bilgisayarı formatlarken D sürücüsüne dokunmadan C'yi nasıl silerim?

Bu konuyu okuyanlar

emre27834

Asistan
Reaksiyon puanı
15
yeni bir 120 gb SSD aldım windowsu buna kurucam onun dışında şuan windows kurulu olan 250 GB'lık bir HDD'm var HDD'nin 80 GB'ını bölerek D sürücüsü yaptım dosyalarımı yedekledim C sürücüsünde windows kurulu. SSD'ye windows 10 kurmak istiyorum disk biçimlendir kısmında kafam karıştı D sürücüsünü silerim diye korkuyorum olayı kısaca özet geçecek var mı (ilk kez format atıcam)

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Zaten format atarken, hangi diski formatlamak istiyorsunuz diye soruyor, boş alanı ve hangi disk olduğunu aklınızda tutun yeterli.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Zaten Windows yükleme esnasında diğer Windows kurulu olan bölümü silmek zorluk çıkarabilir.
Öncelikle Windows kurulumunu başlat. Disk bölümleme ekranı gelince bahsettiğin Windows kurulu bölümü dikkatli bir şekilde sil.
Silme işleminden sonra kuruluma devam etmeden çık. Bilgisayarı yeniden başlat.
USB üzerinden yeniden başlattıysan Windows' u nereye istiyorsan oraya yükle..

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Donanımı çıkarıp formatlamak istemiyorsanız her bir sürücü boyutunu ve ne kadarının dolu olduğunu bir kenara not edin. Silmeyeceginiz sürücü 80 gb (D) olan bölüm. Sileceginiz kısım 170 gb (C) olan sürücü.

emre27834

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Anladım. Peki videolarda izlediğimde kullanmak için biçimlendir falan yapıyolardı ben D sürücüsünü hiç ellemeden C'yi silip biçimlendirip sonra ssdyi biçimlendirip ssdye tıklayıp windowsu kursam doğru yapmış olurum değil mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hdd ve ssd'yi birlikte kullanacağım.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Doğru olur, bazen format sonrası silip bicimlendirmis oldugunuz Eski C yi bilgisayar açılışta gormeyebilir. Harddisk özelliklerinden sürücüye Adres vermeniz gerekebilir. Format atacaginiz C olacak zaten D var diğerini görmezse de farkli istediğiniz harfi atayabilirsiniz.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Yeni 120 gb ssdyi tak GPT olarak biçimlendir.
Verdiğim linkten Windows 10 indir diyerek inen Media Creation Toolden format usbsi oluştur.
Biosa girip boot kısmından usbyi ilk boot edilecek cihaz konumuna getir ayarları kaydet ve çık.
Bilgisayar yeniden başlayacak ve sırayla windows adımlarını izleyip 120 gb olan ssdyi seçerek windowsu kur.
Bilgisayar işlem bitip yeniden başladığında biosa girip boot kısmından format attığın yeni ssdyi ilk sıraya taşı ayarları kaydet ve çık.
Bu adımları başarıyla tamamlar ve yeni ssdye kurduğun windowsun masaüstüne gelirsen bilgisayarımdan eski windowsun kurulu olduğu sürücüyü tıklayıp biçimlendir yaparak ya da disk yöneticisinden de aynı işlemi yaparak tüm bilgileri silebilirsin.

emre27834

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Yeni 120 gb ssdyi tak GPT olarak biçimlendir.
Verdiğim linkten Windows 10 indir diyerek inen Media Creation Toolden format usbsi oluştur.
Biosa girip boot kısmından usbyi ilk boot edilecek cihaz konumuna getir ayarları kaydet ve çık.
Bilgisayar yeniden başlayacak ve sırayla windows adımlarını izleyip 120 gb olan ssdyi seçerek windowsu kur.
Bilgisayar işlem bitip yeniden başladığında biosa girip boot kısmından format attığın yeni ssdyi ilk sıraya taşı ayarları kaydet ve çık.
Bu adımları başarıyla tamamlar ve yeni ssdye kurduğun windowsun masaüstüne gelirsen bilgisayarımdan eski windowsun kurulu olduğu sürücüyü tıklayıp biçimlendir yaparak ya da disk yöneticisinden de aynı işlemi yaparak tüm bilgileri silebilirsin.

anladım hocam sağolun. peki ben format bittikten sonra C'yi silip biçimlendirip D ile birleştirmek istediğimde bilgi kaybı olmaz değil mi