Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler

1607097006299.png

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin verilerine göre; Türkiye'ye en çok yatırım yapan ülkeler listesinin zirvesinde 26 milyar dolar ile Hollanda var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla yeni reform adımlarını atan Türkiye, ekonomide yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.

Türkiye ekonomisinin yeni yatırımlar almasını sağlayacak gerekli zeminin oluşturulması için büyük bir çalışma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da yabancı yatırımcılara seslenerek, yatırımcılar için gereken her şeyin ivedilikle gerçekleştirileceğini söyledi.

Süreç hızla devam ederken Katar'dan Türkiye'ye üst üste yatırımlar geldi. Katar'ın Türkiye'ye yaptığı yatırımlar, muhalefet tarafından beğenilmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise muhalefetin Katar eleştirilerine, "Dünyanın hiçbir ülkesinde bu yatırımlardan dolayı Katar bizi ele geçiriyor diye zırvalayan kimse çıkmadı." ifadesiyle yanıt verdi.

Bu süreçte en çok merak edilen konulardan biri de Türkiye'ye yatırım yapan ülkelerin listesi oldu.

TÜRKİYE'YE EN ÇOK YATIRIM YAPAN ÜLKELER
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin verilerine göre; 18 yıl içerisinde Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülke Hollanda oldu.

İLK SIRADA HOLLANDA VAR
Hollanda'nın yatırım değerinin ise 26 milyar dolar olduğu belirtildi.

İkinci sırada 12 milyar dolarlık yatırım ile ABD yer alırken, üçüncü sırada da 11 milyar dolar yatırımda bulunan İngiltere yer aldı.

KATAR 17'NCİ SIRADA
Katar ise 2 milyar dolar ile 17'nci sıraya yerleşti.

1607097084393.png

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Şahenk'in kendi malını Katarlılara satması(ki istediğine de satabilir) umarım yatırım olarak değerlendirilmiyordur. Çünkü 1 milyar doları da Şahenk alıyor hoop Londra'ya yolluyor.

Neticede hangi ülkeden olursa olsun Yatırım dediğimiz olay ülkeye para sokup o para ile de fabrika üretim tesisi vs yapmaktır. Yoksa eldikini satmak ancak alan açısından bir yatırım olur. Ülkeye yatırım olmaz. Liste bu şekilde mi hazırlanmış bir fikrim yok malessef.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yunanistanın ne gibi yatırımları olmuş merak ettim doğrusu :D
Bir ara Finansbanka sahipti ama onu da Katarlılara sattı :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Her zaman ki gibi Sözcü Tele1 T24 Halk TV gibi kanallar işin içinde Katar varsa işi abartıyorda abartıyor. İşleri Güçleri ALGI ALGI ALGI...

Geçenlerde resim görmüştüm. Bu Borsa İstanbul'un yüzde 10 luk hissesi Avrupa Kalkınma ajansına ve yüzde 7 lik Kısmı Amerikan'mı Alman mı ney bir firmaya satılınca bu üstteki saydığım basın organlarında UFACIKIN MİNİK PUNTOLU haber olmuş. Ama Aynı yüzde 10 luk hisse Avrupa Kalkınma Ajansından alınıp yaklaşık 2 katına Katarlı firmaya satılınca atılan başlıklar KATAR KATAR SATTILAR. Ülkenin tapusunuda verin donumuza kadar sattılar flan. Manşetten full başlık. Belki 1 hafta benzer başlıklar atıldı.

Aynı yer aynı ihale Avrupalıya veya Amerikalıya satılınca sesi çıkmayanlar Katar Gelip 2 katı para verince feryat figan gidiyorlar. ( Bunun bazı kesimlerin alttan altta bastıramadıklar Müslüman ve Arap karşıtlığı ile alakalı olduğunu düşünüyorum. )

Ayrıca Katar son 2-3 yıldır Türkiye'ye sıcak para sokarak Ekonomik krizin derinleşmesinin ve çarkların kitlenmesini önlüyor muhalefeti buda rahatsız ediyor. Ekonomi çöksün ve acilen erken seçime gidilsin diye plan yaptıkları için.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ayrıca Katar son 2-3 yıldır Türkiye'ye sıcak para sokarak Ekonomik krizin derinleşmesinin ve çarkların kitlenmesini önlüyor muhalefeti buda rahatsız ediyor. Ekonomi çöksün ve acilen erken seçime gidilsin diye plan yaptıkları için.
Sanırım bütün mesele de bu.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Yatırım başka zaten var olan bir şeyin satılması başkadır.
Volkswagen Türkiye Fabrikası örneğini görmek istiyorsanız görebilirsiniz milyarlarca dolar başka ülkeye kaçtı kaç bin kişilik istihdam sağlanacaktı ve devamı da gelirdi...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yatırım başka zaten var olan bir şeyin satılması başkadır.
Volkswagen Türkiye Fabrikası örneğini görmek istiyorsanız görebilirsiniz milyarlarca dolar başka ülkeye kaçtı kaç bin kişilik istihdam sağlanacaktı ve devamı da gelirdi...

Neden kaçtığınıda yazsaydın keşke ?

Avrupalı veya Amerikalı firmalar bu tarz yatırımlarını koz olarak kullanıyor sana karşı ne yazık ki :( Ben Manisaya Fabrika yapacam YPG-yi vurma PKK'yı vurmazsan gelirim diyor veya şuraya birşey yapama Doğu akdenizde Petrol arama ararsan çekilirim diyorlar. ( O WV nin Türkiye'de fabrika açma gazını sırf TOGG temelleri atılmasın burada Araba üretilmesin diye FAKE yaptığını düşünüyorum. )

Veya mesela bu Katarın aldığı yüzde 10 luk hissenin daha önceki sahibi olan Avrupa kalkınma ajansının oradan çekilme gerekçesi Halk Bank davasını bahane ettiler... Yani sana yatırım yapıyor gibi yapıp sonra en ihtiyacın olduğu durumlarda AMBARGO koyuyorlar veya mallarını geri çekiyorlar.

Bİzim ülkede bazıları inatla şunu anlamıyor Katar'ın öyle bir derdi yok. Yatırımı yapıyor sen istersen PKK'yı vur istersen Yunan'ı istersen Ermenistan'ı adamın umrunda değil SİYASETEN seni zorlamıyor bazıları gibi.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Neden kaçtığınıda yazsaydın keşke ?

Avrupalı veya Amerikalı firmalar bu tarz yatırımlarını koz olarak kullanıyor sana karşı ne yazık ki :( Ben Manisaya Fabrika yapacam YPG-yi vurma PKK'yı vurmazsan gelirim diyor veya şuraya birşey yapama Doğu akdenizde Petrol arama ararsan çekilirim diyorlar. ( O WV nin Türkiye'de fabrika açma gazını sırf TOGG temelleri atılmasın burada Araba üretilmesin diye FAKE yaptığını düşünüyorum. )

Veya mesela bu Katarın aldığı yüzde 10 luk hissenin daha önceki sahibi olan Avrupa kalkınma ajansının oradan çekilme gerekçesi Halk Bank davasını bahane ettiler... Yani sana yatırım yapıyor gibi yapıp sonra en ihtiyacın olduğu durumlarda AMBARGO koyuyorlar veya mallarını geri çekiyorlar.

Bİzim ülkede bazıları inatla şunu anlamıyor Katar'ın öyle bir derdi yok. Yatırımı yapıyor sen istersen PKK'yı vur istersen Yunan'ı istersen Ermenistan'ı adamın umrunda değil SİYASETEN seni zorlamıyor bazıları gibi.
Ben yatırımın ne olduğunu yazdım sen konuyu terör örgütlerine getirdin herşeyimiz zaten satıldı bundan memnun olan varsa gitsin kendini sorgulasın ister Katar olsun İster Amerika fark etmez.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben yatırımın ne olduğunu yazdım sen konuyu terör örgütlerine getirdin herşeyimiz zaten satıldı bundan memnun olan varsa gitsin kendini sorgulasın ister Katar olsun İster Amerika fark etmez.

Olanı anlatıyorum ben sana.

Borsa İstanbul'ın yüzde 51 hissesinin Türkiye'de olma şartı var geri kalan yüzde 49 kime satılırsa satılsın ne fark eder ? Yabancı sermaye geldiği sürece.

Bu çağda bu devirde Kuzey Kore gibi kapalı devre ülke olmayı savunmayacan heralde ? Özelleştirme veya yabancıların mal edinmesi konularında.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Olanı anlatıyorum ben sana.

Borsa İstanbul'ın yüzde 51 hissesinin Türkiye'de olma şartı var geri kalan yüzde 49 kime satılırsa satılsın ne fark eder ? Yabancı sermaye geldiği sürece.

Bu çağda bu devirde Kuzey Kore gibi kapalı devre ülke olmayı savunmayacan heralde ? Özelleştirme veya yabancıların mal edinmesi konularında.
Borsa İstanbul olarak düşünme yabancılara satılan birsürü stratejik malımız oldu kim olursa olsun bunların satılma nedeni neydi? Bu nedenleri kimler oluşturdu ? Bunlar önemli.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Arkadaşlar gene tekrar edeceğim. Paranın ve sermayenin dini imanı yoktur. Kendini nerede güvenli hissediyorsa nerede iyi getiri elde edeceğini düşünüyorsa oraya gider. Hükümetlerin görevi de hem yerli hem de yabancı yatırımcı için(sıcak para demiyorum) en iyi yatırım iklimini oluşturmaktır.
Bunun için iyi işleyen kanunlar ve adalet mekanizması
iyi eğitilmiş çalışanlar
iyi bir altyapı şarttır.

Katarlının veya Alman'ın gelip Türkiye'deki avmyi alması bir yatırım değildir.
Herhangi birinin devlete ait bir varlığı satın alması da yatırım değildir. (Bu sadece devlete taze para girişi sağlar) Ancak ülkede yeni bir üretim artışı ve istihdam artışı sağlamaz.
Yatırım dediğimiz yabancı veya yerli X bir şirketin gelip burada fabrika kurmasıdır.

Bu ortamı da sağlamak Hükümetlerin vazifesidir.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Arkadaşlar gene tekrar edeceğim. Paranın ve sermayenin dini imanı yoktur. Kendini nerede güvenli hissediyorsa nerede iyi getiri elde edeceğini düşünüyorsa oraya gider. Hükümetlerin görevi de hem yerli hem de yabancı yatırımcı için(sıcak para demiyorum) en iyi yatırım iklimini oluşturmaktır.
Bunun için iyi işleyen kanunlar ve adalet mekanizması
iyi eğitilmiş çalışanlar
iyi bir altyapı şarttır.

Katarlının veya Alman'ın gelip Türkiye'deki avmyi alması bir yatırım değildir.
Herhangi birinin devlete ait bir varlığı satın alması da yatırım değildir. (Bu sadece devlete taze para girişi sağlar) Ancak ülkede yeni bir üretim artışı ve istihdam artışı sağlamaz.
Yatırım dediğimiz yabancı veya yerli X bir şirketin gelip burada fabrika kurmasıdır.

Bu ortamı da sağlamak Hükümetlerin vazifesidir.
Güzel yazı teşekkür ederim.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Borsa İstanbul'un satılmasında bir sakınca yok. Daha evvel de yüzde 10 luk pay EBRD'de idi. Yani The European Bank for Reconstruction and Development. Ancak Hakan Atilla buraya genel müdür olarak atanınca bu banka buradaki payını varlık fonuna geri sattı.

Ana sıkıntı Varlık Fonunun Sayıştay denetiminin dışında bırakılmasıdır. Kanun bu şekilde çıktı. Bu kanuni midir ? Evet kanunidir ama hukuka ve vicdana uygun mudur diye sorarsanız. Bence değildir. Örneğin Katarlılara(ki Katarlılar olması da önemli değil. Kim olursa olsun) ihalesiz ve nasıl bir değerleme ile satıldığını bilmemek ve bunun açıklanmıyor olması da başlı başına skandal bir işlemdir.

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Anladınız mı yatırım neymiş nasıl olurmuş seyyah özellikle sen anladın mı ?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Anladınız mı yatırım neymiş nasıl olurmuş seyyah özellikle sen anladın mı ?
Çok saygısız birisin. Profilime yazdıkların sebebiyle şikayet etmedim, lakin seni yok sayarak bir daha karşılaşmak istemediğim tek kişisin. Bu sitede bugüne kadar kavga ettiğimiz onca insan oldu ama hiç birini yok saymayı düşünmemiştim. Umarım bir daha ne özelimden, ne de forum konularında seninle karşılaşmam. Allah yolunu açık etsin. :(

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Vallahi oluyor işte maalesef yok saymayı istediğimiz kişiler. Fikirlerinden dolayı değil ama tarzları yüzünden. Ben de ne yazık ki 1 arkadaşı direkt yok saydım. Kafam rahat etti :)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Vallahi oluyor işte maalesef yok saymayı istediğimiz kişiler. Fikirlerinden dolayı değil ama tarzları yüzünden. Ben de ne yazık ki 1 arkadaşı direkt yok saydım. Kafam rahat etti :)
Yahu adam geliyor özelimden rahatsız ediyor, konular içinde rahatsız ediyor. Direkt küfür de olmadığı için şikayet de edemiyorum, lakin tavrı, üslubu o kadar rijit, rahatsız edici ki kimsenin kalbini kırmak istememe rağmen ilk kez beni buna mecbur etti bu kişi.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Haklısınız. Tartışmanın da bir adabı olmalı. Ama bir taraftan televizyondaki tartışma programlarında gençlerimize örnek olarak kişileri de izleyince (siyasi yelpazemizin tüm renklerini kast ediyorum) bu gençlerin de gördüğü bu diyorum. Maalesef.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Bu işi arap alman türk yunan gibi milliyetçilik söylemleri üzerinden götürmeyi sevmiyorum. Ama şu anda Türkiye'nin hayrına olacak ve iş imkanı yaratacak türden yatırımları Arapların yapması muhtemel değil. Bu bağlamda Araplardan hayır gelmez söylemi doğru olabilir ancak.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Bu işi arap alman türk yunan gibi milliyetçilik söylemleri üzerinden götürmeyi sevmiyorum. Ama şu anda Türkiye'nin hayrına olacak ve iş imkanı yaratacak türden yatırımları Arapların yapması muhtemel değil. Bu bağlamda Araplardan hayır gelmez söylemi doğru olabilir ancak.
Abicim Araplarda zaten bir yatırım kültürü yok denecek kadar azdır. Hazırda olanı almayı severler. Sıcak para girişi haricinde fazla bir hayırları dokunur demek bence de pek yanlış değil.

Bunun en iyi örneği herhangi bir sahada Arap ırkına mensup kayda değer bir markanın olmayışından anlamak mümkün. Yani bu tavırları bize karşı değil, kendi ülkelerinde bile durum aynıdır.

Bir defasında rahmetli Özal, "Allah'ın bize petrol vermediğine şükrediyorum" demişti. Çok şaşıran ve afallayan yanındaki kişilere Özal, "Çünkü bir gün petrol bittiğinde Araplar aç kalacak. Ne bir fabrika, ne bir üretim imkanı, ne teknoloji. Petrolden başka onlara ekmek getirecek başka bir imkanları yok. Eğer bu petrol bizde de onlar gibi çok olsaydı, milletimiz tembelliğe alışır, çalışmaktan imtina ederdi." demişti. Sanırım bu anekdot olayı en güzel şekilde ifade ediyor.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Abicim Araplarda zaten bir yatırım kültürü yok denecek kadar azdır. Hazırda olanı almayı severler. Sıcak para girişi haricinde fazla bir hayırları dokunur demek bence de pek yanlış değil.

Bunun en iyi örneği herhangi bir sahada Arap ırkına mensup kayda değer bir markanın olmayışından anlamak mümkün. Yani bu tavırları bize karşı değil, kendi ülkelerinde bile durum aynıdır.

Bir defasında rahmetli Özal, "Allah'ın bize petrol vermediğine şükrediyorum" demişti. Çok şaşıran ve afallayan yanındaki kişilere Özal, "Çünkü bir gün petrol bittiğinde Araplar aç kalacak. Ne bir fabrika, ne bir üretim imkanı, ne teknoloji. Petrolden başka onlara ekmek getirecek başka bir imkanları yok. Eğer bu petrol bizde de onlar gibi çok olsaydı, milletimiz tembelliğe alışır, çalışmaktan imtina ederdi." demişti. Sanırım bu anekdot olayı en güzel şekilde ifade ediyor.
Özal'ın o lafını ben de biliyorum ve hak veriyorum ama sanırım BAE'yi bu söylemin dışında tutmak lazım.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Konu ile alakası yok ama iktidarın hata yapıp ekonomik krize sokması ülkeyi bir yandan iyi bir şey. Kılıçdaroğlu ölüyor...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
insanların ölmesini dilemek yanlış seversin,sevmezsin orasına karışmam buna yüce Allah (C.C.) karar verir.