İntel 10700F İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Merhaba arkadaşlar bir süre önce 10700F aldım ve deneyimlerimi yazmak istedim. Tercihleriniz arasındaysa okumanızda fayda olacağını düşünüyorum.

Öncelikle işlemci 65 watt TDP olarak sınıflandırılmış. İçinden intelin geleneksel soğutucusuna benzer biraz daha kaliteli bir soğutucu çıkıyor. Klasik sogutucudan farkı daha az ses yapıyor ve bakır bir tabana sahip ama aliminyum blok kalınlığı aynı. 65 watt TDP ye sahip bir işlemci için yeter diyebiliriz ama sorun orda başlıyor. Bunun için bazı terimleri ve pratikte ne işe yaradığını anlatıcam..

PL2 = İşlemcinin tüm turbo modlarını aktif kullandığı bir mod diyebiliriz. Benim anakartım ve intelin stock değeri bunu 224watt TDP olarak ayarlamış. Farklı markalar farlı watt değerleri sunabiliyor.
PL1 = İşlemcinin turbo modlarının bazı özelliklerini kullanmadığı ikinci bir mod. Yine intelin ve benim anakartımın ayarladığı değer 65 watt TDP. Bu işlemcinin TDP değeri olarak da geçiyor.
TAU = İşlemcinin PL2 değerini kullandığı süre. Bu değer benim anakartımda 28 sn olarak ayarlanmış. Farkı anakartlarda farklı değerler olabiliyor. TAU süresi tamamlanınca işlemci PL1 e geçiyor. TAU 28 sn olsa da burdaki kritik nokta dinamik bir ortalama değer ayarlaması mevcut. Yani işlemci 40 watt larda gezerken oyuna girdiniz diyelim oyunda 120 watt çekmeye basladı. Bu 28 sn havuz dolunca işlemci 65 watt TDP değerine düşürüyor kendini ve oyunun bazı sahnelerinde diyelim 50 watt a düştü bir kaç saniye sonra tekrar 65 watt üstü bir değere gitti bu sefer 28 sn dolmasını beklemiyor bir iki saniyede tekrar PL1 e atıyor kendini. Yani dinamik bir ortalama TDP hesaplaması var heran.

PL1 de işlemcinin davaranışı tüm çekirdekler eşit frekansta tek çekirdek bir ya da bir kaç kademe yukarıda çalışıyor.
PL2 de işlemcinin davranışı çekirdeklerin olabiliği kadarını tam frekansa yani 4.6 ya koşturmak. Misal PL2 yi 65 watt ayarladınız diyelim oyunda 4 çekirdek 4.6ghz olurken 4 u 2.9ghz oluyor çünkü mevcut sınır 65 watt olduğundan 4 ünü de 4.6ghz e itemiyor. Bu değerler sabit değil oyun ya da uygulamaya göre değişiyor ben genel davranış prensibinden bahsediyorum. 65 watt PL1 ise aynı senaryoda diyelim tüm çekirdekler 3.6 ghz oluyor bir tanesi bazen 3.7ghz oluyor. Davranış şekli budur.

Multicore Enhancement= Evet bu ayarı aktif etmek yukarıda bahsettiğim PL1 ve PL2 ve Tau yu en yüksek bir nevi sınırsız değere atıyor bu da işlemcinin turbo frekanslarını özgürce kullanması ve hiç bir sınıra takılmadan PL2 de kalması demek.

Gelelim bu işlemcideki 65watt TDP sahtekarlığına. Sahtekarlık diyorum çünkü bu işlemciyi stock tam kapasite kullanmak demek yaptığım testlerde 165 watt TDP ye gittiğini gösterdi. (Daha zorlu koşullarda bu değer yükselecektir.)

İntel PL1 i 65 watt ile sınırlandırmış ama bu değerde işlemci 3.4GHZ de tüm çekirdeklerde çalışıyor(Yük durumuna göre değişiyor örn. prime95 çalıştırınca 2.9ghz a düşüyor). Yani arada 1.2Ghz bir fark var neredeyse bir işlemci demek.

Arkadaşlar bu işlemciyi yeni almışsanız ve henüz başka bir soğutucu almadıysanız PL2 ve PL1 i 65 watt civarı üstüne ayarlamayın, mevcut stock ayarları değiştirin. Ben yeni soğucu alana kadar 55 watt a ayarlayıp kullandım.

Not: PL1 i PL2 ye eşit ya da yukarı bir şeye ayarlarsanız TDP eşiği hiç aşılamadığından sürekli PL2 kullanılacaktır.

Benim anakartta PL2 224watt ve TAU 28 sn idi ve 28 sn geçene kadar işlemci 100 dereceye yaklasıyordu, tehlikeli sınırlar yani o yüzden stock sogutucu varsa biosta bu değerleri mutlaka kendiniz düzenleyin. 65 watt civarını geçmeyin.

Nitekim işlemci güçlü bir işlemci evet ama bu gücü destekleyecek bir soğutucu lazım. Ben 240mm sıvı soğutucu aldım ve oyunda tam yüke girdiğinde 75 derecelere ulaşıyordu yine de. En son offset olarak 100mv voltaj indirdim, hiç sorun olmadı, oyundaki değerler 240mm soğutucu ile 60 civarı falan oldu. Bu herkeste olmayabilir..

Bu işlemciyi renderda kullanacaksanız tavsiyem 360mm soğutma olacak daha az ses olması bakımından, 240mm de olur ama ses olacaktır. Oyunda da yine 240mm sıvı sogutma ya da iyi bir hava soğutma tavsiye ederim. Voltaj düşürmediğinizi varsayarak yazdım bu kısmı.

Evet işlemciyi aldınız, soğutucuyu da aldınız yapmanız gereken şey PL1 değerini değiştirmek yoksa 3.4ghz civarı frekansa mahkum olursunuz. Uzun süreli testlerimde oyun için 125 watt değerini kolay kolay aşmadığını gördüm yani PL1 i 125 watt ayarlarsanız sürekli PL2 de kalacaktır. PL2 için de 224 watt önerilen değeri korumanız TAU yu da oto da bırakmanızı tavsiye ederim.

Render ortamında ise 165 watt PL1 değeri önerebilirim ama bunu kullandığınız programa göre kendiniz seçmeniz daha doğru olur çünkü yük durumuna göre değişiyor.

Ya da ben ne olur ne olmaz diye böyle sınırları koydum ama aslında gerek yok 240mm sıvı soğutma ya da eşdeğer hava soğutma ya da üstü varsa MCE yi etkinleştirebilirsiniz tüm PL ve TAU sınırları kalkacaktır ve işlemci nereye gitmesi gerekiyorsa gidecektir. Ne kadar watt çekmesi gerekiyorsa çekecektir.

Yakın zamanda çok Ryzen ve İntel işlemci kullandım genel deneyimim intel amd ye göre daha tak kullan bir işlemci, amd ile daha çok uğraşman lazım ve intel çok temel ayarları çok kolay bir şekilde değişmene izin veriyor etkilendiğimi söyleyebilirim. Çok çekirdek render uygulamalarında Amd biraz daha başarılı diyebilirim. En azından yaptığım sentetik testler bunu söylüyor render aldığım yok bunu da ekleyeyim. (Eşit nesil için tabiki)

Ve amac oyun ise 6 çekirdek işlemciler fiyat performans olarak en iyisi diyebilirim. 4 çekirdek yetmiyor, 8 çekirdek biraz fazla oluyor ve fiyat olarak 2 ye katlıyor üst düzey sistemler hariç 6 çekirdek tavsiye ediyorum oyun için.

Ram frekansının önemi oyun için çok yüksek arkadaşlar mümkünse 3600mhz ve üstü bir ram tercih edin Z serisi anakartla birlikte. İşlemci overclock tan daha fazla kazanç sağlıyor.

Bu arada şunu da ekleyeyim ben Asus Anakart kullanıyorum ve fan ayarında sıkıntı yaşadım, asusa mail attım aradım ama onlarda çözüm bulamadı yanlış bilgi verdi her seferinde. Ama olayı çözdüm fan ayarladigimdan bir 10 derece geriden geliyor, yani 65 derecede %100 ayarladiysam 75 derecede %100 oluyor muhtemelen işlemcinin farklı bir noktasından okuyor değeri ve fanı ona göre ayarlıyor. Ve bir de Asus multi core encanment I bios optimize ayarında kullanınca senin ayarladigin fan ayarı geçersiz oluyor kendi kafasına göre ayarlıyor. Bir nebze ayarını dikkate alıyor ama ona bağlı kalmıyor daha çok yapay zeka ile kendine göre ayarlıyor. Bunu da yazayım da işinize yarayabilir en çok bununla uğraştım çünkü.

Evet benden bu kadar :) umarım yardımcı olmuştur.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tau değerleri intelin 28 sn si ile ,anakart üreticileri tarafından geçerli değil. Süreyi çok uzun tutabiliyorlar.Üst seviye anakartlarda.
MCE , (multi core enhancement)tüm çekirdekleri overclock yapmaya zorluyor. Zaten o yüzden hiç bi sınır/limitleme kalmıyor.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Tau değerleri intelin 28 sn si ile ,anakart üreticileri tarafından geçerli değil. Süreyi çok uzun tutabiliyorlar.Üst seviye anakartlarda.
MCE , (multi core enhancement)tüm çekirdekleri overclock yapmaya zorluyor. Zaten o yüzden hiç bi sınır/limitleme kalmıyor.
Hocam bu diaster in anakart 8 sn koyuyordu TAU yu, benimki 28sn koymuş. Ayarlanabiliyor ama stock soğutucu ile çok olması iyi değil düşürmek lazım tehlikeli sınırlara gidiyor yoksa ısı.
MCE overcloka zorlamıyor işte orda bir ters anlaşılma var MCE nin yaptığı şey bu PL ve TAU sürelerini en yükseğe ayarlıyor. Yani elle en yükseğe getirsen MCE etkinleştirmişle aynı şey oluyor. Sınırlar kalktığı için işlemci yükseğe gidiyor ama zaten kilitli işlemci olduğu için frekanslarda overclock söz konusu değil belki K serileri sınırlar kalkınca daha ileri gidiyordur ama F serileri için en azından kilitli olduğu için verilen değerlerde kalıyor.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Memnunum :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bu diaster in anakart 8 sn koyuyordu TAU yu, benimki 28sn koymuş. Ayarlanabiliyor ama stock soğutucu ile çok olması iyi değil düşürmek lazım tehlikeli sınırlara gidiyor yoksa ısı.
MCE overcloka zorlamıyor işte orda bir ters anlaşılma var MCE nin yaptığı şey bu PL ve TAU sürelerini en yükseğe ayarlıyor. Yani elle en yükseğe getirsen MCE etkinleştirmişle aynı şey oluyor. Sınırlar kalktığı için işlemci yükseğe gidiyor ama zaten kilitli işlemci olduğu için frekanslarda overclock söz konusu değil belki K serileri sınırlar kalkınca daha ileri gidiyordur ama F serileri için en azından kilitli olduğu için verilen değerlerde kalıyor.
Bu arada 240mm aerocoolun bir soğutucusunu sipariş verdim. 185watt serin çalışsın diye...
Gelince bilgilendiririm. Benim için stock fanda yeterdi ama sistemim için en iyisini düşnürüm her zaman. Zaten seviyordum 10700f de vesile oldu diyelim :)

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Memnunum :)

Bu arada 240mm aerocoolun bir soğutucusunu sipariş verdim. 185watt serin çalışsın diye...
Gelince bilgilendiririm. Benim için stock fanda yeterdi ama sistemim için en iyisini düşnürüm her zaman. Zaten seviyordum 10700f de vesile oldu diyelim :)
Güzel olmuş MCE yi açarak kullanmanı ve elinle kendine uygun bir fan profili ayarlamanı tavsiye ederim. Kafana takılan birşey olursa sorabilirsin. Bayadır uğraştım işlemci nedir, hangi ayar tam olarak ne işe yarar bulmak için :)

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Bi de bu mce için turbo frekansları tüm çekirdeklere uyguluyor falan diyorlar ama öyle birşeyler gozlemlemedim, tek veya çift çekirdek 4.8ghz, 4 çekirdege kadar 4.7ghz a gidiyor. Bu da normal olan zaten, MCE ile ilgi kuramadım o yuzden. Ve bunu izleyerek yakalayamiyorsun bile. Hafif is yuklerinde çok nadir anlık görüyor. Ağır yuklerde zaten 4.6ghz. Yani o 4.7ghz ve 4.8ghz e giden değerlerin hemen hemen hiç faydası yok. Bu işlemciyi 4.6ghz olarak kabul ediyorum o yüzden :)

Bunu engelleyen de bence sürekli çekirdeklerin kullanılıyor olması. Çünkü 4 çekirdeği kapattığımda sürekli 4.7ghz çalışıyordu. Intelde bu turbo değerlerinin açılmasıni etkileyen şeyler arasında aktif kullanılan çekirdek sayısi olduğunu belirtmiş. Demem o ki kolay kolay ve özellikle işine yarayacak zamanda bu 4.7ghz ve 4.8 pek görülmüyor. Belki tek veya az çekirdekli oyunlarda ise yarayabilir ama onu denemedim henüz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
MCE ,overclock olarak kabul ediliyor. Tomshardwarenin bi yazısı alıntı var aşağıda.Zaten MCE sadece asus anakartlarda var.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    98.2 KB · Görüntüleme: 167

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Yanlış anlamayın konu güzel fakat Intel tabanlı sistem dizmek bana mantıksız geliyor amd varken. Anakartlarda pci 4.0 olup 3.0 da çalışıyor diye hatırlıyorum. Artı çip boyutu, ısınma, verimlilik fiyat performans hepsi intelde sıkıntılı. Birde soketler neymiş bir nesil alan sonrakine geçemiyormuş. Yani 10. Nesil kullanan 11. Nesil için anakart soket tipi farklı olacak ve işlemciyi yükseltemeyecek. Yoksa markaya takılan biri değilim araştırmama göre hangisi mantıklı iyiyse ona yönelirim.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yanlış anlamayın konu güzel fakat Intel tabanlı sistem dizmek bana mantıksız geliyor amd varken. Anakartlarda pci 4.0 olup 3.0 da çalışıyor diye hatırlıyorum. Artı çip boyutu, ısınma, verimlilik fiyat performans hepsi intelde sıkıntılı. Birde soketler neymiş bir nesil alan sonrakine geçemiyormuş. Yani 10. Nesil kullanan 11. Nesil için anakart soket tipi farklı olacak ve işlemciyi yükseltemeyecek. Yoksa markaya takılan biri değilim araştırmama göre hangisi mantıklı iyiyse ona yönelirim.
Her ikisini de kullandım, iki işlemci de ısınıyor. Stock soğutucular yetersiz. Intel amd ye göre çok daha fazla ısınmıyor hatta bir tık daha az ısınıyor. Voltaja müdahale edersen boostu kapatırsan amd biraz serinliyor intele göre ama aynısı intel için de geçerli. Pci4 normal bir kullanıcı için hemen hemen hiçbir işe yaramıyor. Am4 soket ömrünü tamamladı, intel bir nesil daha var (11. Nesil). Bellek gecikmesi oyunlarda amd yi epey geri itiyor. Amd alınacaksa 5. Nesil alınmalı yoksa intel 10. Nesil. Şuan f/p en iyi işlemci 10400f oyun için.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Her ikisini de kullandım, iki işlemci de ısınıyor. Stock soğutucular yetersiz. Intel amd ye göre çok daha fazla ısınmıyor hatta bir tık daha az ısınıyor. Voltaja müdahale edersen boostu kapatırsan amd biraz serinliyor intele göre ama aynısı intel için de geçerli. Pci4 normal bir kullanıcı için hemen hemen hiçbir işe yaramıyor. Am4 soket ömrünü tamamladı, intel bir nesil daha var (11. Nesil). Bellek gecikmesi oyunlarda amd yi epey geri itiyor. Amd alınacaksa 5. Nesil alınmalı yoksa intel 10. Nesil. Şuan f/p en iyi işlemci 10400f oyun için.
Kişiden kişiye değişir tabi. 5600x çok da pahalı değil. Bazı anakartlar ve işlemcilerde sıkıntı çıkmaya başlamış doğru mu bilmiyorum.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Asıl şuanda 10400f gibi bir fp işlemci varken amd ye yönelenler en mantıksız işi yapıyor bilginize. Geçen sene aynı konuyu tartışabilirdik. Fakat şuan 1200tl ye bir 10400f amd klasmanını harcıyor geçiyor. Hem fiyatıyla hem performansıyla. Konu tartışmaya kapalı bence.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Testler yanıltmıyor. Cinebench testleri ,yani.Ryzen ,cinebench testlerinde inteli ,sonunda,geçebildi.Ama geçmesine rağmen,3000 serisinde,AMD nin kullandığı İnfinity fabric teknolojisi nedeniyle,raw memory latency değerleri yüksek olduğu için , (mimari farkıda var elbette)herhangi bi Ryzen ile, eşdeğeri olan İntel işlemci arasındaki oyun farkı,intel lehinde hala.Tabi ryzen,5000 serisinde ,artık cinebench puanlarını ,açık ara,iyice açtığı için ,anca inteli,oyunda, geçebildi. Şimdi ,intel 11.nesil ile cevap verecek.

Cinebench, puanları,,Ryzeni, kas gücü nedeni ile ,ancak rendering vs. gibi uygulamalarda ileri atabildi.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Kişiden kişiye değişir tabi. 5600x çok da pahalı değil. Bazı anakartlar ve işlemcilerde sıkıntı çıkmaya başlamış doğru mu bilmiyorum.
Bir de o yönü var işin amd sürekli gelişim içinde mimari olarakta bu da bazı problemlere yol açabiliyor, pci4 te diğer ayağı. O da henüz tam oturmadı. Ufak tefek şeyler çıkabiliyor. İntel yıllardır kullandığı mimariyi geliştiriyor. Daha oturmuş bir bir sistemi var yani. İntelin günümuz itibariyle tek geri kaldigi iki nokta var. Güç tüketimi ve çok çekirdek performansı. Yani render yapacaksan amd tercih edilir. 5.nesilde oyunda da bir tık one geçti, mimari kaynaklı bellek gecikmesinde iyileştirme yaptığı için. Ama intel henüz cevabı vermedi 11.nesil intel islemciler bir iki aya çıkacak oyunda liderliği kesin geri alacak, alamazsa zaten kapatsın dükkanı çok da fark yok zaten. Diğer yandan amd nin infinity fabrik i hala aşması gereken bir problem.
Oyun için dediğim gibi f/p 6 çekirdekli islemciler. Ryzen in 3.nesil biraz iyi olsa da mimari kaynaklı bellek gecikmesinden dolayı 10. Nesil intellerden iyi değil ve fiyatı hala daha yüksek. O yüzden f/p olarak en iyi tercih 10400f.
AMD oyunda liderliği alır almaz fiyata yüklendi malesef, eskiden amd f/p iken günümüz şartlarında intel f/p oldu. 2 yıl önce biri söylese inanmazdım :) Ben kısa süre önce 10100f de kullandım. Daha sıkıntısız islemciler ve intel çok temel ayarları kullanıcılara açmış. Tdp yi değiştirebiliyoruz. Turbo sürelerine, güç limitlerine kadar şuan aklıma gelmeyen her türlü ayar çok kullanisli biçimde değişiyor. Amd de overclock ayarları mevcut sadece, bi de pbo vs ayarları var ama mühendisine sorsan o da çözemez. Ve AMD de boost çok kötü çalışıyor. Yani aynı yükte kaldığın halde 5-10sn yede bir 10 derece sıcaklık artıp düşüyor. Amd alacaksan frekans sabitleyip, boostu kapatmak, voltaj ayarı yapmak zorundasın. Yapmazsan her türlü kaybın oluyor yani. Isınma, performans, sıcaklık dalgalanmasi gibi. O açıdan intel daha tak kullan bir işlemci.
Intelin hala devam eden gicikligi z serisi haricinde bellek frekansını kısıtlıyor o da oyunda baya bir kayba yol açıyor. B560 da bellek frekansını açacağı söyleniyor inşallah açarlar. Z serileri biraz pahalı çünkü.

Şunu da ekleyeyim bu yarışı eninde sonunda AMD kazanacak gibi duruyor. Ama daha stabil daha düzgün ve sorunlarla anılmayan bir noktaya getirmesi lazım kendini. Bu AMD için yarış kazanmaktan daha önemli ve zor benim gözümde. Bu gün bir intel konusu açıyorsun ya da intelle ilgili birşeyler aratiyorsun ne yerli ne yabancı forumlarda pek birşey yok. Yani doğru düzgün problem yok demek ki konusu da yok. Ama AMD yazıyorsun yerli yabancı tüm forumlar sorunlar vs dolu konu var. Üstelik AMD pazarın %90 ina falan hakim değil hatta hala intel önde. Bu da problemlerden kaynaklı hep.

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Ben sadece olan sonucu, fikrimi söyledim. Fanboyluk yapmaya gerek yok.
Fan boyluk mu? işim olmaz. Biraz takip etseydin yada bilseydin beni çoğu yerde ryzeni övüyorum. Çünkü gerçekten iyi işler başardılar. Kaliteli bir firma. Fakat tartıştığımız konu oldukça saçma

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Fan boyluk mu? işim olmaz. Biraz takip etseydin yada bilseydin beni çoğu yerde ryzeni övüyorum. Çünkü gerçekten iyi işler başardılar. Kaliteli bir firma. Fakat tartıştığımız konu oldukça saçma

Oyunlar genelde intele göre tasarlanıyor stabile ediliyor. Ben böyle biliyorum. Yukarıda arkadaş belirtmiş zaten. Amd kas gücü var diye.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Oyunlar genelde intele göre tasarlanıyor stabile ediliyor. Ben böyle biliyorum. Yukarıda arkadaş belirtmiş zaten. Amd kas gücü var diye.
Oyunlar intel için mi tasarlanıyor ? Tamam iyi forumlar dilerim. İyi geceler.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yani ortada gerçekler var herkesçe bilinen zaten. Ryzen 3600 ile 10400f karşılaştırması oyun icin 10400f, render ve çok çekirdek is yükü gerektiren uygulamalar için 3600. 3600 de bellek gecikmesi yüksek olduğundan oyunda olumsuz etkileniyor. 5600 de bunu baya geliştirdikleri için oyunda one geçebildiler.

Yani bir benzetme yapılacak olursak ryzen göreceli olarak biraz daha kaslı daha ağır yük kaldırabilen bir adam, intel göreceli olarak biraz daha kassiz ama daha seri bir adam gibi. Odun taşırken kaslı olan iyi, koşarken seri olan iyi durum budur. Arada dağlar kadar fark olmadığını da belirtmek lazım.

Oyunların intele göre çıkarıldığı da kısmen doğrudur. Şöyleki bir program veya oyun onu çalıştıracak işlemciden bağımsız uretilemez. Mesela bugün yerli işlemci yapmak sorun değil ama sorun şu ki yaptığın işlemcinin piyasadaki oyun ve uygulamaları çalıştırması için intel ve AMD den lisans/patent alması lazım, yani işlemciyi piyasadaki oyun/uygulamaları çalıştıracak şekilde tasarlaman lazım o da amd ve intel patentleri olmadan imkansız yoksa işlemci yapmak kolay ama programı da sen yazacaksın. Dünya genelinde yaygın bu kadar program ve oyunu ya da muadillerini üretip, insanları onu bırakın bunu kullanın diye ikna etmek zor.
Evet her program ve oyun intel, amd ve nvidia ile oluşturuluyor. Yani bir oyun amd platformunda geliştirilmişse, optimizasyonu daha iyi oluyor. Tabi iki işlemci de birbirlerinin lisanlarini kullanıyor ama amd platformunda geliştirilen oyun amd işlemci veya ekran kartları ile biraz daha optimize/performansli çalışıyor. Tersi de intel ya da nvidia icin geçerli.
Yani misal ryzen 3600 un illaki bir kaç oyunda az da olsa 10400f in önüne geçtiğine rastlayabilirsin, amd optimize oyun diyoruz ona da ama genel olarak bu konuda hala nvidia ve intel öndedir. O platformlar daha yaygın kullanılıyor.
Eskiden oyunlar ve programlar çok çok daha fazla intel ve nvidia ile gelistiriliyordu yani o platformlarda ama günümüzde amd de is birliklerini geliştirdi artık eskiye oranla çok daha fazla amd görüyoruz. Ama yine de o konuda hala intel ve nvidia önde. Ama bu genel performansı belirleyen asıl etken değil, özelde oyun/uygulamaya göre biraz farkeden birşey. Genel olarak baktığında tüm oyun ve uygulamalar baz alınması lazım. Bu da mimari demek ve nihai hangi ortamda ne performans veriyor ona bakmak lazım.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bu saatten sonra intel tabanlı sistem önermiyorum ben boşuna israf bence. AMD bence biraz daha ön planda. İntel gibi her işlemcide anakart al demiyor en azından. Artık öyle intel al oyunları daha iyi oynarsın 20 fps fazla alırsın konusu bitti.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bu saatten sonra intel tabanlı sistem önermiyorum ben boşuna israf bence. AMD bence biraz daha ön planda. İntel gibi her işlemcide anakart al demiyor en azından. Artık öyle intel al oyunları daha iyi oynarsın 20 fps fazla alırsın konusu bitti.
Bu anakart işi, gerçekten sıkıcı oldu.

Belki de nadir olarak görülen bi husus dediğimiz, 10.nesil anakartların 11. nesil işlemcileride destekliyeceği söylenip duruyordu.

Ama, durum değişti. B460 ve H410 anakartların ,yeni , çıkacak 11.nesil işlemcilere destek vermeyeceği ,ancak Z490 anakarta sahip olanların ,11.nesil intel işlemcileri kullanabilecekleri yazılıyor.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Bu anakart işi, gerçekten sıkıcı oldu.

Belki de nadir olarak görülen bi husus dediğimiz, 10.nesil anakartların 11. nesil işlemcileride destekliyeceği söylenip duruyordu.

Ama, durum değişti. B460 ve H410 anakartların ,yeni , çıkacak 11.nesil işlemcilere destek vermeyeceği ,ancak Z490 anakarta sahip olanların ,11.nesil intel işlemcileri kullanabilecekleri yazılıyor.
Vallahi donanımsal bir sebep yoksa öyle birşey yaparsa bir kez daha kendi ayağına sıkar intel. İyi tarafından 5. nesil H ve B seri anakartlarda ram frekasını serbest bırakırsa efsane olacaktır. Şuan F/P konusunda AMD yi tokatlıyor ama şamaroğlanına çevrememesinin tek nedeni bu. İnşallah bu saçma politikayı bırakırlar o zaman işler çok kızışır.

Ama işin tuhaf tarafı şu ki intel soket değiştiriyor diyorsun da soket ömrünü tamamlamış bir amd var, şu zamanda bu lafın söylenmesi çok abes yani. Üstelik kötü ihtimalle Z serisi bile olsa 1 nesil daha intel tarafında destek olacak. Amd de ise bitti o yüzden bu argümanı şuan kullanmak doğru değil.

Son düzenleme:

ReznooW

Asistan
Reaksiyon puanı
368
Screenshot_101.png

dedenin karşısında hiç şansı yok

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Vallahi donanımsal bir sebep yoksa öyle birşey yaparsa bir kez daha kendi ayağına sıkar intel. İyi tarafından 5. nesil H ve B seri anakartlarda ram frekasını serbest bırakırsa efsane olacaktır. Şuan F/P konusunda AMD yi tokatlıyor ama şamaroğlanına çevrememesinin tek nedeni bu. İnşallah bu saçma politikayı bırakırlar o zaman işler çok kızışır.

Ama işin tuhaf tarafı şu ki intel soket değiştiriyor diyorsun da soket ömrünü tamamlamış bir amd var, şu zamanda bu lafın söylenmesi çok abes yani. Üstelik kötü ihtimalle Z serisi bile olsa 1 nesil daha intel tarafında destek olacak. Amd de ise bitti o yüzden bu argümanı şuan kullanmak doğru değil.
videocardz.com un haberi.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821

Neyin soket ömrü kardeşim? Sen her işlemci upgrade edeceğin zaman anakart masrafı da edeceksin. AMD'de bu sorunun yok. Bios ile hallediyorlar. İntel hiç bir zaman kullanıcı dostu olmadı.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Neyin soket ömrü kardeşim? Sen her işlemci upgrade edeceğin zaman anakart masrafı da edeceksin. AMD'de bu sorunun yok. Bios ile hallediyorlar. İntel hiç bir zaman kullanıcı dostu olmadı.
İşlemcinin soket ömrü. AM4 bitti bir sonraki nesilde soket değişiyor. Sonraki nesil AMD işlemciyi alırken de anakart değiştireceksin. Neyi anlamadığını anlamadım.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
İşlemcinin soket ömrü. AM4 bitti bir sonraki nesilde soket değişiyor. Sonraki nesil AMD işlemciyi alırken de anakart değiştireceksin. Neyi anlamadığını anlamadım.
Keşke inteldeki gibi işlemci üzerinde değil de anakartta iğneleri olsa. Çok saçma bir kırıldı mı işlemci iğnesi çok zor tekrar yapması.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
videocardz.com un haberi.
Şöyle bir anakart bios lara da baktım da b460 a destek için henüz bios yayınlamamışlar, benim z490e ona 11. nesil için beta bios geldi. Şimdilik hakketen destek yok gibi görünüyor. Çok kötü oldu, bu kafa intele kaybettirir o kesin.

Keşke inteldeki gibi işlemci üzerinde değil de anakartta iğneleri olsa. Çok saçma bir kırıldı mı işlemci iğnesi çok zor tekrar yapması.
Başına birşey gelme olasılığı da çok yüksek, düşme vs. haklısın.

Son mesajlar