Xbox Series S / PS5-Series X için nasıl bir monitör almalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

meteras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, yurtdışından Series S ya da PS5/Series X alma arifesindeyim. Tercihimi biraz da ekran fiyatlarına göre yapmak istiyorum, elimde ne monitör ne de TV var. Konsol oyunlarını TV'den oynamanın daha iyi olacağını düşünüyorum ama konsola uygun TV'lerin fiyatlarına dair bilgim yok, bunun dışında notebook için 2. ekran olarak bir monitör almak istiyordum, tercihimi monitörden yana kullanırsam monitörün böyle bir avantajı da olabilir fakat çok da problem değil.

Oyuncu da olmadığım için teknik olarak bu "hz" değerlerine hiç hakim değilim. Sorum şu ki, teknik özellik olarak Series S sanırım daha düşük çözünürlükte oyun oynatıyor, Series S tercih edersem yanında kullanmam gereken uygun monitör ya da TV'lerin fiyatları ne olur, Series X ya da PS5 tercih edersem uygun olan monitör ya da TV'lerin fiyatları ne olur? Konsol olarak Series S'e daha yakınım, kafamda F/P olarak Series S'e en uygun monitörü tercih edip ileride X ya da PS5'e geçersem 4K TV almak var gibi ama bu yorumu fiyatlardan habersiz yapıyorum. Sizden direkt model tavsiyesi beklemesem Series S ve üst seviye olan konsollar için monitör/TV olarak ortalama fiyat bantları rica ediyorum, teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Series S alıp ileride X veya PS5’e geçmek uzun vadede çok para harcatır. İlk etapta series X veya PS5 alıp yanına 4K monitör almanızı öneririm. 60 Hz 4K bir monitör yeterli olacaktır.

meteras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Series S alıp ileride X veya PS5’e geçmek uzun vadede çok para harcatır. İlk etapta series X veya PS5 alıp yanına 4K monitör almanızı öneririm. 60 Hz 4K bir monitör yeterli olacaktır.
Hocam maliyet konusunda neden böyle düşündünüz?

Benim kafamda PS5 almak vardı fakat PS5 alsam şu zamanda muhtemelen oynayacak oyun bulamam, hem oyun sayısı hem kalite olarak henüz hazır değil, zaten oyun fiyatları da malum olduğu için PS5 alırsam o tarafta exc. oyunları beklemek ve almak mantıklı geliyor, crossplatform oyunları PS5'e almak yerine. Bu nedenle Gamepass sebebiyle Xbox tarafını seçmek istiyorum. Hali hazırda masaüstü PC'ye sahip olsaydım konsol olarak PS5 tercih etmek makul olurdu, bunun dışında gamepass için veya muhtemel tek konsol olarak Series X almanın bir manası yok gibi geliyor, çünkü ileride muhtemelen PS5 dijital edition da almayı planlıyorum 2'si benim gibi hardcore oyuncu olmayan biri için gereksiz bir yatırım geliyor, benim için Series S'ten de fazlasını sunmuyor gibi zaten. Şimdilik Series S ve yanında FIFA, NBA, belki 1-2 crossplatform oyun alıp Gamepasste zaman geçirmeyi planlıyorum, zaten neredeyse hiçbir oyunu oynamadığım için Gamepass oldukça zaman geçirtir gibi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam maliyet konusunda neden böyle düşündünüz?

Benim kafamda PS5 almak vardı fakat PS5 alsam şu zamanda muhtemelen oynayacak oyun bulamam, hem oyun sayısı hem kalite olarak henüz hazır değil, zaten oyun fiyatları da malum olduğu için PS5 alırsam o tarafta exc. oyunları beklemek ve almak mantıklı geliyor, crossplatform oyunları PS5'e almak yerine. Bu nedenle Gamepass sebebiyle Xbox tarafını seçmek istiyorum. Hali hazırda masaüstü PC'ye sahip olsaydım konsol olarak PS5 tercih etmek makul olurdu, bunun dışında gamepass için veya muhtemel tek konsol olarak Series X almanın bir manası yok gibi geliyor, çünkü ileride muhtemelen PS5 dijital edition da almayı planlıyorum 2'si benim gibi hardcore oyuncu olmayan biri için gereksiz bir yatırım geliyor, benim için Series S'ten de fazlasını sunmuyor gibi zaten. Şimdilik Series S ve yanında FIFA, NBA, belki 1-2 crossplatform oyun alıp Gamepasste zaman geçirmeyi planlıyorum, zaten neredeyse hiçbir oyunu oynamadığım için Gamepass oldukça zaman geçirtir gibi.
GamePass'de 100'den fazla oyun bulunuyor. PS5 alana kadar ciddi manada 2-3 oyun oynayacağınızı düşünüyor musunuz? Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız Series S ve FHD bir monitör iş görür ancak PS5 alacağınız zaman 4K TV'de şart. Bu da ayrı ayrı harcamalara neden olur tabi.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
PS5 veya Series X'te tam randıman almak için 4K TV veya monitör lazım. 2K monitörlerde işinizi görür ama cihazdan görüntü olarak sonuna kadar faydalanamamış olursunuz.
Series S ile FHD TV/monitörde kullanabilirsiniz ama 2K monitörde ise tam olarak 2K kalitesinde sayılmaz. Görüntü 2K çözünürlükte oluyor fakat cihaz bunu upscale yani 1080p verdiği görüntü çıkışını yükselterek 2Kya çeviriyor yani native 2K görüntü çıkışı vermiyor cihaz. Gamepass'in getirdiği sayısız oyunu da düşünürsek Xbox iyi bir seçim olacaktır. Zira Playstation sadece exclusive oyunlarıyla cezbeden bir konsol. Ama artık bu exclusive oyunların tamamı veya bazıları birkaç yıl sonra PCye de çıkacaktır. Zira Horizon New Dawn ile buna başladılar.

meteras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
GamePass'de 100'den fazla oyun bulunuyor. PS5 alana kadar ciddi manada 2-3 oyun oynayacağınızı düşünüyor musunuz? Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız Series S ve FHD bir monitör iş görür ancak PS5 alacağınız zaman 4K TV'de şart. Bu da ayrı ayrı harcamalara neden olur tabi.
Demek istediğim şey Xbox'da gamepass dışında harici oyun masrafımın çok olmayacağını düşünmemdi hocam, kütüphanedeki oyunlar, muhtemel eklenecek oyunlar, üstüne FIFA, NBA ve Playstationa geçersem elimde kalacağına üzülmeyeceğim birkaç crossplatform oyun beni epey idare eder diye düşünüyorum. Bu sadece platform değişikliği oyun bakımından maliyet olarak çok etkilemez.

İkinci ekrana ilk mesajda yazdığım gibi ihtiyacım da olduğu için Monitör / TV ayrı ayrı bir ihtiyaç aslında benim için. Dediğiniz gibi bu aşamada Series S için FHD monitör almak uygun/yeterli olursa işimi de göreceği için sadece Series S özelinde yaptığım harcama olmayacaktır bu nedenle ekran bakımından platform değişikliğinin pek de harcaması yok gibi.

Teşekkür ederim yanıtlarınız için.
Mesaj otomatik birleştirildi:

PS5 veya Series X'te tam randıman almak için 4K TV veya monitör lazım. 2K monitörlerde işinizi görür ama cihazdan görüntü olarak sonuna kadar faydalanamamış olursunuz.
Series S ile FHD TV/monitörde kullanabilirsiniz ama 2K monitörde ise tam olarak 2K kalitesinde sayılmaz. Görüntü 2K çözünürlükte oluyor fakat cihaz bunu upscale yani 1080p verdiği görüntü çıkışını yükselterek 2Kya çeviriyor yani native 2K görüntü çıkışı vermiyor cihaz. Gamepass'in getirdiği sayısız oyunu da düşünürsek Xbox iyi bir seçim olacaktır. Zira Playstation sadece exclusive oyunlarıyla cezbeden bir konsol. Ama artık bu exclusive oyunların tamamı veya bazıları birkaç yıl sonra PCye de çıkacaktır. Zira Horizon New Dawn ile buna başladılar.

Dediğiniz gibi PS5 exclusive oyun tarafında rakipsiz fakat bir nesilde çıkan adam gibi 6-7 oyun için TR fiyatlarında konsol/oyun almak, crossplatform olan oyunlara çok daha fazla para vermek benim için bir tık mantıksız. Eğer elimde bir masaüstü olsaydı Gamepass'ten o şekilden yararlanmak, evde de PS5 tutup düzenli olarak FIFA, NBA ve exc.ler için tutmak hem daha kaliteli hem oyun bakımından daha ekonomik çözüm olabilirdi fakat masaüstü bilgisayar benim için uygun değil. Bu nedenle gamepass için Xbox tercihi mantıklı.

Son düzenleme: