Foruma BSD kategorisi gelebilir

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar, yakın zamanda BSD işletim sistemi ailesine girmeyi ve bu işletim sistemi ailesi ile ilgili içerikler oluşturup SDN forumda paylaşmayı düşünüyorum. Bence forumda BSD işletim sistemi ailesinde yaşanabilecek sorunların o kategoride çözülebilecek, detaylı içeriklerin ve rehberlerin hazırlanabileceği işletim sistemleri kısımının bir alt kategorisi olarak BSD kategorisinin gelmesini forum için iyi olacağından dolayı tavsiye ederim.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Hadi bakalım, umarım yakında bu kısımda BSD kategorisini de görürüz. :)

Ekran görüntüsü_2021-02-16_22-30-04.png

@Developer

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Merhabalar, yakın zamanda BSD işletim sistemi ailesine girmeyi ve bu işletim sistemi ailesi ile ilgili içerikler oluşturup SDN forumda paylaşmayı düşünüyorum. Bence forumda BSD işletim sistemi ailesinde yaşanabilecek sorunların o kategoride çözülebilecek, detaylı içeriklerin ve rehberlerin hazırlanabileceği işletim sistemleri kısımının bir alt kategorisi olarak BSD kategorisinin gelmesini forum için iyi olacağından dolayı tavsiye ederim.
Evet MacOS kategorisinin yerine gelmeli çünkü MacOS bir UNİX dağıtımı bu yüzden oradan MacOS gidip yerine UNİX gelmeli diye düşünüyorum orada Mac OS'un durması ile oraya Linux dağıtımlarını da tek tek yazmak gibi birşey, #macosgitsinunixgelsin, @Creative

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Evet MacOS kategorisinin yerine gelmeli çünkü MacOS bir UNİX dağıtımı bu yüzden oradan MacOS gidip yerine UNİX gelmeli diye düşünüyorum orada Mac OS'un durması ile oraya Linux dağıtımlarını da tek tek yazmak gibi birşey, #macosgitsinunixgelsin
O zaman Linux'un da gitmesi gerekir. Aslında mantıklı.

İşletim Sistemleri
-Windows
-UNIX-like
--Linux
--MacOS
--BSD

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Evet MacOS kategorisinin yerine gelmeli çünkü MacOS bir UNİX dağıtımı bu yüzden oradan MacOS gidip yerine UNİX gelmeli diye düşünüyorum orada Mac OS'un durması ile oraya Linux dağıtımlarını da tek tek yazmak gibi birşey, #macosgitsinunixgelsin
MacOS neden gitsin ki? UNIX kategorisi de gelebilir ama MacOS'un gitmesini istemem açıkçası, ayrıca MacOS UNIX değil bir *NIX temelli işletim sistemidir ve Darwin çekirdeğini kullanır. Her UNIX temelli işletim sistemi birbirinin aynısı değil sonuçta. :)

Son düzenleme:

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
GNU diyecektin herhalde. :D
Evet GNU UNİX Değildir ancak 'Linux UNİX Değildir' de doğru çünkü gerçekten Linux UNİX tabanlı değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

UNIX-like bir çekirdektir. Macintosh, Linux, BSD, bunların hepsi birer UNIX-like (UNIX-gibi) işletim sistemidir/çekirdektir.
Evet ama sizin de dediğiniz gibi UNİX değil UNİX gibidir

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Evet GNU UNİX Değildir ancak 'Linux UNİX Değildir' de doğru çünkü gerçekten Linux UNİX tabanlı değil.

Evet ama sizin de dediğiniz gibi UNİX değil UNİX gibidir
UNIX tabanlı işletim sistemi yok ki. UNIX-like işletim sistemi var.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
İyi de benzemesi aynı olduğu anlamına gelmez ki :D. #macosgitsinunixgelsin
MacOS neden gidiyor, onu kullanan insanlar yok mu? Her işletim sistemini *NIX temelli diye aynı kefeye koyacak değiliz sonuçta, *NIX zaten UNIX'in bir nevi kopyalanmış halidir zaten. Mesela forumda Windows'u kaldırıp yerine nasıl NT yazmıyorsak bunda niye bunu yapacağız ki?

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Kendinle çelişiyorsun. Aynı değilse neden MacOS gitsin diyorsun?
Çünkü MacOS UNİX benzeri değil direk UNİX tabanlı, kendimle çelişmiyorum ki :D

MacOS neden gidiyor, onu kullanan insanlar yok mu? Her işletim sistemini *NIX temelli diye aynı kefeye koyacak değiliz sonuçta, *NIX zaten UNIX'in bir nevi kopyalanmış halidir zaten. Mesela forumda Windows'u kaldırıp yerine nasıl NT yazmıyorsak bunda niye bunu yapacağız ki?
Mantıklı geldi şimdi

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Hayırdır, işletim sistemini siz mi çıkardınız? Yayarız diyebiliyorsunuz. "Yaygınlaşması lazım." derken sadece forum içerisinde değil genel olarak bir Linux işletim sistemi gibi yaygın hale gelmesi gerekiyor anlamında dedim.
Hocam espri olarak söylemiştim onu.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Bende katılıyorum lütfen foruma BSD kategorisi eklensin.