ilk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
İlk yerli helikopter motoru TEİ-TS1400 teslim edildi

1607208875815.png

Gökbey'in yerli motorla havalanması milat olacak

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayii ürünlerinde şüphesiz en kritik eşiklerden biri motorun millileştirilme süreci… Gökbey’in 1 ay içinde yerli motorla havalanacak olmasını değerlendiren uzmanlar, bunun sektör için bir ‘milat’ olduğu görüşünde.

Türkiye, son yıllarda daha büyük bir hızla devam ettirdiği savunma sanayii projelerinde mümkün olduğunca farklı alanlarda yerli ve milli ürün çıkarabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bunlardan biri de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Gökbey Genel Maksat Helikopteri... Gökbey'in yerli milli motorla havalanmasına dair takvimde sona gelindi. Peki bu platformda takılı olan TS1400 motorunun genel özellikleri ne, ülkemize hangi alanlarda kazanım sağlayacak?

Helikoptere güç veren bir motoru ilk kez üretiyoruz

Savunma Teknolojileri Analisti Kadir Doğan, TUSAŞ Motor Sanayi tarafından geliştirilen motorun TS-1400 olarak isimlendirildiğini ve bu adımın birçok açıdan ülkemiz için kritik bir değişimin öncü adımı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu proje ile ilk kez çekirdek motorun ötesine geçip daha büyük ve güçlü bir motor yapmaya başladığı bilgisini paylaşan Doğan, ülkemizin ilk kez helikopterlere güç verecek motor üretebilme kabiliyetine dair kazanımlar elde etmesini projenin biri diğer artısı olarak niteledi.

Gökbey’e ve Atak’a güç verecek

Kadir Doğan, turbo şaft motorların özellikle helikopterlerde kullanılan bir motor türü olduğunu hatırlatarak, “TS-1400 motoru ile hem ilk yerli genel maksat helikopterimiz Gökbey’e hem de ilk yerli taarruz helikopterimiz ATAK’a güç verilecek. Tüm bunları alt alta koyduğumuzda ne kadar önemli bir proje olduğunu anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

TS-1400 motorun bir süre önce çalıştırılmaya başlandığını ve TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit’in kısa bir süre önce “Bir ay içerisinde motoru Gökbey’e entegre edeceğiz” bilgisini paylaştığını hatırlatan Doğan’a göre Gökbey’in bu yılın sonuna kadar uçması hedefi var.

...

Evet arkadaşlar, sonunda motor yapmayı başardık.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Umarım bu bir milat olur. Umarım motor başarılı olur. Ve inşallah ondan sonra da jet motoru üretmeyi başarırız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Erdoğan: “Hulusi Bey (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) hazır mıyız?”
Akşit: “Motor çalışıyor efendim. Töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz.”
Akar: “Sayın Cumhurbaşkanım Eskişehir'den tüm arkadaşlarımızla beraber saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Sağ olun. Zat-ı âliniz liderliğinde, önderliğinde, desteğinde bugünlere gelindi. Çok şükür büyük bir gururla, büyük bir iftiharla şu anda motorumuzu açıyoruz.”
Erdoğan: “Buyurun. Hayırlı olsun. Ya Allah Bismillah.”
Akşit: “Sayın Cumhurbaşkanım motor test ekibini tekrar canlı yayında görmek istiyoruz, lütfen. Bu şirketi Cumhurbaşkanlığı önerdi bize, işinizi düzgün yapın. Ben uzun yıllar boyunca gece-gündüz demeden bu motorun çalışmasında, defalarca engelleme girişimlerini geçerek başaran bu ekibimizin alın terini şu anda burada sayın Cumhurbaşkanımızın huzurunda TEİ'ye teslim etmekten büyük gurur duyuyorum."

Yahu bu engellemeleri yapanlar kim açık açık söylesinler. Böyle bir teknolojiye erişmeyelim diye engelleme yapan kişi ve kurumların zaten milli olması mümkün değil ama kimse bunlar bir zahmet açıklasınlar yahu...

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Akşit: defalarca engelleme girişimlerini geçerek başaran...
Yahu bu engellemeleri yapanlar kim açık açık söylesinler. Böyle bir teknolojiye erişmeyelim diye engelleme yapan kişi ve kurumların zaten milli olması mümkün değil ama kimse bunlar bir zahmet açıklasınlar yahu...
Üstadım böyle bir konuşma mı oldu gerçekten? Emin ol bilmiyordum. Lakin şu var ki, motor yapım engellemeleri bu ülkede hiç bitmedi. Rahmetli Erbakan hoca'nın neler çektiğini, ne mücadeleleler verdiğini çok dinlemişimdir. Vatan sevgisiyle dolu idealist insanlar bir yerlerde bir girişimde bulunuyor, görünmez eller sabote ediyor, baltalıyor, sizin bütün rüyanızı, hayallerinizi yerle yeksan ediyor. Bu çok oldu, hala olmaya da devam ediyor.

Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, sever ya da sevmezsiniz ayrı bir konu ama, Tayyip bey bu görünmez elleri kırmasaydı, o idealist ruhlu vatan sevdalılarını koruma altına almasaydı bizler sittin sene bu motorları, bu teknolojik gelişmeleri (Hassaten askeri alanda) asla başaramayabilirdik.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Üstadım böyle bir konuşma mı oldu gerçekten? Emin ol bilmiyordum. Lakin şu var ki, motor yapım engellemeleri bu ülkede hiç bitmedi. Rahmetli Erbakan hoca'nın neler çektiğini, ne mücadeleleler verdiğini çok dinlemişimdir. Vatan sevgisiyle dolu idealist insanlar bir yerlerde bir girişimde bulunuyor, görünmez eller sabote ediyor, baltalıyor, sizin bütün rüyanızı, hayallerinizi yerle yeksan ediyor. Bu çok oldu, hala olmaya da devam ediyor.
Konuşmayı ben televizyonda izledim. Gerçekten de olmuş. Twitter'da filan da bulabilirsiniz.
Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, sever ya da sevmezsiniz ayrı bir konu ama, Tayyip bey bu görünmez elleri kırmasaydı, o idealist ruhlu vatan sevdalılarını koruma altına almasaydı bizler sittin sene bu motorları, bu teknolojik gelişmeleri (Hassaten askeri alanda) asla başaramayabilirdik.
Şimdi Tayyip Beyi sevmediğimi tabii ki ifade etmem lazım. Ancak Tayyip Bey'i desteklediğim ender konulardan birisidir milli savunma sanayindeki hamleler. Bu yönü ile bakıldığında belki de cumhuriyet tarihinin bu konuda en fazla yol almış hükümetidir. Ben yiğidi öldürür ama hakkı varsa o hakkı da veririm :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Konuşmayı ben televizyonda izledim. Gerçekten de olmuş. Twitter'da filan da bulabilirsiniz.

Şimdi Tayyip Beyi sevmediğimi tabii ki ifade etmem lazım. Ancak Tayyip Bey'i desteklediğim ender konulardan birisidir milli savunma sanayindeki hamleler. Bu yönü ile bakıldığında belki de cumhuriyet tarihinin bu konuda en fazla yol almış hükümetidir. Ben yiğidi öldürür ama hakkı varsa o hakkı da veririm :)
Eyvallah, benim de demek istediğim buydu. Tabii ki sevmeyebilirsin, hatta nefret edebilirsin. Ama Sezar'ın hakkı Sezar'a diyebilecek olgunlukta muhalif insana rastlamak da samanlıkta iğne aramak gibi bir durum oldu ya, o yüzden yazdıklarınız bizim için her zaman kıymetli olmaktadır. :)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Eyvallah, benim de demek istediğim buydu. Tabii ki sevmeyebilirsin, hatta nefret edebilirsin. Ama Sezar'ın hakkı Sezar'a diyebilecek olgunlukta muhalif insana rastlamak da samanlıkta iğne aramak gibi bir durum oldu ya, o yüzden yazdıklarınız bizim için her zaman kıymetli olmaktadır. :)
Eyvallah ağbicim. Tabii nefret demeyelim. Nefret çok kuvvetli bir kelime. Kimden nefret edersin dersen üç beş kişi sayarım tabii. Apo gibi, Hitler gibi. O kelime anca onlara yakışır.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Bu görüntüleri izlemenizi isterdim. O helikopter motorunu yapan TEİ'nin genel müdürü'nün hikayesi. Talebesi olmaktan büyük gurur duyduğum kıymetli Prof. Dr. Cevat AKŞİT hocamın oğlu olan Mahmut AKŞİT gerçekten bu ülkeye tıpkı Selçuk BAYRAKTAR gibi çok önemli ve mühim hizmetler deruhte eden bir vatan sevdalısı.

Son düzenleyen moderatör: