i3 10100F çok ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

cecenhlt

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Arkadaşlar selam. GTA V oynuyorum. Yüksek grafiklerde oynarken işlemci fotoğrafta gördüğünüz gibi 83 derecelere çıkıyor, hemen fan çalışıp geri 65 lere çekiyor ama 83 85'i görüyor yani. Fan hızlı çalışıncada ben korkuyorum nedense tik gibi bişe. İşlemcinin üstünde T6 Ultra isimli soğutucu var. Ben ne yaptıysam da bu işlemciyi soğuk tutamadım. Bunun sebebi nedir ya? Gerçekten bıktım artık. Intel'in sitesinde 100 dereceye kadar yazıyor. Acaba 83 dereceyi takmadan oynamaya devam etsem sorun olur mu? Fan hızlandıkça çok tedirgin oluyorum.

cecenhlt

Asistan
Reaksiyon puanı
124
83 sıkıntılı bir derece değil işlemciler genelde bu şekilde ayarlıdır ilk önce turbo boost çalışır işlemci gücü kökler sonra sıcaklık belli noktaya gelince hem fan devrini arttırır hemde boost hızın düşer.
Çok teşekkürler hocam.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
83 sıkıntılı bir derece değil işlemciler genelde bu şekilde ayarlıdır ilk önce turbo boost çalışır işlemci gücü kökler sonra sıcaklık belli noktaya gelince hem fan devrini arttırır hemde boost hızın düşer.
İşlemcilerde 83 derece sıkıntılı değerlerdir.Ancak 83 dereceden hemen tekrar 65 derecelere düşüyormuş bunda da pek sorun olmaz tek sorun ne olur fan hızlandığında sesi artar bu da seni rahat edebilir ama pc için bir zararı olacağını sanmam.

melihhamerica

Asistan
Reaksiyon puanı
287
Arkadaşlar selam. GTA V oynuyorum. Yüksek grafiklerde oynarken işlemci fotoğrafta gördüğünüz gibi 83 derecelere çıkıyor, hemen fan çalışıp geri 65 lere çekiyor ama 83 85'i görüyor yani. Fan hızlı çalışıncada ben korkuyorum nedense tik gibi bişe. İşlemcinin üstünde T6 Ultra isimli soğutucu var. Ben ne yaptıysam da bu işlemciyi soğuk tutamadım. Bunun sebebi nedir ya? Gerçekten bıktım artık. Intel'in sitesinde 100 dereceye kadar yazıyor. Acaba 83 dereceyi takmadan oynamaya devam etsem sorun olur mu? Fan hızlandıkça çok tedirgin oluyorum.
Benimkide 95 lere kadar çıkıp sonra 80 - 70 lere kadar iniyor. Normal birşey işlemcinin çok ısınması.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Benimkide 95 lere kadar çıkıp sonra 80 - 70 lere kadar iniyor. Normal birşey işlemcinin çok ısınması.
Normal bir şey değil o değerler.Performans kaybı yaşarsınız o kadar sıcaklıkta.GPU larda 75-80 derece yukarısı riskli sayılırken işlemcilerde bu değer 60-70 veya üstüdür.

cecenhlt

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Normal bir şey değil o değerler.Performans kaybı yaşarsınız o kadar sıcaklıkta.GPU larda 75-80 derece yukarısı riskli sayılırken işlemcilerde bu değer 60-70 veya üstüdür.
700 liralık işlemci için değil bu dediklerin bence.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Masaüstü bir işlemcinin o kadar ısınmaması lazım. Soğutucu pek iyi değil demek ki. Kasa için havalandırma da yeterli değilse normal.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,098
Hocam nedenlerini söyleyeyim bir hava sirkülasyonun iyi değildir yani kasanın termal macun yenileme vakti gelmiştir ya da soğutucuna baktım kötü değil bilgisayar kasanı sıkışık yerlere koyma ferah yerlere koy soğutucuna baktır istersen kötü de değil fiyatına göre iyi

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
1-fanlar çalışıyor mu kontrol et.
2-kasayı duvara çok yaklaştırma( egzoz fanı rahat atsın içerideki havayı)
3-kasa içinde çok tozlanma varsa onun da etkisi olur.
4-termal macun yenileme zamanın gelmiş olabilir. etkisini kaybediyor belli bir süre sonra. arctic mx yada zalman öneririm termal macun markası olarak.
5-kasa içinde düzenleme yapabilirsin (kabloları kablo bağı ile bağlayabilirsin. havanın daha kolay atılmasını sağlar

yaz gelmeden 85 li dereceler biraz fazla. yaz geldiğinde 90 95 leri görürsün. ısınmayla ilgili sorunun var. temizlik yapmalısın kasada ve termal macunda

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Ben delid yaptım. 1 yıldan fazladır mükemmel değerler alıyorum. Tabi sıvı soğutma da önemli. Stokta oyunlarda maksimum 43 derece görüyor. Şimdilik darboğaz olduğundan 5.0 ghz de kullanıyorum.

emir000

Profesör
Reaksiyon puanı
910
4-termal macun yenileme zamanın gelmiş olabilir. etkisini kaybediyor belli bir süre sonra. arctic mx yada zalman öneririm termal macun markası olarak.
5-kasa içinde düzenleme yapabilirsin (kabloları kablo bağı ile bağlayabilirsin. havanın daha kolay atılmasını sağlar

yaz gelmeden 85 li dereceler biraz fazla. yaz geldiğinde 90 95 leri görürsün. ısınmayla ilgili sorunun var. temizlik yapmalısın kasada ve termal macunda
Hocam bizim kasada sadece kasa kapağındaki sol fan kapalı nasıl geri açabilirim benimde sorunum bu sadece.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde artık ilkbahardayiz hava sicaklasiyor nfs payback oynuyorum islemcim 60 c ekran kart 40 50 c normalmi bu sicaklik?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sol fan dediğin içeriye taze serin hava veren fan. Önemli.Kablosu takılımı. Yoksa ,fanı açmak diye bi şey yok zaten. Veya fan bozuktur.
Bi de ,soğutucunun macunu kaliteli bi macun ile yenilemen lazım
Sıcaklık düşer. O işlemci o kadar ısınan bi işlemci değil,çünkü.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Kasa modeli? Ve en son ne zaman termal macun eklendi?

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
83 derecenin neyi normal yahu! R3 1200AF stress testinde 66 derece ile çıktı.

Termal macun yenilemeni öneririm, kasan hava alıyor mu? İ3 10100F o kadar ısınacak bir işlemci değil.

cecenhlt

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Kasa modeli? Ve en son ne zaman termal macun eklendi?
Xıgmatek Sırocon III 3 ay oldu bilgisayar yeni alındığında sürülmüştü termal macun.
83 derecenin neyi normal yahu! R3 1200AF stress testinde 66 derece ile çıktı.

Termal macun yenilemeni öneririm, kasan hava alıyor mu? İ3 10100F o kadar ısınacak bir işlemci değil.
Kasa xıgmatek sırocon III. Ayrıca 10100 f o kadar ısınacak işlemci değil diyorsun da hocam stok fandayken yan kapaklar açık hertarafı açık 85 dereceye çıkıyordu.

Arkadaşlar bu arada yükselme anlık haberiniz olsun. Sürekli 83 de durmuyor 83 olup fan çalışıyor ve geri 65 e düşüyor.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Xıgmatek Sırocon III 3 ay oldu bilgisayar yeni alındığında sürülmüştü termal macun.

Kasa xıgmatek sırocon III. Ayrıca 10100 f o kadar ısınacak işlemci değil diyorsun da hocam stok fandayken yan kapaklar açık hertarafı açık 85 dereceye çıkıyordu.

Arkadaşlar bu arada yükselme anlık haberiniz olsun. Sürekli 83 de durmuyor 83 olup fan çalışıyor ve geri 65 e düşüyor.
Tahminen tamperli cam da etkili, 83'de sadece anlık duruyorsa normal denebilir.

cecenhlt

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Tahminen tamperli cam da etkili, 83'de sadece anlık duruyorsa normal denebilir.
Evet öndeki cam çıkmıyor ve içeriye çok zor hava giriyor. Önden az giriyor yani. 83’e çıktığı an fanlar azıyor hemen düşürüyor. Ayrıca intelin sitesinde bu işlemci 100 dereceye kadar normal gösteriyor. Birde içerde yanan bir soba var onun etkili olduğunu düşünüyorum şuan çünkü ben bile terlemiştim.
83 derece gayet iyi ben gta v oynarken 90 dereceye düşünce seviniyorum. :)
Masaüstü Pc’mi işlemci nedir ?

Reaksiyon puanı
6,424
Evet öndeki cam çıkmıyor ve içeriye çok zor hava giriyor. Önden az giriyor yani. 83’e çıktığı an fanlar azıyor hemen düşürüyor. Ayrıca intelin sitesinde bu işlemci 100 dereceye kadar normal gösteriyor. Birde içerde yanan bir soba var onun etkili olduğunu düşünüyorum şuan çünkü ben bile terlemiştim.

Masaüstü Pc’mi işlemci nedir ?
Laptop :)

Amd 5 3500u

Wab Sharan

Doçent
Reaksiyon puanı
416
hocam dediğiniz gibi benimde i5 7. nesilli laptopumda oyunlarda turbo boost olarak çalışıyor ve yavaş yavaş fan deviri artıyor hatta fan orta devirdiyken 95 derece çalışıyor ilk aldığımdan beri böyle kullanıyorum ne reset attı ne birşey 95 derece ile 3 4 saat oyun oynuyorum bir sıkıntısı yok maşallah :D macunlar yeni

@Rizelimapper53 hocam laptopumla 1 senedir hem ders hem oyun için kullanıyorum bir sorun yaşamadım ne kadar ısınsa bile termal mcn falan yeniliyorum ilk günki gibi. Hatta kuzenimin excalibur g900 pc si var açılır açılmaz 50 60 dereceyi görüyor boşta yani laptop bu hem içi kapalı hemde fan desen ztn pek işe yaramıyor :D

Son düzenleme: