Raspberry Pi 4 almak istiyorum.

Bu konuyu okuyanlar

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Benim bilgisayarımı bilen bilir.1.10 ghz işlemci var hdd var intel uhd graphics 600 ekran kartı var.Ne windows 8.1 ne de linux dağıtımlarında tam perfonmans yakalayamadım.

SORU 1: Bu yüzden 2 aylık bursluluk paramı biriktirip raspberry pi 4 almak istiyorum sizce mantıklımı,oyunlarımın hepsi steamda sanırsam steam uzaktan oynatma ile oyunda oynanabiliyormuş?

SORU 2: Ben internette takılmak için filan alicam,elimde hiçbirşey yok diyebiliriz bana raspberry pi 4 seti önerebilirmisiniz?

SORU 3: Bir de dediğim gibi steam uzaktan oynatma ile oyun oynayabiliyormuyum?

SORU 4: Ben windows 10 kullanmak da isterim ama şuan linux dağıtımları kurmak istiyorum donma takılma olmadan kullanabilirim dimi?

Son olarak bildiğiniz soruların cevaplarını verirseniz sevinirim.?

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Up.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Benim bilgisayarımı bilen bilir.1.10 ghz işlemci var hdd var intel uhd graphics 600 ekran kartı var.Ne windows 8.1 ne de linux dağıtımlarında tam perfonmans yakalayamadım.

SORU 1: Bu yüzden 2 aylık bursluluk paramı biriktirip raspberry pi 4 almak istiyorum sizce mantıklımı,oyunlarımın hepsi steamda sanırsam steam uzaktan oynatma ile oyunda oynanabiliyormuş?

SORU 2: Ben internette takılmak için filan alicam,elimde hiçbirşey yok diyebiliriz bana raspberry pi 4 seti önerebilirmisiniz?

SORU 4: Ben windows 10 kullanmak da isterim ama şuan linux dağıtımları kurmak istiyorum donma takılma olmadan kullanabilirim dimi?

1- Bence mantıklı olabilir.
2-Samm Market'in kendi setleri var, onlara bakabilirsiniz.
3-Evet, kendim daha önce denemiştim.
4-Herhangi bir kasma veya donma yaşayacağınızı sanmam, 4 GB olan modelden bahsediyorsunuz değil mi?

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
1- Bence mantıklı olabilir.
2-Samm Market'in kendi setleri var, onlara bakabilirsiniz.
3-Evet, kendim daha önce denemiştim.
4-Herhangi bir kasma veya donma yaşayacağınızı sanmam, 4 GB olan modelden bahsediyorsunuz değil mi?
Suan 600 tlmi veresim gelmedi sahsen.Halen kararsizim.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

1-Bence mantıklı.
2-Samm Market'de set bulunabiliyormuş.
3-Oynanabiliyor diye biliyorum.
4-Rami yüksek olursa sorun olmuyormuş diye biliyorum. (Hızlı bir hafızada kullanmanız önemli.)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
1-Bence mantıklı.
2-Samm Market'de set bulunabiliyormuş.
3-Oynanabiliyor diye biliyorum.
4-Rami yüksek olursa sorun olmuyormuş diye biliyorum. (Hızlı bir hafızada kullanmanız önemli.)
SSD ile boot yaparsanız bu SD kart meselesi neredeyse tamamen ortadan kalkıyor aslında, bildiğim kadarı ile zaten konu sahibinin bir SSD'si var, bir kılıf aparatı ile Raspberry Pi'a bağlayabilir aslında.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
SSD ile boot yaparsanız bu SD kart meselesi neredeyse tamamen ortadan kalkıyor aslında, bildiğim kadarı ile zaten konu sahibinin bir SSD'si var, bir kılıf aparatı ile Raspberry Pi'a bağlayabilir aslında.
Benim ssdim yok ama alabilirim hddm var.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
4 GB olan model aslında gayet yeterli, 8 GB'lık modeli çok ağır işler yapılmayacaksa önermiyorum.
Şuan sanirsam 2 gb olani tercih edicem cok agir isler yapmam birde dc de bir arkadas 1000 tlye pc onericek onada bakicam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama bu ay rasberryi alip yaza kadar parami biriktirebilirim nedense elimin altinda kucucuk bir pc fikri hosuma gidiyor.

Belki bir devrin baslangici olur hem rasperry uzerinden yazilim da ogrenilebilir sanirim o yuzden bana yardimci olabilir eger seversem monitor de alirim pc parcalarinida yavas yavas toplarim oylece.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Bence alacaksanız 8GB olanı alın.
8 GB cogu Linux dagitimi icin ve kullanici icin cok utopik bir miktar. Hatta 4 bile cok diyebiliriz cunku siradan bir kullanimda islemci ile darbogaz yapabilir. 4-8 GB RAM olsun arkada su kadar uygulama bu kadar sekme acarim dersiniz ama islemci buna musaade etmez.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
8 GB cogu Linux dagitimi icin ve kullanici icin cok utopik bir miktar. Hatta 4 bile cok diyebiliriz cunku siradan bir kullanimda islemci ile darbogaz yapabilir. 4-8 GB RAM olsun arkada su kadar uygulama bu kadar sekme acarim dersiniz ama islemci buna musaade etmez.
Şuan 1 2 arkadaş ile konuştumda 2gb alıcam yani steam çalışırdimi :D

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Şuan 1 2 arkadaş ile konuştumda 2gb alıcam yani steam çalışırdimi :D
Calisir ama oynayabileceginiz oyun sayisi cok kisitli. Raspberry Pi, 4B modeli ile donanimlarinin gucunu oldukca artirdi ama hala cogu oyun icin yetersiz.

Ama gunluk kullanim icin uygun fiyata isinizi gorur. Yazilim, siber guvenlik calismalarim ve birkac kisisel isim icin Raspberry Pi 4 2GB modeli ile 20.000 mAh powerbank'e sahip bir laptop yapiyorum su anda.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Calisir ama oynayabileceginiz oyun sayisi cok kisitli. Raspberry Pi, 4B modeli ile donanimlarinin gucunu oldukca artirdi ama hala cogu oyun icin yetersiz.

Ama gunluk kullanim icin uygun fiyata isinizi gorur. Yazilim, siber guvenlik calismalarim ve birkac kisisel isim icin Raspberry Pi 4 2GB modeli ile 20.000 mAh powerbank'e sahip bir laptop yapiyorum su anda.
Mesela steam kutuphanemdeki oyunlari oynama yontemi varmis sanirsam bana anlatirmisin nasil oldugunu steam yansitma filan herhalde.

ılgaz37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Pİ 4 ile güncel oyun oynama fikri biraz utopik bence. retro tarzı oyunlar anca. youtube da birçok video var retro pi ile ilgili.
2gb olanı bende almayı düşünüyorum. bakıcaz duruma göre

linux derken zaten kendi işletim sistemi var onu kurup direk kullanın. onun dışında lubuntu ve ubuntu desteği var ama raspian hayli hayli yeter

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760

Steam Uzaktan oynamada kendi ağında olan başka bir pc den oynuyorsun Steam serverlarından değil Geforce Now gibi

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Pİ 4 ile güncel oyun oynama fikri biraz utopik bence. retro tarzı oyunlar anca. youtube da birçok video var retro pi ile ilgili.
2gb olanı bende almayı düşünüyorum. bakıcaz duruma göre

linux derken zaten kendi işletim sistemi var onu kurup direk kullanın. onun dışında lubuntu ve ubuntu desteği var ama raspian hayli hayli yeter
Zaten guncel oyunlari steam uzaktan oynatma gibi oynamayi dusunuyorum ama tesekkurler cevabin icin.

Steam Uzaktan oynamada kendi ağında olan başka bir pc den oynuyorsun Steam serverlarından değil Geforce Now gibi
Anladim tesekkur ederim.