caatsa yaptırımları ABD meclisince kabul edildi.

Bu konuyu okuyanlar

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Tasarıda Türkiye ile ilgili de Rusya'dan S-400 füze savunma sistemlerinin alımı nedeniyle yaptırım düzenlemesi yer alıyor.
Tasarıda, Trump'tan Türkiye'ye 30 gün içinde ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası'nda (CAATSA) yer alan 12 yaptırımdan en az beşini uygulaması talep ediliyor.
CAATSA kapsamında, yaptırım uygulanan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi, ABD ve uluslararası mali kuruluşlarından kredi verilmemesi, mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması gibi yaptırımlar yer alıyor.
Trump, 2017'de kendi imzasıyla yürürlüğe giren CAATSA yaptırımlarının Türkiye'ye karşı uygulanmasını daha önce engellemişti.
Türkiye'nin ABD'den Patriot hava savunma sistemleri alamadığı için Rusya'dan S-400 silahını aldığını, bundan dolayı Türk hükümetinin cezalandırılmaması gerektiğini kaydeden Trump, CAATSA'da kendisine tanınan muafiyet yetkisini kullanma yolunu seçmişti.
Ancak, tasarının Senato'da da üçte ikiden fazla bir çoğunlukla kabul edilmesi halinde Trump da yaptırımları uygulamak zorunda kalacak.
Tasarıda Türkiye ile ilgili bir diğer önemli madde de F-35 savaş uçaklarıyla ilgili.
NDAA, Türkiye'nin satın aldığı ancak S-400 sonrası programdan çıkartılmasıyla teslim edilmeyen altı adet F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasına da onay veriyor.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
abi vallaha büyük sıkıntı şimdi iyi hoşta yürürlüğe girince ekonomi olarak işimiz zor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca AB nin taslak metninde türkiyeye yaptırım hazırlığında olduklarını gösteriyor. Kanaatimce Caatsa bükülen beli biraz daha büker fakat AB yaptırımlarıda üst üste gelirse Bel kırılır yönünde. Çünki bu kolay kolay aşabileceğimiz hele ki bu zor günlerde dövize hayatımızın her alanında ihtiyaç duyarken yükün tamamen halkın sırtında olucağı fikrindeyim.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Yaptırımlar zayıf düşmüş ülkeleri zora sokar. Bizimle mutlaka çalışmak zorundalar.
Kendileri için de sıkıntılı olur. 80 Milyon nüfusu küçümsememek gerekir. Ve Nato içinde oluşacak bir çatlak Nato'yu zayıflatır.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Yaptırımlar zayıf düşmüş ülkeleri zora sokar. Bizimle mutlaka çalışmak zorundalar.
Kendileri için de sıkıntılı olur. 80 Milyon nüfusu küçümsememek gerekir. Ve Nato içinde oluşacak bir çatlak Nato'yu zayıflatır.
aynı şekilde düşünmüyorum bu yaptırımlar hariç yenilerininde geleceği yönündeyim inşallah gelmez fakat Bıden ın seçilmesiyle ve başkanlık koltuğuna oturduğunda sopayı göstermeye başlayacağı fikrindeyim. çünki türkiye hakkındaki politikaları hem olumsuz hemde katı olan bir siyasi. abd nin çok bir zararı olmayacak çünki üretim olmayan ülkede tamamen dışa bağımlıysanız her konuuda muhtac oluyorsunuz. reformlar üretici destekli yapılır adalet tcmb tam bağımsız olursa bu yaptırımların kağıt üzerinde kalacağından eminim ama hiç o yönde ilerleme göremiyoruz malesef. yine sırtımıza binecek gibi yükler. Ayrıca ABD her zaman çalışacak birilerini bulur.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Amaç gözdağı vermek yaptırımları geçirmeyecekler. NATO üyesi olan bir müttefike bunu yapamazlar. Stratejik olarak yanlış bir hamle olur bunu da yapmazlar.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Jeo Biden göreve gelmeden şu yaptırım muhabbetini Trump'a atıp bak biz Türkiye ile iyi geçinecektik Trump yaptırım yapmış şimdi dönemeyiz diye onayladı sanki senato bu yaptırımları.

Şimdi bakalım Trump ne yapacak masada bekletim Jeo Biden'a mı atacak topu yoksa 12 maddelik yaptırım listesinden kısmen en düşük seviye olan yaptırımlardan 5 tanesini seçip Türkiye'ye kıyak mı yapacaz görecez.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Jeo Biden göreve gelmeden şu yaptırım muhabbetini Trump'a atıp bak biz Türkiye ile iyi geçinecektik Trump yaptırım yapmış şimdi dönemeyiz diye onayladı sanki senato bu yaptırımları.

Şimdi bakalım Trump ne yapacak masada bekletim Jeo Biden'a mı atacak topu yoksa 12 maddelik yaptırım listesinden kısmen en düşük seviye olan yaptırımlardan 5 tanesini seçip Türkiye'ye kıyak mı yapacaz görecez.
Dediğin gibi olursa dahi AB yaptırımları bizi daha çok etkileyecek. Yani aşağı tükürsek sakal yukarı tükürsek bıyık :D ben yanarımda bizlere yanarım geçim sıkıntısı faturalar iyice binecek yük sırtımıza

Amaç gözdağı vermek yaptırımları geçirmeyecekler. NATO üyesi olan bir müttefike bunu yapamazlar. Stratejik olarak yanlış bir hamle olur bunu da yapmazlar.
yaptırımlar geçti :D gözdağı eskidendi uygulanacak geri dönüşü yok meclisten geçmişse fakat maddeleri hafiflete bilir trump gitmeden .

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Mısır da Askeri Rejim var ve ABD ve Avrupa ile araları çok iyi. Çünkü Rejime istediklerini yaptırabiliyorlar. Mısırlılar açlıktan ölmüş, kimsenin umrunda değil.

Önce bir Amerika ve Avrupa'yı iyi tanıtalım. Sonra da ne amaçladıklarını öğrenelim.

Ve : Müşterisini boykot eden bakkal, müşterisinden olur. Başka bir şey olmaz. Bize satmadıkları Uçak'lar, satamadıkları olarak ellerinde kalır. Mısır'a veya diğer Arap ülkelerine satarlar, başka. Ama yine de bir müşteri kaybetmiş olurlar.

Her mücadelede her zaman iki tarafta da zarar olur. Mücadelesiz de başarı olmaz.
Biz kaybedersek bir kaybederiz, ama onlar her kaybettikleri mücadelede iki kez kaybetmiş olurlar. Büyüğün küçüğe karşı kaybı her zaman bir de büyük bir prestij kaybına sebep olur.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Dediğin gibi olursa dahi AB yaptırımları bizi daha çok etkileyecek. Yani aşağı tükürsek sakal yukarı tükürsek bıyık :D ben yanarımda bizlere yanarım geçim sıkıntısı faturalar iyice binecek yük sırtımıza

AB yaptırım yapmayacak diye düşünüyorum ben. Yaparsada göstermelik yapar.

Türkiyenin zor durumda olduğu bir dönemde üstüne salgın varken hem Amerika hem AB ülkeleri Türkiye'ye yaptırım yaparsa bunu Türk halkı unutmaz. Zorla Rusya ve Çin'e yaklaştırır bizi bu hareketler.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Mısır da Askeri Rejim var ve ABD ve Avrupa ile araları çok iyi. Çünkü Rejime istediklerini yaptırabiliyorlar. Mısırlılar açlıktan ölmüş, kimsenin umrunda değil.

Önce bir Amerika ve Avrupa'yı iyi tanıtalım. Sonra da ne amaçladıklarını öğrenelim.

Ve : Müşterisini boykot eden bakkal, müşterisinden olur. Başka bir şey olmaz. Bize satmadıkları Uçak'lar, satamadıkları olarak ellerinde kalır. Mısır'a veya diğer Arap ülkelerine satarlar, başka. Ama yine de bir müşteri kaybetmiş olurlar.

Her mücadelede her zaman iki tarafta da zarar olur. Mücadelesiz de başarı olmaz.
Biz kaybedersek bir kaybederiz, ama onlar her kaybettikleri mücadelede iki kez kaybetmiş olurlar. Büyüğün küçüğe karşı kaybı her zaman bir de büyük bir prestij kaybına sebep olur.
AB yaptırım yapmayacak diye düşünüyorum ben. Yaparsada göstermelik yapar.

Türkiyenin zor durumda olduğu bir dönemde üstüne salgın varken hem Amerika hem AB ülkeleri Türkiye'ye yaptırım yaparsa bunu Türk halkı unutmaz. Zorla Rusya ve Çin'e yaklaştırır bizi bu hareketler.
Şöyle zaten şu an ki durum bu çine rusyaya yakınlaştık aşımızı bile çinden alıcak vaziyetteyiz. Bu yaptırımların akabinde F 35 ler yerine rus savaş uçaklarına yönelim var elimizdeki bu kozu kullanmak zorunda bırakıcaklar ve kullanırsak eğer ozaman asıl kriz başlayacak. Ayrıca teknolojik olarak çin zaten tr pazarının lideri amerikanın sancısıda bu zaten. bakkal bizi boykot etti biz süpermarkete gitmeye karar verdik. bunun sonunda.

Diyeceğim tek şey reform sadece lafta kalırsa bizde elimizi cebimize attığımızda bir tomar parayla sadece 1 tane telefon alabilecek durumda oluruz.

şunu düşünün merkez bankası başkanı ak parti üyesi. Tarihte böyle bir durum türkiye için söz konusu değil. Çünki merkez bankası başkanı hükümetin para politikasındaki yanlışlarını veya ekonomik hataları bağımsızlığıyla en aza indirgerdi. şimdi bu durum ortadan kalktı. Hazine, iletişim,medya,adalet,hukuk,sendikalar, herşey tek bir ağızdan çıkacak karara bakıyor. Bakanlar bile talimat gelmeden açıklama yapıp konuşamıyor. Tv kanalları talimat gelmeden B.A nın istifasını dahi yayımlayamadılar. bunlar ekonomiye etki etmiyor zannediyor bazıları ama bunlar ekonomi için en büyük tehtit.

çiftçiye destek kelimesi aksine çifçinin ineğine traktörüne haciz gelen bi ülkedeyiz.
Yatlara mazot vergisiz verilirken Çiftçi 6.5 7 tl ye mazot aldı ülkede.
Fırsat eşitliği adalet hukuk tam bağımsızlık elde edilemesse 2023 ü biraz tersten görürüz gibime geliyor. Zenginin zengin fakirin daha fakir olduğu bir yerde üretim olmaz. insanlar mutlu verimli çalışamaz. haksızlık hukuksuzluk varken senin tapulu evinin dahi güvencesi yok ki yabancı yatırımcı bu yüzden gelmiyor ülkeye. bu dünyadaki en zor kazanılan şey paradan önce Güvendir ve bu sağlanamadıkça biz çok acı çekicez ve bu yaptırımlar kat kat dahada fazla artıcak. bu durum 1 yılda aşılabilecek atlatılabilecek bir kriz olmaktan çoktan çıktı önümüzdeki 5 yıl Eğitim adalet ve ekonomik reformsuzluk la geçerse. ordumuz ne durumda olursa olsun dünyanın en güçlü ordusuda olsa. bizler 2. 3. sınıf insan muamelesi görmekten kurtulamayacağız.

AB yaptırımları konusunda ab yaptırım yapacak. Ab haklı haksız uluslar arası hak bunları önemsemez tarihinde bile yok. Tek amacı çıkarlarıdır. Şöyle düşün adamlar bizi kiralık ev gibi kiralayıp suriyelileri bizlere beslettiler. araştırın bakın. yani onlar herzaman bir taşeron bulur. bizden vazgeçerlermi bence çoktan geçtiler. Biz insanımız yerine AB ye değer verdik zamanında sırf o birliğe girebilmek için biz reformlar yaptık birsürü AB standardı getirdik ülkeye. sonuç ?
hadi şimdi insanımız içinde birşeyler yapalım ? niye yapılmıyor ?

Yani bizim gibi gençler çalışıp hataları kabullenmek yerine nasıl aşabileceğimizi fikirlerimizi tartışıp bunlara göre hareket edersek. Ders alıp vizyonumuzu buna göre belirlersek aşarız bu kalitesizliği.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Tamamen sıkıntı :(
Sıkıntı ekonomi adalet hukuk evet ama en büyüğü İnsanların Değerleri değer kavramları yok oldu.
devlet bile kurulur ama zaten eğitimsiz kutuplaşmış bir toplum yeniden düzgünce inşaa edilemez. Biz en çok burada kaybettik. Herkez köşeli bireylere dönüştü, herkez bi tarafı savunmayı onun parçası olmayı seçti, bu forumda bile biri bir markayı sanki kendi şahsi meselesiymiş gibi haksız dahi olsa savunuyor. en ufak örnek. Bilincimizi kaybettik. Yönlendirilebilir bir toplum haline geldik. en büyük sorun da bu. Kendi içimizde bölündük. Toparlansak dahi şüphe hep içinde kalıcak insanların acaba mı ? diyecekler hep. Pandemi patlak verdi bizim insanımız bizim ürettiğimiz kolonyaya zam yaptı, izmirde deprem oldu ev kiraları fiyatları fırladı. ufacık örnekler bunlar. Biz hep yoksulluk fakirlikle terbiye edildik. şimdi insanlar nereden ne koparırsam diye bakıyor yanındaki eşine bile. Değerlerimizin kaybolduğu bittiği ap açık ortada. kalitesiz eğitim bilinçsiz bireyler özgürlükteki kısıtlama refah seviyesindeki azalma. hepsi etken. Sen evinden tok sıcak uyuyorken dışarıda hakkını arayana, aç ve soğukta yatana ses olmassan bu durumu lehine düşünüp kabullenirsen işte durum bu oluyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Türkiye Cumhuriyeti kurulalıdan beri Merkez Bankası başkanını hüümet atıyor. Başka bir ülke mi atasın ? Diğer ülkelerde de aynısı geçerli. Hükümet tüm bakanlıkları ve Devletin makamlarının yönetimini atar.

Biden Başkanlığı devir aldığında da tüm makamlar yeniden atanacak. Amerika'ya bağlılıktan da artık kurtulmamız gerekiyor. Bize ne Amerika'nın çıkarlarından.

Uşaklık yapacaktıysak, o halde neden kurtuluş savaşını başlattık ki ?

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Türkiye Cumhuriyeti kurulalıdan beri Merkez Bankası başkanını hüümet atıyor. Başka bir ülke mi atasın ? Diğer ülkelerde de aynısı geçerli. Hükümet tüm bakanlıkları ve Devletin makamlarının yönetimini atar.

Biden Başkanlığı devir aldığında da tüm makamlar yeniden atanacak. Amerika'ya bağlılıktan da artık kurtulmamız gerekiyor. Bize ne Amerika'nın çıkarlarından.

Uşaklık yapacaktıysak, o halde neden kurtuluş savaşını başlattık ki ?
Şimdi merkez bankası başkanını cumhurbaşkanı atar evet doğrudur. fakat cumhurbaşkanı eskiden bağımsızdı ve merkez bankası başkanıda bağımsız olurdu. bunu hadi bilmiyordun neyse,
burada amerikanın çıkarlarından bahsetmedik elinde bu mesajı yazdığın telefon veya bilgisayarın dahi amerikan malı veya onların yazılımını kullanıyor. Senin gibi bize ne ondan bize ne bundan diyenler çok olduğu için ülkemizde anlamıyorlar bu durumu. Üretime destek olmayan bir ülkede bize ne desen ne olur demesen ne olur muhtaçsın sen ona bu bir gerçek. Amerikanın biden ın yeni makamları bizim için önemli değilki atamış atamamış, bizim için önemli olan yürüttükleri politikalar. siz tabi bunlara dış güçler dersiniz. biz politika diyoruz. Bağımsız bir ülke kendi parasını basıyorsa bastığı yerden tut adaletinden, ekonomisine bağımsız olması gerektir. sen ineğine aldığın samanı dahi ithal eden bir ülkede bize ne amerikadan diyorsun. Bizlerin en önemli eksiği okuduğunu anlamamaktır başkasının lafıyla sözüyle kendi fikirlerimizi savunmaktır ve malesef bu sendede mevcut kardeşim.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,800
Hem suçlular hem güçlüler.Sizin gibi müttefikin ta.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Tam şu an şu İstanbuldaki ada muhabbetini yapıp, kimseyi geçirmeyeceksin o boğazdan.
Yada herşeye he deyip kuyruğunu sıkıştırıp, borcunu harcını kapatıp yapacaksın.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Şimdi merkez bankası başkanını cumhurbaşkanı atar evet doğrudur. fakat cumhurbaşkanı eskiden bağımsızdı ve merkez bankası başkanıda bağımsız olurdu. bunu hadi bilmiyordun neyse,
burada amerikanın çıkarlarından bahsetmedik elinde bu mesajı yazdığın telefon veya bilgisayarın dahi amerikan malı veya onların yazılımını kullanıyor. Senin gibi bize ne ondan bize ne bundan diyenler çok olduğu için ülkemizde anlamıyorlar bu durumu. Üretime destek olmayan bir ülkede bize ne desen ne olur demesen ne olur muhtaçsın sen ona bu bir gerçek. Amerikanın biden ın yeni makamları bizim için önemli değilki atamış atamamış, bizim için önemli olan yürüttükleri politikalar. siz tabi bunlara dış güçler dersiniz. biz politika diyoruz. Bağımsız bir ülke kendi parasını basıyorsa bastığı yerden tut adaletinden, ekonomisine bağımsız olması gerektir. sen ineğine aldığın samanı dahi ithal eden bir ülkede bize ne amerikadan diyorsun. Bizlerin en önemli eksiği okuduğunu anlamamaktır başkasının lafıyla sözüyle kendi fikirlerimizi savunmaktır ve malesef bu sendede mevcut kardeşim.
Kendin gibi düşünmeyenlere karşı ön yargılısın. Üstelik kendi fikrin sandığın da medya etkisinden öte bir şey değil.

Biz üretiyoruz. Üretimimize engel olan ABD ve diğer gelişmiş ülkeler.

Nasıl engel oluyorlar ?

Sabotaj ile. (İçten bozguncular kullanılarak.)

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Kendin gibi düşünmeyenlere karşı ön yargılısın. Üstelik kendi fikrin sandığın da medya etkisinden öte bir şey değil.

Nasıl engel oluyorlar ?

çok şükür 2 tane üniversite bitirdim ekonomi alanında. şimdi bana medya etkisi diyen kardeşim. Abd senin şeker fabrikana karıştımı ? üretmemi dedide sattın. Tank palet fabrikalarını abd mi enge olduda sattın. pamuk fabrikalarını abd söyledi diyemi kapattın. sen dış güçler masalına öyle inanmışsın ki iç güçlerin yaptıklarını görmez hale gelmişsin. Senin için boşa elimi yormayacağım zaten %52 senin gibi düşünür bu ülkenin.

Nasıl engel oluyorlar ?

ben köyde bu yaz kırmızı biberi 30 kuruşa sattıklarını gördüm . insanlar tarladan toplamadı bile gübreyi işci masrafını ödemediği için. sen ne anlatıyon :D millet mahsülü tarlada bırakıyor sen abd sabotaj yapıyor diyorsun. Nerde sizin tanzimler hani :D sanırım abd en çok onlara sabotaj yaptı

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
çok şükür 2 tane üniversite bitirdim ekonomi alanında. şimdi bana medya etkisi diyen kardeşim. Abd senin şeker fabrikana karıştımı ? üretmemi dedide sattın. Tank palet fabrikalarını abd mi enge olduda sattın. pamuk fabrikalarını abd söyledi diyemi kapattın. sen dış güçler masalına öyle inanmışsın ki iç güçlerin yaptıklarını görmez hale gelmişsin. Senin için boşa elimi yormayacağım zaten %52 senin gibi düşünür bu ülkenin.
Ekonomi okuduğuna göre bilmelisin, yüz sene önce kurulan bir Fabrika'ın teknolojisi ile günümüzde anca Armut toplayabileceğini.

Daha önceleri Tank'larımızı Amerika'dan satın alıyorduk. Onların normalde hurda ya vereceklerine biz para ödeyerek satın alıyorduk. O Tank'ların çoğu, biz aldıktan sonra da hurdaydı. Birinden söküp, diğerine parça takarak işi götürmeye çalıştık on'larca yıl.

Şimdi Tank palet Fabrikasının sadece Amerikan paletleri üretmesinde bırakmayıp, kendi Tank'ımızı üretmeye kalkışmamızı Amerike ve ülkemizdeki uşakları tabii ki yalan dolan ile engellemeye çalışacaklar. Artık hurdalarını bize satamayacaklar.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Ekonomi okuduğuna göre bilmelisin, yüz sene önce kurulan bir Fabrika'ın teknolojisi ile günümüzde anca Armut toplayabileceğini.

Daha önceleri Tank'larımızı Amerika'dan satın alıyorduk. Onların normalde hurda ya vereceklerine biz para ödeyerek satın alıyorduk. O Tank'ların çoğu, biz aldıktan sonra da hurdaydı. Birinden söküp, diğerine parça takarak işi götürmeye çalıştık on'larca yıl.

Şimdi Tank palet Fabrikasının sadece Amerikan paletleri üretmesinde bırakmayıp, kendi Tank'ımızı üretmeye kalkışmamızı Amerike ve ülkemizdeki uşakları tabii ki yalan dolan ile engellemeye çalışacaklar. Artık hurdalarını bize satamayacaklar.
Daha önceleri Tank'larımızı Amerika'dan satın alıyorduk- ciddimisin :D bak kardeşim 100 yıl önce kurulan fabrikada 100 yıllık üretim hattıyla birşey üretemessin sen bu kadar bağnaz nasıl düşünebilirsin anlamıyorum bu fabrikalar devletin devlet yeniler yeni üretim hattı kurar işletir kamu kurumu olduğu için memur atar mühendis atar. sana bana iş olanağı oluşur. tabi üretimi kendimiz yapalım olsun burda olmasın diyen yok ama dış güçler yok şu yok bu fasa fiso daha bunu anlamadınmı :D amerikadan biz tank almadık almanyadan aldık onu bile bilmiyorsun. cidden biri okusa sana güler şu yazdıklarından ötürü. biraz araştır ona göre kendi fikrinle yorum yap. Dediklerini her gün A HABER den dinliyoruz zaten.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

ben köyde bu yaz kırmızı biberi 30 kuruşa sattıklarını gördüm . insanlar tarladan toplamadı bile gübreyi işci masrafını ödemediği için. sen ne anlatıyon :D millet mahsülü tarlada bırakıyor sen abd sabotaj yapıyor diyorsun. Nerde sizin tanzimler hani :D sanırım abd en çok onlara sabotaj yaptı

Ekonomi okudun öyle mi :D GÜLDÜRME LÜTFEN...

Bu devirde Şekeri devlet üretsin diyemez ekonomi okumuş birisi 1930 ların kafası ile 2020'ye bakamayız.
Dünyada hangi ülkenin şeker fabrikası var kağıt fabrikası var hepsi özel sermayededir yapmayın Allah aşkına yalan söylemin bali.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Daha önceleri Tank'larımızı Amerika'dan satın alıyorduk- ciddimisin :D bak kardeşim 100 yıl önce kurulan fabrikada 100 yıllık üretim hattıyla birşey üretemessin sen bu kadar bağnaz nasıl düşünebilirsin anlamıyorum bu fabrikalar devletin devlet yeniler yeni üretim hattı kurar işletir kamu kurumu olduğu için memur atar mühendis atar. sana bana iş olanağı oluşur. tabi üretimi kendimiz yapalım olsun burda olmasın diyen yok ama dış güçler yok şu yok bu fasa fiso daha bunu anlamadınmı :D amerikadan biz tank almadık almanyadan aldık onu bile bilmiyorsun. cidden biri okusa sana güler şu yazdıklarından ötürü. biraz araştır ona göre kendi fikrinle yorum yap. Dediklerini her gün A HABER den dinliyoruz zaten.
Amerika'da devlet tarafından işletilen kaç Fabrika yada her hangi bir şirket var ?
Ben sana her Tank'ın silüetinden modelini söyleyebilirim mesela.
Almanya'dan aldığımız Tank'lar ve zırhlı personel taşıyıcılar için, özgürlük savaşçısı olarak nitledikleri PKK'ya karşı kullanmayacağımız sözleşmemizin de olduğunu biliyormusun peki ?

Ben sana Türk Ordusu envanterinde bulunan ağır muharebe Tank'larının modellerini sayayım, sen de arştırırsın, hala kaç adeti kullanımda olduğunu.

M47, M48, M60, Leopard 1, Leopard 2

Sana sanırım sadece öğrenmeni istedikleri şeyleri öğretmişler. Kendin araştırıp öğrenemye bak bundan sonra. Çünkü özellikle Ekonomi de yanılgılar çok pahalıya patlar.