1 yıllık Xiaomi Mİ9T deneyimi

Bu konuyu okuyanlar

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İlla siteye yüklemez zorunda değilsin, başka siteden link atabilirsin. Olmazsa da Ctrl+F5 yapıp dene.
Mobilden foto yükleyince hata veriyor bende sürekli bilgisayardan giremem
Mesaj otomatik birleştirildi:

1MB üstü resim ekleyemezsin. 1MB'dan büyük fotoğraf eklemek için benim bu konuda yaptığım gibi önce başka bir resim yükleme sitesine upload edip sonra link vermen lazım veya fotoğrafın boyunu küçülteceksin.
Hocam senin İPhone 11 deneyimi nasıl gidiyor özellikle bataryası seni tatmin ediyor mu yanında hic sarj aleti taşıyor musun ?

Son düzenleme:

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
29 Haziran 2020 günü sabah 8 gibi %100 şarj ile çıktım akşam 23:47'de eve %2 şarj ile günü tamamladım
Sizce değerler nasıl ?
Yoğun kullanımda 1 günü rahat çıkarıyor mobil veri ve bluetooth açıktı
1.jpg

2.jpg

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Hocam,yazık bataryaya %2 ne ? ?
Hocam o gün sabah 8'den beri dışardaydım eve gece yarısı geldim bir de o gün mobil veri ve bluetooth açıktı telefon elimden hiç düşmedi ki yoğun kullanımdaki verileri paylaştım işte

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ben de Mi9T kullanıyorum, şarjının bitmemesi dışında bir problem yok. Şarj aletini boşuna koymuşlar kutuya.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

rosellealper

Doçent
Reaksiyon puanı
419
Selam SDN Forumun değerli üyeleri
Forumda çoğunuz beni Mİ9T manyağı olarak biliyorsunuz buraya 5 yıl İPhone 5s kullandıktan sonra Mİ9T'ye geçme hikayemi uzun uzun yazmayacağım
Bugün 30 Kasım 2020 yani benim Mİ9T'ye geçişimin 1.yıldönümü biliyorsunuz ki geçen sene bugün Mİ9T'ye geçtim ve 1.yılını doldurdu bende bugüne özel 1 yıllık deneyimimi anlatmak istiyorum o halde lafı daha uzatmadan başlıklara geçiyorum.

TASARIM
Forumda çoğunuz benim tasarıma çok önem veren biri olduğumu bilir telefonda 6.39 inçlik tam ekran bir tasarıma sahip yani ekran gövde oranı yüksek bir telefon ve sınıfına göre gerçekten çok şık bir tasarıma sahip ve elinize aldığınızda premium bir hissiyatı var tabi kullanılan malzemeyi hesaba katmak gerekiyor. Genelde bu tip tasarımları amiral gemilerinde görürüz lakin orta segment cihazlarda görmek beni mutlu etti ne yalan söyleyim zaten bu telefonu tercih etmemdeki en büyük etmenlerden biri de tasarımı oldu çünkü ben çentik seven biri değilim pop-up ise 4 inçlik ekrandan geçen birine göre oldukça yenilikçi bir teknoloji fakat pop-up tarihe karıştı artık delikli ekranlı tasarım tahtı ele geçirdi.
Tam ekranda sosyal medyada gezinmek, internette sörf yapmak. YouTube'da video izlemek bunun keyfi anlatılmaz yaşanır diyorum kısacası

EKRAN
Ekran bu telefonu tercih etmemdeki bir diğer etmenlerden biri çünkü sınıfına göre çok başarılı bir ekranı var ve AMOLED ekran kullanıyor özellikle karanlık modda siyahı siyah gösteriyor IPS panel gibi gri göstermiyor tabi IPS ekran renkleri gerçekçi veriyor ama AMOLED çok daha iyi çünkü renkleri çok canlı gösteriyor. 4 inçlik ekrandan AMOLED'e geçince çağ atladım desem yeridir keza tasarımda da aynı şekilde çağ atladım. Ekranda en çok zevk aldığım 2 özellik ise ekrandan parmak izi ve Always On Display günlük hayatta en çok ekrandan parmak izini kullanıyorum
Parmak izi okuyucusuna gelirsek genelde ekrandan parmak izi okuyucusunu amiral gemilerinde görürken (OnePlus 6T, Huawei Mate 20 Pro, Meizu 16th) orta segmentte görmek ve kullanabilmek gerçekten çok güzel bir duygu
4 inçlik ekrandan 6.39 inçlik bir ekrana geçtim ve elime aldığımda hiç büyük gelmedi aksine elime tam oturdu telefon biraz ağır özellikle sağ elim ile çok kullanıyorum ve uzun kullanımda elinizde bir uyuşma olabilir tabi hemen geçiyor uzun sürmüyor bunu da dipnot olarak eklemek istedim

KAMERA
Kamera ve video performansına çok değinmeyeceğim çünkü ben günlük hayatta sürekli foto ve video çeken biri değilim kamera ile ilgili şu kadarını söyleyim sınıfına göre kamerası gerçekten çok iyi 48 MP Sony IMX582 sensörünü kullanıyor video performansına yorum yapmak istemiyorum zaten videoda hiçbir marka İPhone'u sollayamıyor buna hemfikiriz diye düşünüyorum gelelim batarya performansına

BATARYA
Telefonda 4000 mAh batarya var ki artık telefon bataryaları günümüzde 5000 ve üzerine çıktı ama 4000 mAh benim için gayet yeterli biliyorsunuz ki 5 yıllık İPhone 5s kullanımımda en çok şikayet ettiğim noktalardan biri batarya idi çünkü yanımda şarj aleti taşımak bir noktadan sonra çok sinir bozucu olmaya başlıyor ve bana baya bir cinnet geçirtmişti Allah'a şükür kurtulduk :D
Batarya ile ilgili size şunu söyleyim yoğun kullanımda 1 günü rahat çıkarıyor ben 6 ay önce evden sabah saat 8'de %100 şarj ile çıktım eve gece yarısı geldim ve şarjım %4 idi o gün telefon elimden hiç düşmedi Bluetooth ve mobil veri açıktı (Bluetooth kulaklık bağlantısı için açıktı kablolu kulaklıktan ne kadar nefret ettiğimi biliyorsunuzdur) ve ben o gün 6-7 saat ekran süresi aldım normal kullanımda ise 1.5 günü rahat çıkaracaktır normal kullanım ile test etmediğim için yorum yapamıyorum
Gelelim benim en sevdiğim özelliklerden birine HIZLI ŞARJ evet yanlış duymadınız telefonda hızlı şarj özelliği var ve günlük hayatta en çok imdadıma yetişen özellik diyebilirim kutudan 18W hızlı şarj adaptörü çıkıyor genelde ben telefonu %20'nin altına düştüğünde şarja takıyorum en geç 1 saatte şarj fulleniyor 2-3 saat priz başında beklediğim o iğrenç günler artık sona erdi

PERFORMANS
Telefonda SD730 işlemcisi var bu arada ilk defa Snapdragon işlemcili telefon kullanıyorum eğer yola tekrar Android'ten devam edersem tercihim yine Snapdragon'dan yana olur çünkü güç tüketimi ve batarya performansında çok başarılı ayrıca hiç donma kasma takılma problemleri yaşamadım Call of Duty Mobile test ettim grafikleri en yüksek seviyeye almama rağmen hiç takılma donma yaşamadım ki oyunu sadece test etmek için indirdim telefonda oyun oynamayan biri olduğumu biliyorsunuz ben telefonda oyun oynamayı seven kullanıcılar için eklemek istedim.
SD730 Snapdragon 700 serisinin en başarılı işlemcilerinden biridir ben Twitter ve Instagram'da takılan Spotify'dan müzik dinleyen WhatsApp'ta mesajlaşan YouTube'da video izleyen tipik bir kullanıcıyım

YAZILIM
Telefon kutudan Android 9.0 Pie ile geldi şuanda Android 10 yüklü Mayıs'tan beri Android 10 kullanıyorum Android 9 ile aralarında uçurum bir fark göremedim bu arada telefon Android 11 güncellemesini de alacaktır güncelledikten sonra deneyimlerimi yine konu açıp sizlere aktarırım
Kutudan MIUI 10 ile geldi ama ben direkt MIUI 11'e kurdum MIUI 12 geldi ama ben güncellemedim MIUI 12 güncellemesini en geç Nisan'da yaparım o zamana kadar batarya ve performans artışı olur ve hatalar düzeltilir diye umuyorum çünkü ben IOS kullanırken de güncellemeyi Mart-Nisan aylarında yapıyordum
Gelelim MIUI arayüzüne Oxygen OS ve Realme UI ile birlikte favori arayüzlerimden birisidir özellikle sade olması benim çok hoşuma gidiyor çünkü ben her zaman sadelikten yana olmuşumdur kilit ekranı ikonlar kontrol paneli ayrı bir güzel kullanmadan bilemezsiniz MIUI'da en çok kullandığım özelliklerden birisi ise kesinlikle 3 parmak ile ekran görüntüsü alma özelliği bu özelliği ben YouTube'da Abdulkadir Sefi abimizden öğrenmiştim gerçekten çok hoş ve kullanması keyifli bir özellik ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basacağıma 3 parmağımı kaydırıyorum çat ekran görüntüsünü alıyor
MIUI kullanın kullandırın ama bir MIUI kullanıcısı olarak en çok Oxygen OS kullanmak istiyorum çünkü bana göre en iyi kullanıcı arayüzü odur.

FİYAT
Gelelim fiyata Mİ9T geçen senenin ortalarında 3800 TL ile ülkemize giriş yaptı ve Kasım ayına kadar 2500'lere düştü. AnkaMall'den 128 GB Mavi modelini 2800'e aldık @Cvnmrt kankam ile fiyatı düşsün diye psikopata bağlamıştık güzel günlerdi be knk ne dersin ? :D
Şuanda 64 GB modelin fiyatı 3100 tl 128 GB fiyatı ise 3600 seviyelerinde bu saatten sonra size fiyatı yüzünden Mİ9T önermem bu fiyata Realme 7 Pro almanızı öneririm

Üşenmeyip okuduğunuz için çok teşekkür ederim umarım Mİ9T almayı düşünenler veya kararsız olanlar için yardımcı olur

@grbzz hocam kop gel
bende mi 9t kullanıyom memnun degilim

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Ben de Mi9T kullanıyorum, şarjının bitmemesi dışında bir problem yok. Şarj aletini boşuna koymuşlar kutuya.
Ben dışarı çıkarken yanıma şarj aleti almıyorum o kadar rahatladım ki bataryasından memnunum sadece aksamları takıyorum hızlı şarj özelliği imdadıma yetişti desem yeridir

şunu soyliyim hic bir ozelligini begenmiyorum
Madem beğenmiyorsun almasaydın o zaman

@TheTruthHurts @Usain @Yusuf ÇALIŞ

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
KAMERA
Kamera ve video performansına çok değinmeyeceğim çünkü ben günlük hayatta sürekli foto ve video çeken biri değilim kamera ile ilgili şu kadarını söyleyim sınıfına göre kamerası gerçekten çok iyi 48 MP Sony IMX582 sensörünü kullanıyor video performansına yorum yapmak istemiyorum zaten videoda hiçbir marka İPhone'u sollayamıyor buna hemfikiriz diye düşünüyorum gelelim batarya performansına
Bir iphone olmasa da EIS ile videolarda güzel iş çıkardığını söyleyebilirim. Gündüzleri kendi kamera uygulaması çok iyiyken geceleri ise GCam çok daha başarılı fotoğraflar ortaya çıkarıyor.

Ayrıca elinize sağlık.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,983
Bir iphone olmasa da EIS ile videolarda güzel iş çıkardığını söyleyebilirim. Gündüzleri kendi kamera uygulaması çok iyiyken geceleri ise GCam çok daha başarılı fotoğraflar ortaya çıkarıyor.

Ayrıca elinize sağlık.
Ve sınırsız ekran insanı mutlu ediyor :)

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

Ayrıca elinize sağlık.
Hocam zaten kamera konusuna hiç değinmedim çünkü ben günlük hayatta sürekli foto ve video ceken biri değilim video konusunda İPhone hepsini tokatlıyor bunda hemfikiriz
Teşekkür ederim hocam beğenmenize sevindim foto eklemek istiyordum ama foto eklerken bilinmeyen hata verdi ama önemi yok ekran süremi zaten mesaj olarak paylaştım :D

Ve sınırsız ekran insanı mutlu ediyor :)
onun keyfi paha biçilemez ben sırf tam ekran tasarımı için Mİ9T aldım yoksa damla çentikli telefon da alırdım bundan sonraki telefonum delikli ekranlı olacak pop-up tarihe karıştı

Elinize sağlık hocam güzel konu olmuş.
teşekkür ederim hocam 1 yıldır sırf bunun için pusuda bekledim :D

Son düzenleme:

rosellealper

Doçent
Reaksiyon puanı
419
Ben dışarı çıkarken yanıma şarj aleti almıyorum o kadar rahatladım ki bataryasından memnunum sadece aksamları takıyorum hızlı şarj özelliği imdadıma yetişti desem yeridir

Madem beğenmiyorsun almasaydın o zaman

@TheTruthHurts @Usain @Yusuf ÇALIŞ
cok ovduler o yuzden aldım

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
DURUM RAPORU
Önümüzdeki ay 3.yılını dolduracak Android 11 ve MIUI 12.1.4 sürümündeyim batarya eskisi kadar iyi gitmiyor gün sonunda şarjım bitiyor veya %5-6 ile günü bitiriyorum onun haricinde işimi görüyor idare ediyorum ama bu süre zarfında İPhone'u ne kadar çok özlediğimi fark ettim. 3 sene önce İPhone'a karşı çok önyargılıydım geçen seneden beri İPhone'u daha rahat kullandığımı, İPhone'dan başka telefon kullanamayacağımı anladım.
Mİ9T benim ilk ve son Xiaomi telefonum bir daha asla Xiaomi'ye bulaşmam güncelleme konusunda bu kadar sahtekar bir firma görmedim gerçi Samsung eskiden böyleydi ama Samsung artık kendini çok geliştirdi. Ben Android telefon alacak olsam S21 veya S22+ alırdım. Arayüze gelirsek artık One UI benim favorim.
Hadi Android 12 vermiyon anladım da insan Android 11 tabanlı MIUI 13 verir eeeeeey Xiaomi
Elveda Xiaomi Merhaba İPhone
DİPNOT: İPhone 12 Pro veya 13'e geçmeyi planlıyorum Mİ9T'yi satacam

Son düzenleme:

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
DURUM RAPORU
Önümüzdeki ay 3.yılını dolduracak Android 11 ve MIUI 12.1.4 sürümündeyim batarya eskisi kadar iyi gitmiyor gün sonunda şarjım bitiyor veya %5-6 ile günü bitiriyorum onun haricinde işimi görüyor idare ediyorum ama bu süre zarfında İPhone'u ne kadar çok özlediğimi fark ettim. 3 sene önce İPhone'a karşı çok önyargılıydım geçen seneden beri İPhone'u daha rahat kullandığımı, İPhone'dan başka telefon kullanamayacağımı anladım.
Mİ9T benim ilk ve son Xiaomi telefonum bir daha asla Xiaomi'ye bulaşmam güncelleme konusunda bu kadar sahtekar bir firma görmedim gerçi Samsung eskiden böyleydi ama Samsung artık kendini çok geliştirdi. Ben Android telefon alacak olsam S21 veya S22+ alırdım. Arayüze gelirsek artık One UI benim favorim.
Hadi Android 12 vermiyon anladım da insan Android 11 tabanlı MIUI 13 verir eeeeeey Xiaomi
Elveda Xiaomi Merhaba İPhone
DİPNOT: İPhone 12 Pro veya 13'e geçmeyi planlıyorum Mİ9T'yi babama vereceğim
İnşallah geçersin yeni cihazına, iPhone 13 almanı öneririm. Çevrende teknoloji mağazası var ise 2 cihazıda elinize alıp öyle karar vermenizi tavsiye ederim.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İnşallah geçersin yeni cihazına, iPhone 13 almanı öneririm. Çevrende teknoloji mağazası var ise 2 cihazıda elinize alıp öyle karar vermenizi tavsiye ederim.
Çevremdeki elektronik mağazalarda malesef 12 Pro yok sadece düz 12 var. İPhone 13 elime aldım kurcaladım ergonomik bir tasarımı var ekran boyutu da çok ideal 13 Pro'yu elime aldım düz modele göre biraz ağır geldi büyük ihtimal paslanmaz çelik çerçeveden dolayı diye tahmin ediyorum onun haricinde 13 Pro'yu daha çok beğendim premium hissiyatını veriyor benim gönlüm 13 Pro'dan yana ama fiyat beni fazlası ile aşıyor bu yüzden 12 Pro veya 13'e yönelmek zorundayım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çevremdeki elektronik mağazalarda malesef 12 Pro yok sadece düz 12 var. İPhone 13 elime aldım kurcaladım ergonomik bir tasarımı var ekran boyutu da çok ideal 13 Pro'yu elime aldım düz modele göre biraz ağır geldi büyük ihtimal paslanmaz çelik çerçeveden dolayı diye tahmin ediyorum onun haricinde 13 Pro'yu daha çok beğendim premium hissiyatını veriyor benim gönlüm 13 Pro'dan yana ama fiyat beni fazlası ile aşıyor bu yüzden 12 Pro veya 13'e yönelmek zorundayım

Kilif takacaksin zaten bosver premium hissiyati. 12 Pro yerine 13 al bence.

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Batarya performansı ve güncellik önemli ise 13; kamerada Portre çekimi,tasarım önemli ise 12 Pro almanı tavsiye ederim.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Batarya performansı ve güncellik önemli ise 13; kamerada Portre çekimi,tasarım önemli ise 12 Pro almanı tavsiye ederim.
hocam benim öyle güncellik takıntım yok ama çok eski bir model almak istemem şahsen 12 Pro da alsam 13'de alsam işimi fazlası ile görecektir 13 modelinde çentik boyutu çok hoşuma gidiyor tıpkı Huawei P20 serisindeki gibi

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
hocam benim öyle güncellik takıntım yok ama çok eski bir model almak istemem şahsen 12 Pro da alsam 13'de alsam işimi fazlası ile görecektir 13 modelinde çentik boyutu çok hoşuma gidiyor tıpkı Huawei P20 serisindeki gibi
S22 Ultra almanı öneririm, 12 Pro ve 13'den çoğu anlamda daha başarılı bir cihaz.

Sıvı soğutması mevcut, 13 Pro Max dışında en az ısınan amiral gemisi hatta testin sonlarına doğru S22 Ultra daha serin çalışıyor. ?

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
S22 Ultra almanı öneririm, 12 Pro ve 13'den çoğu anlamda daha başarılı bir cihaz.

Sıvı soğutması mevcut, 13 Pro Max dışında en az ısınan amiral gemisi hatta testin sonlarına doğru S22 Ultra daha serin çalışıyor. ?
Bahsettiğin cihaz ebat olarak çok büyük.Sana belki tuhaf gelecek ama boyut olarak 13 Pro max den bile büyük.O cihazı alsa bile elleri büyük değilse taşıyamaz.

irsuya

beyond negative diff
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,903
Bahsettiğin cihaz ebat olarak çok büyük.Sana belki tuhaf gelecek ama boyut olarak 13 Pro max den bile büyük.O cihazı alsa bile elleri büyük değilse taşıyamaz.
Aralarında 1 inç fark var ve S22 Ultra'nın ekran alanı daha fazla, hiç fark yok aralarında. S22 Ultra'yı taşıyamayan 13 Pro Max'i de taşıyamaz. Umarım epeydeki görsele göre yapmıyorsunuzdur bu yorumu.

Dediğim gibi eğer gerçekten f/p istiyorsan 13 fiyatında S22 Ultra alabilirsin. Xiaomi 12 Pro'ya ya da Xiaomi 12S Ultra'ya benzemiyor S22U'da ne reklam çıkıyor ne termal darboğaz yaşıyor ne de yüksek ısıdan frekans düşürüyor ne de malzeme kalitesi dandik. En iyi telefon üreticileri Apple ve Samsung'dur, en azından ülkemizde 13 yerine S22 Ultra tercih edilmeli, yurt dışında S22 Ultra 13 Pro Max'den daha pahalı ve kafa kafaya satıyorlar.

Applemania

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,461
Aralarında 1 inç fark var ve S22 Ultra'nın ekran alanı daha fazla, hiç fark yok aralarında. S22 Ultra'yı taşıyamayan 13 Pro Max'i de taşıyamaz. Umarım epeydeki görsele göre yapmıyorsunuzdur bu yorumu.

Dediğim gibi eğer gerçekten f/p istiyorsan 13 fiyatında S22 Ultra alabilirsin. Xiaomi 12 Pro'ya ya da Xiaomi 12S Ultra'ya benzemiyor S22U'da ne reklam çıkıyor ne termal darboğaz yaşıyor ne de yüksek ısıdan frekans düşürüyor ne de malzeme kalitesi dandik. En iyi telefon üreticileri Apple ve Samsung'dur, en azından ülkemizde 13 yerine S22 Ultra tercih edilmeli, yurt dışında S22 Ultra 13 Pro Max'den daha pahalı ve kafa kafaya satıyorlar.
Hocam cihazı elime alıp baktım.13 Pro max ide elime aldım.S22 ultra boyut olarak büyük bir cihaz.Herkesin rahat taşıyacağı bir cihaz değil.Benzer durum 13 Pro max içinde geçerli.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

S22 Ultra'nın tasarımını beğenmedim S22+ tasarım olarak daha iyi bence

benim ellerim orta boyutlu boyum 1.78