Cpu Bağlantısı Sorunsalı

Bu konuyu okuyanlar

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Merhaba elimde msı mag z490 tomahawk anakart var bu anakartta cpu güç bağlantısı 8+4 pin ama thermaltake toughtpower gf1 750w 80+ gold güç kaynağı içerisinde bir tane 8 pin güç kablosu çıktı işlemcim intel 10700k sadece 8 pinlik güç bağlantısı bağlasam bir sorun olurmu bir kaç araştırma yaptım kimi sorun olmaz demiş kimi sorun olur demiş..
@met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Şimdi olay şöyle. İ7 10700K işlemcisi defaut yani overclocksuz halinde tam yükte 150 watt civarı çeker.Eğer 5, ghz civarı overclock yaparsanız extradan üzerine bi 100 watt daha biner ve watt çekişi 250 wattı bulur.
Anakartların üzerindeki 8 pin EPS dediğimiz cpu besleme soketi 336 watt besliyebilecek/geçirebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Tabi powerinde bu wattı karşılaması lazım. Yoksa power karşılayamazsa, yani o kadar wattı veremiyorsa, anakartımın 8 pin soketi var,işlemcimi besler diye, bi mantık olmaz/olamaz.

Toughpower serisi kalite bi powerdir, ben tek 8 pin cpu besleme kablosunun 150 wattı veya biraz daha üzerini verebileceğine eminim Ama 250 watt bayağı düşündürücü.Yani ,işlemcine overclock yapmadıktan sonra ,tek 8 pini kullanman hiç bi şekilde ve asla problem çıkarmaz.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Şimdi olay şöyle. İ7 10700K işlemcisi defaut yani overclocksuz halinde tam yükte 150 watt civarı çeker.Eğer 5, ghz civarı overclock yaparsanız extradan üzerine bi 100 watt daha biner ve watt çekişi 250 wattı bulur.
Anakartların üzerindeki 8 pin EPS dediğimiz cpu besleme soketi 336 watt besliyebilecek/geçirebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Tabi powerinde bu wattı karşılaması lazım. Yoksa power karşılayamazsa, yani o kadar wattı veremiyorsa, anakartımın 8 pin soketi var,işlemcimi besler diye, bi mantık olmaz/olamaz.

Toughpower serisi kalite bi powerdir, ben tek 8 pin cpu besleme kablosunun 150 wattı veya biraz daha üzerini verebileceğine eminim Ama 250 watt bayağı düşündürücü.Yani ,işlemcine overclock yapmadıktan sonra ,tek 8 pini kullanman hiç bi şekilde ve asla problem çıkarmaz
Teşekkür ederim..
Overclock yapılacaksa 4 pin cpu kablosu almak gerekecek..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Teşekkür ederim..
Overclock yapılacaksa 4 pin cpu kablosu almak gerekecek..
Evet, o şart. :)

250 wattı, tek 8 pin kablo üzerinden taşıyabilecek bi powerin hem çok yeni nesil bi power olması lazım,hem de 750 watt bi power ile pek mümkün değil.E.kartı çıkış kabloları var daha, sırada.

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Cpu kablosu
Evet, o şart. :)

250 wattı, tek 8 pin kablo üzerinden taşıyabilecek bi powerin hem çok yeni nesil bi power olması lazım,hem de 750 watt bi power ile pek mümkün değil.E.kartı çıkış kabloları var daha, sırada.
Ekran kartı üzerinde 8 pin güç girişi var 6+2 pcı-e kablosunu bolca koymuşlar cpu kablosu bir tane var tabi siz güç anlamında sözlediniz heralde..

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Bazı insanlar sorunsuz kullanıyor ama bazılarında sorun oluyor. 8 den 12 ye ya da 16 dönüştüren bir kablo almanız daha iyi olacaktır. Bulabilirseniz tabi :)

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bazı insanlar sorunsuz kullanıyor ama bazılarında sorun oluyor. 8 den 12 ye ya da 16 dönüştüren bir kablo almanız daha iyi olacaktır. Bulabilirseniz tabi :)
Bakalım monitör gelmesini bekliyorum eğer problem çıkarsa molex sata 4 pin çeviriciler var yada bazı firmalar kablo üretimi yapıyor bir şekilde bulacağız artık..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Cpu kablosu

Ekran kartı üzerinde 8 pin güç girişi var 6+2 pcı-e kablosunu bolca koymuşlar cpu kablosu bir tane var tabi siz güç anlamında sözlediniz heralde..
E.kartı kablosu dediğim, evet ,pcı ex yazan kablolar. Sende ,sanırım 6+2 şeklindedir. cpu beslemesi ise yazdığın gibi 4+4 ,yani toplamda 8 olacak şekilde ve bi tane.Zaten ucunda ,CPU yazar.

Anakartta kalan 4 pin eksik kısmı,için rahat etmezse,güç kaynağının boşta olan kabloların birinin ucundaki molex ' ine ,şu kabloyu takarak, anakrt üzerindeki eksik kalan 4 pin cpu besleme soketini de doldurabilirsin.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
E.kartı kablosu dediğim, evet ,pcı ex yazan kablolar. Sende ,sanırım 6+2 şeklindedir. cpu beslemesi ise yazdığın gibi 4+4 ,yani toplamda 8 olacak şekilde ve bi tane.Zaten ucunda ,CPU yazar.

Anakartta kalan 4 pin eksik kısmı,için rahat etmezse,güç kaynağının boşta olan kabloların birinin ucundaki molex ' ine ,şu kabloyu takarak, anakrt üzerindeki eksik kalan 4 pin cpu besleme soketini de doldurabilirsin.

Öyle söylemişlerdi bende 8 pin cpu ile molexlerin olduğu kablonun güç kaynağına giren kısmı 6 pin heralde aynı güçü vermez diye direk 4+4 pin kablo bakıyordum bunu alsam problem olmaz..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2 ucu molex ve diğer ucu 6 pin olanlar ,e.kartı içindir,zaten uygun değil.

4+4 ve diğer ucu molex olanlardan hiç görmedim. Zaten bi molex kablosundan , 336 watt (8 pin)besleme sağlanabileceğini hiç sanmıyorum.Yani power üreten firmalar her kablonun verebileceği watt miktarını farklı yaparlar. Molex bağlantılar genelde ,fanlar,eski HDD lerde falan kullanıldığı için o kadar watt veremezler.

Piasada satılan,6 pinli e.kartı takma kablolarına dikkat edersen ,molex iki tanedir. Çünkü bi tek molex kablonun vereceği watt, yetmeyecektir. Bu nedenle 6 pinin, beslemesi, 2 adet molex kablo ile karşılanır.

Aşağıdaki kablo,mesela. E.kartları içindir ve 2 molex kablo ile beslenir.

Ee.PNG

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Molexler 4 pinlik cpu girişine yetecek gücü verebiliyor molexlerdeki sarı kablo 12v siyah kabloda eksi uç oluyor teşekkür ederim tüm soru işaretli cevabını buldu..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Molexler 4 pinlik cpu girişine yetecek gücü verebiliyor molexlerdeki sarı kablo 12v siyah kabloda eksi uç oluyor teşekkür ederim tüm soru işaretli cevabını buldu..
Rica ederim.Evet ,4 pini besleyebilir tek molex.Yalnız ,en son,bi şeye daha dikkat edeceksin. Bunu taktığın molex kablonun üzerinde başka molexler varsa ,onlara bi şey takma. Yani kablo tek başına, sadece ,4 pin CPU'yu beslesin.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Rica ederim.Evet ,4 pini besleyebilir tek molex.Yalnız ,en son,bi şeye daha dikkat edeceksin. Bunu taktığın molex kablonun üzerinde başka molexler varsa ,onlara bi şey takma. Yani kablo tek başına, sadece ,4 pin CPU'yu beslesin.
Teşekkür ederim..

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Valla o molex kablolar güvenilir olur mu bilemedim. onların çıkışları 5V da olabilir eğer öyleyse zarar verirsin :s Senin mevcut 8 pin cpu çıkışını 16 ya çevirmen lazım en sağlıklısı o olur.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sorun yok. Powerde ,sarı ve siyah kablolar her daim 12 voltu gösterir.Daha doğrusu, sarı 12 volt, siyah ise ,GND ,yani topraktır.

Esasen sorunlu olabilecek olan, bu 4 pinden 8 pine ,8 pinden 16 pine falan dönüştürücü diye satılan kablolar.
8 pine,powerden gelen watt miktarı belli. Bunu 8 pinden 16 pin haline getirince, ne artacak ki. Hiç bi şey artmaz. Göz boyamaca yani.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
12V geleni ikiye bölünce yine 12V oluyor. Power gereksinime göre güç gönedereceği için bence sorun olmaz maksat anakart üstündeki bağlantı tam olsun. Elektrikçiye de sordum açıkçası bir sıkıntı olur mu elektriksel açıdan bir güç kaybı, yanma vs, birşey olmaz dedi, kablolar taşıyabildiği sürece sorun olmazmış. Misal ekran kartları güç kabloları da 2x8 tek kablodan geliyor onda da sorun olmuyor. Elektrik biraz tuhaf birşey :D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Aimnil,anlatmak istediğim volt olayı değil,watt ,yani güç olayı. Her bir kablonun taşıyacağı/taşıdığı max.watt miktarı bellidir. Yani 8 pin li cpu besleme kablosunun max. bi watt gönderme kapasitesi var. Bunun ucundaki 8 pini ,adaptörle 16 pin yaparsan,ezbere, wattı arttıramazsın yani. Demek istediğim oydu.

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Onu anladım abi de 8 pin kablonun aktarabileceği watt çok yüksek, 300 wattın üzerinde diyorlar bir makale tarzı yazı okumuştum. Sadece anakart slotlarının dolması lazım. Anakart üreticisi diyor ki tüm güç bağlantılarını eksiksiz yapın. Msi ın klavuzunda okumuştum onu da yalnız 4 pini boş bırakabilirsiniz dememelerinin nedeni gücün bir kısmını ordan çekecek şekilde tasarlamaları olabilir başka bir mantık bulamıyorum. Yani elimizde 8 pin kablosu var yeterince watt taşıyabilecek, bunu çoğaltmak da elektriksel açıdan bir sıkıntı doğurmuyorsa ki elektrik teknikeri arkadaşa sordum, doğurmuyor dedi o zaman baya mantıklı geliyor. Dedim hatta aynı gücü katlıyoruz saçma olmuyor mu diye bir 5 li prize 5 ayrı elektrikle çalışan şey bağlıyorsun hepsi de ihtiyacı olan watt ı alıyor bir farkı yok aynı şey dedi. Güç kaynağı değerinin üstünde watt çekmeyecekse, kablolar da dayanabilirse bir problem olmaz dedi. O zaman mantıklı geldi :D
Tabi senin dediğinde olabilir sarı kablonun anlamının 12V olduğunu bilmiyordum :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Geçenlerde aynı konu için özelden soran bi kardeşime yazdıklarımı aşağıya kopyalıyayım. :)

Şimdi olay şöyle. Yeni nesil işlemcilerin watt ihtiyaçları yıllar boyunca artarak gittiğinden eskiden 4 pin dediğimiz cpu besleme girişleri önce 8 pin oldu. Sonra bu durum artarak gitti/gidiyor. . 8+4 pin olan anakartlar olduğu gibi çok güçlü işlemcileri beslemek için 8+6, 8+8 pin beslemeli anakartlarıda görmeye başladık. Yani bu besleme ,direkt işlemciyi watt olarak beslemek için. Ancak genelde ,seni rakamlarla fazla boğmayayım ama bu ilave besleme sayıları,soketleri overclock için kullanılır.
Sadece 4 pin bi soket girişi olan cpu beslemesi 192 watta kadar işlemciye watt iletebilir. Tabi powerinde bu gücü sağlaması lazım. 8 pin ise 336 watta kadar iletebilir. Yani ,pin sayısı arttırırldıkça işlemciye verebileceğin watt değeri artıyor.
Şöyle söyliyyeim. Şu anda ryzen 3900X ,İ9 İntel serileri gibi çok fazla sayıda çekirdek ihtiva eden işlemcilerin watt ihtiyaçları yüksektir. Hele bi de overclock yaparsan o zaman 8 pin soket bile kafi gelmeyebilir. İşte bu nedenle 8 pinin yanına ilave pinler koymaya başldılar böyle işlemcilere uygun anakartlarda.
Yoksa tek 8 pin, orta seviye bi işlemci için, fazlasıyla kafidir. Hatta işlemcinin watt ihtiyacı düşük bi işlemci ise 4 pin bile kafi gelir. İntelin 4 çekirdek işlemcileri gibi mesela.

Yani yukarda anlattığım gibi 8 pinli kablonun, power besliyebliyorsa max 336 watt/geçirebilme / verebilme gücü var.Tabi bu ütopik bi değer. Bence 300wattı geçemez.Ayrıca powerin gücü bu değeri verebilecekmi,bi de o var. Çünkü e.kartı içinde yine 12 voltan diğer kablolarla,belirli bi watt harcamı var ve işlemcinin harcamından çok daha fazla. Yani powerin gücüne göre bu işlemci hattı ,300wattın çok altında da olabilir.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Yani bu fikir var evet genel olarak çoğu insan da bu görüşte işlemciye 8 pin üstünde güç ihtiyacı olmasına karşın 4 pin eklenmiş yani çok güçlü işlemciler overclock yapılırken ihtimaline karşı koyduğu söyleniyor. Tamam eywallah ama burda 1. olarak anakart üreticileri neden uyarı koymuş tüm bağlantıları yapın diye, ve güç ayırt etmemiş, 2. olarak 100 watt bile zor harcayacak işlemcilerle sorun yaşayanlar var internette bir sürü ve 4 pin bağlantısı yapınca düzeldiğini belirtmişler. Durum böyle olunca kafamda canlanan şey şu ki 4 pin de nasıl desem ayrı bir kanaldan güç beslemesi yapıyor demek ki, sadece 8 i takınca diğer kanaldan gelen güç kesiliyor belki de, belki de vrmlere giden elektrik hattı bölünüyor yani kafamda canlanan şey bu. Yoksa güç üzerinden gidersek 10400F ile sorun yaşayanlar niye yaşıyor 4 pin bağlantı bile yeter ona ama 8 pin bağlı sorun yaşayanlar var ve extra 4 pini bağlayınca niye düzeliyor. Bilemiyorum yani sadece yorum yapıyorum şuan, yatırım tavsiyesi değildir :D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yok sanmıyorum, Öyle illa 4 pin daha takılacak şart diye bi şey olamaz. Fizik/elektrik kanunları anakart üreticilerinin kafasına göre yönlendirelemez. 4pin takıldı deyince stabilite sağlandı diyenlerde ya hayal dünyasında yaşıyordur, ya da ne yaptıklarının farkında olmayan ,pc den ancak o kadar anlayan kişilerdir.
Zaten en canlı örneğini şimdi göreceğiz.Logithx ,sadece 8 pinle devreye alsın,yaşadıklarını bize aktarsın. :)

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Yok sanmıyorum, Öyle illa 4 pin daha takılacak şart diye bi şey olamaz. Fizik/elektrik kanunları anakart üreticilerinin kafasına göre yönlendirelemez. 4pin takıldı deyince stabilite sağlandı diyenlerde ya hayal dünyasında yaşıyordur, ya da ne yaptıklarının farkında olmayan ,pc den ancak o kadar anlayan kişilerdir.
Zaten en canlı örneğini şimdi göreceğiz.Logithx ,sadece 8 pinle devreye alsın,yaşadıklarını bize aktarsın. :)
Arkadaşımın bilgisayarında sadece 8 pin takılı işlemci 10600 modeli bir sorun yok ama bendeki işlemci 10700k olunca sormak istedim deniyecem buraya yazarım ama 4 pin kabloyuda sipariş verdim..

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayarı topladım 8 pin takılı şuan için bir problem yok ama thermaltake'in distribitörlüğünü yapan firmayla iletişime geçtim kabloyu gönderebileceklerini söylediler bir sorum daha olacak msı mystic light yazılımından rgb kontrolünü sağlamak için fanların rgb kablolarını hangi sokete takmak gerek iki tane soket var jrgb ve jrainbow diye bunların hangisi adreslenebilir rgb soketi..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Zaten, bi şey olmayacak demiştim Sadece overclockda ,sorun çıkabilir.:)

Bu rgb olayında maalesef pek tecrübem yok,bilen arkadaşlar yardımcı olurlar.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Bilgisayarı topladım 8 pin takılı şuan için bir problem yok ama thermaltake'in distribitörlüğünü yapan firmayla iletişime geçtim kabloyu gönderebileceklerini söylediler bir sorum daha olacak msı mystic light yazılımından rgb kontrolünü sağlamak için fanların rgb kablolarını hangi sokete takmak gerek iki tane soket var jrgb ve jrainbow diye bunların hangisi adreslenebilir rgb soketi..
5V ile çalışanları Rainbow a, 12V ile çalışanları jrgb ye bağlamalısın farkı bu. Sen yine de kabloyu iste bağla eşeğini sağlam kazığa bağla :D

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
5V ile çalışanları Rainbow a, 12V ile çalışanları jrgb ye bağlamalısın farkı bu. Sen yine de kabloyu iste bağla eşeğini sağlam kazığa bağla :D
Bu soketlerin ikisinde de adreslenebilir rgb desteği varmı..

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Var ama 5V ve 12V birini birine takarsan anakart arızalanır

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Teşekkür ederim led şeritleri takmak için heralde fan rgb'leri 5 volt ile çalışıyor..
Led şeritler büyük ihtimalle 5V dur Rainbowa takacaksın, Fan rgbleri büyük ihtimal 12V dur onu da Jrgb ye takacaksın. Fanın üstünde kaç volt olduğu yazar ya da kasa kullanım klavuzunda.