Ryzen 5 3600 sistemde takılmalar

Bu konuyu okuyanlar

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
-Öncelikle temmuz ayında bu PC'yi aldım aldığımdan beri bu sorunla uğraşıyorum.
-Sorunum: FPS düşmesi, takılma ve FPS dalgalanması yaşıyorum.

<Detaylı anlatayım>

-Witcher 3 oynarken FPS'i 60'a sabitleyip oynarken, FPS 60'dan 59'a düşüyor hafif titriyor 57'ye düşüyor hafif titriyor, takılıyor.
FPS sınırlamasını kaldırdığımda iste ortalama 80 FPS alıyorum. FPS, 80'den 70'e düşüyor takılıyor, hafif drop oluyor.
Mesela ormanda dolaşırken Mouse'yi aniden çeviriyorum 60 FPS'den 57'ye düşüyor takılıyor.

-Başka oyunlarda diyelim 120 FPS alırken bir anda 90'a, 80'e düşüyor hafif drop oluyor anlamsız bir şekilde. Oyunlarda ki FPS değerlerim iyi fakat bu takılmalar sinirimi bozuyor.

-Chrome'da bir siteye girdiğimde, aşağıya doğru kaydırdığımda başta çok ufak ufak takılarak kayıyor. 1-2 saniye sonra düzeliyor bazen tekrar oluyor.

-Chrome'da sekme kapattığım zaman bazen 1-2 saniye sonra kapanıyor. Özellikle YouTube açık olan sekmeyi kapattığımda oluyor. (not: Her zaman olmuyor, ara ara oluyor)

<İşlemci ısınma sorunu>

İşlemcim: Ryzen 5 3600 stok fan kullanıyorum birkaç güne T6 Ultra - MX-4 alacağım ama sisteme güvenemiyorum sorun devam ederse boşa almış olurum.
-
-İşlemcim stok ayarlarda BIOS'da 65 derece oyunlarda ise çok daha fazla.
-Eylül ayında undervolt yapmaya karar verdim. Bir arkadaş yardımıyla undervolt yaptım. Fakat sonuçlar pek iç açıcı değil galiba.
! Yukarıda aşağıya doğru voltaj düşüyor.
! İlk 4 fotoğraf smallffts testi, son fotoğraf blend test.

uv1.jpg

uv2.jpg

uv3.jpg

uv4.jpg

uv5.jpg

-Birkaç ay bu şekilde undervolt yaparak kullandım, sonrasında BIOS sıfırlayarak cbp kapattım şu an bu şekilde kullanıyorum işlemcinin performansını kısarak ısınmanın önüne geçtim fakat takılmaların önüne geçemedim.
-Darboğaz olup olmadığını merak ediyorsanız, Witcher 3'de grafik ayarlarını ve oyun içi ekran görüntüsü paylaşıyorum.
(Ekran görüntüleri bu sabah alındı)

grafik11.png

grafik2.png

oyunici.png

<Garanti ve teknik servis süreci>

1 Mart'ta tüm sistemi Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Sorunu anlattım ve sistemin tüm parçalarını Garanti'ye (yetkili servise) göndermelerini söyledim yaklaşık 11 gün sonra haber geldi Vatan Bilgisayar'a gittim SSD'nin değiştiğini söylediler. Çok şaşırdım. Halbuki SSD'ye hız testi yaptım ve CrystalDiskInfo'dan sağlığına bakmıştım. Hız değerleri normaldi. Sağlığı ise 7 ay geçmesine rağmen %99'du. Sistemi satın aldığım ilk zamanlar baktığımda ise %100'dü.

-Ben işlemci'den şüpheleniyordum. Teknik servis raporuna göre işlemci, 2 farklı anakartta detaylı bir şekilde test edildi ve testleri başarı ile geçti arıza yok. Yazıyordu.

-Aynı şekilde RAM'de, 2 anakartta detaylı test edilmiş Memtest86 testi ve benchmark yapılmış oyun testi yapılmış sorunsuz çalışıyor diye yazıyordu.

-Sistemi aldım eve gittim kurdum oyunları yükledim ama aynı sorunlar devam ediyor.

-Aylardır bu sorunla uğraşıyorum. Sistemi keyifli şekilde kullanamadım.

#Sistem#
- AMD Ryzen 5 3600.
- ASUS Prime B450M-K
- ASUS Dual RTX 2060 6G EVO.
- Kingston SA2000M8/500G M.2
- Crucial 16 GB Ballistix Sport DDR4 3000MGHZ
- Xigmatek cyclops 4x120mm.
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.

Yardımcı olan, sorunu çözmeye çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104

<Detaylı anlatayım>

-Witcher 3 oynarken FPS'i 60'a sabitleyip oynarken, FPS 60'dan 59'a düşüyor hafif titriyor 57'ye düşüyor hafif titriyor, takılıyor.
FPS sınırlamasını kaldırdığımda iste ortalama 80 FPS alıyorum. FPS, 80'den 70'e düşüyor takılıyor, hafif drop oluyor.
Mesela ormanda dolaşırken Mouse'yi aniden çeviriyorum 60 FPS'den 57'ye düşüyor takılıyor.

-Başka oyunlarda diyelim 120 FPS alırken bir anda 90'a, 80'e düşüyor hafif drop oluyor anlamsız bir şekilde. Oyunlarda ki FPS değerlerim iyi fakat bu takılmalar sinirimi bozuyor.

-Chrome'da bir siteye girdiğimde, aşağıya doğru kaydırdığımda başta çok ufak ufak takılarak kayıyor. 1-2 saniye sonra düzeliyor bazen tekrar oluyor.

-Chrome'da sekme kapattığım zaman bazen 1-2 saniye sonra kapanıyor. Özellikle YouTube açık olan sekmeyi kapattığımda oluyor. (not: Her zaman olmuyor, ara ara oluyor)

<İşlemci ısınma sorunu>

İşlemcim: Ryzen 5 3600 stok fan kullanıyorum birkaç güne T6 Ultra - MX-4 alacağım ama sisteme güvenemiyorum sorun devam ederse boşa almış olurum.
-
-İşlemcim stok ayarlarda BIOS'da 65 derece oyunlarda ise çok daha fazla.
-Eylül ayında undervolt yapmaya karar verdim. Bir arkadaş yardımıyla undervolt yaptım. Fakat sonuçlar pek iç açıcı değil galiba.
! Yukarıda aşağıya doğru voltaj düşüyor.
! İlk 4 fotoğraf smallffts testi, son fotoğraf blend test.

uv1.jpg

uv2.jpg

uv3.jpg

uv4.jpg

uv5.jpg

-Birkaç ay bu şekilde undervolt yaparak kullandım, sonrasında BIOS sıfırlayarak cbp kapattım şu an bu şekilde kullanıyorum işlemcinin performansını kısarak ısınmanın önüne geçtim fakat takılmaların önüne geçemedim.
-Darboğaz olup olmadığını merak ediyorsanız, Witcher 3'de grafik ayarlarını ve oyun içi ekran görüntüsü paylaşıyorum.
(Ekran görüntüleri bu sabah alındı)

grafik11.png

grafik2.png

oyunici.png

<Garanti ve teknik servis süreci>

1 Mart'ta tüm sistemi Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Sorunu anlattım ve sistemin tüm parçalarını Garanti'ye (yetkili servise) göndermelerini söyledim yaklaşık 11 gün sonra haber geldi Vatan Bilgisayar'a gittim SSD'nin değiştiğini söylediler. Çok şaşırdım. Halbuki SSD'ye hız testi yaptım ve CrystalDiskInfo'dan sağlığına bakmıştım. Hız değerleri normaldi. Sağlığı ise 7 ay geçmesine rağmen %99'du. Sistemi satın aldığım ilk zamanlar baktığımda ise %100'dü.

-Ben işlemci'den şüpheleniyordum. Teknik servis raporuna göre işlemci, 2 aynı anakartta detaylı bir şekilde test edildi ve testleri başarı ile geçti arıza yok. Yazıyordu.

-Aynı şekilde RAM'de, 2 anakartta detaylı test edilmiş Memtest86 testi ve benchmark yapılmış oyun testi yapılmış sorunsuz çalışıyor diye yazıyordu.

-Sistemi aldım eve gittim kurdum oyunları yükledim ama aynı sorunlar devam ediyor.

-Aylardır bu sorunla uğraşıyorum. Sistemi keyifli şekilde kullanamadım.

#Sistem#
- AMD Ryzen 5 3600.
- ASUS Prime B450M-K
- ASUS Dual RTX 2060 6G EVO.
- Kingston SA2000M8/500G M.2
- Crucial 16 GB Ballistix Sport DDR4 3000MGHZ
- Xigmatek cyclops 4x120mm.
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.

Yardımcı olan, sorunu çözmeye çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Hocam sisteminizde pek sorun yok çevirince illahaki 3 fps 10fps düşer drop başka birşeydir aniden aşırı düşer anlık olur ama dikey senkronizasyonu kapatın ve bir daha başka sosyal sitelerinin linkini atmayın tec*****pa*h adlı yerin linkidir ban yiyebilirsiniz

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam sisteminizde pek sorun yok çevirince illahaki 3 fps 10fps düşer drop başka birşeydir aniden aşırı düşer anlık olur ama dikey senkronizasyonu kapatın ve bir daha başka sosyal sitelerinin linkini atmayın tec*****pa*h adlı yerin linkidir ban yiyebilirsiniz
Başka sosyal sitelerin linki ?
Youtube linki attım hocam

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ama 3 5 fps düşerken takılıyor dalgalanma oluyor hocam
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve hocam @Apocalypse1 yan hesabınız mı iki hesap kullanmaktan ban yiyebilirsiniz
Hayır hocam. Yan hesabım olduğunu nereden çıkardınız ?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Dikey senkronizasyonu kapatın öyle oynayın ve arkada hiçbirşey açık kalmasın zaten sistemi aşırı zorluyorsunuz her şeyi fullemişsiniz rtx 2060 güçlü ama aşırı zorluyorsunuz kartı böyle ayarlarda 80 fps çok iyi

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Hayır hocam. Yan hesabım olduğunu nereden çıkardınız ?
Benim ram'im Crucial adamın ki gskill :D

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dikey senkronizasyonu kapatın öyle oynayın ve arkada hiçbirşey açık kalmasın zaten sistemi aşırı zorluyorsunuz her şeyi fullemişsiniz rtx 2060 güçlü ama aşırı zorluyorsunuz kartı böyle ayarlarda 80 fps çok iyi
Denemek için fullemiştim normalde o kadar yüksek değil zaten fark etmiyor yine takılıyor

G.skill ramler daha iyi hocam
Kötü demedim ki
O hesap benim değil ben Crucial ram kullanıyorum adam gskill kullanıyor dedim

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
aida64 yada afterburner ile ısı değerlerinizi kontrol edin.
boşta bile 65 derece bence çok fazla. zatenryzen 5 3600 lerin soğutucuları tel maşa. doğru duzgün soğutmuyor ne yazık ki. kule tipi güzel bir soğutucu alıp ısıyı düşürün derim.
bios güncellemeleri varsa yapın
ekran kartı güncellemesi varsa yapın. fakat ilk olarak ısı problemini çözün derim.
daha sonra oyunun ayarlarına bakın. kısım kısım düşürün ayarları..

edit: ekran kartı driverini asustan değil nvidia sitesinden indirin ve kurulum yaparken temiz kurulum u işaretleyin.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Denemek için fullemiştim normalde o kadar yüksek değil zaten fark etmiyor yine takılıyor

Kötü demedim ki
O hesap benim değil ben Crucial ram kullanıyorum adam gskill kullanıyor dedim
Anladım hocam arkadaşlarla sisteminiz aşırı benziyor neredeyse aynı işlemciyi soğutmak için soğutucu almalısınız bütçeniz var mı soğutucu için

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
aida64 yada afterburner ile ısı değerlerinizi kontrol edin.
boşta bile 65 derece bence çok fazla. zatenryzen 5 3600 lerin soğutucuları tel maşa. doğru duzgün soğutmuyor ne yazık ki. kule tipi güzel bir soğutucu alıp ısıyı düşürün derim.
bios güncellemeleri varsa yapın
ekran kartı güncellemesi varsa yapın. fakat ilk olarak ısı problemini çözün derim.
daha sonra oyunun ayarlarına bakın. kısım kısım düşürün ayarları..
T6 Ultra - MX-4 ikilisini alacağım ama bu sorun olduğu için güvenemiyorum sorun devam ederse elimde kalır almamı mı önerirsiniz ?

Güncellemeleri yaptım hocam

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Düşmüş hali bile 92 derece olmuş. Siz ,macun o kadar önemli, değil orta şeker bi şey alın geçin ama aslolan soğutucudur.20 senedir overclock yaptığım için tecrübe ile sabittir.
Tek 16 gb ram ise o da yapar.Dual kanal çok farkettiriyor.
Forumdan bi arkadaş ramleri dual yapınca drop takılma vs ,hepsi kaybolup gitmişti.
Ama önce bi soğutucu.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anladım hocam arkadaşlarla sisteminiz aşırı benziyor neredeyse aynı işlemciyi soğutmak için soğutucu almalısınız bütçeniz var mı soğutucu için
Evet var T6 Ultra + MX-4 ikilisini alacağım fakat güvenemiyorum sisteme

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Düşmüş hali bile 92 derece olmuş. Siz ,macun o kadar önemli, değil orta şeker bi şey alın geçin ama aslolan soğutucudur.20 senedir overclock yaptığım için tecrübe ile sabittir.
Tek 16 gb ram ise o da yapar.Dual kanal çok farkettiriyor.
Forumdan bi arkadaş ramleri dual yapınca drop takılma vs ,hepsi kaybolup gitmişti.
Ama önce bi soğutucu.
Şuan CBP kapalı ısınma sorunu yok hocam

Dual Ram'a gelirsek Sistem oem sistem Vatan'dan aldım parça değişimi yaparsak sıkıntı olur diye biliyorum

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
güvenemiyorum ne demek :) kaliteli bir soğutucu sizin ısı değerlerinizi düşürecek. drop sorununuzu çözer çözmez bilmiyorum ama sistemin rahatlayacak.. yüksek ısı her zaman sorundur sistemlerde..

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
güvenemiyorum ne demek :) kaliteli bir soğutucu sizin ısı değerlerinizi düşürecek. drop sorununuzu çözer çözmez bilmiyorum ama sistemin rahatlayacak.. yüksek ısı her zaman sorundur sistemlerde..
Hocam CBP kapalı şuan ısınma sorunum yok.

Güvenemediğim şey ise takılmalar gitmezse boşa almış olacağım
CBP kapalı olsa bile zaten fps değerlerim yüksek
benim istediğim sey takılmaların gitmesi

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
ısı değerlerin çok yüksek. max 101 derece işlemci ısısı mı olur allasen.
3600 kullananların zaten stok soğutucuları kötü.. değiştirmeleri lazım. sen bunu yapmış olacaksın. eğer verecek 200 liram yok diyorsan snowman m200 al. 94 lira fiyatı. elindeki stoktan daha iyidir..
çözülmezse met 35 üstadın dediği gibi ram e odaklanacaksın. termal macun da ısıyı düşüren diğer etken.. karar senin..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şuan CBP kapalı ısınma sorunu yok hocam

Dual Ram'a gelirsek Sistem oem sistem Vatan'dan aldım parça değişimi yaparsak sıkıntı olur diye biliyorum
Yazılımsal bi sorun ise ya driver ya da windowsun kendisidir. değişik driver veya format çözüm olabilir. Eğer bu da olmazsa, donanımsaldır.
Sıcaklık düştüğü halde sorun devam ediyorsa,geriye sadece single ram olayı kalıyor gibi.
Şu arkadaşa erişebilirsen aynı sorunlar onda da vardı.Dual ram ile olayı çözdük.
@

mehmetali48

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
ısı değerlerin çok yüksek. max 101 derece işlemci ısısı mı olur allasen.
3600 kullananların zaten stok soğutucuları kötü.. değiştirmeleri lazım. sen bunu yapmış olacaksın. eğer verecek 200 liram yok diyorsan snowman m200 al. 94 lira fiyatı. elindeki stoktan daha iyidir..
çözülmezse met 35 üstadın dediği gibi ram e odaklanacaksın. termal macun da ısıyı düşüren diğer etken.. karar senin..
Soğutucu alacağım hocam para hazır T6 Ultra + MX-4 alacağım

Ram'i ikinci elde satabilir miyim
Fiyata ne koymalıyım

Yazılımsal bi sorun ise ya driver ya da windowsun kendisidir. değişik driver veya format çözüm olabilir. Eğer bu da olmazsa, donanımsaldır.
Sıcaklık düştüğü halde sorun devam ediyorsa,geriye sadece single ram olayı kalıyor gibi.
Şu arkadaşa erişebilirsen aynı sorunlar onda da vardı.Dual ram ile olayı çözdük.
@

mehmetali48

Bir çok kez temiz kurulum yaptım hocam

Sorun yüksek ihtimalle donanımsal
SSD'de sorun varmış sıfırı ile değiştim ama sorun devam ediyor

Dual ram deneyeceğim hocam

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
Soğutucu alacağım hocam para hazır T6 Ultra + MX-4 alacağım

Ram'i ikinci elde satabilir miyim
Fiyata ne koymalıyım
letgodan bak fiyatları ne alemde.. sen de koyabilirsin aşağı yukarı o fiyatlara. ikinci el fiyatı konusunda bilgim yok.

t6 ultra için hepsiburadada bayaa yorumlar var. oku istersen onları da. birisi yan fanı söküp kasadaki egzoz fanıyla değiştirmiş + ve - leri yazmış..

sen letgoya koyarsın fotograflarını çekip, illa ki satılır, bozuk ürün satmıyorsun sonuçta sadece dual e döneceksin. önce ısıyı hallet, olmazsa ram konusuna dönersin. elindekini satıp 2x8 gb alırsın.

Leonardoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
letgodan bak fiyatları ne alemde.. sen de koyabilirsin aşağı yukarı o fiyatlara. ikinci el fiyatı konusunda bilgim yok.

t6 ultra için hepsiburadada bayaa yorumlar var. oku istersen onları da. birisi yan fanı söküp kasadaki egzoz fanıyla değiştirmiş + ve - leri yazmış..

sen letgoya koyarsın fotograflarını çekip, illa ki satılır, bozuk ürün satmıyorsun sonuçta sadece dual e döneceksin. önce ısıyı hallet, olmazsa ram konusuna dönersin. elindekini satıp 2x8 gb alırsın.
Tavsiyeniz için teşekkürler hocam.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415

<Detaylı anlatayım>

Hocam bende single ram kullanıyordum ve dediğiniz olayların çoğunu yaşadım. Single ram çoğu uygulamalarda ve oyunlarda darboğaz oluyor ve ekran kartı kullanımını anlık olarak düşürüyor. Mesela oyunda aniden fareyi çevirirsin anlık bir takılmalar olur. Aynı zamanda aşırı fps düşüsü meydana gelir anlık olarak. Böyle olunca da anlık takılmalar veya normal dışı orantısız şekilde fps düşüşleri oluyor yani single ram yetmiyor. Bende single ram var iken oyunlarda Ekran kartı kullanımı %70 lere kadar düşüyordu bu yüzden oyunlarda adam akıllı fps alamıyordum ve dual ram e geçince sorunum kalmadı şuan ekran kartı kullanımı %97 den aşağı düşmüyor.

Bak bu videoda dual ve single ram in Ekran kartı kullanımını nasıl etkilediğini ve fps farklarını daha iyi görebilirsin. Single ram tarafında Ekran kartı kullanımı %66 lara kadar düşüşler yaşıyor ve aşırı fps düşüşleri meydana geliyor.