Deprem Alarmı Uygulaması (YENİ)

Bu konuyu okuyanlar

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Herkese hayırlı günler, yaptığım 2. uygulama olan Deprem Alarmını tanıtmak istiyorum. Öncelikle söylemeliyim ki, uygulamada reklam yoktur ve ücretsizdir.
(Bu tarz uygulamaların daha önceden yapıldığını biliyorum, ben kendi algoritmamı geliştirdim ve ivme-ölçer sensörünü kullanıyorum. Ayrıyetten ölçümün tarihini ve şiddetini kayıt ederek kullanıcının sonradan görmesini sağlıyorum.)
5 Yıldız verip yorum yapabilirseniz sevinirim(Daha çok insana erişebilmem için). Eleştiriye açığım, gelişmek için yorumlarınızı bekliyorum.

Google Play Store: Deprem Alarmı - Apps on Google Play
İnstagram: Login • Instagram
Tanıtım Videosu:
Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim, umarım birlikte insanlara yardımcı olabiliriz.

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Estağfurullah

Denemek için deprem olmasına gerek yok, çalışma prensibi telefonun hareket etmesine dayanıyor. Telefonu düz bir zemine koyup alarmı başlatın, ardından telefonu biraz titretin. Alarm ötecektir.
Telefonu hareket ettirince alarm mı ötecek yani? Sıkıntı çıkarmaz mı? Telefonum olsa denemek isterdim.

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Telefonu hareket ettirince alarm mı ötecek yani? Sıkıntı çıkarmaz mı? Telefonum olsa denemek isterdim.
Bu soruları sorduğunuz için çok teşekkür ederim, diğer insanların akıllarındaki soruları da gidermeme yardımcı olacaklar.
Uygulamayı tasarlarken aklımdaki şey gece uyurken hissedemediğimiz ya da depremin ortasında uyanmamız gibi problemlerdi. Gece yatmadan ya da telefonunuz boştayken örneğin şarj oluyorken, alarmı başlatınca, sarsıntı ilk vurduğu sırada sizi alarmla uyarmaya yarıyor. Tabii ki bu sırada telefonunuzu tuş kilidine almamalı veya uygulamayı arkaplana atmamalısınız.
diğer bir kullanım yöntemi ise bu programı kullanmadığınız eski bir telefona yükleyip sürekli açık bırakarak çok efektif bir deprem alarmı haline de getirebilirsiniz, bu sayede sürekli aktif olarak çalışacaktır.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Herkese hayırlı günler, yaptığım 2. uygulama olan Deprem Alarmını tanıtmak istiyorum. Öncelikle söylemeliyim ki, uygulamada reklam yoktur ve ücretsizdir.
(Bu tarz uygulamaların daha önceden yapıldığını biliyorum, ben kendi algoritmamı geliştirdim ve ivme-ölçer sensörünü kullanıyorum. Ayrıyetten ölçümün tarihini ve şiddetini kayıt ederek kullanıcının sonradan görmesini sağlıyorum.)
5 Yıldız verip yorum yapabilirseniz sevinirim(Daha çok insana erişebilmem için). Eleştiriye açığım, gelişmek için yorumlarınızı bekliyorum.

Google Play Store: Deprem Alarmı - Apps on Google Play
İnstagram: Login • Instagram
Tanıtım Videosu:
Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim, umarım birlikte insanlara yardımcı olabiliriz.
Elinize sağlık.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu soruları sorduğunuz için çok teşekkür ederim, diğer insanların akıllarındaki soruları da gidermeme yardımcı olacaklar.
Uygulamayı tasarlarken aklımdaki şey gece uyurken hissedemediğimiz ya da depremin ortasında uyanmamız gibi problemlerdi. Gece yatmadan ya da telefonunuz boştayken örneğin şarj oluyorken, alarmı başlatınca, sarsıntı ilk vurduğu sırada sizi alarmla uyarmaya yarıyor. Tabii ki bu sırada telefonunuzu tuş kilidine almamalı veya uygulamayı arkaplana atmamalısınız.
diğer bir kullanım yöntemi ise bu programı kullanmadığınız eski bir telefona yükleyip sürekli açık bırakarak çok efektif bir deprem alarmı haline de getirebilirsiniz, bu sayede sürekli aktif olarak çalışacaktır.
Anladım. Çok teşekkür ederim açıkladığınız için. Mantıklı ve güzel bir uygulama olmuş. Tebrik ederim.

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
@studioLunarts, bu her titreşime ötmüyor değil mi, sadece bizi etkileyecek titreşimler, birde bu sürekli arka planda çalışacak mı? Yoksa sadece uygulama açıkken mi?

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
@studioLunarts, bu her titreşime ötmüyor değil mi, sadece bizi etkileyecek titreşimler, birde bu sürekli arka planda çalışacak mı? Yoksa sadece uygulama açıkken mi?
Uygulamayı arkaplanda çalıştırabilmem için çok fazla izin almam gerekiyor kullanıcıdan bu yüzden bu özelliği sağlayamadım.
Telefonunuzun içinde ivme-ölçer'in (telefon hareketini ölçer) ölçüm yaptığı ve aldığı sayısal sonuçlara göre ötüyor. Telefonunuz cebinizdeyken ya da elinizdeyken sürekli ötecektir alarm bu yüzden.
En iyi sonuç için, telefonu kullanmamalı, düz bir zemine koymalı ve uzun süre açık kalabilmesi, şarj yememesi için şarjda tutmalısınız.
Ama bu uygulamayı daha fazla geliştirmeyi düşünüyorum zamanla.

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Uygulamayı arkaplanda çalıştırabilmem için çok fazla izin almam gerekiyor kullanıcıdan bu yüzden bu özelliği sağlayamadım.
Telefonunuzun içinde ivme-ölçer'in (telefon hareketini ölçer) ölçüm yaptığı ve aldığı sayısal sonuçlara göre ötüyor. Telefonunuz cebinizdeyken ya da elinizdeyken sürekli ötecektir alarm bu yüzden.
En iyi sonuç için, telefonu kullanmamalı, düz bir zemine koymalı ve uzun süre açık kalabilmesi, şarj yememesi için şarjda tutmalısınız.
İlk yorumu benden olsun

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Google dan deprem bilgilerini alsa ve ona göre uyarı verse daha iyi olur aslında

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Google dan deprem bilgilerini alsa ve ona göre uyarı verse daha iyi olur aslında
Bunu ben de düşünmüştüm fakat bilginin internete girişi ve onu kaynaktan çekmek zaman alacaktır, bir gecikme oluşacaktır. Esas amacın anlık olarak deprem başladığı anda kullanıcıyı uyarması olduğu için böyle bir yol izledim.
Yorumun için çok teşekkür ederim, belki bu özelliği ekstra olarak uygulamaya ekleyebiliriz. Kullanıcı hangi yöntemi kullanacağını kendisi seçebilir.

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Screenshot_2021-01-10-17-23-19.png

ghost_of_sparta

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,808
Peki telefon düştüğünde ötecek mi? Bence eAFAD dan deprem bilgisini alıp eğer deprem varsa ivme-ölçer devreye girmeli. Yine de girişiminizi tebrik ederim.

KağanEfe_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
64
Merak ettiğimden soruyorum ücretsiz ve reklamsız ise bu uygulamadan nasıl gelir sağlıyorsunuz?

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
Açıkçası çok da mantıklı gelmedi.
Hem telefonun kilidi açık duracak hem uygulama arka planda çalışacak.
Ne zaman deprem olur belli değil.
Her gece öyle olursa telefonun bataryası ölür.
Hem de cebimize atınca alarm ötecekmiş ne anladım bu işten.

KağanEfe_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
64
Önemli olan böyle bir işe girişmek bugün uygulama yetersiz olabilir ama geliştikçe daha iyi olacaktır.

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Uygulamanın içerisinde sürekli çalışan tek servis telefonunuzun ivme-ölçeri, bu yüzden bataryaya ya da işlemcinize sürekli ağır bir iş yüklenmiyor dolayısı ile batarya öldürme gibi bir şey olması mümkün değil.
Telefonun yer altındaki sismografik değişimleri siz cebinizdeyken takip edebilmesi zaten mümkün değil günümüz teknolojisi ile. Gece saat 3'te tam siz Ram uykunuzdayken 1 dakikalık depremin 30.saniyesinde uyandığınızı düşünün, bu durumda sağlıklı karar verebilmeniz pek mümkün değil. Ancak uygulama sayesinde alarmı bilinçaltınız biliyor, depremin 1.saniyesinde öttüğünde önceden planladığınız şeyleri hatırlamanız daha çabuk kendinize gelmeniz daha mümkün.

Yorumunuz için teşekkür ediyorum.
Merak ettiğimden soruyorum ücretsiz ve reklamsız ise bu uygulamadan nasıl gelir sağlıyorsunuz?
Bu uygulamayı herhangi bir gelir sağlamak amacıyla yapmadım. İnsanlara deprem anında 1-2 saniye dahi kazandıracak olma düşüncesi ve bunun manevi kazancı bana yeterli.
Depremi önceden tahmin etmesi imkansız.
Deprem önceden tahmin edilemez fakat, depremin başlangıçtaki sarsıntısı ve ortasındaki sarsıntı aynı değildir. Başlangıçtaki sarsıntıyı siz hissetmeyebilir, baş dönmesi vesaire bile zannedebilirsiniz fakat telefonunuz bunun bir sarsıntı olduğunu fark edecek ve sizi uyaracaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sismograf mı bu alet?
Depremin sarsıntısı telefonunuz düz bir yüzeyde ve kolay sallanabilen bir zemin üzerindeyse, telefonunuzu hareket ettirecektir. Bu durumda telefonunuzun içerisindeki hareket ölçer sensör, bir hareketlenme olduğunu, bunun boyutunu ölçer ve alarm öter.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Açıkçası şöyle bir seçenek de olabilir: örneğin bir yapay zeka yazarsınız (veya bir algoritma) ve o sizin o an ne yaptığınızı algılar. Yürürken hissettiği anormal haraketleri yorumlayıp alarmı haraket geçirir. Eğer kullanıcı oturuyorsa belirli bir düzeyden daha büyük bir sarsıntı olursa alarm çalar. Masada olduğunu anlar ise küçük sarsıntılar da alarm çalar. Bunun gibi birşey yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

studioLunarts

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Açıkçası şöyle bir seçenek de olabilir: örneğin bir yapay zeka yazarsınız (veya bir algoritma) ve o sizin o an ne yaptığınızı algılar. Yürürken hissettiği anormal haraketleri yorumlayıp alarmı haraket geçirir. Eğer kullanıcı oturuyorsa belirli bir düzeyden daha büyük bir sarsıntı olursa alarm çalar. Masada olduğunu anlar ise küçük sarsıntılar da alarm çalar. Bunun gibi birşey yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Bu gerçekten çok mantıklı bir fikir, teşekkür ediyorum. Verdiğiniz fikirleri not alıyorum, bunları nasıl kodlayabileceğimin yollarını arayıp uygulamayı geliştireceğim.
Arayüz konusunda da değişiklikler yapacağım. Tavsiyeleriniz, desteğiniz ve eleştirileriniz için hepinize çok teşekkür ederim SDN ailesi.
Şu an final dönemindeyim ve çok vakit bulamayacağım fakat sonrasında bunları kullanmanın yolları üzerine bolca kafa patlatacağım :D