Ryzen 7 5800x Soğutucu Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İşlemci: Ryzen 7 5800x
Ekran Kartı: Asus GeForce GTX 1650 4 gb
Anakart: Asus TUF Gaming B550-M PLUS Wi-fi Am4
...
Sistem bu şekilde. Biraz forumlarda gezdim ve işlemcim için soğutmanın gerekli olduğunu gördüm. Önerilen soğutuculara da baktım fakat aralarında karar veremedim. O yüzden yeni bir konu açmak durumunda kaldım.
Ryzen 7 5800x için önerilen soğutucular:
- Fuma 2
- PF 240
- Coolar Master ML240L
- MSI Mag CoreLiquid 240R

Bütçem 1000 TL
Bu bütçede sıvı soğutma mı terci etmeliyim hava soğutma mı? Eğer sıvı ise hangi sıvı soğutmaları, hava ise hangi hava soğutmaları tercih edebilirim? Önereceğiniz soğutucuları aldığım takdirde hala büyük bir ısınma sorunu olur mu? SES açısından soğutucu nasıl, rahatsız edici ses çıkarıyor mu? Teşekkürler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
MSI , 1000 TL üzeri zaten Ben bu 4 lü arasında silverstone derim. Soğutma/fanlar üzerine yılardır çalışan bi firma.. Bu işi biliyorlar.

Hava soğutma da 1 kg lık ağırlığı da, zaten anakarta bindirme derim. Bendeki dev bi hava soğutmalı kasaya, zamanında,,ayağım yanlışlıkla vole vurması sonucu,kasa devrilince,
güzelim anakart ve işlemci pert olmuştu.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
MSI Mag CoreLiquid 240R modelini kuzenimin 10700K sisteminde kullanıyoruz. İşlemci gayet serin çalışıyor. Bu soğutucu 1000 TL'nin üzerinde ancak 20 dolar Steam cüzdan kodu da veriyorlar. Önerebilirim. Acelen yoksa indirimle 1000 TL altına indiği zamanlar oluyor.

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
MSI Mag CoreLiquid 240R modelini kuzenimin 10700K sisteminde kullanıyoruz. İşlemci gayet serin çalışıyor. Bu soğutucu 1000 TL'nin üzerinde ancak 20 dolar Steam cüzdan kodu da veriyorlar. Önerebilirim. Acelen yoksa indirimle 1000 TL altına indiği zamanlar oluyor.
Ben de bu soğutucular arasından onu seçmeyi düşünüyorum fakat yabancı inceleme videolarında ses açısından çok şikayet etmişler. PC boştayken ve ağır bir program çalıştırıyorken/oyun oynuyorken sıcaklık ve ses durumu nasıl söyleyebilir misiniz? Kullanan kişilerin yorumları benim için çok değerli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

MSI , 1000 TL üzeri zaten Ben bu 4 lü arasında silverstone derim. Soğutma/fanlar üzerine yılardır çalışan bi firma.. Bu işi biliyorlar.

Hava soğutma da 1 kg lık ağırlığı da, zaten anakarta bindirme derim. Bendeki dev bi hava soğutmalı kasaya, zamanında,,ayağım yanlışlıkla vole vurması sonucu,kasa devrilince,
güzelim anakart ve işlemci pert olmuştu.
Hava soğutmaların ses problemi açısından sıkıntı yaşamadığını gördüm ve bazı hava soğutucular (noctua veya fuma 2) sıvı soğutuculara göre daha iyi performans verdiği de oluyor. Fazladan para ödemek isterim sonuçta daha iyi performans alabilmek için. Ama daha ucuza daha iyi performans veren hava soğutucular aklımı karıştırıyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben de bu soğutucular arasından onu seçmeyi düşünüyorum fakat yabancı inceleme videolarında ses açısından çok şikayet etmişler. PC boştayken ve ağır bir program çalıştırıyorken/oyun oynuyorken sıcaklık ve ses durumu nasıl söyleyebilir misiniz? Kullanan kişilerin yorumları benim için çok değerli.

Hava soğutmaların ses problemi açısından sıkıntı yaşamadığını gördüm ve bazı hava soğutucular (noctua veya fuma 2) sıvı soğutuculara göre daha iyi performans verdiği de oluyor. Fazladan para ödemek isterim sonuçta daha iyi performans alabilmek için. Ama daha ucuza daha iyi performans veren hava soğutucular aklımı karıştırıyor.
Kuzenim oyun oynamıyor ancak ağır renderler alıyor. İşlemci boşta 35-40, tam yük altında maksimum 65 derecede çalışıyor. Oyun oynarken bu sıcaklık biraz daha az olacaktır bence sonuçta yüzde 100 bindirmiyor oyunlar. Yük altında elbette ses çıkarıyor ancak sistem boştayken ses duyamazsın. Ancak tüm bunların haricinde sıvı soğutucularda bilmen gereken bir durum var. Sıvı soğutucular zamanla kabarcık oluşturur. Bu kabarcıklar radyatörden geçerken ses çıkarabilir. Bunun yolu da arada bir sıvı soğutucuyu çıkarıp nazikçe sallamak. Ancak dediğim gibi bu durum pek çok sıvı soğutucunun başına gelebilir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Hava soğutmaların en azından pompa sesi yok. Yoksa fan dersen,her iki sistemde de fan var Ancak sıvı soğutmaların radyatör fanları genelde 2000 devir ve üstü oluyor. 120 mm bi fanı ,hangi marka olursa olsun o devirde çalıştırırsan,ses yapacaktır. Fuma nın devrine bak. 1200 d/dak. . Tabi ki bu devirde ses olmaz.Keza noctuanın ,1200-1500 arası.

Fuma 2 işini görür. Ses falanda yapmaz Ama yukarda da dediğim gibi kasanın hiç bi darbe falan almaması gerekir.Kasanın bi yerden bi yere falanda taşınması gerekirse,mutlaka soğutucunun sökülmesi lazım.

FatihE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kuzenim oyun oynamıyor ancak ağır renderler alıyor. İşlemci boşta 35-40, tam yük altında maksimum 65 derecede çalışıyor. Oyun oynarken bu sıcaklık biraz daha az olacaktır bence sonuçta yüzde 100 bindirmiyor oyunlar. Yük altında elbette ses çıkarıyor ancak sistem boştayken ses duyamazsın. Ancak tüm bunların haricinde sıvı soğutucularda bilmen gereken bir durum var. Sıvı soğutucular zamanla kabarcık oluşturur. Bu kabarcıklar radyatörden geçerken ses çıkarabilir. Bunun yolu da arada bir sıvı soğutucuyu çıkarıp nazikçe sallamak. Ancak dediğim gibi bu durum pek çok sıvı soğutucunun başına gelebilir.
Bilgilendirmen için çok teşekkürler. Hiçbir yerde duymadığım bir şey öğrenmiş oldum sayende.
Sıvı Soğutucu olarak Arctic Liquid Freezer II 240 ve MSI Mag CoreLiquid 240 düşünüyorum.
Hava Soğutucu olarak ise Dark Rock Pro 4 ve Fuma 2 arasında kaldım. Bu soğutucular hakkında da bilgi alabilirsem kararımı vermiş olacağım. Tabii Dark Rock ve Fuma'nın monte edildikten sonra RAM'lerin üzerine binip binmeyeceğinden de emin olmak lazım sonuçta dev gibi gözüküyorlar.