Kredi Kartı Seçimi

Bu konuyu okuyanlar

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Merhaba,

Kredi Kartı kullanımım yok irademe sahip çıkamadığım için. Ama çok acil ihtiyaç duyduğum da olabiliyor yakın süredeki deneyimlerime göre.
Banka kartını kredi kartı gibi kullanmalı mıyım ? Kredi kartı almalı mıyım ? Bir kredi kartını ötekine neden tercih etmem gerekir ?
Rica etsem kullandığınız kartları ve özelliklerini son tahlilde hangisini tavsiye edeceğinizi paylaşabilir misiniz ?

İnanal, Papara, gibi 3. parti bir firma önermenizi katiyyen istemiyorum.

xKemalC

Doçent
Reaksiyon puanı
627
Size önerim Axess kullanmanız. Acil durumda lazım oluyorsa mecbur kullanacaksınız.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
iş bankası maximum derim

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Yaşınız kaç ? Enpara kredi kartına başvurabilirsiniz, yıllık kart ücreti yok .

Enpara'dan red yerseniz , iş bankası aidatsız kartlarına yada YapıKredi Play aidatsız kartlarına bakabilirsiniz.

7 adet kredi kartım mevcut , takıldığın bir yer olursa yardımcı olurum.

Reaksiyon puanı
385
Bonus öneririm. Diğer bankalarda hesaptan para kaybolmaları gibi sorunlar oluyor maalesef.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520

Enpara'dan red yerseniz , iş bankası aidatsız kartlarına yada YapıKredi Play aidatsız kartlarına bakabilirsiniz.

hocam nasıl bir iradeye sahipsiniz bende bir tane var öğrenciyim sürekli devir daim yapıyor borç

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
hocam nasıl bir iradeye sahipsiniz bende bir tane var öğrenciyim sürekli devir daim yapıyor borç

Akıllıca kullanırsanız çok yararlı , fakat paranız olmadığı halde kredi kartından harcama yaparsanız bağımlılık haline gelir.

Daha sonrada donunuza kadar alırlar maalesef

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
Akıllıca kullanırsanız çok yararlı , fakat paranız olmadığı halde kredi kartından harcama yaparsanız bağımlılık haline gelir.

Daha sonrada donunuza kadar alırlar maalesef
gerçekten öyle hocam zorla körledim borcu kapatacağım birdaha tövbe :)

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Banka kartını kredi kartı gibi kullanmalı mıyım ?
Taksit istiyorsanız kredi kartı kullanın.
Kredi kartı almalı mıyım ?
Gerekliyse alabilirsiniz. Aldığınız zaman az kullanacaksanız aidat olmayan kredi kartları arasında Enpara alabilirsiniz (taksit olan yerler az).
Bir kredi kartını ötekine neden tercih etmem gerekir ?
Aidat, faiz, ücretler vb. sizin için önemli değilse World (Yapı Kredi) daha çok yerlerde kampanya ve taksit imkanı oluyor.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Size önerim Axess kullanmanız. Acil durumda lazım oluyorsa mecbur kullanacaksınız.
Neden axess ? Taksidi mi çok ? Aidatı mı yok ?

Kredikarttan farklı olarak bankkart ibaresi görüyorum. Farkı nedir ?

iş bankası maximum derim
Peki ama neden ?

Bonus öneririm. Diğer bankalarda hesaptan para kaybolmaları gibi sorunlar oluyor maalesef.
Bonus kart al bence gayet iyi
Arkadaşlar maaş kartım bir ara garantideydi. Çıkamadım, çıkarmadılar. Çıktıktan 2 yıl boyunca sürekli aradılar. İstemeden kart yollamaya çalıştılar. Sebep ile garanti düşünmüyor.

En paraya genelde olumlu yorumlar duydum ama araştırmıyordum o ara.

Sanırım biraz daha detay vericem :)
İradesiz olduğum için çok kullanmak istemedim ve elimi dahi sürmedim. Aslında tam paparacıyım ben, at parayı attığın kadar kullan :) Lakin sonradan caydım.
Bazen lisans almak gerekiyor, ummadığın yerlere para çıkıyorsun, en önemlisi alışveriş.
Şöyle n11,hepsiburada, amazon trde kullanabileceğim ( acil tak tak ), hemen nakitle borcumu gün içerisinde kapatabileceğim bir karta ihtiyaç duyuyorum açıkçası. Acilden kasıt ara ara hemen alışverişi yapıp çıkmak için sebep ile belki ayda 1 kullanacağım karta aidat maidat ödemek istemem.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059

Peki ama neden ?

Arkadaşlar maaş kartım bir ara garantideydi. Çıkamadım, çıkarmadılar. Çıktıktan 2 yıl boyunca sürekli aradılar. İstemeden kart yollamaya çalıştılar. Sebep ile garanti düşünmüyor.

İradesiz olduğum için çok kullanmak istemedim ve elimi dahi sürmedim. Aslında tam paparacıyım ben, at parayı attığın kadar kullan :) Lakin sonradan caydım.
Bazen lisans almak gerekiyor, ummadığın yerlere para çıkıyorsun, en önemlisi alışveriş.
Şöyle n11,hepsiburada, amazon trde kullanabileceğim ( acil tak tak ), hemen nakitle borcumu gün içerisinde kapatabileceğim bir karta ihtiyaç duyuyorum açıkçası. Acilden kasıt ara ara hemen alışverişi yapıp çıkmak için sebep ile belki ayda 1 kullanacağım karta aidat maidat ödemek istemem.
Ziraat bankkart da hem banka kartını hemde kredi kartını beraber kullanabiliyorsun

NickChicken

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Aidatı mı yok ?
Aidat var.
Taksidi mi çok ?
Yaklaşık olarak World ve Bonus kadar yaygın.
Acilden kasıt ara ara hemen alışverişi yapıp çıkmak için sebep ile belki ayda 1 kullanacağım karta aidat maidat ödemek istemem.
Enpara'da herhangi bir koşul olmadan ömür boyu kart aidatı yok.
Cepteteb'de belirli bir tutarda alışveriş yaptığınız zaman aidat almıyor.
Taksit imkanı sizin için önemliyse Enpara veya Cepteteb almanızı tavsiye etmiyorum.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Ziraat bankkart da hem banka kartını hemde kredi kartını beraber kullanabiliyorsun
Devleti kullanıyorum vadesiz olarak, devlet kazansın düşüncesiyle.
Vadesiz hesabıma erişim var mı bu bankkartta ? Varsa bu bir risk çünkü benim için :)

@NickChicken
Taksit durumu çok sorun değil benim için. 2 / 3 bin lirayı geçeceğini düşünmediğim alımlar yapacağım. Bunun haricinde alışveriş bile yapsam gerçek hayatta hep nakit çalışırım borçlanmam. Bundada aynısı olacak. Yani param olmadığında alıp borç ödemek değil de, elde para olunca alıp karta borcu ertesi kapatıp yoluma devam edeceğim.
Yoksa iradem yok canına okurum piyasanın batarım :))

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Devleti kullanıyorum vadesiz olarak, devlet kazansın düşüncesiyle.
Vadesiz hesabıma erişim var mı bu bankkartta ? Varsa bu bir risk çünkü benim için :)

@NickChicken
Taksit durumu çok sorun değil benim için. 2 / 3 bin lirayı geçeceğini düşünmediğim alımlar yapacağım. Bunun haricinde alışveriş bile yapsam gerçek hayatta hep nakit çalışırım borçlanmam. Bundada aynısı olacak. Yani param olmadığında alıp borç ödemek değil de, elde para olunca alıp karta borcu ertesi kapatıp yoluma devam edeceğim.
Yoksa iradem yok canına okurum piyasanın batarım :))
Vadesiz hesaba erişim var diye biliyorum.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520

Peki ama neden ?

Cok cesitli kanpanyalar var maximum mobil ile takaitlendirmeyi kendim yapabiliyorsun

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Ziraati seçecektim de, düşürürsem şifre giderse yandık demekki. Devlet kazanamayacak bu konuda öyle ise. Ziraat ve Garanti elendi.

@Görkeem
En para neden avantajlı peki ? Neden seçmeliyim ?

Son düzenleme:

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Ziraati seçecektim de, düşürürsem şifre giderse yandık demekki. Devlet kazanamayacak bu konuda öyle ise. Ziraat ve Garanti elendi.

@Görkeem
En para neden avantajlı peki ? Neden seçmeliyim ?

Hiç işlem masrafı yok , başka bankaya para gönderirken ücret kesmiyor.

Yıllık Kart Aidatı ömür boyu yok.

Dijital medya da kampanya yapıyor netflix spotify vs.

Ve müşteri hizmetleri çok can kalpli insanlar

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Hangi kredi kartı olursa olsun tavsiyem şu:

Fiziki kartınızı kesinlikle mail order ve e-ticaret alışverişlerine kapatın.

Kredi kartnıza bağlı Sanal Kart açın. Sanal kartın limiti her zaman sıfır olarak dursun. Alışveriş yapacağınız zaman limiti alışveriş yapacağınız tutar kadar yükseltip. Alışveriş bitince sanal kartın limitini tekrar sıfırlayın.

Öteki türlü fiziki kart internet alışverişine açık olunca bilgileri ele geçiren birileri kartta bilginiz dışında alışveriş yapabiliyor. Bir de kart limiti çok yüksekse vay halinize.

Benim ve arkadaşlarımın başına gelen sorunlar olduğu için özellikle uyarmak istedim.