HDD ve SSD kendi kendine siliniyor. Sorunu Çözene Küçük Ödül!

Bu konuyu okuyanlar

MEK61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Merhaba ilk olarak. Yeni topladığım bilgisayarımda sürekli bu sorunu yaşıyorum durup dururken hdd ve ssd'im gidiyor. Pc açıyorum bi bakıyorum pufff tüm bilgilerim gitmiş. Windows hatalıydı önce ama Secure Erase attım m2 ssd'ye tekrar yükledim windowsu yine aynı sorunum var. Giden bilgileri bir çeşit telafi ederim fakat bu sorunu çözmem lazım. Çözüm bulana küçük bir ödül vereceğim. :)

Sistem Bilgiler:
R5 5600X
RTX 3070
16 GB CORSAİR PRO RAM
24OR MSİ SIVI SOĞUTMA
500 GB M2 SSD
1 TB HDD
240 GB SSD
Windows 10 pro
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak disk yönetiminden biçimlendirerek her seferinde geri getirebiliyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Merhaba ilk olarak. Yeni topladığım bilgisayarımda sürekli bu sorunu yaşıyorum durup dururken hdd ve ssd'im gidiyor. Pc açıyorum bi bakıyorum pufff tüm bilgilerim gitmiş. Windows hatalıydı önce ama Secure Erase attım m2 ssd'ye tekrar yükledim windowsu yine aynı sorunum var. Giden bilgileri bir çeşit telafi ederim fakat bu sorunu çözmem lazım. Çözüm bulana küçük bir ödül vereceğim. :)

Sistem Bilgiler:
R5 5600X
RTX 3070
16 GB CORSAİR PRO RAM
24OR MSİ SIVI SOĞUTMA
500 GB M2 SSD
1 TB HDD
240 GB SSD
Windows 10 pro

Ek olarak disk yönetiminden biçimlendirerek her seferinde geri getirebiliyorum.
Komut istemine chkdsk c: /f /r komutunu yazıp yeniden başlatın. Bitmesini bekleyin. Hata verirse 2. kez deneyin. :)

Son düzenleme:

MEK61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Hata vermedi fakat diskler geri gelmedi hocam

Virüs olma ihtimali yok hocam saçma şeyler indirmedim pcye zaten 2 günlük.
Şunu da bir deneyin:
Başlat > Çalıştır > Regedit yazın
Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacak, şu yolu takip edin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
Sol tarafta S-1-5 (SID anahtarı) ile başlayan ve onu uzun bir sayının takip ettiği klasörü arayın. Sonu .BAK olan dizini silin. (Kaynak: Technopat)
Bilgisayarı yeniden başlatın. :)

Hata vermedi fakat diskler geri gelmedi hocam

Virüs olma ihtimali yok hocam saçma şeyler indirmedim pcye zaten 2 günlük.
SFC /SCANNOW komutunu da deneyebilirsiniz. Bu da olmazsa sırasıyla şu 2 komutu deneyin:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Son düzenleme:

MEK61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Şunu da bir deneyin:
Başlat > Çalıştır > Regedit yazın
Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacak, şu yolu takip edin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList
Sol tarafta S-1-5 (SID anahtarı) ile başlayan ve onu uzun bir sayının takip ettiği klasörü arayın. Sonu .BAK olan dizini silin. (Kaynak: Technopat)
Bilgisayarı yeniden başlatın. :)
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fakat .bak dosyası görünmüyor.

Ekli dosyalar

• x.png
    x.png
    147.2 KB · Görüntüleme: 333

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fakat .bak dosyası görünmüyor.
Sanırım bu yöntem işe yaramayacak gibi görünüyor. Son yorumumdaki komutları deneyebilirsiniz. :)

MEK61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Sanırım bu yöntem işe yaramayacak gibi görünüyor. Son yorumumdaki komutları deneyebilirsiniz. :)
Deniyeceğim hocam sizce yine windows ile alakalı olabilir mi? Bu güncellemede ne kadar yeniden başlatsamda yüklenmedi dünden beri.

Ekli dosyalar

• Ek Açıklama 2020-12-02 101731.png
    Ek Açıklama 2020-12-02 101731.png
    30.4 KB · Görüntüleme: 365

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Windows'un 2004 sürümünde böyle hatalar sıkça vardı. 1909 sürümünü falan deneme şansınız varsa denemenizi öneririm. Birçok kişinin M.2 SSD'si falan gözükmüyordu.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Deniyeceğim hocam sizce yine windows ile alakalı olabilir mi? Bu güncellemede ne kadar yeniden başlatsamda yüklenmedi dünden beri.
Eğer o son yorumdaki komutlarda işe yaramazsa yeni oturum oluşturup deneyin ya da temiz kurulum ile Windows 10 20H2'ye geçin. :)

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Garip bir hata gerçekten. Bazılarının HDD'si yüzünden bilgisayarı falan kasıyordu. Windows 2004 en kötü verilen güncelleme olabilir :D.

MEK61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Windows'un 2004 sürümünde böyle hatalar sıkça vardı. 1909 sürümünü falan deneme şansınız varsa denemenizi öneririm. Birçok kişinin M.2 SSD'si falan gözükmüyordu.
Hocam denerim fakat şöyle özetliyim bilgileri giden taşınabilir harddiskimden bilgileri kurtarmıştım bu hdd gidince onlarda gitti olası format durumunda kurtarmak dahada zorlaşabilir. Bu yüzden formatsız çözmeye çalışıyorum. Bu hatayı ve windows arama yerinde klavye çalışmama hatasını verdi ilk kurdupumda windows kaldırdım tekrar yükledim.

Eğer o son yorumdaki komutlarda işe yaramazsa yeni oturum oluşturup deneyin ya da temiz kurulum ile Windows 10 20H2'ye geçin. :)
Deniyeceğim teşekkür ederim. ?

Hocam sanırım sorunu buldum. Aldığım güç kaynağı yetersiz kalıyor büyük ihtimal Highpower 750 w 80+ Gold almıştım fakat kaçırdığım noktalar olmuş. Sistem ağır bir yük taşırken güç yetmiyor ve sistem yeniden başlıyor bu sefer hddlerin biçimini bozarak onları inaktif şekile getiriyor. Üzücü bir gerçek yakaladım sanırım. Tüm yardım çabanız için teşekkür ederim. :)

Son düzenleme:

Caferr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam denerim fakat şöyle özetliyim bilgileri giden taşınabilir harddiskimden bilgileri kurtarmıştım bu hdd gidince onlarda gitti olası format durumunda kurtarmak dahada zorlaşabilir. Bu yüzden formatsız çözmeye çalışıyorum. Bu hatayı ve windows arama yerinde klavye çalışmama hatasını verdi ilk kurdupumda windows kaldırdım tekrar yükledim.

Deniyeceğim teşekkür ederim. ?

Hocam sanırım sorunu buldum. Aldığım güç kaynağı yetersiz kalıyor büyük ihtimal Highpower 750 w 80+ Gold almıştım fakat kaçırdığım noktalar olmuş. Sistem ağır bir yük taşırken güç yetmiyor ve sistem yeniden başlıyor bu sefer hddlerin biçimini bozarak onları inaktif şekile getiriyor. Üzücü bir gerçek yakaladım sanırım. Tüm yardım çabanız için teşekkür ederim. :)
@MEK61 hocam benim sistemdede aynı sorun var ssd takıyorum pc yeniden başlayınca herşey gidiyor güç kaynağı sizin sorunuzu çözdümü acaba benimde sistem bileşenlerim şöyle :

Msi x570 Pro carbon wifi
Ryzen 7 3800x
G skill 2x8 Gb 3600 mhz
240mm sıvı soğutma
Amd rx 570 4 Gb
500 gb m2 ssd
1tb ssd
650 w 80+ gold psu

NOT: sistem m2 kurulunca sorun olmuyor ama ssd sata port a takınca pc yeniden başlayınca gidiyor
Bide ekran kartını bana bildirirmisiniz norlmade rtx 3070 alıcaktım malum minigciler stok bırakmayınca elimde bu ekran kartı varmı idareten bunu kullanıyorum ?

Reaksiyon puanı
306
ssd ömrü azalıyor olabilir, internette linux olan ssd ömrü bitmesi yüzünden grub rescue moduna giriyordu.

Caferr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ssd ömrü azalıyor olabilir, internette linux olan ssd ömrü bitmesi yüzünden grub rescue moduna giriyordu.
Ama şöyle örnek verim şimdi pc de güç planını dengeli yapıyorum yeniden başlatınca tekrar güç tasarrufuna geliyor

bide m2 de şuan pc m2 ye kurulu pc açılıyor sün farkettim pc uyku moduna geçmiş ve gidip güç planına baktım güç tasaffuna almış pc kendini tekrar dengeli yaptım yeniden başlattım sonra kendini güç tasaffuna alıyor ve ssd ile alakalı bir sorun değil ssd garantiden sıfır geldi ben garantiye gönderdikten sonra laptoptan çıkarttığım bir hdd vardı onu taktım idareten oda aynısı yaptı bir süre sonra d disk siliniyor disk yönetim kısmında ayrılmamış olarak gözüküyor bide hiç çözemedim valla kafayı yedim

Niko Bellic

Doçent
Reaksiyon puanı
289
ssd bozuk olabilir mi içinteki bir şey veya ssd takılırken bir sorun olmuş olabilir mi?

Caferr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ssd bozuk olabilir mi içinteki bir şey veya ssd takılırken bir sorun olmuş olabilir mi?
Malesef ssd yi başka pc de denedim sorun yok

Yok u hiç bu sorunu yaşayan valla kafa bırakmadı bende bu pc ?

Son düzenleme: