşke aynı Azerbaycan da olduğu gibi Libya da olduğu gibi , Katar da olduğu gibi TÜRKİYE ile bir olabilseler, beraber olabilseler, herkes huzura kavuşur inancındayım.
Konuyu Biraz dine taraf çektiğini varsayıyorum.
Büyük Turan birliğinin kurulmasının isterim ama Türk`lük üzerine Din üzerine değil. Çünkü Din ile Siyasette pek fazla ilerlenemez.

Bu Gelişim Türklük adına büyük bir başarı olacağına eminim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Konu dışında ama madem konusu geçti, kendi görüşümü yazayım;

Ben Allah'ın yardımı ve izni olmadan hiç bir gelişme, ilimsel ilerleme sağlanamayacağını düşünenlerdenim.

Aynı şuan Azerbaycan, Libya coğrafyalarında ve Irak - Suriye içlerinde Allah için şehit olan, gazi olan ve bu inançla savaşanlar aşkına bunları yazdım. :)

Konuyu Biraz dine taraf çektiğini varsayıyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Konu dışında ama madem konusu geçti, kendi görüşümü yazayım;

Ben Allah'ın yardımı ve izni olmadan hiç bir gelişme, ilimsel ilerleme sağlanamayacağını düşünenlerdenim.

Aynı şuan Azerbaycan, Libya coğrafyalarında ve Irak - Suriye içlerinde Allah için şehit olan, gazi olan ve bu inançla savaşanlar aşkına bunları yazdım. :)
Oturupta Allaha dua etmeklede gelişmek olmuyor bunu sende biliyorsun sanırım.
Bu yüzden Din ikinci Plana geçiyor.

Gerçeklerle yaşamaya başladığınız için gelişiyorsunuz. Hareket etmek lazım, Kuran okuma yarışları yapmakla olmuyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
@_Zaur_ burada değerlendirmelerimiz bir kısır döngü haline giriyor :) En iyisi bildiklerimize göre amel etmeye ve inancımız gereği, düşüncemiz gereği yaşamaya devam. Yani bizler neye inanıyorsak o şekilde yaşamaya devam.

Ne dinde zorlama var ne de düşünce özgürlüğünde bi sıkıntı :) Ama konumuz dağılmasın.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Türkiyenin dahada güçlenip gelişmesini dilerim. Askeri ve Bilim taraftan tabi.
Çocukları Bilimle eğitmek lazım ülkenin güzel geleceği için. ?
O çocuklar Uzay roketinin motorunu yapmaları dileğiyle konudan ayrılıyorum,

Yeni gelişme konusu görürsem güzel dileklerimi yazarım.