Ssd mi Hdd mi

120gb lık SSD mi 500gb lık HDD mi

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

Mertgibisiyok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar 120 gb lık ssd mi yoksa 500 gb hdd mi acil cevap verin bilgisayar laptop 4 gb ramı var hangisi daha iyi olur pc için

Ahmet Eren OZD

Doçent
Reaksiyon puanı
268
Arkadaşlar 120 gb lık ssd mi yoksa 500 gb hdd mi acil cevap verin bilgisayar laptop 4 gb ramı var hangisi daha iyi olur pc için
120 gb ssd ye win10 yüklersen ve programlar vb demeden biter hemen. 240 gb aldım cs+win 10+programları yükledim 150 gb kaldı.500gb hdd daha mantıklı

Mertgibisiyok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
120 gb ssd ye win10 yüklersen ve programlar vb demeden biter hemen. 240 gb aldım cs+win 10+programları yükledim 150 gb kaldı.500gb hdd daha mantıklı
Bugün win 10 yükledim orijinali win8,1 di şuan 33gb kaldı bide hdd ve ssd performans olarak hangisi daha iyi

ByEmil

Asistan
Reaksiyon puanı
191
SSD öneririm yani 500 gb hdd`in olsun kassın 120ssd olsun kasmasın

Mertgibisiyok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
SSD öneririm yani 500 gb hdd`in olsun kassın 120ssd olsun kasmasın
Söylemeyi unutmuşum şuan 120gb ssd kullanıyorum ve 33 gb kaldı 20gb sistem tutyor zaten geri kalan 70gb da uygulamalar fotoğraflar vb var o yüzden 500gb hdd mi alayım yoksa sdd yi mi yükselteyim

Marsy

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Söylemeyi unutmuşum şuan 120gb ssd kullanıyorum ve 33 gb kaldı 20gb sistem tutyor zaten geri kalan 70gb da uygulamalar fotoğraflar vb var o yüzden 500gb hdd mi alayım yoksa sdd yi mi yükselteyim
ya ssd daha iyi ama yerin çok öyle az kaldıysa ssd boyutunu arttırabilirsin olmadı HDD alırsın

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
SSD seçeneğini seçen arkadaşlar şunu bilmiyorlar her halde. SSD doldukça hızı yavaşlar. SSD içerisindeki katmanlı yapı dolayısıyla yüzdesel olarak doluluğu arttıkça hızı düşer.

120GB ssd dediğimiz sadece windows ve standart office vb. şeyler kurulunca zaten 50gb gibi bir alan kaplıyor daha oyun vs. yüklemeden. Yani 120 GB ssd alacak kişi internete girmek dışında kullanmayı planlamasın. Yoksa HDD hızına yakın bir hızda kullanacaktır zaten. 120GB hdd bilgisayarıyla sadece internete girecek kişiler için çıkartılmıştır ve açık konuşayım hdd den farkı yoktur.

Mertgibisiyok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
ya ssd daha iyi ama yerin çok öyle az kaldıysa ssd boyutunu arttırabilirsin olmadı HDD al240

ya ssd daha iyi ama yerin çok öyle az kaldıysa ssd boyutunu arttırabilirsin olmadı HDD alırsın
240 gb ssd 27
SSD seçeneğini seçen arkadaşlar şunu bilmiyorlar her halde. SSD doldukça hızı yavaşlar. SSD içerisindeki katmanlı yapı dolayısıyla yüzdesel olarak doluluğu arttıkça hızı düşer.

120GB ssd dediğimiz sadece windows ve standart office vb. şeyler kurulunca zaten 50gb gibi bir alan kaplıyor daha oyun vs. yüklemeden. Yani 120 GB ssd alacak kişi internete girmek dışında kullanmayı planlamasın. Yoksa HDD hızına yakın bir hızda kullanacaktır zaten. 120GB hdd bilgisayarıyla sadece internete girecek kişiler için çıkartılmıştır ve açık konuşayım hdd den farkı yoktur.
Bu konular hakkında fikrim yok ama eğer doğruysa çok iyi olur çünkü 1tb hdd ile 240gb ssd aynı fiyat

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Bu konular hakkında fikrim yok ama eğer doğruysa çok iyi olur çünkü 1tb hdd ile 240gb ssd aynı fiyat
Eğer ki büyük oyun vb. birşey yüklemiyor zamanının çoğunu youtube vb. internet üstünde geçiriyorsan 120 GB ssd daha mantıklı. Ama oyun vb. oynuyorsan, Büyük alan isteyen oyunları indiriyorsan 120 GB çok çok çabuk dolar, boşaltmak vs. derken harcayacağın zamanı hesaba eklersen, bir de SSD doldukça hızının düştüğü gerçeğini de hesaba eklersen aynı oranda gine işkence çekersin. Oyuncuysan hdd al, para biriktir sonrasında 1-2 ay sonra ssd geçersin. Zaten SSD ler ucuzlayacak.

Genzo W.

Asistan
Reaksiyon puanı
78

yaklaşık 2 yıl 120 gb ssd kullandım oyunda oynadım programda kullandım ve dediğiniz gibi hdd ile aynı filan değil bariz hız farkı oluyor.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
yaklaşık 2 yıl 120 gb ssd kullandım oyunda oynadım programda kullandım ve dediğiniz gibi hdd ile aynı filan değil bariz hız farkı oluyor.
Ne oynadın 5-10 gb lık 5-10 yıllık oyunları mı? GTA 5 kaç gb? HITMAN? Deus ex? 10 tane güncel son 5 yılda çıkmış AAA oyun isimlerini vermeni bekliyorum toplamları 60 GB geçmesin lütfen. hadi bekliyorum.

Genzo W.

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Ne oynadın 5-10 gb lık 5-10 yıllık oyunları mı? GTA 5 kaç gb? HITMAN? Deus ex? 10 tane güncel son 5 yılda çıkmış AAA oyun isimlerini vermeni bekliyorum toplamları 60 GB geçmesin lütfen. hadi bekliyorum.
Öncelikle sakin olmanı dilerim farklı fikirlere bu kadar agresif olmayın. Buradaki konu ssd oyun performansı vs değil. Sen demişsin ki 120 gb ssd hdd ile aynı. Bende kendi tecrübemi belirttim. 2 yıl ssd kullandım 17-18 gb boş alan vardı ve hdd ile bariz hız farkı oluyor. Olayın benim oynadığım oyunla ne alakası var açıkçası anlamadım.

Konu sahibi zaten 1-2 sene sonra yeni bilgisayar alacağını söylemiş bilgisayarı bir oyun bilgisayarı olmadığıda açık muhtemelen genel kullanım için ssd alması daha mantıklı.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Sen demişsin ki 120 gb ssd hdd ile aynı.
Aynı demedim. Hızı düşüyor aralarında aşırı büyük fark kalmıyor dedim. SSD nin ölüsü bile hdd den hızlıdır burada olay hız değil alan.
Olayın benim oynadığım oyunla ne alakası var açıkçası anlamadım.
"Oyun da oynadım ben oyun oynadıysam herkes 120 gb ile oyun oynar" a getirdin konuyu. Bende diyorum ki madem söylediğin gibi 120 GB ssd ile kral gibi oyun oynadın bize oynadığın güncel AAA oyunları söyle bizde oynayalım. Ha sunacak oyunun yoksa "Oyunumu da oynadım" gibi bir argümanlar sunmamalısın yanlış yönlendirme olur!
Konu sahibi zaten 1-2 sene sonra yeni bilgisayar alacağını söylemiş bilgisayarı bir oyun bilgisayarı olmadığıda açık muhtemelen genel kullanım için ssd alması daha mantıklı.
Tam tersine yeni bilgisayarı aldığında muhtemelen pci express gen 4. bir ssd ile sistem kuracağından şu an alacağı 120 gb ssd onun için çöp niteliğinde olacak. 500GB hdd ye depolama yapabilir. 120GB ssd ye depolama yapamazsın, windows kuramazsın şu an çıkan bazı oyunlar bile 200gb.

Son düzenleme:

Genzo W.

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Aynı demedim. Hızı düşüyor aralarında aşırı büyük fark kalmıyor dedim. SSD nin ölüsü bile hdd den hızlısın burada olay hız değil alan.

"Oyun da oynadım ben oyun oynadıysam herkes 120 gb ile oyun oynar" a getirdin konuyu. Bende diyorum ki madem söylediğin gibi 120 GB ssd ile kral gibi oyun oynadın bize oynadığın güncel AAA oyunları söyle bizde oynayalım. Ha sunacak oyunun yoksa "Oyunumu da oynadım" gibi bir argümanlar sunmamalısın yanlış yönlendirme olur!

Tam tersine yeni bilgisayarı aldığında muhtemelen pci express gen 4. bir ssd ile sistem kuracağından şu an alacağı 120 gb ssd onun için çöp niteliğinde olacak. 500GB hdd ye depolama yapabilir. 120GB ssd ye depolama yapamazsın, windows kuramazsın şu an çıkan bazı oyunlar bile 200gb.
"120GB hdd bilgisayarıyla sadece internete girecek kişiler için çıkartılmıştır ve açık konuşayım hdd den farkı yoktur." Bu mesaj senin değil mi? Şimdi ssdnin ölüsü bile daha hızlı mı oldu? Bak buna itirazım yok aynı şeyi söylüyoruz o zaman.

Oyunlara takmışsında sende zaten AAA oyun diye belirtmemişsin "120 GB ssd alacak kişi internete girmek dışında kullanmayı planlamasın." yazdığın bu. Mantıken arkadaş o bilgisayarla yeni çıkan oyunları oynamaya çalışacağını zannetmiyorum. Üstelik programda kullandığımı söyledim genelde de tasarım programlarıda kullandım bir sorunda yaşamadım. Yani internet haricide kullanabildim. Hdd'den de hızlıydı.

Son yazdığına gelirsek şahsen ben ssd kullanmışken yeni bilgisayar alacağım diye 1-2 sene yavaş hdd ile uğraşmazdım.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
"120GB hdd bilgisayarıyla sadece internete girecek kişiler için çıkartılmıştır ve açık konuşayım hdd den farkı yoktur."
Eğer tutup kocaman paragraftan tek bir cümleyi cımbızlarsan doğru, orada tek bir parametre yok. Yaşattığı deneyim açısından farkı yoktur demek istiyorum orada. Zaten amacın konuyu açan kişiye yardım değil cevap verenleri karalama olduğu için böyle yapmana şaşırmıyorum.

Mantıken arkadaş o bilgisayarla yeni çıkan oyunları oynamaya çalışacağını zannetmiyorum. Üstelik programda kullandığımı söyledim genelde de tasarım programlarıda kullandım bir sorunda yaşamadım. Yani internet haricide kullanabildim. Hdd'den de hızlıydı.
Mantıken, zannetmiyorum. Böyle öneri yapılmaz. Sanmıyorum, olabilir, belki, olmamalı, düşünmüyorum, öyleydi, oynuyordum........

Son yazdığına gelirsek şahsen ben ssd kullanmışken yeni bilgisayar alacağım diye 1-2 sene yavaş hdd ile uğraşmazdım.
Kimse 1-2 sene hdd ile uğraş demiyor. Sistemini kurarsın, 1-2 ay günde 3-5 tl köşeye atar SSD alırsın. SSD yükseltmesini herkes yapabilir.

Son düzenleme:

Genzo W.

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Eğer tutup kocaman paragraftan tek bir cümleyi cımbızlarsan doğru, orada tek bir parametre yok. Yaşattığı deneyim açısından farkı yoktur demek istiyorum orada. Zaten amacın konuyu açan kişiye yardım değil cevap verenleri karalama olduğu için böyle yapmana şaşırmıyorum.

Mantıken, zannetmiyorum. Böyle öneri yapılmaz. Sanmıyorum, olabilir, belki, olmamalı, düşünmüyorum, öyleydi, oynuyordum........

Kimse 1-2 sene hdd ile uğraş demiyor. Sistemini kurarsın, 1-2 ay günde 3-5 tl köşeye atar SSD alırsın. SSD yükseltmesini herkes yapabilir. Amaç kötülemek ama aynen devam aslan be.
Seni tanımam bi problemimde yok niye seni karalayım. Yazdığına katılmadığımı ve kendi tecrübemi söyledim bu karalamak mı oluyor? Mesajlarımda herhangi bir hakaret veya alay etme yok konuyu saçma sapan bi yere getirdin. Görmediğin tanımadığın büyük müdür küçük müdür bilmediğin kişilere aslan kaplan diye hitap etmek hoş değil. Daha fazla uzatmayalım fikirlerimizi söyledik. Arkadaşın kendisine nasıl uygun geliyorsa seçinini yapar. İyi geceler dilerim.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
SSD çünkü bu devirde bu yazılımlarla HDD kullanırsanız işkence olur.